LG PQ2000/3000 / PLASMA : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

smithakos

Senior Member
10 August 2007
335
γεια χαρα! -bye-
αφου εψαξα το forum και δε βρηκα κατι για αυτες, σκεφτηκα να ανοιξω ενα θεμα για αυτα τα μοντελα της LG.
Ειναι πολυ προσιτες Plasma tv και ειδικα στις 42'' απο οσα εχω διαβασει, θεωρουνται πολυ καλες περιπτωσεις για τα λεφτα που ζητανε.
Θα παρακαλεσω λοιπον, οποιον εχει καποια απο αυτες ή γνωριζει κατι γι' αυτες, να μας πει δυο λογια.
Στο skroutz η 2000 ξεκιναει απο τα 460 και η 3000 απο τα 485 .
Αναρωτιεμαι αν μπορει να τις δουμε και πιο κατω ή θα :grandpa:
 

smithakos

Senior Member
10 August 2007
335
Re: LG PQ2000/3000

ok ευχαριστω, αν και θα ηταν καλυτερα, πιστευω, να υπαρχει θεμα με τιτλο τα μοντελα, γιατι χανονται χρησιμες πληροφοριες....
παντως, αν θελει καποιος moderator, ας ξηλωσει το θεμα που ανοιξα, αφου υπαρχει παλιοτερο σχετικο θεμα.... :damnyou:
και περιμενω τα νεα σας για αυτες τις tv (εδω ή εκει, δεν εχει σημασια...)
να 'στε καλα! :grinning-smiley-043
 

sakisaa

Established Member
17 January 2009
156
Re: LG PQ2000/3000

Είδα την 42PQ2000 σε κατάστημα να παίζει BR και ήταν μακραν η καλύτερη εικόνα από όλες τις τηλεοράσεις του καταστήματος που κάποιες από αυτές έιχαν 5πλάσια τιμή.
Πιστέυω πως είναι κάτι παραπάνω από "τίμια αγορά".
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: LG PQ2000/3000

Είδα την 42PQ2000 σε κατάστημα να παίζει BR και ήταν μακραν η καλύτερη εικόνα από όλες τις τηλεοράσεις του καταστήματος που κάποιες από αυτές έιχαν 5πλάσια τιμή.
Πιστέυω πως είναι κάτι παραπάνω από "τίμια αγορά".

Μαλλον οταν τα 1920x1080 πεσουν στα 1024x768 βελτιωνεται η εικονα και δεν χειροτερευει οπως βλακωδώς πιστευουν καποιοι...-bye-:grinning-smiley-043
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: LG PQ2000/3000

Μαλλον οταν τα 1920x1080 πεσουν στα 1024x768 βελτιωνεται η εικονα και δεν χειροτερευει οπως βλακωδώς πιστευουν καποιοι...-bye-:grinning-smiley-043

+10
Παλι κοροιδο πιαστηκα ... :damnyou:
:flipout:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: LG PQ2000/3000

Παντως χωρις πλακα η PQ ειναι σουπερ αγορα στα 500 ευρω , ειδικα για τηλεοπτικο σημα και DVD , τωρα για BR σιγουρα υπαρχουν και πολυ καλυτερες...-bye-
 

geraki68

New member
24 February 2009
62
Re: LG PQ2000/3000

Παντως χωρις πλακα η PQ ειναι σουπερ αγορα στα 500 ευρω , ειδικα για τηλεοπτικο σημα και DVD , τωρα για BR σιγουρα υπαρχουν και πολυ καλυτερες...-bye-

Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερες τηλεοράσεις αλλά επειδή έχω την PQ6000 σε πληροφορώ ότι και σε HD υλικό είναι πολύ καλή. Επίσης μην ξεχνάς ότι αυτές οι πολύ καλύτερες τηλεοράσεις κοστίζουν στις 42 ίντσες τουλάχιστον 200 ευρώ παραπάνω.
Πιστεύω ότι η σειρά PQ πρέπει να είναι από τις πρώτες επιλογές κάποιου που θέλει 42αρα και έχει μικρό budget.
Εγώ πχ που ήθελα το Πάσχα μια τηλεόραση, επειδή χάλασε αυτή που είχα, πήρα την 42PQ6000 γιατί δεν μπορούσα να δώσω πάνω από 600 ευρώ. Τώρα που είναι καλύτερα τα πράγματα παρήγγειλα για την κρεβατοκάμαρα μια 37Β650.
 
Last edited:

smithakos

Senior Member
10 August 2007
335
Re: LG PQ2000/3000

Αρα για καποιον που θελει μια φθηνη λυση, για να βλεπει δορυφορικα και ταινιες σε dvd ή avi θα λεγατε πως ειναι μια πολυ καλη περιπτωση;
δε θελω ουτε hd υλικο να δω, ουτε pc να συνδεσω, ουτε παιχνιδοκονσολα εχω...
θελω ποιοτητα στην εικονα, that's all! ;)
σιγουρα οχι κορυφαια, αλλα (χωρις να μπαινει σε συγκριση με τα top μοντελα) να τη χαιρομαι καθε φορα που την ανοιγω....
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Re: LG PQ2000/3000

Ναι, για την περίπτωσή σου, ειδικά για τα λεφτά που ζητάει, νομίζω είναι μονόδρομος. Στο λέω γιατί και εγώ για ίδια ακριβώς χρήση έχω τον -ας πούμε- προκάτοχό της και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

smithakos

Senior Member
10 August 2007
335
Re: LG PQ2000/3000

Απ' ο,τι καταλαβα η διαφορα της 2000 απο την 3000 ειναι ο ψηφιακος δεκτης, σωστα;
Eπειδη βλεπω πολυ μπαλα, (ουτε για πλακα ομως ελληνικο κλωτσοσφαιρο :rifle: )
τι λεει στα ματς; απο κινηση και γενικα σαν αισθηση...
απο καταναλωση ρευματος πως τα παει; απο IR;
 
Last edited:

sakisaa

Established Member
17 January 2009
156
Re: LG PQ2000/3000

φίλε Yperion και Isokratis
είμαι σίγουρος ότι κανένας δεν μπορεί να διακρίνει από απόσταση μεγαλύτερη των 2 μέτρων το Full HD από το Ready.
Μάλιστα παλιότερα είχε γίνει και μία συνάντηση (δεν μπορώ να το βρώ τώρα) με όλους τους "ειδικούς" ώστε να εντοπιστούν οι διαφορες.
Οι περισσότεροι όταν τους έλεγαν να διαλέξουν την καλύτερη εικόνα (χωρίς να ξέρουν πια είναι Full HD και πια Ready ) επέλεγαν σαν καλύτερη την Ready.

Πάτε πρώτα να δείτε την συγκεκριμένη TV με τα μάτια σας και μετά τα ξαναλέμε . . .

Ο καλύτερος κριτής είναι τα ανθρώπινα μάτια και όχι τα θεωρητικά χαρακτηριστικά.

Για την χρήση που την θέλει ο φίλος είναι ότι καλύτερο.

Φιλίκα Σάκης
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: LG PQ2000/3000

Η αποσταση που μπορει να διακρινει καποιος διαφορες αναλυσης εξαρταται και απο το μεγεθος της οθονης...

Αν καθησουμε στα 3 μετρα απο 42" ειτε DVD ειτε ΒR παιζει η διαφορες θα ειναι δυσδιακριτες , αυτο ομως δεν σημαινει οτι η ποιοτητα που προσφερει το BR ειναι ιδια με του DVD οπως δεν σημαινει οτι μια τηλεοραση 1024x768 δειχνει το ιδιο με μια 1920x1080...-bye-
 

smithakos

Senior Member
10 August 2007
335
Re: LG PQ2000/3000

Αν καθησουμε στα 3 μετρα απο 42" ειτε DVD ειτε ΒR παιζει η διαφορες θα ειναι δυσδιακριτες , αυτο ομως δεν σημαινει οτι η ποιοτητα που προσφερει το BR ειναι ιδια με του DVD οπως δεν σημαινει οτι μια τηλεοραση 1024x768 δειχνει το ιδιο με μια 1920x1080...-bye-

με αλλα λογια, μηπως τελικα ειναι κελεπουρι;
Για καποιον που τη θελει:
για να βλεπει nova (που θα συμφωνειτε πως δεν εχει κορυφαια ποιοτητα), απλα dvdακια (καλη ποιοτητα, αλλα δε θελεις 1920x1080, νομιζω ουτε καν 1024x768)
και συμπιεσμενα avi (που συνηθως ειναι απο κακης μεχρι υποφερτης ποιοτητας) ισως ειναι μια πολυ καλη περιπτωση.

Και δεν ειμαστε και λιγοι αυτοι.
Περα απο τους techno freaks :grinning-smiley-043, υπαρχει και κοσμος που εχει μεν απαιτησεις για ποιοτικη εικονα, αλλα δε θελει ή δεν μπορει να ακολουθησει το παιχνιδι του μαρκετινγκ...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: LG PQ2000/3000

Αυτο που ειπα παραπανω...

Παντως χωρις πλακα η PQ ειναι σουπερ αγορα στα 500 ευρω , ειδικα για τηλεοπτικο σημα και DVD , τωρα για BR σιγουρα υπαρχουν και πολυ καλυτερες...

...νομιζω τα λεει ολα...
 

geraki68

New member
24 February 2009
62
Re: LG PQ2000/3000

Χθες μου έφεραν την 37Β650 για την κρεβατοκάμαρα. Είδα 1 ταινία HD, 1 ταινία DVD dvdrip μεγέθους 1,4GB και λίγη τηλεόραση. Οι ρυθμίσεις που έκανα στην 650 ήταν αυτές που έχει το hdtvtest.

Τα συμπεράσματα μου από το λίγο που τις σύγκρινα είναι:
Σε τηλεοπτικό σήμα μου φαίνεται καλύτερη η PQ με πιο φυσικά χρ'ωματα και λιγότερα artifacts.
Σε DVD είναι ισάξιες σε σκηνές με φως ενώ στις σκοτεινές σκηνές η Β650 νικάει κατά κράτος λόγω του πολύ καλύτερου μαύρου.
Σε HD καλύτερη η Β650 με την PQ να στέκεται αξιοπρεπέστατα απέναντι της.

Απόσταση από την PQ 2,3 μέτρα και από την Β650 2 μέτρα.
 

smithakos

Senior Member
10 August 2007
335
Re: LG PQ2000/3000

καλοριζικη!
Σε τι τιμη τη βρηκες τη Β650;
καλο μου φαινεται για την lg που κοντραρεται με μια ακριβοτερη συσκευη και χανει στα σημεια.


Στα σκοτεινα πλανα που λες, σε χαλαει κατι στην lg;
το dvd που ειδες ηταν avi απο ο,τι καταλαβα.
αν θελεις, δες καποια ταινια απο καποιο original dvd που ξερεις πως εχει ποιοτικη εικονα και να μας πεις εντυπωσεις. (αν και μαλλον η lg χανει στα ματια σου λογω της μοιραιας συγκρισης με την samsung...)

ειναι κι αυτες οι 5'' λιγοτερο που ευνοουν την 37αρα....
 

ilias1276

New member
23 November 2009
3
LG 50PQ3000

Καλησπερα σε ολους και να σας ευχαριστησω κατ'αρχην για την βοηθεια που μου προσφερατε ολοι σας προκειμενου να καταληξω στη αγορα μου.
Τελικα μετα απο συγκριση μεταξυ των Panasonic TX-P42U10, TX-P42G10E και LG42PQ3000 με παρακολουθηση του ιδιου HD Video (με HDMI απο laptop), τελικα κατεληξα στην... LG 50PQ3000. :grinning-smiley-043 , λογω και τιμης, για να μην κρυβομαστε (50'' με 849 Euro νομιζω πως μπορεις να την πεις ανετα "Value for money") αλλα και λογω εικονας!!! Αφου ρυθμισα λοιπον Dynamic contrast στο OFF και στις τρεις, επαιξα το ιδιο VIDEO και το οπτικο αποτελεσμα που πηρα στην LG ηταν αυτο που μου αρεσε περισσοτερο.
Μεχρι τωρα πρεπει να εχει παιξει γυρω στις 15-20 ωρες με το 80% απο αυτες να ειναι απο το DVD στρωσιματος. Εχω κατεβασει αρκετα το contrast και τη φωτεινοτητα (τοσο ωστε να βλεπω σε ικανοποιητικο βαθμο..), εχω ρυθμισει το Aspect ετσι ωστε να κοβω λογοτυπα και "μαυρες γραμμες" και περιμενω να γραψει το panel καμια 150 ωρες, ωστε μετα να ανοιξω Full γκαζια... :D και να μπορεσω να σας στειλω και τα τελικα συμπερασματα μου.
Αν ακομα ηξερε καποιος να μου πει πώς θα μπορεσω να μπω στο "κρυφο menu" ωστε να μπορεσω να τσεκαρω και ποσες ωρες εχει το panel (για το φοβο των Ιουδαιων...), θα του ημουν ευγνωμων!!! Εχω ηδη δοκιμασει με ΟΚ στο remote και στην TV ταυτοχρονα, αλλα και με Menu, αλλα δεν γινεται τιποτα. Η 50'' εχει αλλο τροπο μαλλον απο την 42'' ?:huh2:
Αυτα για την ωρα, σας ευχαριστω και παλι ολους!!