Schubert - Piano Sonata D.959

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ολα τά τελευταία έργα τού Schubert μέ γοήτευαν.Ισως γιατί μέ τό πού εμφάνισε Υποτροπή τής Συφιλίδος(μέσα τού 1828) απο τήν οποία έπασχε από τα 1822 λές και τον κατέλαβε μιά φρενήρης διάθεση παραγωγής Μουσικής.
Λές και ήθελε νά αφήσει τό Αποτύπωμά του ,όσο πιό πολύ γινόταν,σε αυτό το Ταχύ Επίγειο Πέρασμά του.

Ο Τελευταίος χρόνος τής Ζωής του είναι γεμάτος αριστουργήματα..
Μεταξύ αυτών οι τρείς τελευταίες Σονάτες γιά Πιάνο 958-960,ο Κύκλος Τραγουδιών ´Κύκνειο Ασμα´η Λειτουργία σέ Ε-flat 950 ,τό Κουιντέτο Εγχόρδων 956(http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=28283),η Φαντασία γιά Τεσσερα χερια 940(http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=1697),η Σονάτα γιά Βιολί και Πιάνο 934(http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=23550) ,τά 3 Κομμάτια γιά Πιάνο 946....

Η Σονάτα D.959 πρέπει να ολοκληρώθηκε κάπου στον Σεπτέμβριο τού 1828,αλλά αγνοήθηκε πλήρως ,όπως άλλως τε και οι άλλες τελευταίες τού Schubert.

Δέκα χρόνια μετά τίς εκτύπωσε ο Anton Diabelli, ο οποίος μάλιστα ,παρά την επιθυμία τού Συνθέτη νά αφιερωθούν στόν Humell (πού ήταν Μαθητής τού Mozart),τίς αφιέρωσε στον Schumann ,πού ήταν απο τούς λίγους πού τίς είχαν εκτιμήσει.

Εκτοτε ουδείς ασχολήθηκε μέ τίς Σονάτες,πιθανώς γιατί θεωρήθηκαν πώς έφεραν τήν ´Βαρειά Σκιά ´τού Beethoven.Ομως αυτό πού δέν ´διέγνωσαν´οι σύγχρονοι τού Schubert είναι πώς μπορεί ο Συνθέτης νάχει χρησιμοποιήσει τον Μεγάλο Ludwig στό ´φαίνεσθαι´,αλλά η Μουσική του Γλώσσα και Δεινότητα είχαν αφήσει τό στίγμα τους γιά να εκφράσουν τον Δικό του Εσωτερικό Κόσμο,πού είναι ενήμερος γιά το Τέλος.

Eπρεπε να φτάσουμε στίς πρωτες δεκαετίες τού 20ού Αιώνα ,γιά να γίνει αποδεκτή η Αυτονομία και η Ιδιαιτερότητα τών έργων αυτών και ένας Πιανίστας πού τίς ανέδειξε ήταν και ο Αrthur Schnabel..Απο τούς μετέπειτα Συνθέτες σημαντική συμβολή στην αναγνώρισή τους είχε και ο Mahler.
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=2136

Η Σονάτα 959 χωρίζεται σέ 4 μέρη.
Αυτό πού εχει ενδιαφέρον είναι η Κυκλικότητα τών Θεμάτων(θεσπέσιο τό πώς το θέμα τού τέλους τού ενός μέρους εμφανίζεται ξανά στην αρχή τού επομένου),οι πλούσιες Μουσικές Ιδέες,ένα μείγμα Λυρισμού,Ποιητικότητας καί Κλασσικής Φόρμας,πού επιτρέπει τήν έκφραση συναισθημάτων γεμάτων απο Θυμό,Θρήνο,απόπειρα Ελπίδας και Αισιοδοξίας.
Τό πρωτο Μέρος(Allegro)περιγράφει τήν διάθεση τού Συνθέτη γεμάτο Τρυφερότητα πού διακόπτεται απο τίς ´Σκιές πού τον κατατρύχουν´.

Το δεύτερο μέρος,ένα υπέροχο Antantino,αποτυπώνει μέ τον καλύτερο τρόπο τόν Θρήνο και τον Θυμό γιά τό Αναπόφευκτο.Μιά Μουσική Σελίδα πού είναι αδύνατον νά μήν παραμείνει στην Μνήμη σάν μιά Κραυγή Απελπισμένη,πού ομως δέν ξεπερνά τά όρια διατηρώντας τον Στοιχειώδη Αυτοσεβασμό.

Το Scherzo ,ένα μικρό αριστούργημα περιέχει και πάλι ένα θέμα Κυκλικότητας,όπου ενώ διαφαίνεται μιά Νότα Αισιοδοξίας η Μουσική αλλάζει Κλίμακα γιά να μάς Υπενθυμίσει το βαθύτερο επικρατούν συναίσθημα τού Συνθέτη.

Τέλος τό Rondo είναι σάν ένα Ατελείωτο Μελωδικό Τραγούδι τού Schubert(άλλως τε θυμίζει το ´Χειμωνιάτικο Ταξίδι).Μπορεί να νοιώθει,όπως νοιώθει,αλλά η ίδια του η Φύση δέν τού επιτρέπει νά αφεθεί ολοκληρωτικά και ως εκ τούτου μάς προσφέρει γιά άλλη μιά φορά την Μελωδική του Φλέβα.

Οφείλουμε πολλά σέ Πιανίστες σάν τον Brendel ,τον Lupu,τόν Perahia,τον Schnabel,τόν Richter καί τον Kempff πού ξαναέβαλαν στο Μουσικό ρεπερτόριο τίς τελευταίες Σονάτες τού Schubert.

Μιλώντας ομως γιά την 959 ο Kempff ξεχωρίζει(άλλως τε ο Schubert ήταν απο τούς αγαπημένους του και έχει ερμηνεύσει το σύνολο σχεδόν τού Πιανιστικού του Εργου).Kατορθώνει ,ως Δάσκαλος τού Μέτρου,νά αποτυπώσει Μουσικά τήν Σύγκρουση Κλασσικού καί Ρομαντικού.

Schubert_CompSonatas_Kempff_CC.jpg



O Perahia επίσης ανήκει πιά στην Σχολή τών Κλασσικών και η ερμηνεία του είναι Υψηλού Επιπέδου.
51pnMFUfG3L._SL500_AA240_.jpg



Επίσης ο Christian Zacharias ερμηνεύει μιά σχεδόν θυελλώδη 959,προβάλλοντας ίσως λίγο περισσότερο απότι πρέπει το Θρηνητικό μέρος.
MDG9401440.jpg


Και φυσικά υπάρχει πάντα η ερμηνεία τού Arthur Schnabel.

4166ZWC6H2L._SL500_AA240_.jpg
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Μερικές φορές όταν ακούω τέτοια πράγματα για πρώτη φορά, μαθαίνοντας τα απο εσάς εδώ μέσα, πραγματικά χαμογελώ σαν μικρό παιδάκι...

Έχω πάθει πλάκα με το Andantino και δεν ξεκολλάω.Τέτοια κατάθεση ψυχής, τέτοια μελωδία και τέτοια βύθιση στο άπειρο είχα καιρό να ακούσω και να νιώσω.

Μπράβο Σπύρο και απο εμένα πάλι(ρε καταντάει γραφικό, αλλά τι να κάνω?) Ευχαριστώ, να στε καλά όλοι.-bye-

Keep walking through sounds...:grinning-smiley-043
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
... οποία σύμπτωσις, τις ημέρες αυτές ακούω, σχεδόν μονομανώς, την 958 και την 960 με τον Ρίχτερ στην επανέκδοση της Regis....

....τα τελευταία χρόνια, τα φθινόπωρα μου μονοπωλούνται από τα τελευταία έργα του Σούμπερτ.... στο τέλος του μήνα, θα έχω την ευκαιρία να του το πω και από κοντά στο κεντρικό κοιμητήριο της Βιέννης... (που να δείτε και ποιά άλλα παληκάρια είναι από δίπλα, ... Μπετόβεν, Μπραμς, Στράους.... ) ...
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
... οποία σύμπτωσις, τις ημέρες αυτές ακούω, σχεδόν μονομανώς, την 958 και την 960 με τον Ρίχτερ στην επανέκδοση της Regis....

....τα τελευταία χρόνια, τα φθινόπωρα μου μονοπωλούνται από τα τελευταία έργα του Σούμπερτ.... στο τέλος του μήνα, θα έχω την ευκαιρία να του το πω και από κοντά στο κεντρικό κοιμητήριο της Βιέννης... (που να δείτε και ποιά άλλα παληκάρια είναι από δίπλα, ... Μπετόβεν, Μπραμς, Στράους.... ) ...

Αν θα μπορούσαμε να έχουμε και κάποια photo απο το μνημείο.....ευχαριστώ.-bye-
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,784
Μεσευρώπη
... οποία σύμπτωσις, τις ημέρες αυτές ακούω, σχεδόν μονομανώς, την 958 και την 960 με τον Ρίχτερ στην επανέκδοση της Regis....

....τα τελευταία χρόνια, τα φθινόπωρα μου μονοπωλούνται από τα τελευταία έργα του Σούμπερτ.... στο τέλος του μήνα, θα έχω την ευκαιρία να του το πω και από κοντά στο κεντρικό κοιμητήριο της Βιέννης... (που να δείτε και ποιά άλλα παληκάρια είναι από δίπλα, ... Μπετόβεν, Μπραμς, Στράους.... ) ...
Το λες για να με κάνεις να ζηλέψω...και τα καταφέρνεις.:rifle::violent-smiley-030:
Θα σου το συγχωρήσω μόνο αν παρακολουθήσεις μια (τουλάχιστον) συναυλία στο Haus des Vereins der Musikfreunde.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
I'll do my best, Κώστα....

Αιμίλιε, αντίστοιχες φωτογραφίες υπάρχουν στο διαδίκτυο κατά δεκάδες... Ωστόσο, θα ανεβάσω και δικές μου ...

Σπύρο, συγνώμη για την παρέκκλιση του θέματος... Άκουσα χθες και την 959, ιδιαίτερα τα δύο πρώτα αγαπημένα μου μέρη... απορεί κανείς, πως ένας άνθρωπος μόνο 30-31 ετών μπορούσε να εκφράσει συναισθήματα, .... πως να το θέσω...., αρκετά πιό ενήλικα, .... μεταφράζοντας με το προσωπικό συναισθηματικό iq μου την μουσική του, καταλήγω σε καταστάσεις, βιώματα, εν γένει συναισθήματα τουλάχιστον 40-45άρη .... δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε ...

Για να δώσω πάντως και μία χαιφινελίστικη χροιά στο θέμα, το πως σε εμπλέκουν συναισθηματικά με αυτήν την μουσική τα νεοαποκτηθέντα quad του κολλητού μας είναι πραγματικά απίστευτο... την ζηλεύω την κουφάλα ....
 
17 June 2006
14,350
Άκουσα χθες και την 959,

με ποιόν την άκουσες;
από τους νεώτερους, θεωρώ την εκδοχή του Pollini σαν την πιο συγκλονιστική απ όλες.
ήταν και πολύ φορτισμένος όταν την ηχογράφησε: το 2ο μέρος της το αφιερώνει σ ένα φίλο του που είχε πεθάνει κάπου εκεί γύρω στην ηχογράφηση. Στο σημείο που η παρτιτούρα 'φεύγει' αρχίζοντας την περιήγηση σε άλλους κόσμους, νομίζεις ότι θα πέσει το ταβάνι.
Αλλά δεν έχεις δεί τίποτα ακόμα μέχρι που επιστρέφει το κυρίως θέμα.
Τεράστιος communicator.
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
την έχω και άκουσα, μαζί με υπόλοιπες τελευταίες, με αυτόν τον νεάτερνταλ αγριάνθρωπο τον Ρουμάνο ...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Δυστυχώς, το ξέρω ... η πρώτη μου αναζήτηση άλλωστε ήταν για να την βρω με αυτόν .... να τον ακούω συντετριμμένο να ψηλαφεί τις νότες του adantino ....
 
17 June 2006
14,350
Δυστυχώς, το ξέρω ... η πρώτη μου αναζήτηση άλλωστε ήταν για να την βρω με αυτόν .... να τον ακούω συντετριμμένο να ψηλαφεί τις νότες του adantino ....

είναι idiomatic ο Ρώσος: δεν του πάνε όλες οι σονάτες τού Σούμπερτ...
η συγκεκριμένη δεν του πάει. Το καλό είναι ότι το ήξερε.

Δεν τά ξέρουν όλοι κάτι τέτοια...οι άλλοι, γενικώς, όλα τα σφάζουν -bye-
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Αιμίλιε, αντίστοιχες φωτογραφίες υπάρχουν στο διαδίκτυο κατά δεκάδες... Ωστόσο, θα ανεβάσω και δικές μου ...

Mα εννοείται ότι θα ήθελα να δω φωτογραφίες "γνωστού" μου και όχι οποιοδήποτε "αγνώστου"....-bye-
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
είχα και τον Σημίτη στην 959 και το είχα ψιλοξεχάσει ... πολύ καλός, ισορροπημένος,,, μου αρέσει πως δίνει το τελευταίο μέρος ....

γενικά τα τελευταία μέρη των 958, 959, 960 είναι απίστευτα... ο Φρανς δεν ήταν άνθρωπος ήταν θεός ... τόση συμπυκνωμένη χάρη, τρυφερότητα, τέτοιο στοργικό χάδι για όλους...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Μουρθε χτές ο Pollini στις 958-960..
Ο Ιταλός,έχει ´κάτι´πού ταιριάζει στον Σούμπερτ.
Η 959 Εξαιρετική,
Για τις λοιπες θα επανελθω μετά απο κάποιες μέρες.
 
Απάντηση: Re: Schubert - Piano Sonata D.959

γενικά τα τελευταία μέρη των 958, 959, 960 είναι απίστευτα... ο Φρανς δεν ήταν άνθρωπος ήταν θεός ... τόση συμπυκνωμένη χάρη, τρυφερότητα, τέτοιο στοργικό χάδι για όλους...

Το τελευταίο μέρος της 959 δεν έχει μόνο χάρη και τρυφερότητα. Έχει και κείνες τις παύσεις που σου παγώνουν το αίμα. :blink:
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,023
Αιγάλεω
51E4TM4ZJGL.jpg


Τον τελευταίο καιρό, όσο και αν προσπάθησα να ακούσω κάτι άλλο, στάθηκε αδύνατον. Γυρνούσα πάντα εδώ. Όλα τα υπερθετικά και πάλι λίγα θα ήταν για να εκφράσουν .... δεν περιγράφω άλλο

Σας ευχαριστώ όλους :grinning-smiley-043
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Μέχρι πρότινος η μουσική του Schubert δεν ήταν στις προτεραιότητές μου (εκτός από την Ημιτελή Συμφωνία). Πλέον (και με την αρωγή των φίλων της Κατηγορίας μας και τα γραπτά τους) η εκτίμησή μου γίνεται όλο και μεγαλύτερη, εστιάζοντας τον τελευταίο καιρό στις τελευταίες σονάτες για πιάνο. Για τη συγκεκριμένη σονάτα (959) και ειδικά το Andantino τι να πει κανείς; Με μια απίστευτη διεισδυτικότητα ξεχύνεται στα σώψυχα όπου αρπάζει το συναίσθημα και το γιγαντώνει σε ανυπόφορα μεγέθη...

51pnMFUfG3L._SL500_AA240_.jpg