ASROCK ION 330

Antoniss

Established Member
18 January 2008
223
Από την σειρά Nettop της Asrock έχουμε μια πρωτοποριακή συσκευή που προσφέρει την βασική λειτουργικότητα ενός PC και εύκολη πρόσβαση στο Διαδίκτυο.

Η χρήση που μπορεί να ενδιαφέρει τους περισσότερους όμως είναι αυτή του stand alone HD player αφού τα τεχνικά χαρακτηριστικά του το επιτρέπουν!

ION%20330.jpg


Το ASRock ION 330 έρχεται εξοπλισμένο με τον σύγχρονο γραφικό της επεξεργαστή, τον NVIDIA® ION™. Συγκρινόμενο με ανάλογα συστήματα είναι 10 φορές ταχύτερο στην αναπαραγωγή γραφικών και στην κωδικοποίηση videο. Προσφέρει αναπαρωγή βίντεο σε Full HD 1080p ανάλυση (για Blu-ray /HD-DVD), είναι ικανό για 3D gaming, ενώ φέρει την ένδειξη "premium logo" για τα Windows® Vista και τα Windows® 7.
H ASRock έχει εφεύρει αποκλειστικά την τεχνολογία Instant Boot που επιτρέπει να ανοίξεi το PC σε χρόνο 3-4 δευτερολέπτων! Αυτή η δυνατότητα ειναι διαθέσιμη σε περιβάλλον στα Windows® XP και στα Windows® Vista™!
Eρχεται με το λογισκό OC ASRock Tuner που είναι ένα φιλικό προς το χρήστη overclocking εργαλείο της ASRock, που επιτρέπει σε σας να ελέγχετε τις παραμέτρους λειτουργίας τους συστήματος σας και, να υπερχρονίσετε με ασφάλεια το σύστημα σας ώστε να επιτύχετε την καλύτερη δυνατή απόδοση. Το ASRock ION 330 έρχεται εξολισμένο με μνήμη σε διάταξη Dual-Channel, η οποία είναι 2 φορές γρηγορότερη από την την μνήμη single-channel.
Συγκρινόμενο με άλλα NetTop τα οποία υποστηρίζουν μνήμη single-channel, το ASRock ION 330 με σχεδιασμό Dual Channel memory μπορεί να αναδείξει την ισχύ ενός Atom 330 dual-core.

Υλοποιημενο με πυκνωτές στερεάς φάσης.
Επεξεργαστής Dual-Core Intel Atom 330
VGA NVIDIA® ION™ με αναπαραγωγή περιεχομένου Full HD 1080p
Εντυπωσιακός και μοντέρνος σχεδιασμός
Χαμηλή κατανάλωση ενέργειας
Εντελώς αθόρυβο (κάτω απο 26db ο θόρυβος λειτουργίας)
Dual-Channel Memory
Συμβατό με Windows Vista & 7.
Instand Boot, για ταχυτατη ενεργοποίηση σε Windows XP-VISTA-7.
Energy Star 5.0, για μειωμένη κατανάλωση ρευματος και μικρή εκλειση θερμότητας
AOC Tuner που επιτρέπει τον έλεγχο των παραμέτρων του συστήματος και τον ασφαλή υπερχρονισμό του.

Τεχνικά Χαρακτηριστικά CPU Intel® Atom™ 330
(Dual-Core CPU) Chipset NVIDIA® ION™ Memory 2GB DDR2 800 MHz
Dual Channel
Max memory 4GB VGA NVIDIA® ION™, DX10 - Full HD 1080p
HDMI+D-Sub HDD 1*2.5” HDD 320GB DVD 1*DVD Super Multi (Slim type) USB 6*USB 2.0, LAN Gigabit LAN Sound HD Audio 5.1 channels
1*S/PDIF (Optical) PSU 65Watts /19V Λειτουργικό ΟΧΙ Dimension 195mm(W)
70mm(H)
186mm(L) Volume 2.5L Weight 1.7Kg


Official Site κατασκευαστή :
http://www.asrock.com/nettop/overview.asp?Model=ION 330


* επίσης υπάρχει και η έκδοση ION 330-BD , που αντί για το DVD-R υπάρχει BluRay Disk drive
 
Last edited:

Antoniss

Established Member
18 January 2008
223
Δοκιμές έχουν γίνει με έξοδο HDMI και optical για ήχο , σε 1080p και τα αποτελέσματα είναι πάρα πολύ καλά !

επίσης η σταθμη θορύβου είναι καλή (νομίζω -26db)

σκέφτομαι σοβαρά στην απόκτησή του , και να αντικαταστήσω ένα HTPC λίγο παλιότερο που έχω κυρίως λόγω χώρου , αλλά ακόμα και της εύκολης μεταφοράς σε άλλο χώρο.

Όποιος το έχει ας με ενημερώσει για τα αρνητικά που έχει και γενικά τι δεν του άρεσε , πισστεύω στην τιμή που το βρίσκω με ένα πρόχειρο search (περίπου 300 ) είναι μια χαρά

αν και παντού το βλέπω εξαντλημένο... χαχα:slapface:
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Κριτήριο για το αν θα το αγόραζα εγώ (για htpc), θα ήταν το αν μπορεί να παίξει ο 330 όλα τα 1080, όπως άνετα θα τα έπαιζε ένας c2d. Αν δεν μπορούσε (που δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρει με τα υψηλού bitrate mkv), θα έπρεπε να είχα δει ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί το cuda στο 9300, ώστε με coreAVC pro να τα παίζει το 9300. Αλλο πρόβλημα δεν βλέπω να έχει, πλην ίσως της δέσμευσης για 2.5" δίσκο...

Πάντως θα προτιμούσα τα εξής,
Zotac 9300 mini itx 775
c2d intel 5200
4gb ram
Thermaltake SD100 (120w psu περιλαμβάνεται)
1/1.5/2 ΤΒ WD Green (το κουτί παίρνει 3.5" δίσκο)
slim dvdrw ή αν προτιμάς, slim BDp/DVDRW.

Αυτό θα στοιχίσει λίγο παραπάνω, αλλά πραγματικά θα κάνει τα πάντα. Μικρή επιφύλαξη το τροφοδοτικό του που δεν έχω ακούσει πόσο αθόρυβο είναι στην πράξη (μιας και εγώ του δικού μου SD100 το ξήλωσα και χρησιμοποιώ το picoPSU που είχα από πριν).

edit: καλύτερα δεν θα ταίριαζε το θεματάκι στα projects ή στο hardware? Κάποιος θυμάμαι το πήρε ήδη, αλλά εδώ δεν ξέρω αν το δει το θέμα σου
 
Last edited:

Antoniss

Established Member
18 January 2008
223
Re: Απάντηση: ASROCK ION 330

Κριτήριο για το αν θα το αγόραζα εγώ (για htpc), θα ήταν το αν μπορεί να παίξει ο 330 όλα τα 1080, όπως άνετα θα τα έπαιζε ένας c2d. Αν δεν μπορούσε (που δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρει με τα υψηλού bitrate mkv), θα έπρεπε να είχα δει ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί το cuda στο 9300, ώστε με coreAVC pro να τα παίζει το 9300. Αλλο πρόβλημα δεν βλέπω να έχει, πλην ίσως της δέσμευσης για 2.5" δίσκο...

Πάντως θα προτιμούσα τα εξής,
Zotac 9300 mini itx 775
c2d intel 5200
4gb ram
Thermaltake SD100 (120w psu περιλαμβάνεται)
1/1.5/2 ΤΒ WD Green (το κουτί παίρνει 3.5" δίσκο)
slim dvdrw ή αν προτιμάς, slim BDp/DVDRW.

Αυτό θα στοιχίσει λίγο παραπάνω, αλλά πραγματικά θα κάνει τα πάντα. Μικρή επιφύλαξη το τροφοδοτικό του που δεν έχω ακούσει πόσο αθόρυβο είναι στην πράξη (μιας και εγώ του δικού μου SD100 το ξήλωσα και χρησιμοποιώ το picoPSU που είχα από πριν).

edit: καλύτερα δεν θα ταίριαζε το θεματάκι στα projects ή στο hardware? Κάποιος θυμάμαι το πήρε ήδη, αλλά εδώ δεν ξέρω αν το δει το θέμα σου

δεν είναι άσχημη η ιδέα σου ,
2 ερωτήσεις με την σύνθεση που προτείνεις ,

1) με ψύχτρα έχεις την μαμα του 5200?
2) το τροφοδοτικό τι μέγεθος έχει , είναι τα νορμάλ ή αλλιώς ?

για να κάνω μια εκτιμηση κοστους ρωτάω , μιας και HDD Sata και έναν επεξεργαστή έχω που κάθονται...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: ASROCK ION 330

δεν είναι άσχημη η ιδέα σου ,
2 ερωτήσεις με την σύνθεση που προτείνεις ,

1) με ψύχτρα έχεις την μαμα του 5200?
2) το τροφοδοτικό τι μέγεθος έχει , είναι τα νορμάλ ή αλλιώς ?

για να κάνω μια εκτιμηση κοστους ρωτάω , μιας και HDD Sata και έναν επεξεργαστή έχω που κάθονται...

http://www.lykman.gr/gallery/thumbnails.php?album=28 δες και μόνος σου -bye-

Δεν έχω όμως αυτήν την σύνθεση, αλλά στο τσακ έφτασα πριν λίγες μέρες να "πετάξω" το πλήρους μεγέθους TT Bach με όλα τα εντόσθια του, και να φτιάξω ένα τέτοιο... Εγώ το έχω με ένα mini itx για κατεβαστήρι / file server, που δεν τραβάει για htpc...

Ομως λογικά θα χωράει και η δικιά του ψύκτρα, ίσως και των 65nm της ίντελ (που είναι λίγο ψηλότερη), αλλά έχει και η ΤΤ μια σαν τις γνωστές της τύπου "μανιτάρι", ειδικά για 775 και αυτό το κουτί... Δες την, την έχουν στην παρουσίαση του SD100 στο gallery κομμάτι:
http://www.thermaltake.com/product_overview.aspx?PARENT_CID=C_00001373

Και εδώ φυσικά:
MeORB
 

Dragonlord

Senior Member
24 August 2007
315
Εγώ θα το τσιμπήσω σύντομα πάντως, πήρα ήδη κι ένα dinovo mini. Desktop δεν έπαιζε να μπει στο σαλόνι λόγω γυναίκας, αλλά κι εγώ το προτιμώ (και λόγω θορύβου). Θα του βάλω κι ένα λινουξάκι και θα πετάει... (και ευτυχώς δε σε υποχρεώνουν να αγοράσεις windows μαζί)
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: ASROCK ION 330

Εγώ θα το τσιμπήσω σύντομα πάντως, πήρα ήδη κι ένα dinovo mini. Desktop δεν έπαιζε να μπει στο σαλόνι λόγω γυναίκας, αλλά κι εγώ το προτιμώ (και λόγω θορύβου). Θα του βάλω κι ένα λινουξάκι και θα πετάει... (και ευτυχώς δε σε υποχρεώνουν να αγοράσεις windows μαζί)

Καλό είναι αυτό με την ελευθερία επιλογής λειτουργικού! Πάντως επειδή έχω και εγώ (και) ubuntu στα μηχανάκια μου, παντού τα win με το coreAVC ακόμα και χωρίς gpu επιτάχυνση, παίζουν καλύτερα mkv... Αρα το ότι θα πετάει σαν σύστημα με linux, δεν εξασφαλίζει και απρόσκοπτη θέαση βαριών mkv...
 
Last edited:

Antoniss

Established Member
18 January 2008
223
Εγώ θα το τσιμπήσω σύντομα πάντως, πήρα ήδη κι ένα dinovo mini. Desktop δεν έπαιζε να μπει στο σαλόνι λόγω γυναίκας, αλλά κι εγώ το προτιμώ (και λόγω θορύβου). Θα του βάλω κι ένα λινουξάκι και θα πετάει... (και ευτυχώς δε σε υποχρεώνουν να αγοράσεις windows μαζί)

από Ελλάδα , μίλησα με e-shop και θα το εχουν σε 2 βδομαδες max.
το φέρανε και εξαντληθηκε αμέσως μου είπανε!

*όντως ο θόρυβος είναι μεγάλυ υπόθεση....
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Ώντας κάτοχος του λέω τα εξής:

1) με το Patch 1.5 o θόρυβός του μειώνεται αρκετά... (Ultra Silent ρύθμιση στο BIOS)
μην ακούτε κουλά του τύπου τελείως αθόρυβο...
αν το εχεις στα 30 cm ΔΕΝ είναι αθόρυβο... (τίποτα δεν είναι άλλωστε)
Ήσυχο ναι... αθόρυβο όχι...

Φυσικά στο 1μ δεν ακούγεται τίποτα...

2) Overclockarεται άνετα στα 2.1 (από 1.6)... και δουλεύει άψογα..

3) Θα το βρείτε στο ebay φθηνότερα... ΠΡΟΣΟΧΗ... πουλάνει κάποιοι από Honk Kong εκδόσεις ΧΩΡΙΣ ΣΚΛΗΡΟ και MNHMEΣ και DRIVE... όχι πολύ φθηνότερες... γι αυτό διαβάστε τι αγοράζετε....

Βάζω τώρα τα 7 αρια πάνω του ... και θα ποστάρω εντυπώσεις...

να δω πως δουλεύει με τα 2gb ...

Αυτά προς το παρόν -bye-
 

Antoniss

Established Member
18 January 2008
223
Re: Απάντηση: ASROCK ION 330

Ώντας κάτοχος του λέω τα εξής:

1) με το Patch 1.5 o θόρυβός του μειώνεται αρκετά... (Ultra Silent ρύθμιση στο BIOS)
μην ακούτε κουλά του τύπου τελείως αθόρυβο...
αν το εχεις στα 30 cm ΔΕΝ είναι αθόρυβο... (τίποτα δεν είναι άλλωστε)
Ήσυχο ναι... αθόρυβο όχι...

Φυσικά στο 1μ δεν ακούγεται τίποτα...

2) Overclockarεται άνετα στα 2.1 (από 1.6)... και δουλεύει άψογα..

3) Θα το βρείτε στο ebay φθηνότερα... ΠΡΟΣΟΧΗ... πουλάνει κάποιοι από Honk Kong εκδόσεις ΧΩΡΙΣ ΣΚΛΗΡΟ και MNHMEΣ και DRIVE... όχι πολύ φθηνότερες... γι αυτό διαβάστε τι αγοράζετε....

Βάζω τώρα τα 7 αρια πάνω του ... και θα ποστάρω εντυπώσεις...

να δω πως δουλεύει με τα 2gb ...

Αυτά προς το παρόν -bye-

Καλά όσον αφορά την απόσταση , τουλάχιστον στα 4 μέτρα θα είναι ,
αλλά δεν έχει να λέει αφού κάτι βράδια που θα παίζει χωρίς ενισχυτή ή έστω πολύ χαμηλά τότε ακούγεται ,

για το o/c καλό είναι αλλά δεν είναι και στις προτεραιότητες ,

επίσης τα win7 πάνε σφαίρα όπως ακούω , και τα αναγνωρίζει όλα χωρίς drivers.


από e-bay μαζί με μεταφορικά έρχεται φθηνότερο από 290 ?
με εγγύηση όμως ?
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απάντηση: Re: Απάντηση: ASROCK ION 330

Καλά όσον αφορά την απόσταση , τουλάχιστον στα 4 μέτρα θα είναι ,
αλλά δεν έχει να λέει αφού κάτι βράδια που θα παίζει χωρίς ενισχυτή ή έστω πολύ χαμηλά τότε ακούγεται ,

για το o/c καλό είναι αλλά δεν είναι και στις προτεραιότητες ,

επίσης τα win7 πάνε σφαίρα όπως ακούω , και τα αναγνωρίζει όλα χωρίς drivers.


από e-bay μαζί με μεταφορικά έρχεται φθηνότερο από 290 ?
με εγγύηση όμως ?

στα 4 μ δεν θα ακούς πολλά ΣΙΓΟΥΡΑ...

ΝΑΙ ΤΑ WIN 7 πανε ΑΨΟΓΑ..... μέχρι και NIS 2009 έχω βάλει πάνω και δουλεύει τέλεια... (με 2gb μνήμη)
επίσης παίζει 1080p ΑΝΕΤΑ....

λοιπόν εμένα μου κόστισε 290 - 300 με μεταφορικά....

Για το θέμα εγγύησης: Προσωπική μου άποψη:
Από eshop ΔΕΝ ξαναγοράζω τίποτα.... γιατί με κάτι μνήμες αναγκάστηκα να τις στείλω στην εταιρεία στο εξωτερικό και μου τις αντικατέστησαν μέσα σε 5 ημέρες ενώ το eshop μου έλεγε ότι είναι καλές και με παίδεψαν χωρίς αποτέλεσμα 15 ημέρες...
5 ευρώ κόστισαν τα μεταφορικά προς το εξωτερικό....

Πιστεύω θα έχω καλύτερη εγγύηση από ότι στο eshop :rifle: ....

Βέβαια ο καθένας μας επιλέγει....
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Οταν λες παιζει τα 1080p ανετα, για δωσε μερικες πληροφοριες

Με τι προγραμμα βλεπεις τα mkv, τι bitrate εχουν τα 1080p που δοκιμασες κτλ.

Ειχα ψηθει πολυ με το ion αλλα στα πρωτα δοκιμαστικα που ειχαν βγει, δεν ελεγαν και τα καλυτερα για τα 1080p. Ζοριζοταν αρκετα.

Ειπα να παω προς Egreat αλλα λογω καλοκαιριου (λιγες ταινιες-πολλες βολτες-bye-) ειπα να το τρεναρω λιγο και να το κοιταξω απο Σεπτεμβρη παλι.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Φυσικά με χρήση GPU...

Τα πάντα σε linux XBMC.. (προσωπικά δοκίμασα 1080p, Pirates of the Car ... μέσω ethernet) (με ενεργοποιημένο VPAU)

Σε Win 7, Media Player με COREAVC (Cuda accelaration)...
Θέλει οπωσδήποτε player με επιτάχυνση για την κάρτα γραφικών... μόνο επεξεργαστής δεν αρκεί... (δηλαδή XBMC σε Windows θα έχει σπασίματα)...

Εγώ από την άλλη είχα διαβάσει ότι στα 1080p δεν είχε πρόβλημα και γι αυτό το πήρα.... μέχρι στιγμής NO PROBLEM...

αν θέλετε να δοκιμάσω κάποιο αρχείο συγκεκριμένο πείτε μου να το κατεβάσω...
 

Antoniss

Established Member
18 January 2008
223
καλά το service του e-shop είναι λίγο γτπ...
αν και τώρα πάνε να το αναβαθμίσουν ,

αλλά δεν το είχε φέρει κανένας άλλος από Ελλάδα .

@ solamnic7 , αν είναι από μαγαζί στείλε ένα link να το τσεκάρουμε :a0210:



πάντως εγώ μόλις επιστρέψω απο διακοπές , θα καταλήξω ή στο ION ή στο DVICO.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Αν το θες μόνο για ταινίες - μουσική τότε Popcorn hour c200 ή Xtreamer ( 99 με DTS downmix)

αν το θες και για άλλα πράγματα (πχ surfing, torrent κλπ) ION..
(το popcorn κατεβάζει torrent αλλά έτσι όπως το κάνει ... άστα ... για το C200 δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί σε αυτό τον τομέα)..

Εξαρτάται τι ακριβώς θες να κάνεις...
 

Geomos

Established Member
7 July 2007
210
Re: Απάντηση: ASROCK ION 330

Φυσικά με χρήση GPU...

Τα πάντα σε linux XBMC.. (προσωπικά δοκίμασα 1080p, Pirates of the Car ... μέσω ethernet) (με ενεργοποιημένο VPAU)

Σε Win 7, Media Player με COREAVC (Cuda accelaration)...
Θέλει οπωσδήποτε player με επιτάχυνση για την κάρτα γραφικών... μόνο επεξεργαστής δεν αρκεί... (δηλαδή XBMC σε Windows θα έχει σπασίματα)...

Εγώ από την άλλη είχα διαβάσει ότι στα 1080p δεν είχε πρόβλημα και γι αυτό το πήρα.... μέχρι στιγμής NO PROBLEM...

αν θέλετε να δοκιμάσω κάποιο αρχείο συγκεκριμένο πείτε μου να το κατεβάσω...
Θα σου ζητησω μια τεραααααααααστια χαρη!!!! Αν μπορεις κατεβασε το Transformers 1080 Esir. Ειναι περιπου 13 giga! Aν παιζει και αυτο χωρις προβλημα το πηρα!!!!!
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
αν στο gpu ενεργοποιείται η επιτάχυνση (όπως τελικά αναφέρθηκε ότι γίνεται), τότε λογικά παίζουν όλα...

Αυτό πάντως από το πρώτο ποστ μου προσπαθώ να αποσαφηνίσω, δλδ ότι ο ατομ από μόνος του δεν αρκεί για 1080, αλλά θέλει βοήθεια από την gpu... -bye-