Περι HDMI καλωδίων

johzaf

Senior Member
21 August 2006
333
Ξάνθη
Ωραία περιμένω την Philips 46PFL9704 παρήγγειλα τον ONKYO TX-SR876 αύριο παίρνω το Blue Ray Philips BDP7300 συν και το PS3 που υπάρχει, και ρωτώ με τι ποιότητος και φυσικά με τι τιμής hdmi καλωδίων τα συνδέω μεταξύ τους;

Αξίζει δηλαδή να δώσω >90 euro για καλώδια η τελικά δεν παίζει τόσο ρόλο το μεγάλο bandwidth που ισχυρίζονται οτι παρέχουν μερικά.

Με λίγα λόγια για τον άνωθεν συνδυασμό συσκευών ποια προτείνετε;
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
οχι παλιιιιιιιιιιι....



ps. για 1.5 μέτρο καλώδιο πάρε το πιο φτηνό που βρεις (5-10 )
ps2. ψάξε το forum!
 

johzaf

Senior Member
21 August 2006
333
Ξάνθη
χμμ καλά επάνω στην αγωνία μου δεν έψαξα το forum.
Ήλπιζα για μια σύντομη και περιεκτικά απάντηση.
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Σε όλες μου τις συνδέσεις χρησιμοποιώ clicktronic και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Το έχω δοκιμάσει και σε απόσταση 10m.
Σχετικά φτηνό καλώδιο και καλό!!!
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Φτηνο ειναι το clicktronic?20 ευρω το 1 μετρο?Κατι τετοιο εχουν...Εγω πηρα 3μετρο με 9.5 ευρω... :p
 

Blinky

AVClub Enthusiast
2 October 2006
814
Μικρη αποσταση = το φτηνοτερο καλωδιο που θα βρεις χωρις δευτερη σκεψη
Μεγαλη αποσταση = το φτηνοτερο καλωδιο που θα βρεις απο μαγαζι που να μπορει να σου το αλλαξει ευκολα, + μεθοδος "trial and error" μεχρι να σου κατσει σωστο κομματι.

My 2 cents...
 

Panagiotis Pap

New member
23 August 2009
43
Οποτε γι'αυτη την αποσταση πιστευεις οτι ειτε παρω hdmi των 20e.ειτε των 80e θα ειναι το ιδιο ή τουλαχιστον δε θ'αξιζει αυτη η διαφορα τιμης?
 
Απάντηση: Re: Περι HDMI καλωδίων

Οποτε γι'αυτη την αποσταση πιστευεις οτι ειτε παρω hdmi των 20e.ειτε των 80e θα ειναι το ιδιο ή τουλαχιστον δε θ'αξιζει αυτη η διαφορα τιμης?

Ναι είμαι σίγουρος...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Οποτε γι'αυτη την αποσταση πιστευεις οτι ειτε παρω hdmi των 20e.ειτε των 80e θα ειναι το ιδιο ή τουλαχιστον δε θ'αξιζει αυτη η διαφορα τιμης?

20 για 1.5μέτρο? έχεις λεφτά για πέταμα?!
 

Blinky

AVClub Enthusiast
2 October 2006
814
και 1.3z να παρεις ιδια κατασκευη θα εχει....απλα υποτιθεται ειναι τεσταρισμενο και οντως εχει το bandwidth που υποσχεται το προτυπο...
Αλλα σε μικρο μηκος δεν τιθεται θεμα ουτως η αλλως...

Για να μη λεμε πολλα....σε μικρα μηκη αυτο το καλωδιο και τελος :

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&product=877808

Και αμα δε παιξει (πιθανοτητα κατω απο 5%) σε 5 λεπτα στο αλλαζουν σε οποιοδηποτε πλαισιο.

ΥΓ: σορρυ δε θελω να κανω διαφημηση στο καταστημα, αλλα ειναι γενικα αποδεκτο οτι εχει καλο/γρηγορο RMA (ειδικα στα "δικα του" προιοντα, turbo-x) και ενω εχει μαπα τιμες συνηθως στα προιοντα Home-cinema, αφου αποφασισε να βαλει και μια καλη τιμη, ας το πουμε...
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα.Και εγω εχω 2 equip και πιστευω οτι ειναι πολυ καλα για τα λεφτα τους...
 

johzaf

Senior Member
21 August 2006
333
Ξάνθη
Σήμερα έκανα παραγγελία αυτά έδωσα που έδωσα ένα τσουβάλι λεφτά για ενισχυτή και τηλεόραση ας μη φανώ τσιγκούνης με τα καλώδια, έτσι σκέφτηκα.
 
Last edited: