Υπάρχουν ταινίες που δεν καταλάβατε τι έγινε στο τέλος;

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,100
Λιβαδειά
Υπήρξαν ταινίες που σας "άφησαν χαζούς/ζές" ?? Που φύγατε από το σινεμά με την απορία
ζωγραφισμένη στο προσωπό σας. λέγοντας "Καλά τι έγινε τώρα? Δεν κατάλαβα τίποτα".




Εγώ για παράδειγμα χρειάστηκε να δω αρκετές φορές το "12 Πίθηκοι (12 Monkeys)" για να καταλάβω τι γινόταν!!

avclub.jpg
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,768
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Υπάρχουν ταινίες που δεν καταλάβατε τι έγινε στο τέλος;

 Νίκος;893939 said:
Το Island Empire παλεύεται ή να μην κάνω τον κόπο να το δω? (νηφάλιος σίγουρα δεν καταλαβαίνεις τί γίνεται :flipout:)

Μήπως εννοείς Inland Empire? Το είδα. Χρειάστηκα τρία βράδια (είναι και μεγάλο τρομάρα του, κοντά τρεις ώρες). Μετά την πρώτη ώρα δεν έκανα τον κόπο να προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται, απλά άφηνα τις εικόνες να μου προκαλούν εντυπώσεις και συναισθήματα (λέμε τώρα).
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Τα 12 πιθηκια δεν ηταν καπως δυσκολο να το καταλαβει καποιος αλλά αν προσεχε τα πηγαινε/ελα του γουιλς θα το επιανε στο τελος τι παιχτηκε.
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Εγώ πάντα δυσκολευόμουν να καταλάβω το τέλος στο Time Bandits. Βασικά την είχα δει μικρός την ταινία και δεν μπορούσα να αποδεχτώ ότι στο τέλος ο μικρός έμενε ορφανός και χωρίς σπίτι, και έφταιγε αυτός γι αυτό (σύμφωνα με όσα έγιναν στο όνειρό του).
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,617
Αθήνα
Κλασσικά Mulholland Drive
Η πλάκα είναι οτι η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ ενώ δεν είχα καταλάβει ακριβώς τι έγινε... :D
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Κλασσικά Mulholland Drive
Η πλάκα είναι οτι η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ ενώ δεν είχα καταλάβει ακριβώς τι έγινε... :D

Καλά, χάθηκε η μπάλα....:flipout:
Σταμάτησα την ταινία στην μέση και έψαξα στο ιντερνετ για υπόθεση σχόλια κλπ, για να μπορέσω να παρακολουθήσω.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,001
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Υπάρχουν ταινίες που δεν καταλάβατε τι έγινε στο τέλος;

Κλασσικά Mulholland Drive
Η πλάκα είναι οτι η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ ενώ δεν είχα καταλάβει ακριβώς τι έγινε... :D

Γι'αυτο σου αρεσε επειδη δεν την καταλαβες.:grinning-smiley-043
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,617
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Υπάρχουν ταινίες που δεν καταλάβατε τι έγινε στο τέλος;

Γι'αυτο σου αρεσε επειδη δεν την καταλαβες.:grinning-smiley-043

Χαιρετισμούς στη θεία σου.... τσόγλανε... -bye-
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,001
Εκεί ψηλά.....
Παντως πλακα πλακα την πρωτη φορα που ειδα το Ματριξ δεν το ειχα πιασει και ολο το.....νοημα.


Ειχα αποσβολωθει τοσο απο τα bullet time και την κινηματογραφηση που την υποθεση την εμπεδωσα τελειως στην δευτερη θεαση κανα μηνα μετα...
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
cache του Χανεκε (με τιποτα ομως .. ενας 10 λεπτος υπνος καπου στη μεση λετε να φταιει?)

εχω στο προγραμμα να δω το primer (εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολη) & Synecdoche, New York

α και το 1408
 
Last edited:

Big Lebowski

New member
31 January 2009
38
Ναύπλιο
Το Mullholand Dr εννοείται πως ούτε εγώ δεν το κατάλαβα την πρώτη φορά... θυμάμαι πως είχα βρει κάποια "λογική" εξήγηση σε ένα περιοδικό.
Και επίσης το Brazil με είχε μπερδέψει την πρώτη φορά που το είδα, είναι και αυτό αρκετά περίεργο...