Digital vs Film part I (Foveon vs Fuji Reala 100 iso)

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,161
Εκεί ψηλά.....
Παει πολυς καιρος τωρα που ηθελα να πραγματοποιησω αυτο το μικρο τεστακι για να διαπιστωσω αν επραξα σωστα που απο περσι περασα στην ψηφιακη φωτογραφια (κατι που στην κινηματογραφια εχω πραξει χρονια τωρα).



Το τεστ επρεπε να γινει προσεκτικα και οι παραμετροι που το επηρεαζουν πολλες :


1) Φωτιστικες συνθηκες

2) Φακος

3) ειδος φιλμ

4) σκαναρισμα

5) επεξεργασια η οχι μετα την ληψη



Κατεληξα οτι επρεπε:

1) Να γινει σχετικα γρηγορα το τεστ για να υπαρχουν οι ιδιες φωτιστικες συνθηκες .(δηλαδη αμεση ληψη του θεματος με ψηφιακο και φιλμ χωρις καμια χρονοτριβη)


2) Δυστηχως φακος για FF υπηρχε μονος ενας στο οπλοστασιο της Sigma SD14 που εχω στην κατοχη μου : Sigma 70-200mm F2.8 II EX DG HSM


3) To film ηταν το Fuji Reala 100 asa


4) Tο σκαναρισμα εγινε με τον Canon FS4000 US scanner και με το Vuescan .

Το σκαναρισμα του αρνητικου δεν εγινε σε ολη του την επιφανεια αλλα μονο στο καδρο που ειχα απο την ψηφιακη καμερα.

Για να ειναι ακριβως τα ιδια (οσο γινοταν) καδρα , να αποφευχθουν τα κροπ μετα και να ειναι το επιθυμητο καδρο με την φουλ αναλυση δηλαδη 4000χ4000 .

Eγιναν αρκετα τεστ ωστε να υπαρξει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα σε φιλτρα αφαιρεσης grain η φιλτρα καθαρισμου.

Ενα θεμα το οποιο με προβληματισε ειναι η θερμοκρασια χρωματος που θα επελεγα κατα το σκαναρισμα.

Επειδη ουσιαστικα αντικειμενικο δεν μπορουσε να υπαρξει απολυτα διαλεξα την προεπιλεγμενη απο το vuescan -Landscape ρυθμιση θερμοκρασιας χρωματος .



5) Βασει αυτης προσπαθησα να "φερω" το αποτελεσμα της SD14 και του Foveon αισθητηρα της οσο πιο κοντα στο φιλμ χωρις ομως να αλλοιωσω το πρωτογενες αρχειο πολυ.

Για το λογο αυτο παραθετω και το πρωτογενες αρχειο της SD14 χωρις ΚΑΜΜΙΑ μετατροπη.

Αλλα και στο αρχειο που πειραξα οι μονες τιμες που πειραχθηκαν ειναι : εκθεση , κοντραστ , σκιες και θερμοκρασια χρωματος φυσικα.

Τιποτα αλλο.

Ουτε saturation , ουτε sharpness ουτε κατι αλλο.

Ολες οι μετατροπες εγιναν στο SIGMA Photo PRO 3 λογισμικο της εταιρειας.





Aσφαλη συμπερασματα δεν μπορουν να υπαρξουν αλλα μια αισθηση και μονο μπορει να αποκομισθει.

Επισης να θυμαστε οτι βλεπετε μια φωτογραφια απο μια FF καμερα με φιλμ ενω η Sigma SD14 φοραει εναν σενσορα 1.7 με οτι αυτο συνεπαγεται για το βαθος πεδιου και τυχον διαφορα στο καδρο.

Kαι οτι ουσιαστικα η Sigma SD14 ειναι μια φωτογραφικη μηχανη 4.6 mp.


Οι ληψεις εγιναν ολες με το ιδιο διαφραγμα στο φακο και με τον φακο βιδωμενο σε τριποδο ωστε να γινονται γοργα οι αλλαγες των σωματων SD14 και SA-7.
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,161
Εκεί ψηλά.....
FujiRealavuescan.jpg



Fuji Reala 100 iso



SD14Fixeds.jpg




Sd14-Foveon fixed



SD14X3Fs.jpg




Sd14-Foveon original
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,161
Εκεί ψηλά.....
Το επομενο παρομοιο τεστ θα ειναι αναμεσα στην Canon 5d mark II και ενα φιλμ .

Και το μεθεπομενο και μεγαλυτερο αναμεσα στις Sigma SD14 - Canon 5d mark II - film .
 
Last edited:

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Τώρα, πρέπει να πω τι μου αρέσει περισσότερο και ποιό έχει πιο "ζωντανά" χρώματα;:FSGSFGS4:


Προτιμώ το φιλμ, αλλά στο λουλουδάκι η sigma υπερισχύει νομίζω
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
το σκαναρισμα εχει το μειον οτι προσθετει λιγο κοκο και καπως ειναι σπαστικο σε μεγαλη εκτυπωση!

απο χρωματα μου αρεσουν του φιλμ!
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Η διαφορα στο bokeh εμφανής υπερ του φίλμ λόγω FF βέβαια ειδικά στο άνθος.
Κατά τ´άλλα χαρακτηριστική η άνεση του αισθητήρα στην καταγραφή λεπτομερειών στα σκιερά αλλά και στα φωτεινά μέρη.

Για να δούμε τώρα τη συγκριση με την EOS5D MkII, θα έχει πολύ ενδιαφέρον..
 
Last edited:

vagos80gr

Established Member
6 July 2006
148
Πύργος
Θα μου επιτρέψετε να βγω λίγο εκτός θέματος και να σημειώσω ότι ο κατασκευαστής των μοντέλων το ...κατέχει το άθλημα!
Οι φθορές υποδηλώνουν μεγάλη εμπειρία και πρέπει να έχει πέσει πολλή μελέτη προτού βγει το τελικό αποτέλεσμα. Μπράβο!
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Ναθ το σκανάρισμα πόσο κοντά είναι στο πραγματικό φίλμ?
Το πρόβλημα που βλέπω εγώ σε σχέση με τη σιγμα είναι το αυξημενο κοντραστ αποτεέσμα μειωμενου δυναμικου ευρους πιθανων του σκαννερ. Ενω στα μεσαια για μενα υπερτερει το φιλμ και υπο προυποθεσεις στα φωτεινα, στα σκοτεινα φαινεται η συμπιεση των τονων. Εκει το ψηφιακο διαπρεπει. Σε σκαναρισμα παντα. Σε προβολη η εκτυπωση ισως να ειναι καλυτερα τα πραγματα.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,161
Εκεί ψηλά.....
Αλεξη αρνητικο ειναι δεν μπορω να ξερω.....και απο μια εκτυπωση στο αυτοματο τι να καταλαβει κανεις.....

Ισως να προσπαθησω το επομενο να ειναι με θετικο φιλμ οπου θα μπορω με προβολη να εχω μια αποψη παραπανω.
 

sergiON

Established Member
1 December 2007
124
Thessaloniki
αν εξερέσουμε τον κόκο στην αναλογική η υφή και τα χρώματα υπερέχουν της ψηφιακής!!!
η ψηφιακή δίνει μια αίσθηση πλαστικότητας, ειδικά στα φύλα του λουλουδιού!!!
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Re: Digital vs Film part I (Foveon vs Fuji Reala 100 iso)

Το επομενο παρομοιο τεστ θα ειναι αναμεσα στην Canon 5d mark II και ενα φιλμ .

Και το μεθεπομενο και μεγαλυτερο αναμεσα στις Sigma SD14 - Canon 5d mark II - film .

Το έκανες το τέστ;
Έχουν περάσει πάνω απο 1.825 μέρες!:Banane0: