Έπιπλο για home cinema

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα έπιπλο στο οποίο θα βάλω την τηλεόραση (38 κιλά), έναν ενισχυτή μεγέθους του Pioneer lx81 (18,5 κιλα), ένα htpc που είναι ασήκωτο ( Χ κιλά) , ένα ps3 (6 κιλά), μελλοντικά ένα αποκωδικοποιητή για sky hd (όνειρο μακρινό), καθώς και ένα κεντρικό ηχείο τύπου b&w 683.
Επειδή η διάσταση που θα με βόλευε είναι ΠxΥxΒ=>160x55x55 και επειδή οι τιμές που βρίσκω είναι απαγορευτικές
http://ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=38&prID=1028

γνωρίζετε κάποιο κατάστημα που μπορώ να δω πολλά έπιπλα τηλεοράσεων τα οποια να έχουν σχέδιο όπως το παραπάνω?
Βολεύει το έπιπλο να εχει πορτάκια που να ανοίγουν προς τα έξω? Θα ήθελα τη γνώμη ανθρώπων που έχουν τέτοια έπιπλα όσον αφορά κάποιων συμουλών όσων αφορά την εργονομία.
Δεν έχω πολλά χρήματα να διαθέσω, μέχρι το πολύ 500 ευρώ.
Τελευταία σκέφτηκα μήπως έδινα το σχέδιο σε ένα μαραγκό να μου το έφτιαχνε στα μέτρα που θέλω. Προτάσεις παιδιά?
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
Το καλύτερο που θα κάνεις είναι να στο φτιάξει άλλος.
Οπότε και ξύλα χοντρά να χρησιμοποιήσεις ώστε να αντέχει αλλά να είναι και έτσι ακριβώς όπως το θέλεις.

Να μη ξεχάσεις να τους πεις να σου κάνει τρύπες με ποτηροτρύπανο πριν το βάψιμο εκεί που τις θέλεις ώστε να περνάνε τα καλώδια πάνω κάτω αριστερά δεξιά.

Πάνω από 400 δεν πρέπει να δώσεις για να στο φτιάξουν. (μαζί με τη βαφή).

Αν μένεις Αθήνα στείλε pm για να σου στείλω στοιχεία ανθρώπου που πιθανών να μπορεί να στο φτιάξει.
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΗΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕ 250-350 ΕΥΡΩ.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Έπιπλο για home cinema

Μακάρι να είναι όπως τα λέτε, το θέμα είναι να ξέρεις όμως και τη δουλειά του μαραγκού...

Δεν ειναι τοσο δυσκολο να το κανεις. Ουτε εγω γνωριζω την τεχνη του μαραγκου αλλα το δικο μου το εφτιαξα μονος μου.
 

aroS3

Senior Member
19 June 2006
559
Αθήνα
Για ρίξε μια ματιά και στα rack της Exelixis, Ειδικά αυτή την ΝΗΝΕΜΙΑ την εχω βάλει και εγώ στο μάτι. Απο τιμή δε πρέπει να ειναι πολύ καλύτερη της αρχικής με 1300κάτι ευρώπουλα που εγραψες....μπορεί να παιζουν και στην μισή τιμή....
Για ρωτα..
http://www.e-screen.gr/ninemia.htm
 

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Παιδιά είναι πολλά τα λεφτά για ρακ, και μάλιστα αυτών των διαστάσεων , και αυτής της κατασκευής.Με 1500\e επιπλοποιός μου έφιαξε ρακ 250μ χ110χ0,70 με 3 ανοίγματα , ενα μεγάλο στη μέση 2 πιο μικρά εκατέρωθεν , με 3 ράφια έκαστο απο κόντρα πλακέ θαλάσης , επενδεδυμένο με δρυ, πάχος περί τους 5 πόντους , βαμμένο βερνικωμένο βέγγε, με 6 ροδες βιομηχανικού τύπου με λάστιχο γύρω-γύρω ξύλο απο μέσα, και αυτές βαμένες βέγγε, μόνο οι ρόδες πήγανε ξεχωριστά 300ε , 1500ε το ρακ , και μιλάμε για κατασκευή απίστευτη, έπιπλο χλιδάτο , και βράχος.
 

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Re: Απάντηση: Έπιπλο για home cinema

Γιαννη η δικη μου κατασκευη μου κοστισε λιγοτερα απο 300. Πιστευω οτι δεν εκανα ασχημη δουλεια.

Αλλο η δική σου άλλο η δική μου.Και άλλο η exelixis που ζητάει ενα σκασμό λεφτά .Εγω απλά λέω οτι το exelixis είναι πολύ ακριβό, για αυτό που είναι.
Και παραθέτω φωτό του δικού μου για λόγους σύγκρισης διαστάσεων , κατασκευής, βάρους που σηκώνει, ποιότητας.Και όπως προείπα , ΕΠΙΠΛΟ.:grinning-smiley-043
Πιστοποιημένο οτι αντέχει μέχρι και 600 κιλά.Εγινε τεστ μπροστά στα μάτια μου στο εργοστάσιο, με βαρίδια των 20 κιλών και σακιά τσιμέντου , σύνολο που φορτώθηκε επάνω του σε όλα τα ράφια 680 κιλά νομίζω , και το τραβάγαμε μπρος πίσω όπως κάνω και εγω συχνά , εδω στο σπίτι , για κανά δυο ώρες.Οταν λέμε βράχος - ενούμε βράχος.
 
Last edited:

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Το εχω δει και το δικο σου και ειναι αρκετα καλο. Απλα δεν νομιζω οτι μπορει να φτιαξει το παλικαρι κατι τετοιο με 500 .
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Παιδιά είναι πολλά τα λεφτά για ρακ, και μάλιστα αυτών των διαστάσεων , και αυτής της κατασκευής.Με 1500\e επιπλοποιός μου έφιαξε ρακ 250μ χ110χ0,70 με 3 ανοίγματα , ενα μεγάλο στη μέση 2 πιο μικρά εκατέρωθεν , με 3 ράφια έκαστο απο κόντρα πλακέ θαλάσης , επενδεδυμένο με δρυ, πάχος περί τους 5 πόντους , βαμμένο βερνικωμένο βέγγε, με 6 ροδες βιομηχανικού τύπου με λάστιχο γύρω-γύρω ξύλο απο μέσα, και αυτές βαμένες βέγγε, μόνο οι ρόδες πήγανε ξεχωριστά 300ε , 1500ε το ρακ , και μιλάμε για κατασκευή απίστευτη, έπιπλο χλιδάτο , και βράχος.

δεν θελω να σε στεναχωρησω, αλλα τις ιδιες ροδες τις εχω και στο δικο μου
Απλα πηγα και τις αγορασα μονος μου και τις εδωσα στον μαραγκο

Νομιζω 14 ευρω η μια κανει -bye-
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Re: Απάντηση: Έπιπλο για home cinema

Το εχω δει και το δικο σου και ειναι αρκετα καλο. Απλα δεν νομιζω οτι μπορει να φτιαξει το παλικαρι κατι τετοιο με 500 .

Δυστυχώς το κόστος είναι ένα θέμα που δεν με αφήνει να κοιτάψω κάτι ποιοτικότερο... όσο για να το φτιάξω μόνος μου....είμαι τόσο άσχετος και άγαρμπος μερικές φορές,όσο δεν πάει....
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Απάντηση: Έπιπλο για home cinema

Δυστυχώς το κόστος είναι ένα θέμα που δεν με αφήνει να κοιτάψω κάτι ποιοτικότερο... όσο για να το φτιάξω μόνος μου....είμαι τόσο άσχετος και άγαρμπος μερικές φορές,όσο δεν πάει....

Πιστεψε με μιλαμε για κατι πολυ ευκολο. Δες το δικο μου και θα καταλαβεις.
 

notist

Senior Member
12 August 2009
593
Καλημέρα σας.Από χθες είδα το θέμα σας κύριε Αγγελόπουλε Βασίλη,αλλά περίμενα να δω το δικό μου που είχα παραγγείλει σε φίλο επιπλοποιό,ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις 1,50Χ55χ55.Το ήθελα έτσι ώστε να χωράει στο χώρο μου,και τα μηχανήματα μου να χωράνε.Χρώμα βέγγε με ροδάκια που είναι κρυφά και δεν φαίνονται.Μου στοίχισε 350 ευρώ.
 

Tek_Killa

AVClub Enthusiast
5 February 2008
1,028
Καλημέρα σας.Από χθες είδα το θέμα σας κύριε Αγγελόπουλε Βασίλη,αλλά περίμενα να δω το δικό μου που είχα παραγγείλει σε φίλο επιπλοποιό,ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις 1,50Χ55χ55.Το ήθελα έτσι ώστε να χωράει στο χώρο μου,και τα μηχανήματα μου να χωράνε.Χρώμα βέγγε με ροδάκια που είναι κρυφά και δεν φαίνονται.Μου στοίχισε 350 ευρώ.

Eνδιαφέρομαι κι εγώ για μια ολόιδια σε διαστάσεις και χρώμα κατασκευή.
6 ράφια, κρυφά ροδάκια και είτε πλαστικα διάφανα είτε γυάλινα πορτάκια (3) στα ράφια εκτός του πάνω μεσαίου (θα μπει το κεντρικό ηχείο) που να κλειδώνουν.
Απ ότι καταλαβαίνω θα κοστίσει φθηνότερα εάν το παραγγείλω σε κάποιον ξυλουργό.
Ξέρετε κάποιον προς... Χαλάνδρι που να αναλαμβάνει τετοιες κατασκευές;
 
Last edited:

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Καλημέρα σας.Από χθες είδα το θέμα σας κύριε Αγγελόπουλε Βασίλη,αλλά περίμενα να δω το δικό μου που είχα παραγγείλει σε φίλο επιπλοποιό,ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις 1,50Χ55χ55.Το ήθελα έτσι ώστε να χωράει στο χώρο μου,και τα μηχανήματα μου να χωράνε.Χρώμα βέγγε με ροδάκια που είναι κρυφά και δεν φαίνονται.Μου στοίχισε 350 ευρώ.

Αν σας είναι εύκολο να ανεβάσετε φωτογραφίες του επίπλου θα σας ήμουν ευγνώμων, μιας και είμαι και εγώ στη φάση αναζήτησης κατάλληλου ξηλουργού.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Επανέρχομαι στο θέμα μιας και βρήκα μαραγκό για το έπιπλο. Αυτό που θέλβ να ρωτήσω τους συμφορουμίτες είναι το τί ροδάκια να βάλω στο έπιπλο, από που να τα προμηθευτώ και σε τί τιμές κυμαίνονται μιας και το έπιπλο θα έχει διαστάσεις 1,9Χ0,6Χ0,6 και θα είναι σχεδιασμένο να αντέξει πολλά κιλά, περίπου 100 στο σύνολο.
 
Η εύκολη λύση είναι το Praktiker. Θα βρεις διάφορα ροδάκια, και για όλα τους αναφέρονται οι προδιαγραφές, π.χ. πόσα κιλά αντέχουν.

Τα 100 κιλά κατανεμημένα σε 4 ή 6 ροδάκια δεν είναι πολλά. Θα βρεις εύκολα, και σε σχετικά μικρές διαστάσεις.