Πορφυρός Λόφος — Red Cliff

Ποια η γνωμη σας για την ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,190
Εκεί ψηλά.....













ΠΟΡΦΥΡΟΣ ΛΟΦΟΣ -Red Cliff















Πρωταγωνιστές : Τονι Λεουνγκ, Τακεσι Κανεσιρο, Σιντο Νακαμουρα, Γιονγκ Χου, Τσεν Τσανγκ,
Σκηνοθέτης : Τζον Γου
Διάρκεια : 150 λεπτά
Studio : Summit Entertainment
Γλώσσα : Mandarin
Sound : Dolby Digital 5.1
Subtitles : Ελληνικοί, English















Ο σκηνοθέτης Τζον Γου - Επικίνδυνη Αποστολή ΙΙ, Face Off - παρουσιάζει ένα εντυπωσιακό έπος, βασισμένο στη θρυλική μάχη του Πορφυρού Λόφου, όπου ένας στρατός 1.000.000 ανδρών ηττήθηκε από 50.000 πολεμιστές.

Πρωταγωνιστές είναι ο Τόνι Λιουνγκ - 2046, Προσοχή Πόθος - και ο Τακέσι Κανεσίρο - Ιπτάμενα Στιλέτα.


Ταξιδεύουμε στο 208 μ.Χ., στις τελευταίες μέρες της Δυναστείας Χαν, όταν ο Πρωθυπουργός Cao Cao πείθει τον Αυτοκράτορα Χαν πως ο μόνος τρόπος για να ενωθεί ολόκληρη η Κίνα, είναι η κήρυξη πολέμου στα βασίλεια του Ξου στη Δύση και του Ανατολικού Γου στο Νότο. Ξεκινά μια στρατιωτική καμπάνια, το μέγεθος της οποίας είναι άνευ προηγουμένου, με ηγέτη τον ίδιο τον Πρωθυπουργό. Μην έχοντας άλλη ελπίδα επιβίωσης, τα βασίλεια του Ξου και του Ανατολικού Γου δημιουργούν μια παράδοξη συμμαχία. Μια σειρά από μάχες δύναμης και ευφυίας ακολουθούν, στη στεριά αλλά και στη θάλασσα, με κορύφωση τη μάχη του Πορφυρού Λόφου. Κατά τη διάρκεια της μάχης πυρπολήθηκαν 2.000 πλοία, ενώ η πορεία της κινέζικης ιστορίας άλλαξε για πάντα.












http://www.youtube.com/watch?v=KyLgDcvqVAw
 

s.l.

Established Member
15 November 2006
150
Re: ΠΟΡΦΥΡΟΣ ΛΟΦΟΣ -Red Cliff

Υπερπαραγωγη με σκηνοθετικες αρετες, φωτογραφια αλλα και πολλες κινεζικες υπερβολες.
Δεδομενη η δυσκολια παρακολουθησης προσωπων, χαρακτηρων.
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Re: ΠΟΡΦΥΡΟΣ ΛΟΦΟΣ -Red Cliff

Εγώ έχω μία απορία.

Η ταινία βγήκε στο εξωτερικό σε 2 μέρη της 1 1/2 ώρας ενώ εδώ βλέπω ότι είναι σε ένα μέρος 2 1/2 ώρες.Που σημαίνει ότι υπάρχει διαφορά περίπου μισής ώρας.Έχουν αφαιρέσει κάποια κομμάτια κατά την "ελληνοποιησή" της???Γνωρίζει κανείς τι παίζει?
 

engel85

Established Member
28 January 2008
234
Αθήνα
Απάντηση: Re: ΠΟΡΦΥΡΟΣ ΛΟΦΟΣ -Red Cliff

Εγώ έχω μία απορία.

Η ταινία βγήκε στο εξωτερικό σε 2 μέρη της 1 1/2 ώρας ενώ εδώ βλέπω ότι είναι σε ένα μέρος 2 1/2 ώρες.Που σημαίνει ότι υπάρχει διαφορά περίπου μισής ώρας.Έχουν αφαιρέσει κάποια κομμάτια κατά την "ελληνοποιησή" της???Γνωρίζει κανείς τι παίζει?

Στην Ασία κυκλοφόρησε σαν δύο ταινίες με συνολική διάρκεια 280 λεπτά ενώ στο υπόλοιπο κόσμο σαν μία ταινία των 150 λεπτών.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: ΠΟΡΦΥΡΟΣ ΛΟΦΟΣ -Red Cliff

Η ταινια ειναι στα χερια μου απο τον Μαη , απλα τωρα το ειδα.Εχω την εκδοση με 2 ξεχωριστα δισκακια.Και ολα τα 7καναλα φορμα.Πολυ καλη και ταινια, μιας και ειμαι φαν του κινεζικου κινηματογραφου ( αυτου του τυπου) και των πολεμικων τεχνων.Ηχος εικονα εξαιρετικη.Ακους τα παντα , βλεπεις μεχρι τα ψευτικα κολλημενα μαλλια στους ηθοποιους.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: ΠΟΡΦΥΡΟΣ ΛΟΦΟΣ -Red Cliff

Κινέζικο υπερθέαμα με ήχο που "σκοτώνει", αλλά και σαν ταινία είναι αρκετά καλή. Βλέπεται άνετα και ας έχει μεγάλη διάρκεια.
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Re: ΠΟΡΦΥΡΟΣ ΛΟΦΟΣ -Red Cliff

Πολύ καλό transfer αριστη εικόνα & ήχος απο τα καλύτερα τού είδους !
Εχω της Αγγλίκή κόπια.
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: ΠΟΡΦΥΡΟΣ ΛΟΦΟΣ -Red Cliff

ρε παιδια προχθες τη χαζευα τη ταινια (μαλλον το κουτι της ταινιας) γιατι ηταν στο τοπ των επιλογων και βλεπω πισω 1080ι και καδρο 1,78..... τι να σχολιασω παλι ημαρτον νομιζω.....

αντε παλι απ εξω να δουμε αν θα το βρουμε με ελληνικους υποτιτλους....:twoguns::twoguns::twoguns::twoguns: