Angels & Demons

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    51

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά



Σκηνοθέτης: Ρον Χαουαρντ

Παιζουν: Τομ Χανκς, Γιουαν ΜακΓκρεγκορ

Διάρκεια: 140 λεπτά

Έτος: 2009

Διαθέσιμο σε: BLU-RAY και DVD




Υπόθεση:
Oταν ο Λάνγκντον ανακαλύπτει ένα σύμβολο που παραπέμπει στην αναβίωση της πιο ισχυρής μυστικής αδελφότητας στην ιστορία,
τους Πεφωτισμένους, έρχεται ταυτόχρονα αντιμέτωπος με μια θανάσιμη απειλή για την ύπαρξη της Καθολικής Εκκλησίας.

Ο Λάνγκντον θα ταξιδέψει στη Ρώμη, όπου θα ενώσει τις δυνάμεις του με την όμορφη και αινιγματική Ιταλίδα επιστήμονα Βιτόρια
Βέτρα, Αγιελέτ Ζούρερ, στην προσπάθεια να αποτραπεί το σχέδιο των Illuminati κατά του Βατικανό. Παρακολουθώντας την 400χρονη
πορεία των Πεφωτισμένων μέσα από σφραγισμένες κρύπτες, επικίνδυνες κατακόμβες κι εγκαταλειμμένους ναούς, ξεκινά ένα κυνηγητό
γεμάτο δράση αλλά και μια αγωνιώδης περιπέτεια ενάντια στο χρόνο...










 
Last edited:

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
Απάντηση: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

Τιμή αγοράς 28 ευρώ


(ανάλυση φωτογραφιών 1778 x 1000)

p1010852a.jpg


p1010853z.jpg


p1010855u.jpg
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,860
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

Πολύ καλή έκδοση !
Εικόνα (- 1 κλικ) τέλεια, ο ήχος συναρπαστικός και η ταινία καθόλου κακή σε σχέση με τόσα που είχα ακούσει.Ισα ίσα που με συνεπήρε ευχάριστα. (Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο..)

Ο δεύτερος δίσκος έχει πολύ ενδιαφέροντα,διαφωτιστικά και τοπο-γεωγραφικά extra (εκτός απ τα 'κλασσικά" πως γυρίστηκαν τα εξωτερικά και πως φτιάχτηκαν τα εσωτερικά ντεκόρ).

Ολα με ελληνικούς υπότιτλους !

Must have..
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
Re: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

Δεν δίνεται και κανένα Link για on-line αγορά; με ελληνικούς υπότιτλους εννοείται
 

taurus65

AVClub Enthusiast
26 December 2007
870
Αθήνα
Re: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

Πολυ καλη δουλεια στο μπλου! Εικονα- ηχος κινουνται σε εξαιρετικα επιπεδα και ως σεναριο...............μου αρεσε περισσοτερο απο το πρωτο.

ΥΓ Δεν εχω διαβασει τα βιβλια.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,198
Εκεί ψηλά.....
Re: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

Συνηθως αναφερουν μονο το DD 5.1 και σπανια τα νεα φορμα. Μονο αν το δεις απο κοντα θα μπορεις να μαθεις, στα δελτια τυπου ακομα να μην πω τι κανουν.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

Η εικόνα εξαιρετική, και ο ήχος "καθαρός" αλλά όχι κάτι που δέν έχουμε ξανακούσει!
Σαν ταινία....βαρετή, κρίμα το cast.
 

primare

Established Member
19 March 2008
224
Re: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

Αρκετα καλη απο τις λιγες φορες που ειδα οτι περιμενα.Τεχνικα αψογη!
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

xωρις να εχω διαβασει αυτη τη φορα το βιβλιο σαν ταινια μου αρεσε. και μου αρεσε καλυτερα απτη πρωτη. οκ ειχε λιγο extreme james bond καταστασης αλλα βλεποταν ευχαριστα. Περιμενω πως και πως να τη δω σε blu r, γιατι στο εξωτερικο που την ειδα μου εσπασε τα νευρα ο ηχος και οι υποτιτλοι που δε καταλαβαινα τιποτα οταν χρειαζοταν. Αλλα σε γενικες γραμμες μια χαρα ηταν.-bye--bye-
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Απάντηση: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

Περίμενα κάτι καλύτερο από το Τομ Χανκς.
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: Απάντηση: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

Περίμενα κάτι καλύτερο από το Τομ Χανκς.

ρε παιδια πολυ πλαστικη δεν εχει κανει το παλικαρι ή μου φαινεται εμενα??? δευτερος μαικλ τσακσον παει να γινει :BDGBGDB55::BDGBGDB55:
 

DimA

AVClub Addicted Member
24 June 2006
1,480
Re: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

_ΣΠΟΙΛΕΡ(αν δεν την εχετε δει)
μολις την ειδα,καλογυρισμενη ειναι αλλα εχει ενα βασικο λαθος.Δεν εχω διαβασει το βιβλιο,,αλλα εχω απορια αν το βιβλιο ειναι η ιδια ιστορια.Το λαθος στο φιλμ ειναι οτι αντι να σου πλεξει ενα παραμυθι γυρω απο τους Ιλλουμινατι
,σκοτεινων οργανωσεων,μυστηρια κλπ.που τελικα κατι τετοιο περιμενα εγω,ειναι ενα θριλερακι του συρμου που οι Ιλλουμινατι χρησιμοποιουνται μονο σαν δικαιολογια γι'αυτα που συμβαινουν.
Εχω ακουσει εκπομπη του Λιακοπουλου που ειχε μεγαλυτερο μυστηριο απο την ταινια αυτη.
 

connected

New member
22 December 2009
3
Re: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

Καλή ταινία, ως φαν των ταινιών τέτοιου είδους, όχι όμως καλύτερη απο τον Κώδικα Ντα Βίντσι οπως μου είχαν πει πολλοί.
 
Last edited:

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Re: ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ — Illuminati

Έχοντας δεί και τις 2 ταινίες και έχοντας διαβάσει όλα τα βιβλία του dan brown, μπορώ να πω ότι αξίζει πάρα πολύ ως ταινία, όχι όμως και ως μεταφορά.
Τα αναγνώσματα του brown είναι πολύ αναλυτικά με μεγάλο όγκο πληροφοριών και συμβάντων τα οποία δεν γίνεται απλά χρονικά να τα αναπαραστήσεις σε μία ταινία. Ίσως σε μία σειρά τύπου 24, θα απέδιδαν τόσο το βάθος του βιβλίου, όσο και τους προβληματισμούς που προσπαθεί να περάσει ο συγγραφέας.
Τώρα για το έργο ως έργο είναι καλύτερο από το πρώτο που είδαμε (σημειωτέον ιστορικά πρώτο είναι το Illuminati και δεύτερο ο Κώδικας), αρκετή περισσότερη δράση και τοπία, και τεχνικά είναι μία ταινία που αξίζει για όσους αγοράζουν blu ray να την έχουν.