Nikon Χρώματα

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Μερικες φωτογραφιες με αυθεντικα Νικον χρωματα χωρις πειραγμα εκτος λιγο κατεβασμα φωτεινοτητα.


Η πρωτη δεν χρειαζεται να πω με τι φακο ειναι και οι υπολειπες με τον Νικον 70-200 2.8 σε διαφραγμα νομιζω φ/4 ολες εχουν τα εξιφ .
















Η νικον στον τομεα αυτο τελευτεα με μηχανες D300 & D3 και της ρυθμισεις στο picture control μεσα στη μηχανη και με καλο φακο κανεις κατι leica οπαδους να ξυνουν το κεφαλι τους και να λενε ααααααχα δες ειναι σαν τα δικα μας χρωματα :guitarist:

Τα παρακατω χρωματα ειναι πανευκολα να τα βγαλετε με την μηχανη σας απλα κατεβαστε το Brightness -1 το κοντραστ στο -1 η 2 αναλογα στον φωτισμο και δωστε +2 or 3 στο saturation και καντε χρηση το STANDARD στη μηχανη.
Μετα θα χρειαστειτε ισως λιγο να φτιαξεται την φωτεινοτητα και λιγακι το μαυρο να αυξησεται στο Camera Raw .

Σε περιπτωση που εχεται ατομα μεσα στη φωτο εκει παλι στο Camera Raw ρυθμιστε το πορτοκαλι και κιτρινο αναλογα και ερχεται ακριβως στα νερα του.

Ολα ειναι στο κοντραστ και χρωμα αν ανεβαζεις το χρωμα και αφησεις το κοντραστ στο default εκει θα βγει σκληρη η φωτογαφια και πιο σκοτεινη .

Θα βαλω και αλλες πληροφοριες για χρωμα αλλα το να βγαλεις σουπερ χρωματα στην νικον ειναι παιχνιδακι απλα λιγο τα παραπανω που ανεφερα λιγακι προσοχη .
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Οποιος θελει ας κατεβασει και το Raw της 2 φωτογραφιας να δει ολες της ρυθμισεις και χρωματα ακριβος οπως βγηκανε απο την μηχανη .
Το αρχειο ειναι 14.6 MB και φυσικα για να δειτε τα αυθεντικα χρωματα πρεπει να το ανοιξεται με καποιο προγραμμα της Νικον που το ViewNX ειναι δωρεαν μπορειτε να το κατεβασεται απο την σελιδα της νικον για Macintosh & Windows .

http://rapidshare.com/files/256697181/_US91253.nef.html

To rapidshare επιτρεπει μονο 10 φορες να κατεβασετε το αρχειο αν καποιος δεν προλαβει ας μου πει να το ξανα ανεβασω .
 

Greg61

Senior Member
Πολύ χρήσιμο θέμα άνοιξες αγαπητέ pixelfun, που ενδιαφέρει πολλούς απο μάς εδώ μέσα.
Εγώ τουλάχιστον, έχω να σου κάνω πολλές ερωτήσεις, μιάς και χρειάζομαι τις συμβουλές σου και τη γνώμη σου για να ρυθμίσω τη D300 που έχω, ώστε να τραβά απ' ευθείας καλά JPEGs. Υπ' όψιν οτι δέν έχω Photoshop.

Ξεκινώντας, να ρωτήσω: Οι συγκεκριμένες λήψεις παραπάνω είναι απ' ευθείας JPEG απο τη μηχανή, ή RAW που το μετέτρεψες σε JPEG με το Photoshop?
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Re: Απάντηση: Nikon Χρώματα

Πολύ χρήσιμο θέμα άνοιξες αγαπητέ pixelfun, που ενδιαφέρει πολλούς απο μάς εδώ μέσα.
Εγώ τουλάχιστον, έχω να σου κάνω πολλές ερωτήσεις, μιάς και χρειάζομαι τις συμβουλές σου και τη γνώμη σου για να ρυθμίσω τη D300 που έχω, ώστε να τραβά απ' ευθείας καλά JPEGs. Υπ' όψιν οτι δέν έχω Photoshop.

Ξεκινώντας, να ρωτήσω: Οι συγκεκριμένες λήψεις παραπάνω είναι απ' ευθείας JPEG απο τη μηχανή, ή RAW που το μετέτρεψες σε JPEG με το Photoshop?

Συνηθως απο επεξεργασια ανοιγω της φωτογραφιες στο Capture NX που φορτωνει τα αυθεντικα χρωματα και ρυθμισεις της μηχανης και μετα τις ψιλο φτιαχνω στο φωτοσοπ. Και φωτογραφιζω παντα σε Raw .

Η μηχανη που εχεις δεν βγαζει ευκολα δυστυχως αριστα JPEG οπως μια full frame , μαλιστα αν δεν ειναι καποιος πολυ εμπειρος θα βγαλει χειροτερα αποτελεσματα ακομη και απο την D200 . Η D300 εχει την ταση να πεταη το κοκκινο στα συννεφα και επιπλεον ο μεσεος τονος χρωματον ειναι πολυ φωτεινος. Ετσι αν δεν καρφωσεις την φωτογραφια σε ιδανικο φωτισμο σε πολυ σωστη ρυθμιση τοτε ολα γινονται θαλασσα.

Παλι μπορεις να βγαλεις αριστα JPEG αλλα προσοχη πολυ παντα την φωτεινοτητα στη μηχανη να την εχεις στο -1 και το κοντραστ χαμηλα μην σου τιναξει το λευκο και μετα να δωσεις λιγακι κοντραστ ειναι ευκολο να να βγαλεις σκληρο κοντραστ δεν γινεται ευκολα, πεταξε το πουλακι που λενε η φωτο σου καταστραφηκε .

Σε JPEG θα σου προτεινα να μην ακολουθησεις τις οδηγιες που εβαλα στο πρωτο μου κειμενο οσο αφορα χρωμα μιας που και εκει προσθετεις οσο θες μετα αλλα αν βαλεις πολυ χρωμα απο την αρχη σε DX μηχανη θα τα κανεις ολα μανταρα και δεν ερχονται ευκολα σε JPEG μετα .

Δοκιμασε την φωτεινοτητα στο μειον 1 στην μηχανη σου και χαμηλωσε το κοντραστ και πεσμου εντυπωσεις.

Για προγραμα μπορεις να κανεις χρηση το ViewNX που ειναι δωρεαν και εχει καταπληκτικα πραγματακια να διορθωνεις της φωτος σου. Επιπλεον σου εμφανιζει τα χρωματα και ρυθμισεις της μηχανης σου.

Με τι προγραμμα εσυ κανεις επεξεργασια της φωτογραφιες σου ?
 
Last edited:

Greg61

Senior Member
Με το Picasa της Google.
Όπως αντιλαμβάνεσαι, κάνω μηδενική επεξεργασία χρώματος, περιοριζόμενος απλώς στην ελαφρά όξυνση (χρειαζόταν στη D80) ,στην οριζοντίωση των κάδρων, ή και σε κάποιο κρόπ.
Δέν πειράζω τίποτε άλλο.

Φωτεινότητα ήδη δουλεύω στο -0,7.
 
Last edited:

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Re: Απάντηση: Nikon Χρώματα

Με το Picasa της Google.
Όπως αντιλαμβάνεσαι, κάνω μηδενική επεξεργασία χρώματος, περιοριζόμενος απλώς στην ελαφρά όξυνση (χρειαζόταν στη D80) ,στην οριζοντίωση των κάδρων, ή και σε κάποιο κρόπ.
Δέν πειράζω τίποτε άλλο.

Με το Picasa δεν θα δεις ποτε Νικον χρωματα και οπως γνωριζεις η νικον φημιζεται για τα καταπληκτικα μοναδικα της χρωματα.
Εκτος τα προγραμματακια που εχει η νικον με τιποτα αλλο δεν θα δεις τα χρωματα αυτα εκτος αν ειναι καποιος φοβερα εμπειρος και βαλει χερι αλλα οπως φωτοσοπ και λοιπα.
Ξεχνα αυτο που κανεις χρηση και δοκιμασε το ViewNX που σου προτεινα .
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Re: Απάντηση: Nikon Χρώματα

Με το Picasa της Google.
Όπως αντιλαμβάνεσαι, κάνω μηδενική επεξεργασία χρώματος, περιοριζόμενος απλώς στην ελαφρά όξυνση (χρειαζόταν στη D80) ,στην οριζοντίωση των κάδρων, ή και σε κάποιο κρόπ.
Δέν πειράζω τίποτε άλλο.

Φωτεινότητα ήδη δουλεύω στο -0,7.

Καλα κανεις που χαμηλωνεις το EV στο -0,7 αλλα μεσα στην μηχανη σου θα δεις στην D300 ΣΤΟ picture control το Brightness χαμηλωσε το και αυτο κυριως σε εξωτερικο φωτισμο
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Αγαπητέ Pixelfun φαντάζομαι οτι ισχύουν και στην D90 αυτά που αναφέρεις στον φιλο παραπάνω (με την D80) η οχι ;

Και εγώ συνηθως απλά αφαιρώ 0,3 ή 0,7 EV και τα βασικά (οριζοντιωση αν χρειαζεται παρότι το grid βοηθαει αρκετά , και cropping - αντε και λιγο sharpening)

Oι φωτογραφίες σου άριστες οπως πάντα
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.
Κατεβασα την φωτο απο το λινκ του pixelfun και την ανοιξα με viewnx και photoshop CS4. Δειτε την διαφορα. Το κοκκινο χρωμα μεσα στην βαρκα που φαινεται στο viewnx εξαφανιστηκε στο photoshop. Που πηγε το κοκκινο ρε παιδια :BDGBGDB55:

attachment.php


attachment.php


Για να μην τρελαθουμε τελειως. Σκεφτομαι χαμηλοφονως. Η D3 του pixelfun ειναι σεταρισμενη με τις ρυθμισεις που μας περιεγραψε παραπανω. Το viewnx τις διαβαζει σωστα και τις απεικονοζει. Το photoshop δεν διαβαζει σωστα τις αλλαγες που εχει κανει εντος μηχανης ο pixelfun και δινει το δικο του αποτελεσμα.
Τι λες Γιωργο? Στην D3 εχεις τις ρυθμισεις που αναφερεις? Δηλ saturation +1 or +2 , contrast -1, brightness -0.7??


ps)Σ αυτην την φαση δεν με ενδιαφερει πολυ αλλα φανταζομαι οτι το πραγαμτικο χρωμα της βαρκας πρεπει να γερνει προς την βερσιον του viewnx. Σωστα?
 

Attachments

  • Picture 2a.jpg
    Picture 2a.jpg
    119.1 KB · Views: 602
  • Picture 3a.jpg
    Picture 3a.jpg
    164.3 KB · Views: 621
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,157
Εκεί ψηλά.....
Εγω βλεπω οτι πεφτει πολυς κορεσμος στο χρωμα....

Ειναι το πιο ευκολο κολπο για να κανεις την φωτογραφια θελκτικη αλλα μην λεμε για χρωματα μετα...
 
Last edited:

GoMaR

AVClub Enthusiast
22 January 2007
928
Καλλιθεα
εγω στην D90 εχω
+6 sharpn
0 bright.
+1 contrast
+1 sat
0 hue

το σαρπ δε το αλλαζω.
Στα αλλα θα παιξω οπως ειπε ο φιλος παραπανω να δω..
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Εγω βλεπω οτι πεφτει πολυς κορεσμος στο χρωμα....

Ειναι το πιο ευκολο κολπο για να κανεις την φωτογραφια θελκτικη αλλα μην λεμε για χρωματα μετα...

+1

και εγώ υπερκορεσμένα χρώματα βλέπω... αφύσικα λαμπρά....
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
τι εννοεις πεφτει πολυς κορεσμος. Το αρχειο ειναι raw και το viewnx διαβασε οτι ειχε o ανθρωπος στην μηχανη του. Δηλ το saturation που μπορει να εχει στο +1 εκανε το καφε, κοκκινο? Το θεμα για μενα εδω ειναι οτι το viewnx διαβαζει σωστα και το CS (and Aperture, I tried it too) βγαζει αλλη εκδοχη.

Και στην τελικη οταν η νικον σου δινει την δυνατοτητα να αλλαξεις 2 παραμετρους στην μηχανη σου και με ενα κλικ (viewnx) να βγαλεις τετοια χρωματα, ε ναι, τοτε μιλαμε για χρωματα νικον.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
δηλ βρε Σακη στην φωτογραφια με το ζευγαρι που ειδες τα υπερκορεσμενα χρωματα και τα αφυσικα λαμπρα? Στην επιδερμιδα που ειναι τζετ ή στο κιτρινο μπλουζακι που ειναι λαμπερο? εκτος αν πρεπει να θεωρουμε φυσικα τα ξεθωριασμενα χρωματα. Μπορει να δεχτω οτι το μπλε της θαλασσας εχει παει μισο κλικ πιο πανω αλλα ως εκει.

Το χρωμα φυσαει τι να λεμε τωρα...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,157
Εκεί ψηλά.....
Και στην τελικη οταν η νικον σου δινει την δυνατοτητα να αλλαξεις 2 παραμετρους στην μηχανη σου και με ενα κλικ (viewnx) να βγαλεις τετοια χρωματα, ε ναι, τοτε μιλαμε για χρωματα νικον.

Κοιτα αν μιλαμε σε αυτον τον τομεα το καλυτερο χρωμα μακραν το εχει η Sigma SD14 .

Ειναι θεμα αισθητηρα και αρχιτεκτονικης .

Αν αυτο το λαμπρο δειγμα στο μπουμπουνισω κι εγω με πολυ χρωμα (σε ενα καλοφωτισμενο καδρο εννοειται ετσι, οχι σε καμια σαβουρα) τοτε ειναι λογικο να "θαμπωθει" οποιος δεν εχει πολυ σχεση.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Εγω δεν ειπα αν ειναι τα καλυτερα χρωματα της νικον. Ειπα οτι αν το viewnx σου διαβαζει σωστα την παραμετροποιηση της μηχανης σου τοτε μπορουμε να μιλαμε για χρωματα νικον. Δεν εχω δει την αντιστοιχη πορεια (παραμετροποιηση + raw converter) σε sigma για να μπορω να κρινω αν ειναι καλυτερη.

Για μενα το "δασος" εδω και οχι το δεντρο ειναι το viewnx σε σχεση με τα υπολοιπα. Δεν θα ησυχασω αν δεν καταληξω στο τι παιζει. Ανοιξα νεο κεφαλαιο τωρα....
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,157
Εκεί ψηλά.....
Εγω δεν ειπα αν ειναι τα καλυτερα χρωματα της νικον. Ειπα οτι αν το viewnx σου διαβαζει σωστα την παραμετροποιηση της μηχανης σου τοτε μπορουμε να μιλαμε για χρωματα νικον.

Αν μιλας για χαρακτηρα χρωματων τοτε το δεχομαι.

Ολες οι μηχανες εχουν λογω παραμετροποιησης και λογισμικου (και διαφορετικων αισθητηρων ) αλλη αντιληψη στο χρωμα.


Αλλα οποιος μιλα για καλυτερο χρωμα τοτε μαλλον δεν εχει αναζητησει τεχνικα ολη την αγορα.

Δεν εχω δει την αντιστοιχη πορεια (παραμετροποιηση + raw converter) σε sigma για να μπορω να κρινω αν ειναι καλυτερη.

Πολυ πρωτογονη και απλη οσο δεν παει διαχειριση του RAW. Ολη η δουλεια γινεται στον αισθητηρα (ευτυχως).



Για μενα το "δασος" εδω και οχι το δεντρο ειναι το viewnx σε σχεση με τα υπολοιπα. Δεν θα ησυχασω αν δεν καταληξω στο τι παιζει. Ανοιξα νεο κεφαλαιο τωρα....



Αναμενουμε τα ευρηματα σου Νικο. :grinning-smiley-043
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Άραγε σε αστικό τοπίο πώς τα πάει η μηχανή με τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις;

ρωτώ γιατί φεύγω αύριο για Ισπανία και με ενδιαφέρει...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
δηλ βρε Σακη στην φωτογραφια με το ζευγαρι που ειδες τα υπερκορεσμενα χρωματα και τα αφυσικα λαμπρα? Στην επιδερμιδα που ειναι τζετ ή στο κιτρινο μπλουζακι που ειναι λαμπερο? εκτος αν πρεπει να θεωρουμε φυσικα τα ξεθωριασμενα χρωματα. Μπορει να δεχτω οτι το μπλε της θαλασσας εχει παει μισο κλικ πιο πανω αλλα ως εκει.

Το χρωμα φυσαει τι να λεμε τωρα...

Δεν ξέρω αν είναι η οθόνες μου, αλλά και στο σπίτι και στο γραφείο η επιδερμίδα είναι αφύσικα saturated ,το κίτρινο μπλουζάκι είναι ΟΚ αλλά τα κόκκινα σχεδόν βγάζουν μάτι (σωσίβια,γράμματα κτλ) ...τι να πω, τα μάτια μου είναι μάλλον πιο ευαίσθητα στο κόκκινο... -bye-
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Εμενα μια χαρα μου φαινονται , αρκετα μεγαλο ρολο παιζει και η οθονη παντως.
Αμα δειτε και τα ΕΧΙΦ ειναι τραβηγμενες στις 6-6.30 το πρωι οι φωτος, και ΙΜΗΟ παιζει ρολο και αυτο στο τελικο αποτελεσμα....