Scanner μέχρι 6Χ6

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Βλέπω αυτές τις όμορφες φωτογραφίες που συνεχώς ανεβάζετε και ζηλεύω γιατί δεν μπορώ να το κάνω και εγώ λόγω έλλειψης scanner.
Exω πολλές μηχανές,Leica,Nikon,Rollei και πολλούς φακούς αντίστοιχα αλλά όχι scanner.Γλυκοκοιτάζω το 9000 της Nikon που φθάνει μέχρι 6Χ6 αλλά αυτή τη στγμή δεν μου επιτρέται.Υπάρχει κάποια άλλη λύση?-bye-
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Βλέπω αυτές τις όμορφες φωτογραφίες που συνεχώς ανεβάζετε και ζηλεύω γιατί δεν μπορώ να το κάνω και εγώ λόγω έλλειψης scanner.
Exω πολλές μηχανές,Leica,Nikon,Rollei και πολλούς φακούς αντίστοιχα αλλά όχι scanner.Γλυκοκοιτάζω το 9000 της Nikon που φθάνει μέχρι 6Χ6 αλλά αυτή τη στγμή δεν μου επιτρέται.Υπάρχει κάποια άλλη λύση?-bye-

Πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις;
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις;
Θα ήθελα κάτι που να μη "χαντακώνει" τους καλούς φακούς που έχω.
Συνήθως τραβάω με τη Rollei sl66se και με Leica M6.Θα έλεγα κάτι μεταξύ 600~900 ΕU.Θα μου πείς ότι με άλλα τόσα + περίπου παίρνεις το 9000 και τελειώνει η ιστορία.Δεν ξέρω είμαι μπερδεμένος.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
epson v700 με ειδικούς φορείς (καλύτερα χαρτόνι έτσι ώστε να κρατούν επίπεδο το φιλμ. δες για περισσότερα τα fora στο www.Photo.net στο digital darkroom (μπορείς να κάνεις κι αναζήτηση).
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
epson v700 με ειδικούς φορείς (καλύτερα χαρτόνι έτσι ώστε να κρατούν επίπεδο το φιλμ. δες για περισσότερα τα fora στο www.Photo.net στο digital darkroom (μπορείς να κάνεις κι αναζήτηση).
Ευχαριστώ -bye-
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Κλείνω μάλλον προς το V750 Epson εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι το "wet mounting" όπως περιγράφεται στο πιό κάτω κείμενο.Περί τίνος πρόκειται?[/FONT]
Στο ΠΛΑΙΣΙΟ το V700 539 E και το V750 711.Αξίζει όμως η διαφορά?
Διάβασα επίσης καλά λόγια για το Microtek ArtixScan Pro αλλά μάλλον δεν υπάρχει στην Ελλάδα και έξω δύσκολα.

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]"The V750 Pro adds a glass holder for wet mounting. This helps get rid of dust and holds the film flat enough to get 6,400 DPI resolution in focus. The V750 also includes some more advanced software I probably won't use. I find the default drivers and calibrations of their other scanners just fine. [/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]The V750's glass holder is one sheet of glass on top of which the film is sandwiched under a sheet of Mylar with some drops of KAMI mounting fluid. Wet mounting goes a long way towards eliminating dust and scratches. Drum scanners have used wet mounting for decades for the same reason. Glass holders are used to get good enough focus for the high resolution, and then the wet mounting eliminates the Newton ring problems from the glass mount"[/FONT]​
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Αυτό που γνωρίζω για τα drum scanners -τους χρωμογράφους όπως συνήθιζαν να τους αποκαλούν στα ατελιέ διαχωρισμών φίλμ- είναι ότι έβαζαν ένα ειδικό λάδι (!) στο slide dilm ώστε αυτό να κολλάει στην γυάλινη επιφάνεια του σκαννερ και να διαβάζεται καλύτερα.
Μετά βέβαια έκλαιγες τα slides σου.....
Κάτι τέτοιο κάνει και το V750??? τι να πώ!
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Re: Απάντηση: Scanner μέχρι 6Χ6

Αυτό που γνωρίζω για τα drum scanners -τους χρωμογράφους όπως συνήθιζαν να τους αποκαλούν στα ατελιέ διαχωρισμών φίλμ- είναι ότι έβαζαν ένα ειδικό λάδι (!) στο slide dilm ώστε αυτό να κολλάει στην γυάλινη επιφάνεια του σκαννερ και να διαβάζεται καλύτερα.
Μετά βέβαια έκλαιγες τα slides σου.....
Κάτι τέτοιο κάνει και το V750??? τι να πώ!
Billy,βρήκα τη διαδικασία με Fluid Mount accessory,μου μοιάζει μεγάλη ιστορία.
http://www.photo-i.co.uk/Reviews/interactive/Epson V750/page_7.htm
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Γιώργο επειδή είμαι και εγώ αμετανόητος φιλμάκιας με ενδιαφέρει το συμπέρασμα που θα βγει από το ψάξιμο,
Γύρισα από ταξίδι και έδωσα φιλμ έξω για σκανάρισμα και πήρα για ακόμη μια φορά πολύ μέτριο αποτέλεσμα.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Γιώργο επειδή είμαι και εγώ αμετανόητος φιλμάκιας με ενδιαφέρει το συμπέρασμα που θα βγει από το ψάξιμο,
Γύρισα από ταξίδι και έδωσα φιλμ έξω για σκανάρισμα και πήρα για ακόμη μια φορά πολύ μέτριο αποτέλεσμα.
Ηλία το ψάχνω ακόμα.Η οριστική λύση το 9000 της Νικον αλλά ακριβό,2η επιλογή το epson 750,στο Πλαίσιο 711Ε.Δεν ξέρω όμως τι απαιτήσεις έχει από απόψεως υπολογιστή γιατί δεν πολυκαταλαβαίνω απο τέτοια.-bye-
ΥΓ.Με τον Ηλία Κοσίντα έκανες επαφή,ίσως γνωρίζει κάτι περί εργαστηρίων για scanning.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Όχι δεν πήγα ακόμη στον Ηλία αλλά για το σκανάρισμα έξω σε εργαστήρια δεν είμαι πολύ αισιόδοξος,
ότι δοκίμασα δε μου άρεσε. Αρκετές φορές μου έκαναν ζημιά και στα φιλμ με γρατζουνιές, δαχτυλιές κτλ
Είναι κατανοητό ως ένα σημείο, κάθε κάδρο θέλει δικές του πολλές φορές ρυθμίσεις, ποιός να κάτσει να κάνει τέτοια δουλειά; Τα αυτόματα μηχανήματα δε μπορούν να τα κάνουν όλα όπως θα θέλαμε εμείς.
Αν μας ενδιαφέρει το φιλμ και θέλουμε και ένα ψηφικό αρχείο το σκανάρισμα στο σπίτι είναι μονόδρομος. Από αυτή την άποψη ίσως να αξίζει η αγορά ενός πραγματικά καλού σκάνερ όπως το νικον που λες.
Πάντως θά θελα να το δοκιμάσω να δω με τα μάτια μου πόσο καλό σκανάρισμα μπορεί να κάνει.

ΥΣ μεγάλα πλαίσια για σλάιτς (6χ4,5) έχεις ιδέα που μπορούμε να βρούμε;
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Όχι δεν πήγα ακόμη στον Ηλία αλλά για το σκανάρισμα έξω σε εργαστήρια δεν είμαι πολύ αισιόδοξος,
ότι δοκίμασα δε μου άρεσε. Αρκετές φορές μου έκαναν ζημιά και στα φιλμ με γρατζουνιές, δαχτυλιές κτλ
Είναι κατανοητό ως ένα σημείο, κάθε κάδρο θέλει δικές του πολλές φορές ρυθμίσεις, ποιός να κάτσει να κάνει τέτοια δουλειά; Τα αυτόματα μηχανήματα δε μπορούν να τα κάνουν όλα όπως θα θέλαμε εμείς.
Αν μας ενδιαφέρει το φιλμ και θέλουμε και ένα ψηφικό αρχείο το σκανάρισμα στο σπίτι είναι μονόδρομος. Από αυτή την άποψη ίσως να αξίζει η αγορά ενός πραγματικά καλού σκάνερ όπως το νικον που λες.
Πάντως θά θελα να το δοκιμάσω να δω με τα μάτια μου πόσο καλό σκανάρισμα μπορεί να κάνει.

ΥΣ μεγάλα πλαίσια για σλάιτς (6χ4,5) έχεις ιδέα που μπορούμε να βρούμε;
Εγώ χρησιμοποιώ τα gepo 6X6 όμως,φαντάζομαι, να εχουν και 6Χ4,5,ο αντιπρόσωπος ήταν κάπου στο Παγκράτι,κάποιος θα τον ξέρει στο Φόρουμ.
Εχει και ένα πολύ πρακτικό μηχανάκι για το "κλιπάρισμά" τους.
Αν κάνεις αναζήτηση πρέπει να τα βρείς.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Re: Απάντηση: Re: Scanner μέχρι 6Χ6

BTW ο Hλίας είναι απο τους άριστους τεχνίτες στο σκοτεινό θάλαμο!
Φίλε Billy ο Ηλίας είναι φίλος και εκτός από άριστος στο σκοτεινό θάλαμο BW είναι και εξαίρετος φωτογράφος
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Re: Scanner μέχρι 6Χ6

Εγώ χρησιμοποιώ τα gepo 6X6 όμως,φαντάζομαι, να εχουν και 6Χ4,5,ο αντιπρόσωπος ήταν κάπου στο Παγκράτι,κάποιος θα τον ξέρει στο Φόρουμ.
Εχει και ένα πολύ πρακτικό μηχανάκι για το "κλιπάρισμά" τους.
Αν κάνεις αναζήτηση πρέπει να τα βρείς.


Ο Μπουτόπουλος είναι, Ερατοσθένους 29 Παγκράτι (παλιά μου λημέρια:D) δεν ξέρω όμως εάν εξακολουθεί να τα εισάγει.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
@ Βασίλης. Αα! Μπράβο! αυτός είναι.Παλιά,πολύ παλιά όμως και δικά μου λημέρια Βασίλη.-bye-
@ Ηλίας. Δες το πάρα κατω,πουλάνε και κατ'ευθείαν αν δεν βρείς το Μποτόπουλο.

https://www.gepe.com/website/index.asp?pageID=121