Σύστημα κόστους 6,000

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Aνοίγω αυτό το θέμα για να διατυπωθούν απόψεις, πρώτον, από ανθρώπους με μεγάλη εμπειρία, και δεύτερον, από κατόχους συστημάτων παρόμοιου κόστους. Σκοπός μου είναι να δημιουργηθεί ένα θέμα που να διευκολύνει μικρότερης εμπειρίας άτομα, όπως εγώ και πολλοί άλλοι, να στήσουν ένα αρκετά ποιοτικό, σωστό και ισορροπημένο σύστημα, με μηχανήματα που αποδεδειγμένα ταιριάζουν μεταξύ τους, τέτοιου συνολικού κόστους, χωρίς να χαθούν κυριολεκτικά στις άπειρες εταιρείες κι επιλογές που υπάρχουν στην αγορά σήμερα.
Όσον αφορά στη πηγή, μιλάμε είτε για cd player, είτε για πικάπ, είτε για dac (για σύνδεση με pc).
Όσον αφορά στα ενισχυτικά μιλάμε είτε για ολοκληρωμένο, είτε για προ-τελικό/ούς.
Και όσον αφορά στα ηχεία, προτιμώ να αναφερθούν ηχεία δαπέδου, που να μπορούν να καλύψουν ένα σαλόνι 35τ.μ, που προσεγγίζει και το δικό μου και φαντάζομαι και αρκετά ακόμα.
Όσον αφορά στα καλώδια, μπορούν να ειπωθούν προτάσεις φυσικά λογικού κόστους.
Θεωρώ πολύ σημαντικό οι προτάσεις να προέρχονται από προσωπική ακουστική εμπειρία.
Ελπίζω να ανταποκριθεί η πλειοψηφία των μελών σε ένα κατά την άποψή μου σημαντικό θέμα...
 
Last edited:

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Εγω μπορω να σου πω ενα συστηματακι το οποιο εχω ακουσει και ειναι απο τα κορυφαια value for money και λιγο πιο πανω απο τα λεφτα που ψαχνεις. Εαν ομως βρεις τον ενισχυτη μεταχειρισμενο τοτε εισαι ακριβως στα χρηματα σου...

CD: Carat Audio C57 (600 Ευρω)
Ενισχυτης: Aaron No.1a (ολοκληρωμενος) (γυρω στα 3500 Ευρω)
Ηχεια: Hyperion Sound 738 (γυρω στα 3500 Ευρω)

Απο καλωδια ο ιδιοκτητης χρησιμοποιουσε πολυ ακριβα interconnect για αυτο δε το βαζω στην τελικη εξισωση.... Παρε μεταχειρισμενα καλυτερα....
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
CDP Cairn fog V3 /// Hegel 4 mk2

APPL YBA Pasion/YBA integre /// Jadis orchestra ref

HXEIA Harbeth super HL5 /Proac D18 /// Harbeth super HL5

Δυό συστήματα με την κάθετη έννοια απο πάνω πρός τα κάτω.Για να ακούς μουσική,αλλά όχι για πάρτυ και μέταλ καταστάσεις.
 
Last edited:

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Σύστημα κόστους 6,000

Όσα περισσότερα δώσεις στο ηχείο τόσο καλύτερα , είναι το α και το ω
Δεν θα μοίραζα τα χρήματα αυτά σε ίσα μέρη

Πρώτα είναι η πηγή.Πάντα.

Απλά το σύστημα πρέπει να μπορεί να αναπαράγει ότι διαβάζει μια πολύ καλή πηγή.Αν όχι,δεν υπάρχει θέμα να τίθεται η οποιαδήποτε προτεραιότητα...
 

savatage

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,402
Πηγή : Audia Flight cd two ή yamaha cd-s2000
Ενισχυτής : Audia Flight two ή yamaha a-s2000
Ηχεία : Υπάρχουν πολλές επιλογές μερικές audio spectrum artemis,audio physic sitara,Usher cp-6371 , Atc scm40 , Kef iq90 ,Opera Quinta Tower , κτλ κτλ
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Ωραίες οι προτάσεις σας!!! Bέβαια θεωρώ ότι θα είναι πιο βοηθητικό να λέτε συγκεκριμένα έναν πιθανό συνδυασμό, αυτόν που αντιπροσωπεύει κατά τον εαυτό σας το καλύτερο σύστημα που έχετε ακούσει σε αυτά τα λεφτά. Για παράδειγμα, από τα ηχεία που λέει ο kjohn δεν μπορεί να βγάλει κάποιος συμπέρασμα ποιό έχει ακούσει με αυτό το συνδυασμό και ποιό όχι και πιο του άρεσε περισσότερο...
Νομίζω έτσι θα είναι καλύτερη και πιο συγκεκριμένη η βοήθεια για όλους.
 

savatage

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,402
Ωραία λοιπόν να δύο συνδυασμοί :

Πηγή : Audia Flight cd two ή yamaha cd-s2000
Ενισχυτής : Audia Flight two ή yamaha a-s2000
Ηχεία : Audio spectrum artemis
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Κατ' εμέ πας στην ATC και καθαρίζεις από ενισχυτή (ο 150ρης), ηχεία (40αρια) και μεταξύ τους συνέργεια. Από ότι γνωρίζω μαζί κοστίζουν περί τα 4.500 ευρώ.

Από πηγή τώρα, έχεις 1.500 για να το ψάξεις. Το προαναφερθέν yamaha 2000 είναι μία χαρά.
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
εαν εχεις χωρο 1.5μετρο πισω απο τα ηχεια (μεταξυ τοιχου και ηχειου) και ΜΟΝΟ τοτε σκεψου ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ και αυτο...

ca840c cd player + dac
dared mc7p preamp
martin logan purity active
Νικος
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,093
127.0.0.1
Κατ' εμέ πας στην ATC και καθαρίζεις από ενισχυτή (ο 150ρης), ηχεία (40αρια) και μεταξύ τους συνέργεια. Από ότι γνωρίζω μαζί κοστίζουν περί τα 4.500 ευρώ.

Είπα να μην το γράψω γιατί στο τέλος θα παρεξηγηθώ αλλά βρέθηκε άλλος... :flipout:
 

modright

AVClub Enthusiast
31 May 2008
1,104
ΑΘΗΝΑ
Φιλε μου αν μπορεις να φτιαξεις κατι μονος σου μην αγορασεις κατι
ετοιμο ( πχ ηχεια , ενισχυτης )
Αγορασε μεταχειρισμενα γιατι τα πιο πολλα καινουργια δεν αξιζουν
τα λεφτα τους
Δωσε μεγαλο βαρος σε αξιολογο ενισχυτη
Χωρις καλο ενισχυτη κανενα καλο ηχειο δεν κελαιδαει

Καλωδια βρισκεις καλα και παμφηνα

Ανοιχτη προσκληση για ακροαση-bye-
 

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Έως 15 τ.μ.:

Πηγή: Marantz SA-7003,
Ενισχυτής: Advance MAP-101,
Ηχεία: Usher S-520

Στο παραπάνω σύστημα, περισσεύουν πολλά χρήματα σε αντίθεση με αυτά που «χάνεις» στην αναπαραγωγή.

Πηγή: Audiolab 8000cd,
Ενισχυτής: Audiolab 8000S,
Ηχεία: Davis Matisse

Το παραπάνω σύστημα αναφέρεται στους «κολλημένους» με όμορφα ηχεία δαπέδου, σε μικρούς χώρους…

Έως 25τ.μ.:

Πηγή: Cambridge 840,
Ενισχυτής: Audia Flight Two,
Ηχεία: Elac FS 247

Πηγή: Roksan K 2,
Ενισχυτής: Roksan K 2,
Ηχεία: Audio Physic Spark

Πηγή: Primare CD 21,
Ενισχυτής: Primare I 21,
Ηχεία: Focal 816V

Σε όλα τα συστήματα υπάρχει «περίσσευμα» χρημάτων για καλώδια.

Επιτρέψτε μου να μη βάλω μηχανήματα που αντιπροσωπεύονται από την εταιρεία που εργάζομαι, ώστε να μη χαρακτηρισθεί διαφήμιση ; -)
 

GioNik

New member
19 June 2006
93
CD player Naim cd 5i
Προ και τελικος το ζευγαρι της NAIM nac122x και nap150x.
Αν θελεις ολοκληρωμενο, πολυ καλος ειναι ο LFD Zero int 3.
Ηχεια, αν εχεις εως 20-25 τ.μ. πολυ καλο ταιριασμα με τα
παραπανω κανουν τα NEAT elite sx , αν θελεις δαπεδου, η
τα NEAT Momentum 3i αν θελεις βασης.
Αν ο χωρος ειναι μεγαλυτερος, πας στα Μomentum 4i.
Απλα και μαζεμενα συστηματακια, που παιζουν πολυ ωραια και μουσικα.
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Ηχεία: Xavian XΝ 270
Ολοκληρωμένος: Hegel H1 Mk4
Πηγή: Hegel CDP2A Mk2
Κόστος: 5200

(Το σύστημα αυτό είχε παίξει στην Hi-end)
 

GioNik

New member
19 June 2006
93
Φυσικα , επειδη ξεχασα να το αναφερω, η προταση μου δεν σημαινει οτι καποιες απο τις προηγουμενες δεν ειναι εξισου καλες.
Ας πουμε η προταση του DIPIE, ειδικα σε ενισχυτικα και ηχεια ειναι πολυ καλη.Και μαλιστα ακουγεται οτι τα Harbeth, ταιριαζουν παρα πολυ με τα ενισχυτικα της LFD. Eγω δεν τα προτεινα για δυο λογους.
Πρωτον επειδη δεν τα εχω ακουσει να παιζουν μαζι, και δευτερον λογω... φατσας.
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Να αναφέρω και τη δική μου άποψη που είναι και το σύστημα που έχω:

Πηγή: Michell Orbe SE / Michell Tecnoarm / Denon DL-304 (περίπου 4.000) αλλά μπορείς να κατέβεις και στο Gyro SE (το είχα μέχρι πρόσφατα - εκπληκτικό πικάπ) αφαιρώντας περίπου 1.500 ευρώ

Προενισχυτής Audio Craftworks παθητικός (κρίμα που χάθηκε ο Μιχάλης...) και phono το Phono One του ίδιου κατασκευαστή. Κόστος περίπου 800,00 ευρώ αλλά φαντάζομαι παθητικός και phono stage μπορούν να βρεθούν ή ίδια μεταχειρισμένα (δύσκολο) ή άλλης μάρκας

Τελικός Rotel RB 991 (μεταχειρισμένος 350 - 550 ευρώ ή καινούργιος ο RB 1080 περίπου 1.300)

Ηχεία Audio Spectrum Artemis TLS (μεταχειρισμένα περίπου 400 ευρώ) ή και καλύτερα Orpheus TLS (μεταχειρισμένα 600-800 ευρώ)

Καλώδια interconnect και ηχείων ιδιοκατασκευή.

Υποστηρίζω θερμά την αγορά μεταχειρισμένων σε άριστη κατάσταση που θα σε γλυτώσει από πολλά χρήματα. Για παράδειγμα τα ηχεία και τον τελικό τα πήρα μεταχειρισμένα σε ακόμη χαμηλότερες τιμές.

Δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω.

(Ά, και χώρος (σαλόνι) περίπου 35 τ.μ.)
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Να σας πώ ότι με την πτώση της λίρας τον τελευταίο καιρό αναβάθμισαν πολλοί το Gyrodec σε Orbe, οπότε μπορείτε να βρείτε μεταχειρισμένα Gyro σε καλή τιμή.
 

nickolas

Supreme Member
28 February 2007
4,055
πατρα
σε τετοια τιμη, ρολο μεγαλο αρχιζει και παιζει ο χωρος σου.
πως ειναι?
τα ηχεια ειναι συμμετρικα απο τους πλαινους τοιχους?
διαστασεις χωρου?
επιπλα?

αυτα ειναι τα πρωτα που θα κοιταξεις οταν ανεβαινεις εκει
ολα τα αλλα επονται :antlers: