ΕΙΜΑΙ Η ΚΟΥΒΑ - Soy Cuba

Ποια η γνωμη σας για την ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....












ΕΙΜΑΙ Η ΚΟΥΒΑ - Soy Cuba










Πρωταγωνιστές : Λουθ Μαρία Κογιάθο, Χοσέ Γκαγιάρντο, Σέρτζιο Κοριέρι, Σαλβαντόρ Γουντ, Ραούλ Γκαρσία,
Σκηνοθέτης : Μιχαήλ Καλατόζοφ
Studio : Rosebud
Γλώσσα : English
Sound : Dolby Digital 5.1
Subtitles : Ελληνικοί










Τέσσερις ιστορίες στην Κούβα του Μπατίστα, στην Κούβα που διψά για επανάσταση. Στην Αβάνα, η Μαρία νιώθει ντροπή όταν ένας άντρας που ενδιαφέρεται για αυτήν ανακαλύπτει πώς η κοπέλα βγάζει το μεροκάματο. Ο Πέδρο, ένας γέρος αγρότης, μαθαίνει ότι η γη που καλλιεργεί, πωλείται σε μια εταιρεία. Ένας φοιτητής αντιμετωπίζει ένα πλήθος Αμερικανών ναυτών και αντικρίζει τους φίλους του να πυροβολόυνται από αστυνομικούς, στην προσπαθειά τους να διανείμουν ένα φυλλάδιο για τον Κάστρο. Ο πόλεμος χτυπά την πόρτα των χωρικών Μαριάνο, Αμέλια και των 4 παιδιών τους, όταν οι δυνάμεις του Μπατίστα βομβαρδίζουν τους λόφους της περιοχής.
 
Last edited:

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Την είδα εχθές στο Μελίνα Μερκούρη, το δημοτικό κινηματογράφο της Ηλιούπολης που κάθε Τρίτη φέρνει εξαιρετικές επιλογές.

Η ταινία του 1964 αποτελείται από πολύ μεγάλα πλάνα, συχνά εξαιρετικής δυσκολίας, σε βαθμό επιδεικτικότητας. Σε αντίθεση με τις φανφάρες τύπου Michael Bay, όμως, εδώ η τεχνική πρωτοπορία παραμένει στην υπηρεσία της τέχνης: οι σκηνές που παρακολουθούμε είναι αριστουργηματικές χορογραφίες, τίποτα λιγότερο.

Βέβαια, δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι η ταινία διαπρέπει και στα δύο επίπεδα: η παραγωγή είναι σύμπραξη Κούβας και Σοβιετικής Ένωσης, ενώ και ο σκηνοθέτης είναι Σοβιετικός από τη Γεωργία. Η στόχος της είναι καθαρά προπαγανδιστικός, και κάποιοι μπορεί να αντιπαραβάλλουν αρκετές αντιρρήσεις στα θέματα που προβάλλονται. Σε καμία περίπτωση, όμως, δεν θα έχουν δίκιο να υποστηρίξουν ότι η ταινία χάνει την αξία της λόγω αυτού. Τη συστήνω σε όλους τους λάτρεις του κινηματογράφου, ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων, αρκεί να μην τους ενοχλεί το... ασπρόμαυρο. ;)

Ωστόσο, εφιστώ την προσοχή στον ήχο: Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στο DVD, αλλά στην κόπια που κυκλοφορεί στους κινηματογράφους, μαζί με τον αυθεντικό ήχο ακούγεται και μια απαράδεκτη μετάφραση στα ρώσικα! Δεν πρόκειται για μεταγλώτισση, διότι δεν έχουν μπει καν στον κόπο να χρησιμοποιήσουν διαφορετικούς ηθοποιούς. Αυτή η ανοησία θα ήταν ικανή να καταστρέψει ολόκληρη την ταινία, αλλά ευτυχώς, οι διαλογικές σκηνές είναι σχετικά λίγες και όχι σε σκηνές κορύφωσης.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
ειχα διαβασει διθυραμβους για την ταινια
πραγματι μια διαφορετικη νοοτροπια γυρισματος
το μαυροασπρο δεν μ ενοχλει καθολου
η ποιοτητα του dvd πολυ κακη
δεν περασα δυο ευχαριστες ωρες
με κουρασε

.
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Λίγο κουραστική τη βρήκα και εγώ, αλλά ούτως ή άλλως κουράζομαι εύκολα όταν το σενάριο δεν εξελίσσεται αρκετά γρήγορα, οπότε δε με θεώρησα αξιόπιστο μέτρο σύγκρισης σε αυτό το θέμα.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
υπαρχουν ομως ταινιες που με κουραζουν ευχαριστα
και δεν μπορω να τις σταματησω με τιποτα
π.χ η ΕΠΙΔΗΜΙΑ του Λαρς
ο ΘΕΙΟς ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ
ΕL TOPO του Γιοντοροφσκι
ΣΚΙΕς του Κασσαβετη

και φυσικα οι ταινιες του Αγγελοπουλου
 
Last edited:

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Re: Απάντηση: ΕΙΜΑΙ Η ΚΟΥΒΑ - Soy Cuba

υπαρχουν ομως ταινιες που με κουραζουν ευχαριστα
και δεν μπορω να τις σταματησω με τιποτα
π.χ η ΕΠΙΔΗΜΙΑ του Λαρς
ο ΘΕΙΟς ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ
ΕL TOPO του Γιοντοροφσκι
ΣΚΙΕς του Κασσαβετη

και φυσικα οι ταινιες του Αγγελοπουλου

Επιτέλους...
Να και κάποιος που ανέφερε το ΕL TOPO!

Υπάρχουν ταινίες που το σκέπτομαι να της αναφέρω για να μη με περάσουνε για λοξό...:BDGBGDB55:
Όχι ότι δεν είμαι δηλαδή...:flipout::flipout::flipout:
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΕΙΜΑΙ Η ΚΟΥΒΑ - Soy Cuba

Επιτέλους...
Να και κάποιος που ανέφερε το ΕL TOPO!

Υπάρχουν ταινίες που το σκέπτομαι να της αναφέρω για να μη με περάσουνε για λοξό...:BDGBGDB55:
Όχι ότι δεν είμαι δηλαδή...:flipout::flipout::flipout:

μα για να μας αρεσουν τετοιες ταινιες σιγουρα δεν ειμαστε καλα ...:twoguns::smash:


.
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Θα θέλατε να επεκταθείτε για το εν λόγω ελ τόπο ή θα μας αφήσετε στην απ' έξω;

Όχι τίποτα άλλο, για να επιβεβαιώσουμε τη... λόξα! :D
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
Θα θέλατε να επεκταθείτε για το εν λόγω ελ τόπο ή θα μας αφήσετε στην απ' έξω;

Όχι τίποτα άλλο, για να επιβεβαιώσουμε τη... λόξα! :D

για να μην σου χαλασω το νημα λεω κατι για το EL TOPO
σε αλλο post


.
 
Last edited: