Fostex για την tractrix.Επιλογη και υπολογισμοι

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Η αναζητηση για driver 1'' ή 1,5'' παιρνει αλλη τροπη και ψαχνομαι για επιλογη φοστεξ,κατασκευη οπισθιου θαλαμου φορτισης και θαλαμου φορτισης για την τρακτιξ.

Η τρακτριξ θυμιζω ειναι υπολογισμενη για 350Hz.

Προς το παρων προσανατολιζομαι για την extended range σειρα της φοστεξ,την κορυφαια σειρα -8ΕΣ.
Ειμαι μεταξυ του FE108eΣ και FE168eΣ,και τα δυο καταλληλα για κορνα,και μαλλον overkill αλλα δεν μας πειραζει:guitarist:

Η ευαισθησια του 108 ειναι 90db αλλα με την τρακτιξ δεν ξερω μεχρι που θα ανεβει.Φανταζομαι με το hornresp θα το βρω.

Χρειαζομαι τη γνωμη σας για την επιλογη-bye-

Α,και φανταζομαι θα εχω τη βοηθεια σας στη χρηση του hornresp για τον υπολογισμο του θαλαμου ετσι?:grandpa:
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,539

Attachments

  • midhorns on top of mau ivs (2).jpg
    midhorns on top of mau ivs (2).jpg
    47.1 KB · Views: 55
  • lowther+altec.jpg
    lowther+altec.jpg
    113.4 KB · Views: 61

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Οχι Αντωνη,δεν ειναι αυτο που θελω.
Εξαλλου αυτες οι κατασκευες δεν εχουν compr chamber
Την τρακτριξ την εχουμε,με λαιμο 1,5''.Χρειαζομαστε καλο χωνι να φορτισει τον θαλαμο που θα υπολογισουμε με το hornresp

Με το προγραμμα πειραματιστηκα χθες,αλλα δεν το κατεχω.Τελικα βρηκα ογκο θαλαμου μποστινου περιπου 100cc.Λιγα μου φαινονται...
 
28 June 2006
2,941
Εδώ:
http://www.volvotreter.de/dl-section.htm
έχει ένα tractrix calculator, που υπολογίζει και το throat.
Όπως γράφει, ο υπολογισμός βασίζεται στο άρθρο του Edgar "show horn" που υπάρχει στην ίδια σελίδα για κατέβασμα. Εκεί υπάρχει και ο τύπος για τον πίσω θάλαμο.
Οι τύποι είναι από το paper του Marschal Leach, μ'αυτούς σχεδιάζει εκθετικές κόρνες όλος ο λαός..

Με τον τύπο αυτό το 108 θέλει 26 τετ. εκατοστά αρχικό άνοιγμα, δηλαδή 5,7 εκ διάμετρο (2,3 ίντσες). Η μιάμιση ίντσα δεν φτάνει. Τα 6,5άρια της fostex γύρω στα 90-95 τετ. εκατ.

Όπως θα δεις και στο Hornresp, όταν το throat είναι μεγαλύτερο η μικρότερο από αυτό του υπολογισμού, η απόκριση κάνει μια "καμπούρα" στη συχνότητα αποκοπής με ένα βύθισμα μετά.

Καλούς υπολογισμούς
Κωνσταντίνος
 

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Ευχαριστω Κωνσταντίνο.Ναι αυτο κανει ακριβως στην προσομειωση....μικρο μεν αλλα υπαρκτο.
Παντως με αυτο το χωνι θελω να παιξω...

ΥΓ.το excelακι το ξαναποσταρες παλια,και απο τοτε ειναι Must στο pc μου:grinning-smiley-043
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Τελικα το 108 ειναι πολυ πολυ καλο driver,με πολυ καλο feedback στο νετ....
Αναζητειται μεταχειρα.....

Πολυ καλα και αγια ολα αυτα αλλα απο το λιγο που ασχοληθηκα με τα pp εχω τις ενστασεις μου. Παιζουν πολυ μεγαλο ρολο τελικα και ειδικα σε μεσαιοκορνα εαν δεν ημουν σιγουρος οτι μπορω να υπολογισω σωστα ενα (δεν ειμαι καθολου σιγουρος, για την ακριβεια:grinning-smiley-043 ), θα πηγαινα σ "ετοιμη λυση"
ενα CD πχ με μεγαλο διαφραγμα και να μου μενει απλως να υπολογισω το χωνι μπροστα του.

Βεβαια ενα μεταχειρο ζευγος 108 μπορει να ειναι φτηνο και ενδιαφερον πειραμα κατασκευης phase plug :

http://www.centauriaudio.com.au/diy/plugs.html
 

Attachments

  • PlugDesign5.gif
    PlugDesign5.gif
    12.1 KB · Views: 11

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Βλέποντας προς το τέλος το Link που έδωσες μου θύμισες και το tangerine …

uniq_header.jpg


Εδώ http://www2.kef.com/resources/conceptblade/_whitepaper/KEF_Concept_Blade_White_Paper.pdf
Στη σελίδα 7 έχει ορισμένες μετρήσεις για το tangerine phase plug που χρησιμοποιεί η kef.
H kef έχει σχετικά πρόσφατα papers στην AES εάν κάποιος έχει πρόσβαση.
http://www.aes.org/e-lib/browse.cfm?elib=14684
(καλά στο AES έχει και πολλλλλλλααα ακόμα από altec etc.)

Just some food for thought…
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Βάλε κι άλλο ένα ωχχχχ ή μάλλον πολλά όταν θα ψάχνεις τον τύπο του υπόθετου. Tangerine ή radial ή ή ή. Απο τι υλικό;

Κουράγιο συνάδελφε.
 

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Εξαιρετικα χλωμο να ανοιξω νεο μετωπο για το ψαξιμο και κατασκευη pp.
Αν δεν γινεται αλλιως θα αναγκαστω να γυρισω στο ψαξιμο driver που να κατεβαινει χαμηλα