Δήμητρα Γαλάνη - Πιξελ - πως είπατε ;

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
dhmhtragalanhpixelfront_small.JPG


Δήμητρα Γαλάνη - Πιξελ ( 2009 )

Αν υπάρχει ένας λόγος που αυτός ο δίσκος έχει θέση σε ένα τόσο υψηλού επιπέδου φόρουμ , από το οποίο έχουν περάσει και παρουσιαστεί κατά καιρούς εκπληκτικά πράγματα που καλύπτουν όλο το φάσμα της σύγχρονης και κλασσικής μουσικής , της τζαζ και της αυτοσχεδιαζόμενης ευρωπαϊκής σκηνής , του κλασσικού ροκ , της αβαντ γκαρντ και του ανεξάρτητου ροκ , αυτός ο λόγος είναι η τόλμη . Πρωτίστως . Η τόλμη για «πειραματισμό» , η τόλμη να κινηθεί μία εμπορική , καταξιωμένη τραγουδίστρια έξω από τα συνηθισμένα μονοπάτια , η τόλμη να ανανεώσει το ρεπερτόριο της βουτώντας σε άγνωστους γι αυτήν και το κοινό της χώρους που ναι μεν ενδεχομένως αποτελούν το mainstream της electronica , αλλά δεν παύουν να ηχούν σύγχρονοι , σημερινοί , έχοντας ένα αέρα και μια αύρα κοσμοπολιτισμού , μακριά από τις συνήθεις κλάψες , τις μίζερες και πανομοιότυπες απόπειρες του «έντεχνου» να εκφράσει κάτι διαφορετικό , καταλήγοντας σχεδόν πάντα όμως να εκφράζει τις προσωπικές και δυστυχώς αδιάφορες αμπελοφιλοσοφίες του δημιουργού τους που έχουν ως αποδέκτες μια στενή παρέα χωρίς πραγματικό όραμα δημιουργίας .

Τι έχουμε εδώ λοιπόν ; Τραγούδια της Δήμητρας Γαλάνη . Τα περισσότερα απ’ ότι έχω καταλάβει , παλιές επιτυχίες της . Όμως εδώ , νέοι δημιουργοί , σύγχρονοι έλληνες καλλιτέχνες , απαλλαγμένοι από συμπλέγματα «ελληνικότητας» και δήθεν «λαϊκότητας» , αναλαμβάνουν να τα διασκευάσουν με καινούργιους τρόπους , μπολιάζοντας τα με φρέσκους ήχους , με διαφορετικές ενορχηστρώσεις , με σημερινές αναγνώσεις. Ο Κωνσταντίνος Βήτα , οι Marsheaux , οι Matisse , η Olga Kouklaki - πρόσωπα δηλαδή υπεράνω υποψίας και εγνωσμένης αξίας – παίρνουν συνθέσεις παλιών και νέων συνθετών που συνήθως κινούνται και βρίσκονται αλλού , όπως πχ του Στέφανου Κορκολή , του Γιώργου Χατζηνάσιου , του Κραουνάκη και της ίδιας της Γαλάνη και τους «δίνουν να καταλάβουν» , τους αλλάζουν τα φώτα , απομακρύνουν κάθε περιττό , παλιομοδίτικο στοιχείο , κάθε βαρίδιο και τις περισσότερες φορές πετυχαίνουν να φέρουν στην επιφάνεια άλλες ποιότητες , άλλους ήχους και μιαν άλλη αισθητική , σύγχρονη , ενδιαφέρουσα , που όμως διατηρεί στο βάθος τον απόηχο μιας τρυφερής και ερωτικής τραγουδίστριας , όπως η γαλάνη. Άλλες φορές δεν πετυχαίνουν. Η ανάγνωση πχ των Imam Baildi είναι τραγικά πανηγυριώτικη. Η φωνή της Γαλάνη ταιριάζει πολύ περισσότερο απ’ όσο θα πίστευε κανείς σ’ αυτό το ημιηλεκτρονικό κλίμα και στην μπιτάτη , και ενίοτε κλαμπάτη ρυθμολογία του . Τα καλύτερα τραγούδια του δίσκου είναι το «δεν είμαι από δω» ( διασκευή Γαλάνη , Παυλίδη , Μουράτογλου ) , η «δίψα» του Κωνσταντίνου Βήτα , το «δεν είσαι εδώ» ( Olga kouklaki remix) το «και σ’ αγαπώ» ( Yosebu rework ) και το «ζω» ( marsheaux remix ) .

Eν κατακλείδι μια πολλή καλή προσπάθεια , που αν προσπαθούσαν να την μιμηθούν κι άλλοι καταξιωμένοι , αρκετά πράγματα θα άλλαζαν στο ταλαίπωρο ελληνικό τραγούδι . Αν μη τι άλλο θα αποκτούσε περισσότερο ενδιαφέρον το mainstream και μιαν άλλη ποιότητα ( Β+)
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,852
Αθήνα-Κέντρο
Ακρως ενδιαφέρων-επίσης-δίσκος.

Η Γαλάνη μ αρέσει ούτως η άλλως.
και πολλά απ τα τραγούδια της είναι μικρά κεριά-σύμβολα στην διαδρομή του ελληνικού τραγουδιού.

Επικροτώ προς το παρόν την προσπάθεια και θα επανέλθω μετά την ακρόαση..

Υ.Γ. Οίστρος,οίστρος !
Αντε, να κινούμαστε..:grinning-smiley-043
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Tην ειδα στο Synch, πριν απο λιγες εβδομαδες. Παρακολουθησε τους Florence and the machine, τους Tortoise και δεν ξερω τι αλλο. Μαλλον ειναι σε electronica φαση, αν και τωρα που το ξανασκεφτομαι:idea:, αυτα τα δυο ονοματα δεν ειναι electronica.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,514
Land of Dystopia
Μην ξεχνάμε ότι και στο παρελθόν, έχει συνεργασθεί με νέους καλλιτέχνες.
Θυμίζω, ότι επέβαλε στα μουσικά δρωμενα Διονύση Τσακνή και Σοφία Βώσσου
( Σύμβαση - Φιλαράκι ) σε κοινή πρώτη τους παρουσίαση.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Απάντηση: Re: Δήμητρα Γαλάνη - Πιξελ - πως είπατε ;

Γρουσούζη και στριμμένε άνθρωπε..:grandpa::flipout:

sorry, i don't go the girl....:grinning-smiley-043

(γιά να το πω .......κομψά)-bye-
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Δήμητρα Γαλάνη - Πιξελ - πως είπατε ;

sorry, I will not take

μα δεν σού 'πα να πάρεις ... κι εγώ για την γυναίκα μου το πήρα . Απλά θεώρησα ότι μια δυο καλές κουβέντες για μια τέτοια προσπάθεια , τ' αξίζει
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Απάντηση: Re: Δήμητρα Γαλάνη - Πιξελ - πως είπατε ;

μα δεν σού 'πα να πάρεις ... κι εγώ για την γυναίκα μου το πήρα . Απλά θεώρησα ότι μια δυο καλές κουβέντες για μια τέτοια προσπάθεια , τ' αξίζει

χαλάς την πιάτσα...:grinning-smiley-043
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Απάντηση: Re: Δήμητρα Γαλάνη - Πιξελ - πως είπατε ;

μα δεν σού 'πα να πάρεις ... κι εγώ για την γυναίκα μου το πήρα . Απλά θεώρησα ότι μια δυο καλές κουβέντες για μια τέτοια προσπάθεια , τ' αξίζει

τεσπα...
πιστεύω πολύ δεκανίκι γιά την Δήμητρα οι κομπιουτεράδες....
(γιατί μάλλον δεν πρέπει να ισχύει το αντίστροφο):BDGBDGB53:
 
27 June 2006
7,771
i don't go Matisse and Marsheaux..μπλιαχ του θανατά, ατάλαντοι και με το στανιό στο σβέρκο μας.

Δεν έχω ακούσει το δίσκο.
 
19 June 2006
8,661
Το περίεργο είναι ότι εμένα μου αρέσει η Γαλάνη και δεν μου αρέσουν οι remixers.:flipout::flipout::flipout:

Συμφωνώ με τον Μουκ.

Όμως ότι θα το ακούσω αυτό είναι σίγουρο. Και συμφωνώ με τον Ντοκ ότι σαν ιδέα είναι μια χαρά.
Βέβαια να μείνουμε στο επίπεδο της Γαλάνης (που είναι υψηλό) και να μην αρχίσουμε τίποτα ηλεκτρονικά καραγκιοζιλίκια με τίποτα Νταλάρες.
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Απάντηση: Re: Δήμητρα Γαλάνη - Πιξελ - πως είπατε ;

μα δεν σού 'πα να πάρεις ... κι εγώ για την γυναίκα μου το πήρα . Απλά θεώρησα ότι μια δυο καλές κουβέντες για μια τέτοια προσπάθεια , τ' αξίζει

Και εγώ για τη γυναίκα μου θα το πάρω που είναι μεγάλη fan της Γαλάνη.
Θα το ακούσω και εγώ όμως...
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,834
Ελλαδα
Κωνσταντινος Βητα ...
σιγα μην σπασουν τ αυγα

Αγγελακας
σιγα το Rock σου ρε φιλε

.οff topic ...αλλα ετσι μου ηρθε


Γαλανη
μπορει να ειναι καλη γιατι οχι ...

.
 
Last edited:

Στέλιος Π.

Supreme Member
Re: Απάντηση: Δήμητρα Γαλάνη - Πιξελ - πως είπατε ;

Κωνσταντινος Βητα ...
σιγα μην σπασουν τ αυγα

Αγγελακας
σιγα το Rock σου ρε φιλε

.οff topic ...αλλα ετσι μου ηρθε
.

[OFF TOPIC] Φιλε και συνονοματε Στελιο δεν εχεις δικιο, αλλα θα κανουμε hijack το θεμα αν συνεχισω [/OFF TOPIC] :)