Ηχεία back surround...τα πήραμε,που τα βάζουμε?

notist

Senior Member
12 August 2009
593
Καλημέρα σας.Αγόρασα προχθές συμπληρωματικά 2 ηχεία back surround να παίξω και εγώ 7,1.Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι το εξής:Σε τι ύψος τα τοποθετώ?απόσταση μεταξύ τους?πρέπει να κοιτάνε στην ευθεία τους,η να έχουν κλίση προς την θέση του καναπέ που καθόμαστε?Ευχαριστώ πολύ.Τα ηχεία μου είναι τα tannoy sensys dc4 revolution.
 

notist

Senior Member
12 August 2009
593
Ευχαριστώ.Πολύ κατατοπιστικό.Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ύψος μπαίνουν.Επίσης σε THX τα βλέπω κολλητά,ενώ σε DOLBY TRUE HD or DTS HD έχουν άνοιγμα 60 μοιρών.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
ξεκινα με το ολο κουστουμι να δουμε τι κοψιμο θα διαλεξουμε:eek:perator:
δηλαδη ενισχυτη-ηχεια αποσταση απο την θεση ακροασης
 

notist

Senior Member
12 August 2009
593
Οκ.Λοιπόν πάμε.Ενισχυτής DENON 2809-ηχεία όλα Tannoy-front sensys DC2-center sensys DCC-back sensys DC1-back surround DC4 revolution,λόγω κατάργησης της σειράς.Για sub έχω ένα της crystal audio δεν θυμάμαι τώρα το μοντέλο.Απόσταση θέασης από τα μπροστινά περίπου 3,5 μέτρα.Για τα back surround η αλήθεια είναι ότι έχω σχεδόν μηδενική απόσταση ο τοίχος πίσω μου από τον καναπέ.Ευχαριστώ πολύ Argi.
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Οκ.Λοιπόν πάμε.Ενισχυτής DENON 2809-ηχεία όλα Tannoy-front sensys DC2-center sensys DCC-back sensys DC1-back surround DC4 revolution,λόγω κατάργησης της σειράς.Για sub έχω ένα της crystal audio δεν θυμάμαι τώρα το μοντέλο.Απόσταση θέασης από τα μπροστινά περίπου 3,5 μέτρα.Για τα back surround η αλήθεια είναι ότι έχω σχεδόν μηδενική απόσταση ο τοίχος πίσω μου από τον καναπέ.Ευχαριστώ πολύ Argi.

Και εγω πλατη το καναπε εχω τοιχο ,το κλεβω ομως οπως λεει σωστα ο argi κανα 40αρι ποντους τραβωντας λιγο μπροστα τον καναπε οταν βλεπω -bye-
 

notist

Senior Member
12 August 2009
593
Αχα είναι ένα θέμα αυτό,γιατί δεν έχει αγοραστεί ακόμα.Είναι της συζύγου θέμα ο καναπές.Για 0 το βλέπω,αλλά αν χρειάζεται να πάει 40-50 μπροστά,θα την πάρω την έγκριση...χαχαχαχα.Άρα πως τοποθετούνται?-bye-
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Αν τα ηχεια ειναι να μπουν πισω και οχι στο πλαι.Και η αποσταση ειναι μικρη καλυτερα βαλε διπολο.Γιατι η διαχυση του ηχου απο τρεις πλευρες ενα ηχειου προδιδει την θεση του λιγοτερο απο οτι να βαλεις ενα μονοπολο, συν το μονοπολο θελει καποιο χωρο για να ανοιξει τον ηχο του , κατι που δεν συμβαινει με το διπολο.Δες αν βρεις τα jamo d6 σε καλη τιμη .
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Το θέμα είναι ότι ο φίλος απ' ότι λέει αγόρασε ήδη ζεύγος ηχείων για surround back. Και surround back χωρίς απόσταση πίσω απ' την θέση ακρόασης δεν νοείται....
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
ΟΚ
σαραουντ μπακ, χωρις χωρο μπακ δε νομιζω οτι υπαρχει λογος τοποθετησης τους.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Υπαρχουν λοιπον καποιες προδιαγραφες για το πως κανουμε το καθε τι .Δεν νομιζω οτι ολοι να ειμαστε σε θεση να το πραγματοποιησουμε στο καθε τι οπως πρεπει.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: Ηχεία back surround...τα πήραμε,που τα βάζουμε?

Υπαρχουν λοιπον καποιες προδιαγραφες για το πως κανουμε το καθε τι .Δεν νομιζω οτι ολοι να ειμαστε σε θεση να το πραγματοποιησουμε στο καθε τι οπως πρεπει.

Και βέβαια δεν είμαστε όλοι σε σε θέση να πληρούμε τις προδιαγραφές, γι αυτό άλλωστε οι πιο πολλοί στα σπίτια μας χρησιμοποιούμε διάταξη 5.1. Σε μια διάταξη 7.1 το να διαφοροποιηθούμε λίγο από το ιδανικό δεν νομίζω πως αποτελεί πρόβλημα. Αυτό όμως, απ' το να προσπαθούμε να φτιάξουμε ένα σύστημα 7.1 χωρίς να έχουμε χώρο πίσω απ' την θέση ακρόασης για τα surround back ηχεία, απέχει πολύ.
Και αυτό βέβαια γιατί όλες οι απόψεις στο πως τοποθετούνται τα ηχεία σε ένα σύστημα 7.1 είναι σχεδόν ταυτόσημες:

http://www.crutchfield.com/S-e6OYfNvCWRT/learn/learningcenter/home/speaker_placement.html

http://forum.ecoustics.com/bbs/messages/34579/129023.html

http://www.dolby.com/consumer/home_entertainment/speaker-setup-guide/index.html

http://www.thx.com/home/setup/speakers/71.html
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Βαλε και αυτο http://www.thx.com/home/setup/speakers/dolby.html στο thx μιας και τα ενα φορμα ειναι εδω.Και κατι ακομα ολοι οι σταμπωμενοι ενισχυτες δινουν τη δυνατητα να δηλωσουμε αποσταση μεταξυ των πισω ηχειων.Το υψος εξαρταται απο την αποσταση ακροασης και τον τυπο του ηχειου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,730
Αθήνα
Υπάρχει η ρύθμιση της απόστασης (αλλά και της θέσης καμιά φορά) μέσα από το μενού του ενισχυτή.
Εκεί κανονίζονται θέματα όπως η καθυστέρηση και η σχετική ένταση μεταξύ των ηχείων.
Βέβαια αυτό από μόνο του δεν αρκεί, καθώς γνωρίζουμε ότι χρειάζεται και η απόσταση για να αναπτυχθεί το ηχητικό πεδίο.
Θα πρέπει λοιπόν να γίνει κάποιος συμβιβασμός είτε ηχητικός είτε χωροταξικός είτε και τα δυο μαζί.
 

notist

Senior Member
12 August 2009
593
βαλτα στο ταβανι

Καλημέρα σας.Αλήθεια παίζει αυτό το σενάριο?Μπορώ να τα βάλω.Επίσης μπορώ να έχω απόσταση 50 πόντων από τον τοίχο πίσω μου,και επειδή τα έχω σε βάσεις τοίχου μπορώ να τους δώσω κλίση προς τα κάτω.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ναι, αλλά όχι στο ταβάνι. Σε κάποιο ύψος στον τοίχο που είναι πίσω σου.
Βέβαια θα είναι πάρα πολύ κοντά στα surround που βρίσκονται εκατέρωθεν της θέσης ακρόασης, και δεν ξέρω κατά πόσο το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι αυτό που πρέπει. Ομως δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις, μιας που τα έχεις ήδη αγοράσει.
Θα επέμβεις και από τα μενού του ενισχυτή στις αποστάσεις, τις στάθμες κ.λ.π. και θα δεις.
 

notist

Senior Member
12 August 2009
593
Ευχαριστώ πολύ παιδιά,και sorry για την ζαλάδα..Θα ήθελα μόνο να μου πείτε απόσταση μεταξύ τους,γιατί βλέπω στα σχεδιαγράμματα άλλα να τα έχουνε κολλητά,άλλα σε απόσταση.Ευχαριστώ και πάλι.-bye-