Ράδιο... Κύματα — The Boat That Rocked

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
1966
Η Βρετανια κινειται στους μουσικους ρυθμους της θρυλικης δεκαετιας
Το BBC μεταδιδει μονο 45’ rock την ημερα
Ειναι ημερες ραδιοφωνου
Καπου στη Βορειο Θαλασσα καποιοι πειρατες εκπεμπουν
Η ταινια δεν ειναι αριστουργημα αλλα θελεις να τη βλεπεις ξανα και ξανα
Ο σκηνοθετης δεν ειναι καν εγγλεζος αλλα οι ταινιες του ειναι απολυτα βρετανικες
Bill Nigth, Kenneth branagh, Philip Hoffman..... δεν παιζονται !!!
εκπληκτικοι χαρακτηρες !!
ο κινηματογραφος επιτελους χωρις βια με ασυληπτο Βρετανικο χιουμορ
χαρα,φρεσκαδα, λαμψη ,διαλογος
και η παρεα ....
και πανω απο ολα η μουσικη ...η δικια μας μουσικη !!!
μετα τους τιτλους του τελους η διαθεση σου ειναι καλυτερη



αν ηξερες και τι γινοταν τοτε .....



news9a_1.jpg

Philip_Seymour_Hoffman_in_The_Boat_That_Rocked_Wallpaper_2_800.jpg
 
Last edited:

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
Απάντηση: THE BOAT THAT ROCKED


η ταινια αφιερωνεται σε ολους τους φιλους της μουσικης κατηγοριας
και ιδιαιτερα στους ανω των τεσσαρακοντα ετων !!




.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: THE BOAT THAT ROCKED

εχω δει το τρειλερ.και μονο η εμφανιση του Φιλιπ Σειμουρ Χοφμαν και του Μπιλι Νάι σε βαζουν στην πριζα....
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
Απάντηση: THE BOAT THAT ROCKED

εχω δει το τρειλερ.και μονο η εμφανιση του Φιλιπ Σειμουρ Χοφμαν και του Μπιλι Νάι σε βαζουν στην πριζα....

ακριβως μονο αυτο αρκει ....

και αν σου πω οτι την παρασταση την κλεβει ο Kenneth Branagh
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Re: THE BOAT THAT ROCKED

Λοιπόν.
Τις περιπέτειες του πειρατικού ροκάδικου πλοίου τις παρακολουθούσα με ενδιαφέρων και διασκέδαζα με το αμόκ των βρετανικών αρχών που έψαχναν να βρουν πάση θυσία τρόπο να διακόψουν τις εκπομπές του.
Με το θέμα ασχολείτο περισσότερο η εφημερίδα ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΗ λόγο Μαστοράκη. Ήταν μόνιμος συνεργάτης της.
Ξαφνικά ενέσκηψε χούντα και δεν ήξερα μέχρι σήμερα τι είχε απογίνει με αυτή την ιστορία. Δεν μπορώ να ξέρω αν ο τύπος σταμάτησε να πληροφορεί ή αν τα ενδιαφέροντά μου άλλαξαν, έτσι ώστε να θεωρώ ιεροσυλία το να ασχολούμαι με αυτά, τη στιγμή που εδώ συνέβαιναν φοβερά πράγματα.
Το είχα σχεδόν ξεχάσει.
Δεν έχασα την ευκαιρία όταν έμαθα από το Στέλιο για το έργο αυτό, να το βρω και να κάτσω να το δω.
Ως προς την υπόθεση, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι δεν περίμενε κανείς κάτι το εξαιρετικό μια και ο κύριος σκοπός της ταινίας είναι – έπρεπε να είναι – η μουσική της εποχής. Περίμενα κάτι σαν το «Γρανίτα από Λεμόνι» που με φόντο ένα απλό σενάριο, μας ταξιδεύει στην ωραιότερη μουσική της δεκαετίας του 50.
Αν και η διάρκεια του έργου είναι αρκετά μεγάλη, έχω την εντύπωση ότι αυτό στέκεται περισσότερο στην μυθοπλασία και στους χαρακτήρες της εποχής, χρησιμοποιώντας σχετικά λίγα ακούσματα σα μουσικό χαλί.
Δεν λέω ότι δεν άξιζε ο κόπος να κάτσω να το δω, αλλά νομίζω ότι το ροκ της εποχής είχε πολύ ποιο ενδιαφέροντα κομμάτια από αυτά που ακούμε στην ταινία.
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Re: THE BOAT THAT ROCKED

Λοιπόν.
Τις περιπέτειες του πειρατικού ροκάδικου πλοίου τις παρακολουθούσα με ενδιαφέρων και διασκέδαζα με το αμόκ των βρετανικών αρχών που έψαχναν να βρουν πάση θυσία τρόπο να διακόψουν τις εκπομπές του.
Με το θέμα ασχολείτο περισσότερο η εφημερίδα ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΗ λόγο Μαστοράκη. Ήταν μόνιμος συνεργάτης της.
Ξαφνικά ενέσκηψε χούντα και δεν ήξερα μέχρι σήμερα τι είχε απογίνει με αυτή την ιστορία. Δεν μπορώ να ξέρω αν ο τύπος σταμάτησε να πληροφορεί ή αν τα ενδιαφέροντά μου άλλαξαν, έτσι ώστε να θεωρώ ιεροσυλία το να ασχολούμαι με αυτά, τη στιγμή που εδώ συνέβαιναν φοβερά πράγματα.
Το είχα σχεδόν ξεχάσει.
Δεν έχασα την ευκαιρία όταν έμαθα από το Στέλιο για το έργο αυτό, να το βρω και να κάτσω να το δω.
Ως προς την υπόθεση, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι δεν περίμενε κανείς κάτι το εξαιρετικό μια και ο κύριος σκοπός της ταινίας είναι – έπρεπε να είναι – η μουσική της εποχής. Περίμενα κάτι σαν το «Γρανίτα από Λεμόνι» που με φόντο ένα απλό σενάριο, μας ταξιδεύει στην ωραιότερη μουσική της δεκαετίας του 50.
Αν και η διάρκεια του έργου είναι αρκετά μεγάλη, έχω την εντύπωση ότι αυτό στέκεται περισσότερο στην μυθοπλασία και στους χαρακτήρες της εποχής, χρησιμοποιώντας σχετικά λίγα ακούσματα σα μουσικό χαλί.
Δεν λέω ότι δεν άξιζε ο κόπος να κάτσω να το δω, αλλά νομίζω ότι το ροκ της εποχής είχε πολύ ποιο ενδιαφέροντα κομμάτια από αυτά που ακούμε στην ταινία.

σε μενα ξυπνησε μνημες, σιγουρα και εσυ εβαζες τα βραδια το τρανζιστορακι (το εχω ακομα) κατω απο το μαξιλαρι (μην ακουν οι αλλοι) και ακουγες ερασιτεχνες ,μου αρεσε τοσο που στραβωθηκα και δεν ειδα το ποστ του Στελιου και ανοιξα αλλο νημα ,τωρα για υποθεση τι να σας πω ,περιγραφει μια κατασταση της εποχης ,εμενα το μουσικο χαλι φιλε Oldman με καλυψε γιατι εδενε μια χαρα ,αν ειχε τιτλο best of sixties θα ειχες δικιο οντως υπαρχουν και εξισου ενδιαφεροντα κομματια που δεν τα εχει ,αλλα ας μην μεινουμε εκει , δειτε το παιδια ειναι φανταστικο
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: THE BOAT THAT ROCKED

Θυμάστε ποιό ήταν το όνομα του σταθμού?

RADIO CAROLINE. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε στο http://en.wikipedia.org/wiki/Radio_Caroline

πέρα από αυτά που γράφει η wiki υπάρχει και η "άλλη" αλήθεια.

Η μεγάλη πλάκα είναι ότι στην πραγματικότητα ο σταθμός δεν έκανε τίποτε άλλο από το να αντιγράψει τα κόλπα της CIA την εποχή του Ψυχρού ΠΟλέμου. Θυμίζω ότι από το 1950 είχε αρχίσει ένας ραδιοφωνικός πόλεμος μεταξύ των δυο στρατοπέδων. Από την πλευρά των νικητών η ναυαρχίδα ήταν το RADIO FREE EUROPE και ακολουθούσαν το RADIO VATICAN και το VOICE OF AMERICA. Στην περιοχή μας (δηλ. το Αιγαίο) το VOICE OF AMERICA στεγαζόταν σε ένα πλοίο που με βάση τη Ρόδο έκανε τις βόλτες του στα διεθνή ύδατα και έσπαγε τις παρεμβολές των άλλων σταθμών για να ακούγεται μέχρι το Βουκουρέστι.

Όταν άρχισε να εκπέμπει το RADIO CAROLINE τη γλύτωσε διότι έπρεπε αλλιώς να σταματήσει και το "άλλο" πλοίο. Τελικά το RADIO CAROLINE τη γλύτωσε, αλλά για να μην έχει πολλούς συνεχιστές και μάλιστα από το ανατολικό μπλοκ, ο τοπικός σταθμός του VOA εγκαταστάθηκε στην Χρυσούπολη της Καβάλας και εξέπεμπε από τις διπλές κεραίες στην Περαία της Θεσσαλονίκης.

Πάντως στην ιστορία του ραδιοφώνου η ιδέα της δημιουργίας του RADIO CAROLINE από τον Μίλερ πάνω στο πλοίο θεωρείται όχι μόνο ευφυής, αλλά ότι σηματοδότησε τη ριζική αλλαγή του ραδιοφωνικού χάρτη στην Ευρώπη.
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: THE BOAT THAT ROCKED - Ραδιο... Κύματα

Την είδα προχτές και τη βρήκα εξαιρετική! Μοιάζει σαν ο σκηνοθέτης -και ο σεναριογράφος ακόμα- να έχουν κάτσει στην άκρη, αφήνοντας τους ηθοποιούς να περάσουν όσο πιο καλά μπορούν!

Κορυφαία στιγμή το Stay with me baby. Πολύ καλές οι σκηνές των ακροατών, αλλά μην παραλείψετε να δείτε και τις κομμένες σκηνές. Ειδικά αυτή στη Γουατεμάλα πρέπει να τη δει ο Λύμπε.

Παρεμπιπτώντως, τι παίζει με τα δικαιώματα των τραγουδιών των Beatles; Σημαντική η απουσία τους (αν και οι αναφορές στο συγκρότημα υπάρχουν) και έχω την εντύπωση ότι γενικώς δεν ακούγονται στον κινηματογράφο.
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: THE BOAT THAT ROCKED - Ραδιο... Κύματα

Παντως, αν ποτε φτασει η στιγμη που θα "βυθιζεται" η δικη μας μουσικη κατηγορια, δε θα ηταν ασχημο εκεινη την ωρα να ακουγονταν το "A whiter shade of pale", ετσι?
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Pirate radio (2009)

Βρισκόμαστε στο καλοκαίρι του 1967. Τότε που το bbc δε δίνει μεγάλη προσοχή σε είδη μουσικής όπως pop και rock και τους αφιερώνει μόνο 2-3 ώρες την εβδομάδα. Το όνειρο των τότε dj's που αγαπούσαν αυτού του είδους τη μουσική είναι πως θα καταφέρναν να τις παίζουν συνέχεια.

Έτσι γεννήθηκαν οι πειρατικοί σταθμοί.


attachment.php




Η ταινία μας διηγείται μια παρέα dj's όπου μπάρκαραν με ένα πλοίο στη βόρεια θάλασσα και έφτιαξαν ένα πειρατικό σταθμό. Η αυθεντικότητα του χαρακτήρα τους καθώς και η αγάπη τους για τη μουσική καθιστούν το εγχείρημα τους τόσο ανέλπιστα δημοφιλές καθώς έχουν φτιάξει πλέον ένα ακροατήριο 20 εκ ανθρώπων.

Αυτό όμως δεν αρέσει στη βρετανική κυβέρνηση και φτιάχνει ένα νόμο ότι πλέον είναι παράνομη η πειρατεία και τους κυνηγά. Το τέλος πλησιάζει και η μισή Βρετανία καρφωμένη στους δέκτες της, παρακολουθεί σιωπηρή....

Ολόκληρη η ταινία είναι ένας ύμνος στη μουσική και στα πιστεύω της, από άτομα που την αγάπησαν όσο λίγοι. Ποιός θα μπορούσε άλλωστε εύκολα να απαρνηθεί τη ζωή του, παρά να αφήσει από την αγκαλία του τη συλλογή με τους δίσκους των grateful dead, παρόλο που το βάρος τους τον παρασέρνει στο βυθό, όπως ο αμετανόητος ροκάς Bob Silver.

Ενδεικτικό soundtrack

Stay With Me Baby - Duffy
All Day And All Of The Night - The Kinks
Elenore - The Turtles
Judy In Disguise (With Glasses) - John Fred & His Playboy Band
Dancing In The Street - Martha Reeves And The Vandellas
Wouldn't It Be Nice - The Beach Boys
Ooo Baby Baby - Smokey Robinson
This Guy's In Love With You - Herb Alpert & The Tijuana Brass
Crimson And Clover - Tommy James & The Shondells
Hi Ho Silver Lining - Jeff Beck
I Can See For Miles - The Who
With A Girl Like You - The Troggs
The Letter - The Box Tops
I'm Alive - The Hollies
Yesterday Man - Chris Andrews
I've Been A Bad Bad Boy - Paul Jones
Silence Is Golden - The Tremeloes
The End Of The World - Skeeter Davis
Friday On My Mind - The Easybeats
My Generation - The Who
I Feel Free - Cream
The Wind Cries Mary - Jimi Hendrix
A Whiter Shade Of Pale - Procol Harum
These Arms Of Mine - Otis Redding
Cleo's Mood - Jr. Walker & The All Stars
The Happening - The Supremes
She'd Rather Be With Me - The Turtles
98.6 - The Bystanders
Sunny Afternoon - The Kinks
Father And Son - Cat Stevens
Nights In White Satin - Moody Blues
You Don't Have To Say You Love Me - Dusty Springfield
Stay With Me (Baby) - Lorraine Ellison
Hang On Sloopy - The McCoys
This Old Heart Of Mine (Is Weak For You) - The Isley Brothers
Let's Dance - David Bowie


attachment.php



Αν και η ταινία είναι κωμωδία, δεν παύουν να υπάρχουν συγκινητικές στιγμές - ιδιαίτερα προς το τέλος - όπου απαιτούν αρκετά γερό στομάχι.


"Εμείς μπορεί να βυθιζόμαστε και να μην υπάρχουμε σε 5 λεπτά, οι νέοι όμως αυτής της χώρας θα συνεχίσουν να παίζουν τη μουσική μας"...

Τώρα πια στη Βρετανία υπάρχουν 299 σταθμοί που παίζουν pop, rock.



Πάντως θα γεμίσει το χρόνο σας και δε θα το μετανιώσετε.



7/10
 
Last edited:

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: Pirate radio (2009)

Αυτή η υπόθεση μου θυμίζει το Ολλανδικό Radio Veronica που εξέπεμπε απο πλοίο στα διεθνή χωρικά ύδατα έξω απο τις ακτές της Ολλανδίας ...