Milk

Ποια η γνωμη σας για την ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,189
Εκεί ψηλά.....












MILK











Πρωταγωνιστές : Σον Πεν, Τζος Μπρολιν, Εμιλ Χιρς, Τζειμς Φρανκο , Ντιεγκο Λουνα,
Σκηνοθέτης : Γκας Βαν Σαντ
Διάρκεια : 130 λεπτά
Studio : Focus Features
Γλώσσα : English
Sound : Dolby Digital Surround
Subtitles : Ελληνικοί, English




Πολιτικός. Φίλος. Εραστής. Gay ακτιβιστής. Αγωνιστής. Εμπνευση. Ηρωας. Η ζωή του άλλαξε την ιστορία και το θάρρος του άλλαξε ζωές. Είναι ο Χάρβει Μιλκ, ο πρώτος ανοιχτά gay εκλεγμένος πολιτικός στις ΗΠΑ. Τον ενσαρκώνει ο Σον Πεν και αυτή είναι η ιστορία του.

Εχοντας κουραστεί να κρύβεται επειδή είναι gay, ο Χάρβει Μιλκ παρατάει την υψηλόμισθη δουλειά του στη Γουόλ Στριτ και πηγαίνει στην περιοχή Castro του Σαν Φρανσίσκο για να μείνει με τον εραστή του, Σκοτ. Εκεί, το φωτογραφείο που διατηρεί θα γίνει το σημείο συνάντησης αρκετών ανθρώπων της κοινότητας, που στeρούνται των πολιτικών τους δικαιωμάτων από τη συντηρητική κοινωνία. Ο Χάρβει γίνεται η φωνή αυτής της σιωπηλής πλειοψηφίας και εκλέγεται δημοτικός σύμβουλος. Το 1978 το άδοξο τέλος του θα σφραγίσει την ιστορία και θα αποτελέσει πηγή έμπνευσης για τους φανατικούς του υποστηρικτές.





http://www.youtube.com/watch?v=ufhZ2yUHj9Y
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: MILK

Ενδιαφέρον στύλ γυρίσματος μιάς Αληθινής Ιστορίας,πού παρουσιάζει τήν ριζοσπαστικοποίηση τών Ομοφυλοφίλων κόντρα στον Πουριτανισμό τής Κοινωνίας.
Ωραία αναπαράσταση τής Εποχής τής δεκαετίας τού 70.
Στα Θετικά τής Ταινίας οτι δείχνει και τά Τρωτά τού Mίλκ..
Ο Πέν μιά Κλάση μόνος του στην Υποκριτική...Ερμήνευσε αριστουργηματικά τον ρόλο ,πού είναι μέν αβανταδόρικος,αλλά θα μπορούσε να αγγίξει τά ορια τής υπερβολής άν δέν αντιμετωπιζόταν σωστά απο τον σπουδαίο αυτό Ηθοποιό και Σκηνοθέτη.
 
Απάντηση: MILK

Λοιπόν, η προβολή έλαβε τέλος στο πανί, και είναι απο τις λίγες φορές που ακόμη δεν έχει λάβει τέλος στη σκέψη μου.
Απίστευτη ερνηνεία απο το Σον Πεν, που θα πρέπει να είχε μελετήσει επίπονα και επίμονα τον Μίλκ γιά να αποδώσει τόσο πιστά και συγκλονιστικά αυτο τον δύσκολο ρόλο...μην σας πω κι'όλλας ότι ίσως και να ήταν πράγματι gay εκείνο το διάστημα!!!
Σκηνοθετικά επείσης μου άρεσε πολύ η ταινία και παρά του ότι τέτοιου είδους ταινίες δεν είναι απο τις αγαπημένες μου και με κουράζουν εύκολα, εδω κάτι τέτοιο δεν έγινε ούτε λεπτό.
Σίγουρα δεν είναι γιά εμένα η ταινία Αριστούργημα , είναι όμως εξαιρετική ταινία, πράγμα που σπάνια συναντάς στις μέρες μας.
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Re: MILK

αρκετη καλη
Ο Πεν για αλλη μια φορα απεδειξε ποσο μεγαλος ηθοποιος ειναι,ειναι απιστευτο πως καταφερνει καθε φορα να μεταμορφωνεται αναλογα με τον ρολο
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: MILK

Μου άρεσε Σον Πεν στον ρόλο του ,δεν μου άρεσε η ταινία.
Άν μεταφέρθηκαν καλά οι δηλώσεις του Σον Πεν ,είχα διαβάσει ότι είχε δηλώσει ότι είναι αντίθετος με την ομοφυλοφιλία.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: MILK

Μου άρεσε Σον Πεν στον ρόλο του ,δεν μου άρεσε η ταινία.
Άν μεταφέρθηκαν καλά οι δηλώσεις του Σον Πεν ,είχα διαβάσει ότι είχε δηλώσει ότι είναι αντίθετος με την ομοφυλοφιλία.

Μπορεί κανείς να είναι υπέρμαχος ή αντίθετος π.χ. του καπνίσματος, αλλά δεν έχει νόημα το υπέρ ή κατά της φύσης των ανθρώπων και νομίζω αυτό ήταν το μύνημα της ταινίας (άσχετα με το αν συμπαθούμε ή αντιπαθούμε τους διαφορετικούς, στην προκειμένη περίπτωση τους ομοφυλόφυλους).
Σκηνοθεσία και υποκριτική παίρνουν άριστα από εμένα.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,808
Αθήνα
Re: Απάντηση: MILK

Μου άρεσε Σον Πεν στον ρόλο του ,δεν μου άρεσε η ταινία.
Άν μεταφέρθηκαν καλά οι δηλώσεις του Σον Πεν ,είχα διαβάσει ότι είχε δηλώσει ότι είναι αντίθετος με την ομοφυλοφιλία.

Αυτό βέβαια δεν αποκλείει το γεγονός να ερμηνεύσει σωστά το ρόλο όπως αντίστοιχα για να ερμηνεύσει κάποιος τον Χίτλερ σε μία ταινία δεν χρειάζεται να είναι φιλοναζιστής.