Teufel Columa 900 5.1 Ηome Theater Speakers (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,646
Μέση γη
Ψάχνω για ένα σετ home cinema για την 5090Η και τον onkyo 906.
Σκέφτομαι τα Teufel Columa 900, αλλά θέλω να ακούω και μουσική μέσω των ηχείων. Τα έχει κανείς ώστε να μου πει εντυπώσεις;
Πως παίζουν σε home cinema mode και πως τα πάνε μουσικά;
 
Last edited by a moderator:

VEN_REN

Senior Member
13 September 2007
340
Re: Teufel Columa 900

λοιπον aragorn, έχω αυτα τα ηχεια, εχουμε ίδιο ενισχυτη....στη τηλεοραση διαφερουμε.... :D

Πρόσεξε να δεις, το Σαββατο τα εστησα (ηχεια και ενισχυτης), είναι το πρωτο home Cinema που στηνω, αρα είμαι τελειως πρωταρης. Δυστυχως ομως δουλεψαν μονο τα 4 ηχεια. Το πίσω δεξια και το subwoofer δε λαλησαν. Χθες επικοινωνησα με το εργοστασιο, περιμενω απαντηση αυτες τις μερες.

Ο ηχος απο το ημιτελες ηχοσυστημα μπορω να πω οτι μαρεσε αρκετα, αν και στεναχωρεθηκα που δεν ακουγα το subwoofer να μουρμουριζει. Πραγματικα δεν εχω εμπειρια να σου πω αν σου ταιριαζει, και επισης καλυτερα να το ακουσω ολοκληρωμενα πρωτα. Ιδανικα βεβαια, ασε να λειτουργησουν ολα κανονικα, και μετα ελα απο το σπιτι μου να τα ακουσεις, για να κρινεις εσυ ο ιδιος αν σου ταιριαζουν.

Ελπιζω παντως να μη χρειαστει να τα στειλω πισω
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,646
Μέση γη
Απάντηση: Teufel Columa 900

ΟΚ.
Το ότι έχεις τον ίδιο ενισχυτή είναι πολύ θετικό.
Θέλω απλά να ακούγονται για τη μουσική, μιας και αυτή θα είναι μέσω δικτύου, είτε από το dlna της pioneer, είτε μέσω του dune prime.
Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.
Ρίξε μαι μια ματιά στον 906 όμως. Ειδικά αν τον πήρες από Γερμανία υπέρχει περίπτωση να έχουν ξεκουμπωθεί οι πλακέττες που αντιστοιχούν στο πίσω δεξιά ηχείο και στο sub.
Πόσος καιρός χρειάστηκε μέχρι να τα παραλάβεις;
 

VEN_REN

Senior Member
13 September 2007
340
Re: Teufel Columa 900

α ξεχασα να σου πω, σχεδιαστικα ειναι σουπερ, πιστευω οτι πανε σε κα8ε χωρο, ειδικα στους μοντερνους, αλλα εχει και ενα στραβο, που βεβαια το εθιξα κατα την επικοινωνια μου μαζι τους, και ευελπιστω να μου δωσουν λυση. Λοιπον το προβλημα ειναι οτι τα ποδια του subwoofer ειναι ελλατωματικα ως κατασκευη. Ειναι σαν αναποδη στρογγυλεμενη πυραμιδα απο λαστιχο, τα οποια βιδωνουν μεσα στο sub. Λογω τριβης δε μπορεις να το συρεις στο πατωμα, και επειδη ειναι πολυ βαρυ, η λυση μου ηταν να σηκωνω την αριστερη πλευρα, και να στριβω λιγο δεξιοστροφα το sub και μετα σηκωνα αντιστοιχα την δεξια πλευρα και εστριβα το sub αριστεροστροφα.....σα να εκανε μικρα βηματακια. Λοιπον, το αποτελεσμα ηταν οτι λογω τριβης και αυξημενης πιεσης σχεδον αμεσως το ενα λαστιχενιο ποδι ξεκολλησε απο το κεφαλι της βιδας (υποψιν οτι το κεφαλι της βιδας ηταν κολλημενο ΜΕΣΑ στο λαστιχενιο ποδαρακι). Χθες καταφερα να ξεκολλησω και το δευτερο ποδαρακι.. Η επανατοποθετηση ειναι εφικτη, αλλα απαιτει φρικτη μυικη δυναμη, διοτι η εσοχη για τη βιδα ειναι στο μεγεθος του "λαιμου" της βιδας.

Τελοςπαντων επειδη γνωριζω απο τη δουλεια μου οτι οι Γερμανοι ειναι φοβερα ευελικτοι ως επαγγελματιες και συνεργατες, ξερω οτι ΟΛΑ θα διορθωθουν με το καλυτερο δυνατο τροπο, γι'αυτο μην απογοητευεσαι απο τα προβληματα που μου εμφανιστηκαν με το Columa 900, ασε να διορθωθουν ολα και μετα βγαλε τα συμπερασματα σου.

:D
 

VEN_REN

Senior Member
13 September 2007
340
Re: Απάντηση: Teufel Columa 900

ΟΚ.
Το ότι έχεις τον ίδιο ενισχυτή είναι πολύ θετικό.
Θέλω απλά να ακούγονται για τη μουσική, μιας και αυτή θα είναι μέσω δικτύου, είτε από το dlna της pioneer, είτε μέσω του dune prime.
Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.
Ρίξε μαι μια ματιά στον 906 όμως. Ειδικά αν τον πήρες από Γερμανία υπέρχει περίπτωση να έχουν ξεκουμπωθεί οι πλακέττες που αντιστοιχούν στο πίσω δεξιά ηχείο και στο sub.
Πόσος καιρός χρειάστηκε μέχρι να τα παραλάβεις;

Ναι απο Γερμανια κι εγω......

ουτε καν πηγε το μυαλο μου εκει......σαν καλος πρωταρης που ειμαι.....θα το τσεκαρω σημερα μαλλον. Πρεπει να το ανοιξω ολο κανονικα ε; Πες μου σε παρακαλω αν υπαρχει κατι που ΔΕΝ πρεπει να ακουμπησω γενικα, η με γυμνο χερι, κατι που δε πρεπει να πειραξω, η κατι που πρεπει να κανω πριν το ανοιξω κτλ......μη κανω καμια μεγαλη ζημια και ψαχνομαι μετα.....
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,646
Μέση γη
Απάντηση: Teufel Columa 900

Κατ' αρχάς βάλε το ηχείο που δεν παίζει σε άλλη θέση.
Αν εκεί παίζει, τότε το πρόβλημα είναι στον 906.
Αν δεν παίζει το ηχείο, τότε φταίει αυτό.
Το πως θα ανοίξεις τον 906 τώρα. Θα ψάξω να βρω τον σύνδεσμο και θα ποστάρω.
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Re: Teufel Columa 900

Προσεξε και την συνδεση του Sub. Και εγω την ειχα κανει λάθος και δεν επαιζε καθόλου! Πισω υπάρχουν δυο εξοδοι για Sub και εγω δεν ειχα συνδεση την σωστη! Προσεξε το πίσω μέρος με τις εξοδους !
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Re: Teufel Columa 900

To Sub συνδεεται διπλα στο PRE OUT στο μοβ RCA και οχι στο Subwwofer διπλα στο Multi Channel.
 

VEN_REN

Senior Member
13 September 2007
340
Re: Απάντηση: Teufel Columa 900

Κατ' αρχάς βάλε το ηχείο που δεν παίζει σε άλλη θέση.
Αν εκεί παίζει, τότε το πρόβλημα είναι στον 906.
Αν δεν παίζει το ηχείο, τότε φταίει αυτό.
Το πως θα ανοίξεις τον 906 τώρα. Θα ψάξω να βρω τον σύνδεσμο και θα ποστάρω.

ναι το εκανα αυτο οταν γυρισα σπιτι απο δουλεια.....τελικα το speaker δουλευει μια χαρα, θεμα ενισχυτη θα ειναι...
 

VEN_REN

Senior Member
13 September 2007
340
Re: Teufel Columa 900

To Sub συνδεεται διπλα στο PRE OUT στο μοβ RCA και οχι στο Subwwofer διπλα στο Multi Channel.


Χρηστο ναι, τα προσεξα κι εγω αυτο κατα τη συνδεσμολογια.....το εβαλα στο σωστο ομως -bye-
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,646
Μέση γη
Απάντηση: Teufel Columa 900

Όσο κι αν ξεψάχνισα το φόρουμ δεν βρήκα το link.
Κατέβασε το manual και κάντο με προσοχή. Στην ανάγκη μίλα με τους Γερμανούς για να σου πουν πως γίνεται.
 

VEN_REN

Senior Member
13 September 2007
340
Re: Teufel Columa 900

προβλημα......δε βοηθησαν καθολου......στην Onkyo.
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,646
Μέση γη
Απάντηση: Teufel Columa 900

Εννοείς στην Ελληνική αντιπροσωπεία;
Αν θέλεις πάντως κάπου πρέπει να έχω το service manual του 906, να σου το στείλω μήπως και καταφέρεις να το κάνεις μόνος σου.
 

VEN_REN

Senior Member
13 September 2007
340
Re: Teufel Columa 900

οχι εδω επικοινωνησα [email protected], εσυ εννοουσες να επικοινωνησω με την ελληνικη αντιπροσωπεια;

Παντως αν το εχεις το manual σε ηλεκτρονικη μορφη, στειλτο αν θελεις στο [email protected]
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,646
Μέση γη
Απάντηση: Teufel Columa 900

Μόλις σου το έστειλα.
Αλήθεια τι σου είπαν από την onkyo?
 

VEN_REN

Senior Member
13 September 2007
340
Re: Teufel Columa 900

ευχαριστω πολυ

οριστε τι μου ειπαν...δεν ηταν και ιδιαιτερα χρησιμο....

Dear Dimitris
thank you very much for your message and your interest in ONKYO products.
You have reached the support/help desk for ONKYO Europe.
We are sorry, but we can't find out from here what the exact reason is for
this problem.
Info:
If you use an 5.1 speaker system ,then must be not connected the "surround
back" speaker connectors.
Only the "surround " speaker connectors , ( left and right) speaker are
connected.

For further information please contact your local ONKYO distributor (look
at: www.onkyo.net ):