Burn in στους υπότιτλους.

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα πως εκεί που προβάλλονται οι υπότιτλοι στην LG 50PG 7000 έχουν μείνει 2 σκούρες γραμμές.

Το white wash δεν βλέπω να κάνει κάτι και μου φαίνεται λογικό γιατί το πρόβλημα δημιουργήθηκε απο το λευκό στους υπότιτλους.

Προς το παρών άλλαξα χρώμα στους υπότιτλους απο λευκό σε μαύρο με κίτρινο περίγραμμα και αν δεν αποδώσει και αυτό θα τους αλλάξω θέση για λίγο.

Για πείτε καμιά ιδέα.
 
17 June 2006
23,822
Αθήνα
Σκούρες γραμμές από υπότιτλους; πως γίνεται αυτό; :chinscratch:
Μήπως χρησιμποιείς υπότιτλους που βγαίνουν πάνω σε φόντο μαύρη μπάρα όπως οι αμερικάνικοι Closed Captions; Αν ναι γιατί χρησιμοποιείς τέτοιο format; Ασε που είναι αντιαισθητικό επειδή κόβει την πληροφορία της ταινίας.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Το παράξενο είναι πως στην παλιά μου plasma 8ετίας δεν παρατήρησα ποτέ κάτι τέτοιο.

Και παρακολουθώ στην καινούρια μόνο σειρές με πλήρες κάδρο.

Δηλαδή οι υπότιτλοι προβάλλονται πάνω στην ταινία.
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Δυστυχως ειναι η γνωστη αδυναμια της τεχνολογιας πλασμα , ουσιαστικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα...

Ρε yperion θελω να δω ποτε θα μαθεις να μην κατηγορεις τις πλασμα τηλεορασεις.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Και εγώ που αγαπώ τις πλάσμα έχω burn in όλα τα λογότυπα των καναλιών το ένα πάνω στο άλλο (η αρχή έγινε με το Μέγκα) στην αριστερή επάνω γωνία. Σε κάποιον αδαή βέβαια θα πρέπει να του το δείξεις για να τα καταλάβει. Παρόλα αυτά, σε τηλεοπτικό δεν την αλλάζω με καμία ελσιντι (λογικης τιμής).
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ουτε στις νεοτερες Samsung εχει λυθει το θεμα αυτο...πχ. απο την δοκιμη της 50Β550...

Η τηλεόραση τέλος θέλει προσοχή στην αποφυγή παραμενόντων ειδώλων, στοιχείο το οποίο δρα καταλυτικά και ως προς την χρήση της.

http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/plasma-tvs/1376-samsung-ps50b550-review.html
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Μακαρι να μην το παθω και εγω αυτο το φαινομενο, time will tell