Η Αέναη Προσδοκία : Tchaikovsky, Piano Trio Op 50

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,984
Φύγε

Το κορμί σου είναι πολύ υπαρχτό

Τούτη η μουσική που γλυστράει απ' τα χέρια
σου κι' ανακατεύεται με τη θερμή σου ανάσα
πολύ πικρή
πιο καφτερή
από τον ήλιο μεσ' το ντάλα καλοκαίρι

Το βλέμμα σου - σπάνιο μεθυστικό άρωμα από
πορτοκαλώνες της Σικελίας
η φωνή σου - ιαχή από την πένθιμη αγαλλίασση
της ενάτης

Φύγε

Μου αρκεί να γεύουμαι της απουσίας σου
την αίσθηση
μου αρκεί να γεύουμαι του ιδεατού σου κόσμου
την αφή

Μου αρκεί να γεύουμαι την αέναη προσδοκία
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,984
Παρότι θεωρώ ότι το παραπάνω πρωτόλειο, αδημοσίευτο ποίημα του Ασλάνογλου αποδίδει καλύτερα από οιαδήποτε παρουσίαση την αίσθηση του καταπληκτικού έργου του Τσαϊκόφσκυ, για ενημερωτικούς λόγους θα γράψω ότι ο τελευταίος το συνέθεσε ως τιμή στην μνήμη του φίλου του πιανίστα Νικολάι Ρουμπινστάιν...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,984
Πρόκειται για ακόμη μία περίπτωση μουσικής, τόσο οδυνηρά, τόσο αβάσταχτα όμορφης, (ιδιαίτερα το βασικό μελωδικό θέμα που ανοίγει και κλείνει την σύνθεση) που δεν το αντέχεις, δεν το μπορείς να την ακούς γιατί σε κομματιάζει, λες και μία σανίδα με δεκάδες πάνω της καρφιά μανιασμένα χτυπά και ξαναχτυπά πάνω σου ....

ευτυχώς που οι παραλλαγές του, στην αρχή του δεύτερου μέρους δίδουν μία αίσθηση ανακούφισης, απογείωσης, λες και είσαι ένα από τα εκατομμύρια αποδημητικά πουλιά που σκοτεινιάζουν το φθινόπωρο τον αττικό ουρανό, λες και ένα ρεύμα σε παρασέρνει εδώ και κει, λες και η ορμή του σμήνους επιβάλλει τα θέλω της στην πορεία σου, λες και ο στροβιλισμός και το κανάκευμα του αέρα είναι το ευεργετικό χάδι για να μπορείς να συνεχίσεις και να συνεχίσεις και να ......
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,984
παρότι υφίστανται δεκάδες ηχογραφήσεις του έργου, να συστήσω ως εξαιρετική αγορά ένα δίσκο, για τον οποίο έχουμε μιλήσει και άλλες φορές, με αφορμή την παρουσίαση του ετέρου έργου που περιλαμβάνει, ήτοι το πιάνο τρίο (εξαίσιο και αυτό) του Σοστακόβιτς, με την Μάρτα τον Μίσα και τον Γκίντον στα ντουζένια τους :

1858E.jpg
 
17 June 2006
14,350
Kαλέ μου φίλε Δημοκηδή καλώς σε βρίσκω.
Σου αφιερώνω το Marche Funebre του Πιότρ Ιλιτς Τσαϊκόφσκυ. Ανυπόφορο - αλλά ταιριάζει τόσο πολύ με την περιγραφή σου περί οδυνηρής, αβάσταχτης ομορφιάς. Από τα 6 Κομμάτια για Πιάνο, op. 21. Αυστηρά με τον Μιχαήλ Πλετνιόφ.

Καλό φθινόπωρο. Σε σένα και σε όλη την εκλεκτή ομήγυρη.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,984
Γλυκέ μου, καλώς ήρθες .... βέβαια, εγώ φεύγω την Παρασκευή για 12μερες διακοπές, αλλά αντεύχομαι καλό φθινόπωρο...

ευχαριστώ για την αφιέρωση, άλλωστε τα λατρεύω τα μαρς αυτά ....
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,843
Μεσευρώπη
Την έχω ακούσει κι εγώ αυτή την φοβερή εκτέλεση υπό την επήρρεια του Ρίχτερ,αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα αντικαταστήσει στην καρδιά μου το άλλο θρυλικό ρωσικό τρίο, των Gilels, Kogan Rostropovich. Η άυλη πνευματικότητα του Ρίχτερ και των συν αυτώ σε μεταφέρει σε άλλες σφαίρες, πολύ μακριά από τη Γη μας, αλλά όσο γοητευτική και αν είναι, δεν είμαι βέβαιος ότι αποδίδει πιστά τις προθέσεις του Tσαϊκόφσκι. Ο πόνος και η νοσταλγία που εκφράζουν οι άλλοι τρεις μεγάλοι είναι πιό πεζός και γήινος, πιό ανθρώπινος.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,984
Εγώ πάλι, νομίζω ότι αν ρωτούσαμε τον ίδιο τον Τσαϊκόφσκυ, θα προτιμούσε του Ρίχτερ ..

Καμμιά φορά, όσο πιο σαφές είναι το πλαίσιο, τόσο αδυνατούμε να προσδιορίσουμε τις δικές μας συντεταγμένες σε σχέση μ'αυτό ... χρειάζεται και η χαοτική αναμέτρηση μας με την πραγματικότητα, όπου πολλά μπορούν να γίνουν στην τύχη ...

...φαντάζομαι δεν γίνομαι κατανοητός, αλλά αδυνατώ να το γράψω καλύτερα ... και δεν ισχύει βέβαια, μόνον στην περίπτωση του συγκεκριμένου έργου και των προσλαμβανουσών του ακροατή ...