Λιγη βοηθεια για καλωδια ηχειων!

Panagiotis Pap

New member
23 August 2009
43
Εχω μερικες απορειες περι του θεματος.

1.Αν το ενα μπροστινο ηχειο εχει αποσταση 3μ απο τον ενισχυτη και το αλλο ειναι ακριβως διπλα του,τοτε θα πρεπει θα βαλουμε και σ'αυτο 3μ καλωδιο για να εχουν την ιδια αποδοση ή δε χρειαζεται?

2.Τα πισω ηχεια ειναι στα 5μ απο τον ενισχυτη σε ευθεια γραμμη,αλλα για να μην φαινοντε πρεπει να γινει μια παρακαμψη στον δρομο τους για τον ενισχυτη οποτε παμε στα 9μ.
Αυτη η διαφορα των 4μ ειναι μεγαλη ωστε να υπαρχουν μεγαλυτερες απωλειες ή δε θα υπαρξει προβλημα?

3.Εχω βρει στην αγορα καλωδια ηχειων απο 1-4e το μετρο και μιλαω παντα για χοντρο καλωδιο.
Στα ποσα χρηματα πρεπει να κοιταξω ωστε να εχουν καλη αποδοση τα ηχεια μου?

Θα με βοηθουσατε πολυ αν απαντησετε στις ερωτησεις μου.
Ευχαριστω...

PS1.Hχεια Roister 4000
PS2.Eνισχυτης Pioneer 819
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Πάρε δυό τρίμετρα.Καλύτερα για τώρα αλλά και για μετά,άν κάτι αλλάξεις στις θέσεις των μηχανημάτων.

Τα 9 μέτρα είναι πολλά,αλλά άν δεν γίνεται αλλιώς προχώρα και κάνε το.Στο δικό σου σετάπ δεν πρόκειται να έχεις κάποια σημαντική απώλεια.

Προτίμησε και πάρε κάτι το δυνατόν καλύτερο απο τις σειρές της Belden

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/...s/cables/bulk-cables/speaker-bulk-cables.html

http://www.audiolights.gr/eshop/index.php?manufacturers_id=26
 
Εχω μερικες απορειες περι του θεματος.

1.Αν το ενα μπροστινο ηχειο εχει αποσταση 3μ απο τον ενισχυτη και το αλλο ειναι ακριβως διπλα του,τοτε θα πρεπει θα βαλουμε και σ'αυτο 3μ καλωδιο για να εχουν την ιδια αποδοση ή δε χρειαζεται?

2.Τα πισω ηχεια ειναι στα 5μ απο τον ενισχυτη σε ευθεια γραμμη,αλλα για να μην φαινοντε πρεπει να γινει μια παρακαμψη στον δρομο τους για τον ενισχυτη οποτε παμε στα 9μ.
Αυτη η διαφορα των 4μ ειναι μεγαλη ωστε να υπαρχουν μεγαλυτερες απωλειες ή δε θα υπαρξει προβλημα?

3.Εχω βρει στην αγορα καλωδια ηχειων απο 1-4e το μετρο και μιλαω παντα για χοντρο καλωδιο.
Στα ποσα χρηματα πρεπει να κοιταξω ωστε να εχουν καλη αποδοση τα ηχεια μου?

Θα με βοηθουσατε πολυ αν απαντησετε στις ερωτησεις μου.
Ευχαριστω...

PS1.Hχεια Roister 4000
PS2.Eνισχυτης Pioneer 819


1) Ιδια μέτρα και στα δύο μπροστινά ηχεία...
2)Οχι...
3) Δεν υπάρχει συγκεκριμένο όριο, και στα χρήματα που λές δεν πρόκειται να ακούσεις διαφορές μεταξύ του ενός και των τεσσάρων ευρώ....ακόμη και σε πολύ περισσότερα χρήματα,γιά διαφορές(ακουστικές ενοώ...) το πράγμα χωράει πολύ κουβέντα....
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Καλο θα ηταν καποια στιγμη να κανουμε μια δοκιμη με καλωδια ηχειων.Πρωτα να ακουσε τι κανουν στην μουσικη και μετα σε ταινια.Διαφορες υπαρχουν και το λεω αυτο γιατι τα πρωτα καλωδια που ειχα ηταν του κιλου (σε συστημα σχεδον του κιλου) εν καιρο αλλαζα καλωδια κατηγοριας των 3-30 ευρω το μετρο.Διαφορες υπηρχαν το πόσο συγκινουν καποιον αυτες οι διαφορες εχει να κανει με το αν εχει- θελει να διαθεσει ενα ποσο για καλωδια, και με το αν τον ψηνουν οι διαφορες ωστε να βαλει το χερι στην τσεπη.Ενα καλο καλωδιο ειναι καπου πιο απαραιτητο απο ενα δικαναλο συστημα και αυτο γιατι στο δικαναλο συνηθως ακουμε οργανα και φωνες.Στην ταινια ακουμε απο κλεισιμο πορτας μεχρι εκρηξεις και καθε τι υπαρχει στον περιβαλοντα χωρο μας.Οι ηχοι ειναι περισοτεροι και οσο πιο φυσικοι ειναι τοσο πιο κοντα ειμαστε σε αυτο που βλεπουμε στο μεσο απεικονισης.
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Tι διαφορά έχει το απλό(+,-, δίπλα δίπλα) που έχει ένα κατάστημα ηλ. με το belden που είδα και είναι συστραμμένο;
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
thanks, opότε όλα τα καλώδια διεστραμένα... :violent-smiley-008:
(και για τα sb kai gia front hight το ίδιο? )
 

Panagiotis Pap

New member
23 August 2009
43
Ευχαριστω ολους οσους απαντησαν!

Και αλλη μια ερωτηση που μπορει να ειναι τελειως χαζη!
Το subwoofer των Roister 4000,θα το συνδεσω με τον Pioneer 819 με καλωδιο RCA σωστα?
Υπαρχει μονο μια ποιοτητα καλωδιου ή μπορω να ψαξω για κατι καλυτερο?