KEF KHT3005 5.1 HOME THEATER SPEAKERS (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Μόλις ολοκλήρωσα την αναβάθμιση του ήχου περνώντας από τα ROISTER HT4000 στα KEF 3005

kef_kht3005_400x283.jpg


και από τον MARANTZ 4002 στον DENON 1910.

AVR1910BK_E2.jpg


Το αποτέλεσμα σαφώς ανώτερο και ποιοτικότερο.
Τα KEF μου πρόσφεραν καθαρό και γεμάτο ήχο στην stereo ακρόαση και ένα φανταστικό αποτέλεσμα στις ταινίες.
Πολύ καλή απόδοση των δορυφόρων σε μουσική ακρόαση
και ωραίο σύνολο που συμπληρώνεται με το ικανότατο και βαθύ sub στις ταινίες γεμίζοντας τον χώρο.
Καλή ευαισθησία χωρίς να χρειάζεται ζόρισμα για το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Επίσης σημαντικό πλεονέκτημα είναι η βολική τοποθέτηση των KEF.
Στο sub υπάρχει η επιλογή καθετής ή οριζόντιας τοποθέτησης, οι δορυφόροι τοποθετούνται στον τοίχο
και μπορούν να πάρουν την επιθυμητή κατεύθυνση μέσω του joystick που διαθέτουν.

Στον DENON τώρα συνδέθηκαν με HDMI PS3 - WDTV - MVISION και ο DENON με την 46F86 SAMSUNG.
Το setup των συσκευών έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα και η διαχείριση μέσα από τον DENON εύκολη.
Προσφέρει μία πληθώρα ρυθμίσεων σε σχέση με τον MARANTZ σε audio αλλά και σε video.
Ο καινούργιος scaler που φοράει ο 1910 ABT1030 σχέση με τον FAROUDJIA του 1909
έχει καταπληκτικά αποτελέσματα στο upscaling στο αναλογικό σήμα video αλλά και στο digital.
To AUDYSSEY φοβερό και τρομερό έκανε άψογα την δουλεία του αφήνοντας το ντεσιμπελόμετρο στο ντουλάπι αυτήν την φορά.
Το DPLIIz δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά σκέφτομαι σύντομα την αγορά ακόμα τεσσάρων δορυφόρων για suround back + front height.
Γενικά στην 5.1 κατάσταση που τον χρησιμοποιώ προς το παρών με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο
χωρίς να έχω να επισυνάψω κάτι το αρνητικό εκτός από το ασπρόμαυρο menu του.

Αυτά προς το παρών ότι άλλο ανακαλύπτω θα το συμπληρώνω στο παρών thread
και ότι ερωτήσεις μπορώ να απαντήσω στους ενδιαφερόμενους πολύ ευχαρίστως.

Σε λίγο θα ανεβάσω και μερικές photo...
 
Last edited by a moderator:

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Απάντηση: Re: KEF 3005 + DENON 1910

Με γεια τα νέα μηχανήματα!

Τους επιπλέον δορυφόρους κάνε τους 2 γιατί δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα S.Back και F.Height.

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=47712

Μπερδεύτηκα ρε Pleo δεν μπορώ να βάλω 2 S.Back να κάνω το 7.1 και να προσθέσω δύο ακόμα δορυφόρους επάνω ψιλά?
Στον DENON υπάρχουν οι ανάλογες υποδοχές.
Τα επάνω μπροστά από ότι κατάλαβα θα κλέβουν το ρεύμα από τα Front σωστά?
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,711
Αθήνα
Re: KEF 3005 + DENON 1910

Μπορείς να βάλεις 4 δορυφόρους επιπλέον αλλά όταν θα επιλέγεις τον αλγόριθμο DPLIIz θα πρέπει πριν να αλλάζεις τις συνδέσεις από τα S.Back σε F.Height.
Οπότε δώρο άδωρο.

Τα κανάλια με την επιπλέον πληροφορία είναι τα S.Back τα οποία είναι assignable.

Ta front A&B δουλεύουν παράλληλα και έχουν την ίδια πληροφορία.

Το ποια κανάλια φέρουν την πληροφορία του DPLIIz μπορείς να το βρεις στο link που έβαλα πιο πάνω.


Ή και εδώ:

Power Amp Assign function, for versatility in
using the AVR-1910 allows for different purposes
The AVR-1910 supports up to 7.1 channels (FL/ FR/
C/ SL/ SR/ SBL/ SBR/ SW) for surround playback
defined by the Blu-ray disc format. To enjoy
surround playback with the AVR-1910’s Dolby
Pro Logic IIz, you can reassign the power amp
from the two surround back channels (SBL/SBR)
to the two front high channels (FLH/FRH)
. Or by
assigning the SBL/SBR power amp to Zone 2, you
can enjoy multi-room audio playback, or to achieve
higher-quality sound for 2-channel stereo playback,
you can configure the AVR-1910 for front bi-amp
operation. These are just some of the ways you
can arrange the AVR-1910’s amps to suit various
listening styles.

http://www.denon.co.uk/site/datadir/pdf/pi/AVR-1910.pdf
 
Last edited:

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Απάντηση: Re: KEF 3005 + DENON 1910

Χαλάστηκα τώρα λέμε.....
Ποία κατάσταση από της δύο να επιλέξω S.Back ή F.Height?
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,711
Αθήνα
Re: KEF 3005 + DENON 1910

Μπορείς πάντα να πάρεις 4 δορυφόρους, να έχεις τα S.Back γιατί υπάρχει υλικό με S.Back πληροφορία (ας μην ξεχνάμε και τα απλά DTS ES ή DD EX) και να συνδέσεις τα εμπρός ύψους στο B Speakers, αλλά εκεί θα πάρεις την ίδια πληροφορία με τα εμπρός.

Προσοχή:
Να τσεκάρεις αν όντως ο Denon μπορεί να έχει ταυτόχρονα Α&Β και όλα τα υπόλοιπα σε λειτουργία. Οι Marantz, ας πούμε, το κάνουν δουλεύοντας παράλληλα τα B Speakers από τα ίδια κανάλια ισχύος με τα Front A. Εδώ θέλει προσοχή με τα ηχεία αν και δε βλέπω να ζορίζεται ο 1910 με τους δορυφόρους.
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Απάντηση: Re: KEF 3005 + DENON 1910

Μπορείς πάντα να πάρεις 4 δορυφόρους, να έχεις τα S.Back γιατί υπάρχει υλικό με S.Back πληροφορία (ας μην ξεχνάμε και τα απλά DTS ES ή DD EX) και να συνδέσεις τα εμπρός ύψους στο B Speakers, αλλά εκεί θα πάρεις την ίδια πληροφορία με τα εμπρός.

Προσοχή:
Να τσεκάρεις αν όντως ο Denon μπορεί να έχει ταυτόχρονα Α&Β και όλα τα υπόλοιπα σε λειτουργία. Οι Marantz, ας πούμε, το κάνουν δουλεύοντας παράλληλα τα B Speakers από τα ίδια κανάλια ισχύος με τα Front A. Εδώ θέλει προσοχή με τα ηχεία αν και δε βλέπω να ζορίζεται ο 1910 με τους δορυφόρους.

Κάτι γίνεται τώρα....
Thanks
 
Απάντηση: KEF 3005 + DENON 1910

Ομορφα πράγματα βλέπω και σημαντικές αναβαθμίσεις....πολύ χαίρομαι.
Καλορίζικα και καλοάκουστα.
Η μόνη ένστασή μου στο πολύ άσπρο του χώρου σου, που πάει κόντρα στην ποιότητα της εικόνας.
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Απάντηση: KEF 3005 + DENON 1910

Ομορφα πράγματα βλέπω και σημαντικές αναβαθμίσεις....πολύ χαίρομαι.
Καλορίζικα και καλοάκουστα.
Η μόνη ένστασή μου στο πολύ άσπρο του χώρου σου, που πάει κόντρα στην ποιότητα της εικόνας.

Χαίρομαι που σου άρεσαν.
Όντος το λευκό κυριαρχεί μέσα στο χώρο.
Αν προσέξεις όμως ο τοίχος και το τζάκι που πλαισιώνουν την TV είναι σκούροι
κάτι που βοηθάει στο contrast.
 

PeTTr@n!!!

Established Member
16 December 2008
209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: KEF 3005 + DENON 1910

A Piece of Art!!
Ίσως όμως μία καλή επένδυση στους γύρω τοίχους με μία μοντέρνα ηχο-αποροφητική ταπετσαρία να σου δώσει τέτοια αποτελέσματα στον ήχο που να μην πιστεύεις στα αυτιά σου!! Το Ψάχνω για εμένα και μόλις το βρώ θα σου πω τι,που,πόσο!! Ίσως να σου ρίξει τα dB σου λίγο αλλά θα καθαρίσει πιστεύω όλο το ηχητικό τοπίο και μετά θα δεις αν χρειάζεσαι το 7,1 ή και το 9,1(όχι οτί δεν θα το κάνεις αλλά έτσι να λέμε)!!
ΑΚΡΟΑΣΗ NEEDED!!!! ΑΜΕΣΑ!!!!
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Απάντηση: KEF 3005 + DENON 1910

A Piece of Art!!
Ίσως όμως μία καλή επένδυση στους γύρω τοίχους με μία μοντέρνα ηχο-αποροφητική ταπετσαρία να σου δώσει τέτοια αποτελέσματα στον ήχο που να μην πιστεύεις στα αυτιά σου!! Το Ψάχνω για εμένα και μόλις το βρώ θα σου πω τι,που,πόσο!! Ίσως να σου ρίξει τα dB σου λίγο αλλά θα καθαρίσει πιστεύω όλο το ηχητικό τοπίο και μετά θα δεις αν χρειάζεσαι το 7,1 ή και το 9,1(όχι οτί δεν θα το κάνεις αλλά έτσι να λέμε)!!

Ταπετσαρία στους τοίχους..... (ψήνομαι).
Αλλά οι extra δορυφόροι δεν μου γλιτώνουν θα τούς :rifle:

ΑΚΡΟΑΣΗ NEEDED!!!! ΑΜΕΣΑ!!!!

Θα το κανονίσουμε σύντομα.-bye-
 

giannis2306

Established Member
10 March 2009
269
Απάντηση: KEF 3005 + DENON 1910

Μόλις ολοκλήρωσα την αναβάθμιση του ήχου περνώντας από τα ROISTER HT4000 στα KEF 3005

kef_kht3005_400x283.jpg


και από τον MARANTZ 4002 στον DENON 1910.

AVR1910BK_E2.jpg


Το αποτέλεσμα σαφώς ανώτερο και ποιοτικότερο.
Τα KEF μου πρόσφεραν καθαρό και γεμάτο ήχο στην stereo ακρόαση και ένα φανταστικό αποτέλεσμα στις ταινίες.
Πολύ καλή απόδοση των δορυφόρων σε μουσική ακρόαση
και ωραίο σύνολο που συμπληρώνεται με το ικανότατο και βαθύ sub στις ταινίες γεμίζοντας τον χώρο.
Καλή ευαισθησία χωρίς να χρειάζεται ζόρισμα για το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Επίσης σημαντικό πλεονέκτημα είναι η βολική τοποθέτηση των KEF.
Στο sub υπάρχει η επιλογή καθετής ή οριζόντιας τοποθέτησης, οι δορυφόροι τοποθετούνται στον τοίχο
και μπορούν να πάρουν την επιθυμητή κατεύθυνση μέσω του joystick που διαθέτουν.

Στον DENON τώρα συνδέθηκαν με HDMI PS3 - WDTV - MVISION και ο DENON με την 46F86 SAMSUNG.
Το setup των συσκευών έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα και η διαχείριση μέσα από τον DENON εύκολη.
Προσφέρει μία πληθώρα ρυθμίσεων σε σχέση με τον MARANTZ σε audio αλλά και σε video.
Ο καινούργιος scaler που φοράει ο 1910 ABT1030 σχέση με τον FAROUDJIA του 1909
έχει καταπληκτικά αποτελέσματα στο upscaling στο αναλογικό σήμα video αλλά και στο digital.
To AUDYSSEY φοβερό και τρομερό έκανε άψογα την δουλεία του αφήνοντας το ντεσιμπελόμετρο στο ντουλάπι αυτήν την φορά.
Το DPLIIz δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά σκέφτομαι σύντομα την αγορά ακόμα τεσσάρων δορυφόρων για suround back + front height.
Γενικά στην 5.1 κατάσταση που τον χρησιμοποιώ προς το παρών με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο
χωρίς να έχω να επισυνάψω κάτι το αρνητικό εκτός από το ασπρόμαυρο menu του.

Αυτά προς το παρών ότι άλλο ανακαλύπτω θα το συμπληρώνω στο παρών thread
και ότι ερωτήσεις μπορώ να απαντήσω στους ενδιαφερόμενους πολύ ευχαρίστως.

Σε λίγο θα ανεβάσω και μερικές photo...
φιλε καλες ακροασης
 

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Re: KEF 3005 + DENON 1910

Kαλορίζικα φίλε καλές ακροάσεις - θεάσεις.
Σε χαίρομαι που ψάχνεσαι για 7,1 και 9,1 αν είναι εφικτό.Μπράβο τέτοιους ανθρώπους θέλω να διαβάζω και οχι μοιρολάτρες της παντόφλας της συζύγου.
Αντε και με προβολέα σου εύχομαι.
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Απάντηση: Re: KEF 3005 + DENON 1910

Kαλορίζικα φίλε καλές ακροάσεις - θεάσεις.
Σε χαίρομαι που ψάχνεσαι για 7,1 και 9,1 αν είναι εφικτό.Μπράβο τέτοιους ανθρώπους θέλω να διαβάζω και οχι μοιρολάτρες της παντόφλας της συζύγου.
Αντε και με προβολέα σου εύχομαι.

Να είσαι καλά σε ευχαριστώ.
Η παντόφλα που λες έφερε την αναβάθμιση.:argue:
Δεν της ταίριαζε το sub των Roister και έτσι πήρα με από κοινού την απόφαση :handkiss:για μικρότερου όγκου ηχεία.
Όσο για τον προβολέα πριν κανένα εννεάμηνο τον έβγαλα και μου έχει δημιουργηθεί μια στέρηση θα έλεγα.
Στην πρόταση μου βασικά για επανατοποθέτηση του προβολέα το αντίτιμό που ζητήθηκε ήταν απαγορευτικό.:bang:
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Απάντηση: KEF 3005 + DENON 1910

Θα ήθελα τα φώτα σας για την σωστή ρύθμιση του sub των KEF.

Κατά αρχήν ο DENON προγραμμάτισε όλα τα ηχεία small.
Crossover Front.60HZ - Center.60HZ - Surround.80HZ
SW Mode LFE & LPF for LFEL.80HZ

Το sub τώρα έχει της εξής ρυθμίσεις:
Bass Boost. 0db +6db +12db και είναι επιλεγμένο στα +6db
Phase. 0 & 180 και είναι επιλεγμένο στα 180
Power. Auto & Manual και είναι επιλεγμένο το Manual.

Εδώ είναι και το manual του sub
http://www2.kef.com/resources/Curre...s/HTB Series/HTB2/_manuals/htb2_manual_en.pdf

Τί πρέπει να αλλάξω κατά την γνώμη σας?
Ευχαριστώ
 
Last edited:

brands

Established Member
8 May 2007
120
Re: KEF 3005 + DENON 1910

Καλοριζικος christian
Δεν εχει σχεση με το sub αλλα οταν βρεις χρονο, δοκιμασε αυτο που προτεινουν στο whathifi

Don't go on an Audyssey
This model uses Audyssey MultEQ to help set up your speakers, which allows the readings to be taken from up to six different seating positions.

We found, however, that the '1910 performed best with the Audyssey system turned off. We'd suggest you perform a manual set-up, or allow Audyssey to measure your speaker distances and levels and then turn the EQ off once the set-up procedure is complete.

We'd also recommend enabling the amp's Direct Audio mode for optimum sound quality.
Μηπως δοκιμασες αυτο που λεγατε με τον Pleo?

Pleo
Προσοχή:
Να τσεκάρεις αν όντως ο Denon μπορεί να έχει ταυτόχρονα Α&Β και όλα τα υπόλοιπα σε λειτουργία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,711
Αθήνα
Re: KEF 3005 + DENON 1910

Εγώ συμφωνώ με το πιο πάνω quote πλην του Direct γιατί εκεί πάει περίπατο το Low Pass Filter που είναι αναγκαίο για το συγκεκριμένο set up.

Το ότι το Audyssey τα έκανε ελαφρώς σαλάτα φαίνεται από το διαφορετικό σημείο cross για τα surround που είναι ίδια ηχεία με τα εμπρός.
 

PeTTr@n!!!

Established Member
16 December 2008
209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: KEF 3005 + DENON 1910

Να είσαι καλά σε ευχαριστώ.
Η παντόφλα που λες έφερε την αναβάθμιση.:argue:
Δεν της ταίριαζε το sub των Roister και έτσι πήρα με από κοινού την απόφαση :handkiss:για μικρότερου όγκου ηχεία.

Το όνομα παρακαλώ της ΑΓΙΑΣ ΠΑΝΤΟΦΛΑΣ που σε ανάγκασε :slapface:να δώσεις αυτά τα απαίσια Ηχεία της Roister,τα Απαράδεκτα Ηχεία τη Roister,που τα πήρα δυστυχώς εγώ:BDGBGDB55::BDGBGDB55:!!!! Ας την έχει ο Θεός καλά :flowers:
 

PeTTr@n!!!

Established Member
16 December 2008
209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: KEF 3005 + DENON 1910

Σχετικά με τα Auto_Calibration δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εκτός της άνεσης(Τεμπελιάς)που προσφέρουν,δεν νομίζω πως έμεινα ποτέ ικανοποιημένος,σε Yamaha,Marantz,Sony που δοκίμασα.Σαν το αυτί δεν έχει παιδιά!!Μετά τα Auto πάντα διορθώνω οπότε τι να το κάνω το Auto??Manual και πάλι Manual!!