Σογκούν — Shogun

Ποια η γνωμη σας για την σειρα?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,169
Εκεί ψηλά.....















ΣΟΓΚΟΥΝ -BOX SET 5 DISCS -SHOGUN






















Πρωταγωνιστές : Ριτσαρντ Τσαμπερλειν, Τοσιρο Μιφουνε, Τζον Ρις-Ντειβις,
Σκηνοθέτης : Τζερι Λοντον
Διάρκεια : 526 λεπτά
Studio : Paramount
Γλώσσα : Αγγλικά
Sound : Dolby Digital 5.1
Subtitles : Ελληνικά















Στις αρχές του δέκατου έβδομου αιώνα, ένα δανέζικο πλοίο ταξιδεύει στον Ειρηνικό ωκεανό για να ξεφύγει από τους Ισπανούς και παρασύρεται από μία καταιγίδα στις ακτές της Ιαπωνίας. Ο Τζον Μπλάκθορν είναι ο κυβερνήτης του πλοίου και ο πρώτος που συνειδητοποιεί τις ευκαιρίες που μπορεί να προσφέρει η χώρα στην οποία έχει ναυαγήσει. Η Ιαπωνία είναι μια φεουδαρχική κοινωνία με την ισχυρή παρουσία των Πορτογάλων και περνάει μία περίοδο πολιτικής κρίσης και βίας. Μία διαμάχη ωστόσο, βρίσκεται στο τελικό της στάδιο, για το ποιος θα γίνει ο Σογκούν, ο άρχοντας που μετά τον Αυτοκράτορα κυβερνά τη χώρα, ενώ δύο φεουδάρχες είναι οι κύριοι αντίπαλοι για το αξίωμα: ο βάρβαρος Ισίντο και ο πανούργος Τορανάγκα. Καθώς ο Μπλάκθορν αρχίζει να κατανοεί τον πολιτισμό της άγνωστης γι αυτόν Ιαπωνίας, αναμειγνύεται ενεργά σε όσα συμβαίνουν και γίνεται ένα πιόνι στη διαμάχη μεταξύ των δύο αντρών, αποκτώντας έτσι τη δική του δύναμη και αξία... Βασισμένο στο ομότιτλο βιβλίο του Τζέιμς Κλάβελ, το Σογκούν είναι μία επική μίνι σειρά σκηνοθετημένη από τον Τζέρι Λόντον (Δρ.Κουίν, JAG, Chicago Hope) και γυρισμένη σε φυσικούς χώρους της Ιαπωνίας με εκπληκτική φωτογράφια. Στον πρωταγωνιστικό ρόλο του Τζον Μπλάκθορν είναι ο πολυβραβευμένος Ρίτσαρντ Τσάμπερλεν (Tα Πουλιά Πεθαίνουν Τραγουδώντας) που απέσπασε και τη Χρυσή Σφαίρα για την ερμηνεία του.
















http://www.youtube.com/watch?v=CoTGQffgifo
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
Απάντηση: Re: ΣΟΓΚΟΥΝ -SHOGUN

Από τις καλύτερες που είδα μικρός...


πράγματι είναι από τις σειρές που λίγα άλλαξαν στα μάτια μου στα είκοσι-τόσα χρόνια που πέρασαν μεταξύ πρώτης και δεύτερης θέασης.

Βέβαια στην δεύτερη πρόσεξα τον εναπομείναντα ρατσισμό από τα sixties όπου πάντα οι λευκοί είχαν διαφορετικές ικανότητες σε σχέση με κάθε άλλη φυλή.

Δυστυχώς η ποιότητα των dvd που έχω στην κατοχή μου ίσα που ξεπερνούν αυτή ενός καλού τηλεοπτικού σήματος οπότε κρίνω πως μάλλον έγιναν πολύ μικρές ή και καθόλου βελτιώσεις στην παραγωγή τους.

Πάντως δεν θα έλλειπε με τίποτα από την συλλογή μου το λιγότερο ως δείγμα του πως γυρίζονταν ακόμα και οι μίνι σειρές παλιότερα.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: ΣΟΓΚΟΥΝ -SHOGUN

Αν θυμάμαι καλά η παραγωγή είχε ζητήσει από τον Κουροσάβα να σκηνοθετήσει την μίνι σειρά ο οποίος όμως, σοφά ποιών, αρνήθηκε.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Απάντηση: Re: ΣΟΓΚΟΥΝ -SHOGUN

πράγματι είναι από τις σειρές που λίγα άλλαξαν στα μάτια μου στα είκοσι-τόσα χρόνια που πέρασαν μεταξύ πρώτης και δεύτερης θέασης.

Βέβαια στην δεύτερη πρόσεξα τον εναπομείναντα ρατσισμό από τα sixties όπου πάντα οι λευκοί είχαν διαφορετικές ικανότητες σε σχέση με κάθε άλλη φυλή.

Δυστυχώς η ποιότητα των dvd που έχω στην κατοχή μου ίσα που ξεπερνούν αυτή ενός καλού τηλεοπτικού σήματος οπότε κρίνω πως μάλλον έγιναν πολύ μικρές ή και καθόλου βελτιώσεις στην παραγωγή τους.

Πάντως δεν θα έλλειπε με τίποτα από την συλλογή μου το λιγότερο ως δείγμα του πως γυρίζονταν ακόμα και οι μίνι σειρές παλιότερα.

+1000 .
Με άλλο ''μάτι'' το είδα πριν τόσα χρόνια και με άλλο τώρα, αλλά η ποιότητα της παρέμεινε αναλλοίωτη....

Πριν λίγο καιρό μάλιστα το είδα στα Metropolis γύρω στα 20 .
 

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Re: ΣΟΓΚΟΥΝ -SHOGUN

Τι μας θύμησες πάλι , φοβερή σειρά απ αυτές που δεν φτιάχνονται πια...
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Απάντηση: ΣΟΓΚΟΥΝ -SHOGUN

To ξανάδα τις προάλλες, εξαιρετική σειρά, κατάλαβα επίσης γιατί μου άρεσε το "Τελευταίος Σαμουράι"
 

asikamin

New member
31 July 2006
84
Re: ΣΟΓΚΟΥΝ -SHOGUN

Διάρκεια : 526 λεπτά
Studio : Paramount
Γλώσσα : Αγγλικά
Sound : Dolby Digital 5.1
Subtitles : Ελληνικά
Aspect Ratio: 1.33:1