Το Εξπρές του Μέσονυχτίου - Midnight Express

Ποια η γνωμη σας για την ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....
avclub1midnightexpress.jpg








ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ
Midnight Express







» Πρωταγωνιστές: Μπραντ Ντειβις, Ραντι Κουειντ, Τζον Χαρτ,
» Σκηνοθέτης: Αλαν Παρκερ
» Διάρκεια: 116 λεπτά

» Έτος Παραγωγής: 1978
» imdb Rating: 7.6 /10





Η ταινία είναι βασισμένη στην αληθινή ιστορία του νεαρού Αμερικανού, Μπίλι Χέις, που καταδικάστηκε
σε 30 χρόνια φυλάκιση στην Τουρκία για μια ελάχιστη ποσότητα ναρκωτικών που είχε πάνω του. Αντέχει
στα βασανιστήρια που είναι η καθημερινή ρουτίνα, και καταλαβαίνει ότι αν δεν δραπετεύσει? θα πεθάνει.






Από τις καλύτερες ταινίες που έχει βγάλει ο κινηματογράφος.

Βραβευμένη με δύο Όσκαρ για Καλύτερη Μουσική Επένδυση και Καλύτερο Σενάριο.









 
Last edited by a moderator:
19 June 2006
35,671
Απάντηση: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

Η τελευταία σκηνή που κατεβαίνει τα σκαλιά και ακούγονται οι χτύποι της καρδιάς του μέχρι να πάρει τα κλειδιά, καθώς και το τζιπ που τον προσπερνάει χωρίς να σταματήσει, είναι η πιο δυνατή σκηνή που έχω δει σε ταινία. Θυμάμαι την πρώτη φορά που την είδα, δεν μπορούσα να ανασάνω καλά από τον κόμπο που είχε μείνει στο λαιμό....

Αριστούργημα!!!!!!!

Edit:

Ξέχασα τη μουσική του Giorgio Moroder. Έπος!!!!!!!!
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Απάντηση: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

Συγκλονιστική!!!!!
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχα καπνίσει 3 τσιγάρα απανωτά από το άγχος, τη πρώτη φορά που την είδα..............
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
Απάντηση: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

Καλά δεν το συζητάμε η ταινία είναι αριστούργημα
64923460wm5.gif
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....
Re: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

Μακραν η καλυτερη ταινια του Παρκερ και η μοναδικη που διατηρει την φρεσκαδα της παρολη την ηλικια της .

Αριστουργημα .
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

αν και η αποδραση στο βιβλιο ειναι τελειως διαφορετικη(πιο περιπετειωδης και σχεδιασμενη και οχι απο τυχη) η ταινια πιανει το βιβλιο κατα πολυ ιδιως στην ατμοσφαιρα και στην κατασταση που επικρατουσε στις φυλακες.
ειναι σιγουρα μεσα στις τρεις καλυτερες του παρκερ,και μια απο τις καλυτερες στην εποχη τους οπως και μια απο τις καλυτερες μεταφορες βιβλιου στο σινεμα.
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Απάντηση: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

ΕΠΟΣ!!!!!!!!!!!!!!
Επίσης συμφωνώ για την μουσική, ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

Πολύ καλή, αξέχαστη εμπειρία!!!
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Απάντηση: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

Την είδα για πρώτη φορά πριν 2-3 μήνες που την έδειξε το MEGA και μουτζωνόμουν που δεν την είχα δει νωρίτερα. Με άφησε με ένα βάρος στο στήθος για αρκετή ώρα αφότου είχε τελειώσει!

Αριστούργημα!
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,526
Land of Dystopia
Re: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

Να σταθούμε και στην πιστηκότστη ερμηνεία του δικού μας, Μιχάλη Γιαννάτο στο ρόλο του δεσμοφύλακα!!
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Re: Απάντηση: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

Η τελευταία σκηνή που κατεβαίνει τα σκαλιά και ακούγονται οι χτύποι της καρδιάς του μέχρι να πάρει τα κλειδιά, καθώς και το τζιπ που τον προσπερνάει χωρίς να σταματήσει, είναι η πιο δυνατή σκηνή που έχω δει σε ταινία. Θυμάμαι την πρώτη φορά που την είδα, δεν μπορούσα να ανασάνω καλά από τον κόμπο που είχε μείνει στο λαιμό....

Αριστούργημα!!!!!!!

Edit:

Ξέχασα τη μουσική του Giorgio Moroder. Έπος!!!!!!!!

Με καλυψες 100% Γιαννη ,ακριβως ετσι ενοιωσα και εγω ,και η μουσικη του εξαιρετικη .Στο Πως Γυριστηκε δειχνει και τον πραγματικο αμερικανο που ειχε φυλακιστει ,ο οποιος παρακολουθουσε τα γυρισματα ,και μιλαει για το πως ενοιωσε γυρνοντας ,ειναι συγκλονιστικο
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

Να σταθούμε και στην πιστηκότστη ερμηνεία του δικού μας, Μιχάλη Γιαννάτο στο ρόλο του δεσμοφύλακα!!

+1 Από τους ηθοποιούς που συχνά χρησιμοποιεί και ο Αγγελόπουλος και γνώστης της τουρκικής γλώσσας. Πολύ καλή ταινία και μουσική από τις πιο κλασσικές που υπάρχουν.
 
Απάντηση: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

Tαινία σταθμός στην κινηματογραφική ζωή μου.Την έχω δεί πάνω απο 5-6 φορές και φυσικά έχω και σε βυνίλιο την μουσική του έργου.Γιά εμένα μία απο τις 2-3 ταινίες που λατρεύω.....ας μην ρωτήσω καλύυτερα γιά Ελληνικούς υπότιτλους σε BR...ε;
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

Το ερώτημα είναι άλλο.

Σύμφωνα με αυτό το site http://www.popculturemadness.com/Trivia/Oscars/Top-1978-O.html

ο Μπράντ Ντέιβις δεν είχε καν προταθεί για Όσκαρ Α' ανδρικού ρόλου....

Τα σχόλια, δικά σας. Τα δικά μου, τ' αφήνω γιατί θα φάω ban!!!:bang::bang:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

Έχουν ακουστεί πολλά (και αρνητικά όπως πχ υπερτιμημένη, αντιΤουρκικη κλπ) αλλά προσωπικά κρατάω την εκπληκτική μουσική και ατμόσφαιρα και το γεγονός ότι την βλέπω με αμείωτο ενδιαφέρον ακόμα.

Από τις λίγες ταινίες που θεωρώ απαραίτητο να κοσμεί την συλλογή μου (εξ ου και έχει παραγγελθεί από Αμερική το σχετικό BD).
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,815
Μεσευρώπη
Re: ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ -MIDNIGHT EXPRESS

αριστούργημα. Από τις πιό πετυχημένες ταινίες με αυτή την θεματολογία. Συγκλονιστική η ερμηνεία του Ντέηβις. Έφυγε και αυτός, δυστυχώς, νωρίς χωρίς να εκπληρώσει όσα υποσχόταν στην αρχή της καριέρας του.