Ποιό subwoofer από τα παρακάτω?

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη συμβουλή σας για την αγορά ενός εκ των τριών παρακάτω subwoofers (η επιλογή ας γίνει μόνο μεταξύ αυτών).
α) Yamaha YST-SW515
β) Tannoy Revolution sub 1001
γ) Velodyne VX-10 mkII
Το subwoofer θα συνοδεύσει τα Monitor Audio RS6 και το αντίστοιχό τους κεντρικό, το RS-LCR ενώ ενισχυτής είναι ο Pioneer VSX-LX 70. Δεν με ενδιαφέρει η χρήση για μουσική, μόνο για ταινίες. Επιθυμώ απλώς κάτι ηχητικά σωστό για τα ποσά που κοστίζουν τα subwoofers αυτά χωρίς να περιμένω "σεισμό" από θέμα έντασης που δεν με πολυαφορά εξάλλου. Χώρος περίπου 35 τ.μ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

NikosWolfman

Established Member
2 June 2009
224
Αθήνα
Το Yamaha YST-SW515 είναι ακουστικά χειρότερο απο τα αλλα δυο,
Το B&W ASW610 έχει διπλάσια τιμή απο τα τρία & ακουστικά ειναι το ίδιο,
Αν θες κοίτα και το CRYSTAL Audio THX-12 όπου με 100 ευρω παραπανω έχεις & ενα κλικ καλυτερη ποιότητα & απο τα τρία.
(υποψιν οτι κολληματα με τις μαρκες δεν πρέπει να έχουμε ειδικα στις χαμηλές κατηγορίες).
 

Λουκάς

Established Member
15 September 2006
166
ΑΘΗΝΑ
Είχα το ίδιο δίλημμα πριν 1 χρόνο. Με παρόμοια ηχεία.

Μεταξύ των Yamaha 515 και Velodyne VX10, πήγα με το Velo για 2 λογους.

1. Για μουσική, περιλαμβανομένης και της μουσικής μέσα στης ταινίες, ήταν πιο ακριβές στην απόδοση του. Λιγότερο εντυπωσιακό από το Yamaha αλλά πιο σωστό.

2. Διάβασα σε διάφορα φόρα ότι με σκληρή χρήση, το servo του Yamaha συχνά παραδίδει το πνεύμα...

Μετα από 1 χρόνο συμβίωσης με το Velodyne, δεν αισθάνομαι να χρειάζομαι άλλο sub.

Με τη σωστή ρύθμιση, όταν παίζω μουσική είναι σαν μην έχω sub αλλά τα βασικά μου ηχεία να παίζουν όλο το φάσμα από 20Hz και πάνω.

Με ταινίες σε εκρήξεις κλπ δίνει την αίσθηση ότι μπορεί να ρίξει και τους τοίχους όπως όλα τα καλά sub.

Δεν ξεχνάω την αντίδραση της γυναίκας μου με την εισαγωγική σκηνή του Valkyrie.....!!
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Και εγω προτεινα το ΥΑΜΑΗΑ αλλα λογω κοστους, οχι οτι τα αλλα δεν ειναι καλά!
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Λέω να πάω να τα ακούσω αύριο. Πιστεύετε οτι έχει νόημα η ακρόαση ενός sub σε μαγαζί?
 
Απάντηση: Re: Ποιό subwoofer από τα παρακάτω?

Λέω να πάω να τα ακούσω αύριο. Πιστεύετε οτι έχει νόημα η ακρόαση ενός sub σε μαγαζί?

Προσωπικά θεωρώ ότι η ακρόαση ενός sub σε κάποιο κατάστημα,προς ουσιαστικά συμπεράσματα είναι χαμένη απο χέρι......Σχεδόν πουθενά σε τέτοιους χώρους δεν έχω ακούσει sub σωστά.Μάλιστα κινδυνεύεις να βγάλεις και λάθος συμπεράσματα γιά sub που στον δικό σου χώρο και με τις σωστές ρυθμίσεις θα σε άφηνε με το στόμα ανοιχτό.Μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, με το Sunfire EQ , το οποίο εκεί που το άκουσα ήταν γιά τα μπάζα και όταν το έφερα στον χώρο μου κελαηδούσε!!!
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Τελικά πήρα το Yamaha. Εντυπώσεις από την Κυριακή που θα κάνω setup. Ευχαριστώ όλους σας για τις γνώμες σας.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Καλοριζικο, εκανες καλη επιλογη τα yamaha ειναι πολυ τιμια μηχανακια χωρις να ζητανε ενα σκασμο λεφτα...
 

joydivision65

New member
18 July 2009
22
blue arena mikras
Γειά σας. Προσπάθησα να συνδέσω το παλιό sw (JMLAB 27a) με τον καινούργιο DENON 1910, αλλά διαπίστωσα ότι η σύνδεση πλέον γίνεται στον ενισχυτή με ένα μόνο καλώδιο (coaxial?) .Υπάρχει τρόπος να το συνδέσω?
ευχαριστώ
 

master-x

New member
9 April 2009
41
Αντε ντε!!!
Απάντηση: Re: Ποιό subwoofer από τα παρακάτω?

Γειά σας. Προσπάθησα να συνδέσω το παλιό sw (JMLAB 27a) με τον καινούργιο DENON 1910, αλλά διαπίστωσα ότι η σύνδεση πλέον γίνεται στον ενισχυτή με ένα μόνο καλώδιο (coaxial?) .Υπάρχει τρόπος να το συνδέσω?
ευχαριστώ

Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις. Το sw συνδεεται στον ενισχυτη με ενα καλωδιο. Απο την εξοδο του ενισχυτη, Subwoofer output, στην εισοδο του sub. Το συγκεκριμενο sub δεν το ξερω, αλλα φανταζομαι οτι εχει ομοαξονικη εισοδο. Εαν τωρα εχει δυο εισοδους, input 1-2, τοτε η μια απο τις δυο, λογικα, θα γραφει mono. Εκει συνδεεται το καλωδιο.