Σκοτεινός Kώδικας - Knowing [Blu-Ray]

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Knowingcover.jpg

Ταινια
Τα τελευταία χρονια ο Alex Proyas τείνει να γίνει ενας από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες καθως υπηρετεί και μάλιστα με επιτυχία μια από τις αγαπημένες μου κατηγορίες κινηματογράφου.
Μιλω φυσικά για την κατηγορία των ταινιών Φαντασίας – Επιστημονικής Φαντασίας ένα ειδος που όπως έχω γραψει και στο παρελθόν είναι αρκετα δύσκολο να διατηρηθεί η ισορροπία μεταξύ σοβαρού και γελοίου, προβλημα που αντιμετωπίζει η πλειοψηφία των ταινιών sci fi..
Μετά το πετυχημένο I Robot φέτος ο ελληνο-αυστραλός ξανά δίνει το παρόν με ένα θρίλερ φαντασίας - επιστημονικής φαντασίας που κερδίζει τις εντυπώσεις τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μερος της …
Η χιλιοειπωμένη ιστορία του ενός γονέα που μεγαλώνει μόνος το παιδί του δεν λείπει ουτε εδώ, και μπορει μεν ο Nicolas Cage που εχει τον ρολο του πατέρα να μην διεκδικεί δάφνες στο παίξιμο του , παρόλα αυτα η σκηνοθετική μαεστρία του Proyas μας αποσπά την προσοχή από αυτό το μειονέκτημα και τελικά η αδυναμία του Cage περνα απαρατήρητη .
Οι εξαιρετικοί ρυθμοί τουλάχιστον στο 80% της ταινίας σε απορροφούν και σε συνδυασμό με την καλή ως εκείνη τη στιγμή γραφή του σεναρίου, σε κάνουν να παραμιλάς από ενθουσιασμό και από αγωνία για τη συνέχεια…
Τα οπτικα και ηχητικά εφε είναι μεν λιγα αλλα εμπνευσμένα καθως την κατάλληλη στιγμη ξετινάζουν την ένταση και εντυπωσιάζουν με την αληθοφάνεια τους…
Καπου εκει όμως το παραμιλητό του εντυπωσιασμού και του τι θα ακολουθήσει στη συνέχεια αρχίζει να ξεθυμαίνει…
Βρισκόμαστε στο 81 % εκει που η πλειοψηφία των ταινιων του είδους χωλαίνει οσο πλησιάζει το φινάλε και ο άμοιρος ευθυνών ως εκείνη τη στιγμή Proyas βουλιάζει από την έλλειψη ιδεών των σεναριογράφων του και σύρεται γκρεμίζοντας σε μεγαλο βαθμό ότι ειχε χτίσει μεχρι εκεινη την στιγμή. ( το εχει παθει και ο Spielberg στο πρόσφατο παρελθόν - αρα αυτά συμβαίνουν και στα καλύτερα σπιτια)
Κάπου εκει και εγω έκλεισα…
Υπήρχε κατι που επρεπε να δω αλλα δεν το ειδα…
Δεν μπορούσα , γιατι πολύ απλα η σωτηρία από μια ανώτερη δύναμη που τα τελευταία χρονια εχει παντα την ιδια μορφή δεν με πείθει και δεν με ικανοποιεί.
Μάλλον με ‛χει κουράσει και μου εχει χαλάσει ακομα και τα ποιο αγαπημένα μου sci fi των παιδικών μου χρόνων όπως το Abyss που κατέληξε μετα την dvd version να το κοιτώ με μισο ματι..
Βρε τι έξυπνοι ηταν τοτε που δεν συμπεριέλαβαν το εναλλακτικό φιναλε στην κινηματογραφική Version του Abyss, και ποσο ηλίθιος μπορει να είναι κάποιος ονόματι Λούκας που υπερηφανεύεται σήμερα για το γεγονός ότι πρόσφατα έπραξε το αντίθετο διαλύοντας τον μυθο ένος εκ των πιο αγαπητών κινηματογραφικών ηρώων των τελευταίων είκοσι ετών…

Εν πάση περιπτώσει και για να ξανά επανέλθω στο Knowing θα έλεγα πως είναι μια ταινια που ειχε τις προθέσεις και τις καλύτερες προϋποθέσεις να συνδυάσει την φαντασία με το Θρίλερ και να αφήσει στο τελος κάποιο μήνυμα περιτυλιγμένο από δόσεις επιστημονικής φαντασίας…
Τελικά εμεινε στα δυο πρώτα αλλά σε αυτά τουλάχιστον τα πηγε αρκετά καλα…
Εκει που εχασε όμως ηταν στο τριτο και πιο σημαντικό σημείο που θα του έδινε πιο διαχρονική αξια…

Knowingphoto.jpg
Νάτο το HD.
Συνήθως σε αυτή την παράγραφο ξεκινώ με το προτερήματα η τα μειονέκτημα που συναντώ στην εικόνα και στην μεταφορά του τιτλου σε υψηλή ανάλυση..
Αυτή την φορά όμως αναγκαστικά θα κανω την εξαίρεση αφου ο ηχος ηταν αυτος που μου τράβηξε περισσότερο τη προσοχή…
Ο πρωταγωνιστής…
Όχι πως στην εικονα υστερούσε…
Και απο ευκρίνεια μπολικη ειχε και έβγαζε μάτια, και η αντίθεση στα σκοτεινά μέσο-σκοτεινά ηταν ικανοποιητικότατη , και από θόρυβο μηδεν ( ακομα και σε προβολέα θα φαινόταν καλο) αλλα τα ηχητικά ηταν το κατι άλλο…
Στις γνωστές δυο ( αντε τρεις σκηνές) που διαλύονται τα πάντα… η ηχητική μπάντα…. τα κανει όλα στη μπάντα , και σε κανει να τρέχεις πανικόβλητος να βρεις το τηλεοκοντρόλ του ενισχυτή που είναι χαντακωμένο ανάμεσα στα μαξιλάρια μπας και προλάβεις να χαμηλώσεις κανενα ντεσιμπέλ για να μην ταραχθεί ο καρδιακος γείτονας….

Αντιθέτως εάν θελεις να κανεις επίδειξη βάζεις τα chapter του χάμου και όπως τοτε με το dvd του Αρμαγεδδών ξεκατίνιαζες το σύστημα σου εκβιάζοντας τα επιφωνήματα θαυμασμού των φιλους σου, ετσι και τωρα σου δίνεται μιας πρώτης ταξεως ευκαιρία να θυμηθείς τα νιάτα σου.
Όχι τίποτα άλλο αλλα ελεγα να αλλάξω γουφερ…
Μάλλον θα το καθυστερήσω λιγο ακομη

Ταινία 7/10
Εικόνα 9,5/10
Ήχος 10/10​
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Knowing (2009) Bluray

Να ρωτησω που το πετυχες γιατι δεν βλεπω να εχει κυκλοφορησει ακόμα.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Knowing (2009) Bluray

Ολες οι νεες κυκλοφορίες διατίθενται παντα από μια βδομάδα εως και ένα μήνα νωρίτερα για review και ενημέρωση..
Και φυσικά ο καθένας μπορει να τις βρει στα γνωστά μερη…
Η συγκεκριμένη αφορά version περιοχης Α που εχει ημερομηνία κυκλοφορίας 7/7 αλλα που βρίσκετε εξω εδώ και μια βδομάδα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Knowing (2009) Bluray

Α μαλιστα, μιλαμε για review sample δλδ (γιατι γενικως δεν ''κυκλοφορει'' πουθενα αλλού ακόμα).

:)
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Re: Knowing (2009) Bluray

Καλη ταινια, δεν την βαριεσαι και συμφωνω απολυτα με το review. Ενω ξεκινα δυνατα στο τελος μπλεκει το science fiction με τη μεταφυσικη-θρησκεια χωρις επιτυχια και καπου εκει χανεται το ενδιαφερον.
Πολυ καλη παραγωγη special effects κλπ, νομιζω πως θα συζητηθει, τουλαχιστον
e
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Knowing (2009) Bluray

Για εσενα πηγαινε το post.

Ημουν σίγουρος οτι θα ειχες ενα μικρο οργασμό.

:p
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Re: Knowing (2009) Bluray

Μου αρεσε ,εικονα και ηχος Super ,στην τελευταια δε σκηνη αυτα τα 30-40 δευτερα συντονισε ολο το σπιτι ,τωρα το στορυ σε αλλους θα αρεσε σε αλλους οχι ,σε εμενα αρεσε (μου αρεσει που οι αγνες ψυχες μπορουν να ακουσουν το καλεσμα και να σωθουν) ,ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και ανωθεν "πιεσεις" για το πως θα κλεισει μια ταινια ( Look What just Happened)
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Knowing (2009) Bluray

Και εμένα μου άρεσε αρκετά.. Λιγο με χάλασε η ερμηνεια του Nickolas, κατά τα άλλα ΟΚ..
 

Λ.Μ.

Established Member
27 June 2006
181
Απάντηση: Knowing (2009) Bluray

Συμφωνώ με τον Ανδρέα. Αλλά δε με απογοήτευσε τόσο το τέλος. Έχουμε δει και χειρότερα. Γι αυτό και σαν ταινία θα έβαζα ένα οχτάρι. Εκείνο που με εντυπωσίασε είναι η εικόνα (ήχο δεν μπορώ να πω, το είδα βράδυ με ακουστικά), η οποία είναι πραγματικά αναφοράς.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Knowing (2009) Bluray

..................................
αλλα τα ηχητικά ηταν το κατι άλλο…
Στις γνωστές δυο ( αντε τρεις σκηνές) που διαλύονται τα πάντα… η ηχητική μπάντα…. τα κανει όλα στη μπάντα , και σε κανει να τρέχεις πανικόβλητος να βρεις το τηλεοκοντρόλ του ενισχυτή που είναι χαντακωμένο ανάμεσα στα μαξιλάρια μπας και προλάβεις να χαμηλώσεις κανενα ντεσιμπέλ για να μην ταραχθεί ο καρδιακος γείτονας….
Αντιθέτως εάν θελεις να κανεις επίδειξη βάζεις τα chapter του χάμου και όπως τοτε με το dvd του Αρμαγεδδών ξεκατίνιαζες το σύστημα σου εκβιάζοντας τα επιφωνήματα θαυμασμού των φιλους σου, ετσι και τωρα σου δίνεται μιας πρώτης ταξεως ευκαιρία να θυμηθείς τα νιάτα σου.
Όχι τίποτα άλλο αλλα ελεγα να αλλάξω γουφερ…
Μάλλον θα το καθυστερήσω λιγο ακομη


Την είδα χθες την ταινία. Αρκετά καλή, με γρήγορο ρυθμό και μπόλικη αγωνία που κρατά απ' την αρχή μέχρι το τέλος, το οποίο τέλος μάλλον είναι και το αδύνατο σημείο της ταινίας. Το review του Ανδρέα είναι κατατοπιστικότατο και τα λέει όλα........:grinning-smiley-043

Στο θέμα του ήχου τώρα, ειδικά στην σκηνή όπου πέφτει το αεροπλάνο στον αυτοκινητόδρομο, οι χαμηλές έχουν τέτοια ένταση και βάθος που νοιώθεις να διαλύονται τα πάντα γύρω σου. Οντως έψαχνα το κοντρόλ για να χαμηλώσω την ένταση, καθ´οτι ήταν και 11 το βράδυ. Στο τσακ πρέπει να γλύτωσα τα μπινελίκια απ' τους γείτονες.
Στην τελευταία σκηνή είχα πάρει τα μέτρα μου και είχα δίπλα μου το τηλεκοντρόλ του ενισχυτή.....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Knowing (2009) Bluray

Εκπληκτική εικόνα, πολύ καλός ήχος αλλά η ταινία σούπα (μία από τα ίδια που έχουμε δει άπειρες φορές).

Ο δε Cage τα γνωστά χάλια

ΥΓ Cage > All : :p
 

Attachments

  • 1244703835750.jpg
    1244703835750.jpg
    45.4 KB · Views: 149

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Knowing (2009) Bluray

Τεχνικα απιστευτη η ταινια (Red Bull rules :p) . Reference με τα ολα του!
Σαν υποθεση ηταν οντως προβλεψιμη, ομως ειχε πολυ καλη σκηνοθεσια και σε κρατουσε αβιαστα στην τσιτα...
Μια χαρα ηταν!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Knowing (2009) Bluray

Α! Δεν μπορω, παρα να ξαναποσταρω σε full screen την καουκα του Cage! :p

attachment.php
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Knowing (2009) Bluray

Α, ναι όσο για αυτό...

Σνορρρρρ.....

Ζζζζζζζζζ....

κλπ TM

:p

Σωστα, ξεχασα οτι σε πηρε ο υπνος! :p
Γραφεις και κριτικη για την ταινια, τρομαρα σου! :flipout:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Knowing (2009) Bluray

Ναι, ηταν τόσο καλή που με πήρε ο ύπνος.

Και όταν ξύπνησα κανείς δεν μπορούσε να μου πει τι έχασα (τόσο ζουμί είχε η ταινία).

ΥΓ Μόνο αν ο Νικ έπαιζε με την ανωτέρω κόμμωση είχε ελπίζες η ταινία :p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Knowing (2009) Bluray

http://bluray.highdefdigest.com/2333/knowing.html

I quote:

‛’ Oh, Alex Proyas, what has become of you?’’ (με καλύπτει απόλυτα η φράση)

Και

‛’ Let's be blunt here. 'Knowing' is an awful movie.’’

Και

‛’The long and short of it is that 'Knowing' is terrible. It's not even fun-terrible. It's Roland Emmerich-terrible. This is a disaster movie in every sense of that phrase.’’ :p