John Ireland: Κοντσέρτο για πιάνο και ορχήστρα (1930)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xamastrok

Established Member
9 August 2009
180
Γλυφάδα- Βόλος
Στο παρόν thread σας παρουσιάζω μια από τις τελευταίες μου ανακαλύψεις που πιστεύω οτι χρίζουν ιδιαίτερης αναφοράς: το κοντσέρτο για πιάνο και ορχήστρα του Άγγλου συνθέτη John Nicholson Ireland (1879-1962).

ireland.jpg


O Ireland είναι κυρίως γνωστός για τις πιανιστικές του μινιατούρες, αλλά και για κάποια ορχηστρικά έργα, όπως η μουσική για το κινηματογραφικό έργο Overlanders. Συνέθεσε και παρουσίασε το κοντσέρτο για πιάνο το 1930, το οποίο αποτέλεσε αμέσως μεγάλη επιτυχία, κάτι σαν την αγγλική απάντηση στο Τρίτο κοντσέρτο του Prokoviev. Μάλιστα, θεωρήθηκε ως ένα από τα σημαντικότερα κοντσέρτα για πιάνο Άγγλου συνθέτη που είχαν γραφτεί ποτέ (είναι αλήθεια βέβαια οτι δεν υπάρχει και μεγάλος ανταγωνισμός στη συγκεκριμένη κατηγορία), και στις επόμενες δεκαετίες παιζόταν από πιανίστες όπως ο Clifford Curzon, η Gina Bachauer και ο Arthur Rubinstein!

Αν θα συνέκρινα το μουσικό κόσμο του κοντσέρτου με πιο γνωστά έργα και συνθέτες θα έλεγα οτι φέρει κάτι από το αντίστοιχο κοντσέρτο σε Σολ του Ravel (παρόλο που το κοντσέρτο του Ireland προηγείται χρονικά), διαθέτει jazz επιρροές αλλά πιο ήπιες σε σχέση με το κοντσέρτο του Gershwin, ενώ εμποτίζεται σε σωστές δόσεις (δεν το παρακάνει) με τη χαρακτηριστική μελαγχολική βουκολικότητα Άγγλων συνθετών, αλά Vaughan Williams.

Δεν περιέχει φιλοσοφικές προεκτάσεις ούτε είναι πρωτοποριακά μοντέρνο ως "όφειλε" για το 1930, αλλά είναι έργο γεμάτο ζωντάνια, όμορφη πιανιστική γραφή, μελωδικότητα και λυρισμό και γίνεται άμεσα αγαπητό από τον ακροατή.

Διαρκεί περίπου 25 λεπτά (η μικρή του διάρκεια συντελεί στο να το ακούω ξανά και ξανά), και αποτελείται από τρία μέρη. Στο πρώτο μέρος εναλλάσσονται ζωηρά με πιο μελωδικά θέματα, ενώ το μεσαίο είναι πρωτίστως λυρικού χαρακτήρα. Το φινάλε είναι και το πιο αξιομνημόνευτο μελωδικά: το πρώτο θέμα παρουσιάζεται γεμάτο μπρίο και χαρά για τη ζωή πρώτα εκτενώς από το πιάνο και ύστερα από την ορχήστρα, ενώ το λυρικό δεύτερο θέμα αμέσως μετά είναι κατά τη γνώμη μου αντάξιο ενός Ravel.

Τις τελευταίες δεκαετίες το κοντσέρτο για πίανο του Ireland προφανώς έχει περιπέσει σε ανυποληψία, την οποία καταδεικνύει και η έλλειψη δισκογραφίας (ή εξαιτίας της οποίας). Τελικά η έλλειψη δημοφιλίας ενός συνθέτη συμπαρασύρει και όλο το έργο του. Ευτυχώς, η παρακάτω εκτέλεση ελπίζω οτι θα αποκαταστήσει το έργο για αυτό που είναι: ανήκει στη σειρά Romantic Piano Concerto της Hyperion, με εκτελεστές τους Piers Lane (πιάνο) και το David Lloyd-Jones να διευθύνει την Ulster orchestra.

512FMV4R6PL._SL500_AA240_.jpg


Περιλαμβάνει και το επίσης ενδιαφέρον κοντσέρτο για πιάνο του Delius, καθώς κι ένα μικρότερο έργο για πιάνο και ορχήστρα του Ireland.

Υ.Γ. Επειδή το συγκεκριμένο CD είναι λίγο δύσκολο ως απίθανο να βρεθεί στην Ελλάδα (κοίταξα και σε 2-3 δισκάδικα στην Αθήνα), όσοι έχετε περιέργεια να το ακούσετε πριν αγοράσετε από το διαδίκτυο μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα. Ελπίζω να μην παραβαίνω κάποιο κανόνα του forum, είναι και η πρώτη μου παρουσίαση. Η παράγραφος για την ιστορία του έργου έχει αντληθεί από το συνοδευτικό φυλλάδιο του CD.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Φίλε xamastrok καλή αρχή, κι εύχομαι μόνιμη διαμονή στο Μουσικό Χωρίο :grinning-smiley-043 Δεν γνωρίζω κανένα απο τα δυο εργα αν και γενικά ψάχνω αρκετά την δισκογραφία του πιάνου. Η περιγραφή σου πάντως και οι παραλληλισμοί με τα κοντσέρτα των Ravel και Gershwin προδιαθέτουν για κάτι αρκετά εύηχο εως..."πιασαρικο". Ιδωμεν :)
 

xamastrok

Established Member
9 August 2009
180
Γλυφάδα- Βόλος
Φίλε xamastrok καλή αρχή, κι εύχομαι μόνιμη διαμονή στο Μουσικό Χωρίο :grinning-smiley-043 Δεν γνωρίζω κανένα απο τα δυο εργα αν και γενικά ψάχνω αρκετά την δισκογραφία του πιάνου. Η περιγραφή σου πάντως και οι παραλληλισμοί με τα κοντσέρτα των Ravel και Gershwin προδιαθέτουν για κάτι αρκετά εύηχο εως..."πιασαρικο". Ιδωμεν :)

Ευχαριστώ, είμαι κι εγώ ένας συγχωριανός τώρα :smile:

Ακριβώς, πιασάρικο κι εύηχο χωρίς όμως να γίνεται μπανάλ. Μια ένοχη απόλαυση! Καλά, να μην τα παραλέω, δεν είναι και η Αρλεζιάνα του Bizet, αλλά για άγνωστο έργο είναι πολύ ικανοποιητικό και καλοδεχούμενο.
 

SAKISKARAS

Established Member
1 November 2008
162
συγχαρητήρια και από μένα, ωραία παρουσίαση για κάτι που ούτε εγώ γνώριζα. Αν μπορείς στείλε μου ένα δείγμα για ακρόαση
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Αγαπητέ xamastrok σε καλωσορίζω κι εγώ!

Υπάρχουν τόσοι μικρομεσαίοι και μικροί συνθέτες τους οποίους σκεπάζει η σκιά των μεγάλων. Δικαιούνται και αυτοί κάποια προβολή.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Δοθείσης ευκαιρίας, αναφέρω την σειρά The Romantic Piano Concerto από την Hyperion η οποία αισίως φτάνει (το Νοέμβριο) στα 49 cd.
Πρόκειται για ηχογραφήσεις Κοντσέρτων για Πιάνο δευτερο-τριτο-τέταρτων συνθετών. Από όσα έχω ακούσει μπορεί να βρει κάποιος ενδιαφέροντα πράγματα.
The Romantic Piano Concerto
 

xamastrok

Established Member
9 August 2009
180
Γλυφάδα- Βόλος
Αγαπητέ xamastrok σε καλωσορίζω κι εγώ!

Υπάρχουν τόσοι μικρομεσαίοι και μικροί συνθέτες τους οποίους σκεπάζει η σκιά των μεγάλων. Δικαιούνται και αυτοί κάποια προβολή.

(μετά το δυσάρεστο διάλειμμα της εθνικής ποδοσφαίρου..)

Και πολλές φορές ένα έργο αξίας ενός μικρομεσαίου δεν έχει την προβολή κι εκτίμηση που θα μπορούσε να λάβει αν ο συνθέτης ήταν πιο γνωστός.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Kαλή Αρχή και απο μένα στίς Παρουσιάσεις.Και καλή ´Διαμονή´στην Μουσική Κατηγορία επίσης.:ernaehrung004::ernaehrung004:
Η Σειρά τής Ηyperion έχει όντως αρκετό ενδιαφέρον και κάποια έργα πού έχουν εκδοθεί απο αυτήν αξίζουν τής προσοχής μας.

Προσωπικά είχα αγοράσει τά 12 πρώτα c.d.'s απο τά 49 πού έχουν εκδοθεί,αλλά στην συνέχεια σταμάτησα την παρακολουθηση τής σειράς και λόγω ´Μουσικού Καμάτου´.:flipout:
Επί τή ευκαιρία ιδού και το Link τής Hyperion πού περιλαμβάνει και τίς 49 εκδόσεις:http://www.hyperion-records.co.uk/al.asp?al=CDA67296

Απο αυτά πού έχω ακούσει (κάπου έχω πεί δυό λόγια γιά τα Κοντσέρτα τών Balakirev καί Rimsky-Korsakov)συστήνω ανεπιφύλακτα τά Κοντσέρτα τού Weber πού κινούνται μέσα στον Πυρήνα τού Ρομαντισμού και πού αξίζουν πραγματικά τον κόπο(οπως άλλως τε και οι πιανιστικές σονάτες του,πού έχουν ερμηνευθεί μοναδικά απο Gilels και Richter).

Ενδιαφέρον επίσης είχαν τά 2-3 τού Medtner πού θυμάμαι πώς ο Skakinen έχει αναφερθεί στον εν λόγω Συνθετη,όπως και τά νεανικά κοντσέρτα τού Mendelsohn γιά δύο πιάνα.
Επίσης τα Κοντσέρτα τού Stenhammar ανήκουν στά ενδιαφέροντα ρομαντικά που θυμίζουν Grieg και Brahms και έχουν εκδοθεί εδώ και καιρό απο την εξαιρετική εταιρεία BIS.

Το Κοντσέρτο γιά πιάνο τού Delius που υπάρχει στον δισκο μαζί μέ αυτό τού Ireland πού παρουσίασε ο φίλος Xamastrok αξίζει να ακουστεί και στήν εκτέλεση τού σπουδαίου Clifford Curzon (1981)μέ την BBC Symphony Orchestra υπό τήν διεύθυνση τού Sir John Pritchard..
Βεβαια απόσα διάβασα στό Site τής Hyperion ,η εκτέλεση πού γνωρίζω είναι η τροποποιημένη(Szanto version)καί όχι αυτή πού εξέδωσε η εν λόγω Eταιρεία.
Χωρίς να είναι απο τά μεγάλα Πιανιστικά Κοντσέρτα ,ανήκει και αυτό στην σχολή τού ρομαντισμού και έχει στοιχεία από Grieg και Debussy...

Βεβαια η Κλάση τού Curzon τό αναδεικνύει δεόντως.
Και στον ίδιο δίσκο υπάρχουν ακομα δυό θαυμάσιες ερμηνείες τής Choral Fantasy τού Beethoven και το Νο 24 τού Mozart.
Aπό την σειρά BBC Legends.
Αξίζει και μόνον γιά νά γνωρίσει κάποιος τήν Τέχνη τού Curzon.

BBCL41812.jpg


Θά φροντίσω να ακούσω τά προτεινόμενα έργα και ευχαριστώ και πάλι τον Xamastroke πού μού έδωσε την ευκαιρία να θυμηθώ και νά συμπληρώσω γιά έργα πού για μένα είναι σέ δεύτερη μοίρα πιθανώς και άδικα.
:grinning-smiley-043
 
Last edited:

xamastrok

Established Member
9 August 2009
180
Γλυφάδα- Βόλος
Re: Απάντηση: John Ireland: Κοντσέρτο για πιάνο και ορχήστρα (1930)

Απο αυτά πού έχω ακούσει (κάπου έχω πεί δυό λόγια γιά τα Κοντσέρτα τών Balakirev καί Rimsky-Korsakov)συστήνω ανεπιφύλακτα τά Κοντσέρτα τού Weber πού κινούνται μέσα στον Πυρήνα τού Ρομαντισμού και πού αξίζουν πραγματικά τον κόπο(οπως άλλως τε και οι πιανιστικές σονάτες του,πού έχουν ερμηνευθεί μοναδικά απο Gilels και Richter).

Δεν ξέρω αν ο Joahan Nepomek Hummel είναι μικρομεσαίος αρκετά για να τον τιμήσει η Hyperion συμπεριλαμβάνοντας σε αυτή τη σειρά της :smile:, πάντως μου είχαν αρέσει δύο κοντσέρτα του για πιάνο. Ιδιαίτερα το ένα, σε σι ελάσσονα νομίζω, ήταν σα να άκουγα το κοντσέρτο αριθμός 0 του Chopin! Συν τις όμορφες και πιασάρικες μελωδίες του.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Ο Hummel είναι εξαιρετικός και αδικημένος ... έχω το σύνολο των piano trios και είναι εξαίσια, ενώ διαβάζοντας την παρούσα παρουσίαση, το μυαλό μου ''έτρεξε' και στο δικό του κονσέρτο που κάπου έχω από την chandos ...