SPL Audio

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Ειχα να πάρω περιοδικό ήχου...κατι εξάμηνα.

Πηρα το HF που ελεγε για τα Purifiers
και ειδα την SPL Audio εκ Αλεξανδρουπολης,
πραγματικά δεν την γνωριζα και βλέπω μεγάλη γκάμα...

Γνωριζετε τιποτα για αυτά???
Οι ενισχυτές???

ευχαριστώ
 

Antonis_Sp

Senior Member
17 August 2008
536
Αθήνα, Διόνυσος
Η γνωστή τεχνολογία «ΚΡΥΟΓΕΝΕΣΗ» που χρησιμοποιεί η NASA στα διαστημόπλοια και η Formula 1 στα αυτοκίνητα της, τώρα την χρησιμοποιούμε και εμείς στα εξαρτήματα μεγαφώνων & ενισχυτών αλλάζοντας την μοριακή δομή του υλικού ψύχοντας το στο απόλυτο μηδέν επιφέρουμε ριζικές αλλαγές στην απόδοση του ήχου.

Μάλλον τα παιδιά έχουν πάρει και νόμπελ φυσικής...:BDGBGDB55::BDGBGDB55::BDGBGDB55:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,783
Βόλος
Η κρυογένεση δεν είναι κάτι καινούργιο και αλλάζει την κρυσταλλική δομή των υλικών. Η θερμοκρασία συνήθως είναι στους -170C, αλλά σημασία έχει η πολύ αργή διαδικασία. Το διαφημιστικό της SPL έχει αρκετές υπερβολές και ανακρίβεις όπως αυτή. Αλλά το δωμάτιο με τα μεγάλα της ηχεία στην τελευταία έκθεση ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,454
"Τα υλικά που χρησιμοποιούμε για τα ηχεία μας είναι ξύλο τροπικό Βραζιλίας 10 ετών που έχει περάσει από ειδική επεξεργασία αργού θανάτου"

... ξύλο και μάλιστα τροπικό Βραζιλίας :grinning-smiley-043, θέλει αυτός που γράφει αυτες τις ηλιθιότητες....

Ακου εκεί "αργός θάνατος":grinning-smiley-043
 
Last edited:

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,764
Αθηνα
εμενα παντως αυτα που ακουσα στην εκθεση δε με τρελαναν. Για την ακριβεια μου φανηκε με διαφορα ο χειροτερος ηχος που ακουσα (μιλαω για αυτα που ηταν στο μεσα δωματιο της σουιτας που ηταν και τα πιο μεγαλα μοντελα της εταιριας...)
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
"Η λειτουργία του ενισχυτή πραγματοποιείται από 2 λάμπες ΚΤ88 παράλληλα και άλλες 2 ΚΤ88 που είναι μεταξύ τους Push-Pull σε τριοδική λειτουργία με μηδενικό Fit Back."
 
17 June 2006
626
Παιδιά φοβερή σελίδα!!!! Πραγματικά μου έφτιαξε τα κέφια μου!!!

Μερικά από τα άπειρα διαμάντια που περιέχει η σελίδα!
"Για τους ενθουσιώδης του single ended 15 μόλις Watt είναι ικανά να ταράξουν την ηρεμία τους."
"Απίστευτα σταθερός στην Ωμική αντίσταση και σε 2Ω ηχεία, χωρίς να επηρεάζεται από δύσκολα στην οδήγηση ηχεία που δεν έχουν γραμμική Ωμική συμπεριφορά."
"Απόκριση συχνότητας 6Hz έως 100MHz -3db"
"Επίσης διαθέτει balance είσοδος με canon και ο συντονισμός των λυχνιών (ματσαριζμα) γίνετε εξωτερικά."
"Η λειτουργία του ενισχυτή πραγματοποιείται από 2 λάμπες ΚΤ88 παράλληλα και άλλες 2 ΚΤ88 που είναι μεταξύ τους Push-Pull σε τριοδική λειτουργία με μηδενικό Fit Back."
"Πραγματοποιηθήκανε ασημοκολλήσεις και hardwired (αεροκατασκευή) σε όλα τα τμήματα.":flipout::flipout::flipout::flipout:
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,454
Παρόμοιες χαζομαρες υπάρχουν και σε κάποια "εμπνευσμένα" sites του εξωτερικού, οπου, άκρως απορρητη τεχνολογία δορυφορων και πυρηνικων υποβρυχίων :grinning-smiley-043, χρησιμοποιήται για την κατασκευη μηχανημάτων, καλωδιων και αξεσουάρ.

Αμα διαβάζει ο χαιεντάς κατι που δεν το καταλαβαίνει, τσιμπάει. :grinning-smiley-043
Κάτι ψαρωτικό ας πουμε για τίποτε υπεραγωγιμότητες, κρυογονισμούς και λοιπά φούμαρα.
Κι αμα πας να ρωτήσεις τον "επιστήμονα" ποσο κάνει ενα κι ενα, δεν ξέρει να σου απαντήσει ...
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,454
"Το πειραματικό τμήμα της επιχείρησης μας έδωσε την δυνατότητα να ανακαλύψουμε νέες τεχνικές,"

... ναι, ανακαλυψανε το "Fit back":flipout::flipout::flipout:

Η έρευνα τους μάρανε, τρομάρα τους
 

Γ. ΚΟΥΛΗΣ

Established Member
17 January 2008
179
ΑΘΗΝΑ
Για τα ηχεία κάτι θυμάμαι απο την έκθεση ... Νομίζω ότι το μεγάλο κάτι πήγαινε να παίξει, όχι σπουδαία πράγματα όμως.

Από γραμματική και συντακτικό όμως το site σκίζει !!!

ΥΓ.
Το ξύλο στην Φινλανδία (Φιλανδία στο site) ταξιδεύει βρεγμένο ή στεγνό ?
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
:flipout::flipout::flipout:

Δεν ηθελα να σας προκαταβάλω....
Πιστευω οτι υπάρχει αρκετή τεχνογνωσία, υπόβαθρο και εξειδικευμένες γνώσεις ιδιαιτερα στη θανάτωση και μεταφορά ξυλίας.

Ρε τα ξυλα ταξιδευουν οριζόντια
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
και πρέπει να κρατάνε ανα ποσοστό υγρασίας για τις μεσουψηλές

ιδανική λειτουργία ξυλίας 12-18 ετών με αριστη απόκριση σε ολο το ακουστικό φασμα
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Τα μετρησατε τα max 147dB σε ενα της επαγγελματικής σειρας??

Αλλά πραγματικά μου ειναι δυσκολο να κρίνω κάτι το οποίο δεν εχω ακουσει, παρά τα 6εκατοστα πλάτος της καμπίνας του.