Η μουσική των παιδικών μας χρόνων (δεκαετία 50) Ultra Lounge

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Μιά και έγινε συζήτηση σε διπλανό ποστ, επαναφέρω κάτι που είχα γράψει στο παλιό φόρουμ και το ξέθαψα με τη γνωστή μέθοδο της πρώτης σελίδας του google...__________________________________________________________________

http://www.capitolrecords.com/search...g=ultra+lounge

Δεν ξέρω γιά σας, πάντως εμένα η μουσική που ακουγόταν στο σπίτι στις ηλικίες 0-10 με σημάδεψε.
Και δεν μιλάω γιά μουσική όπως σήμερα αναφερόμαστε στα παιδικά τραγούδια, αυτά τα σκουπίδια που μας βάζουν να αγοράσουμε και να χώσουμε στα αυτιά των παιδιών μας,
αλλά γιά τη μουσική που άκουγαν αρχικά οι γονείς μας και μετέπειτα ενδεχομένως οι μεγαλύτεροι αδελφοί.

Και όσον αφορά στο δεύτερο έχω αναφερθεί. Πχ θυμάμαι καθαρά τη νύχτα που ο αδερφός μου ξενύχτησε γιά να μαγνητοφωνήσει το satisfaction σε κάποιο ξένο σταθμό στα μεσαία - μάλλον Μόντε Κάρλο- γιά να το ακούσουμε με δέος την άλλη μέρα....εν έτει 1965).

Γιά τα πρώτα τώρα.
Οι δίσκοι του πατέρα μου που ήταν η μουσική των τελών του 50 αρχών 60, που έρχονταν συχνά στο σπίτι (τότε συχνά ήταν ένα 45άρι ή ένα EP 45 το μήνα).
Μουσικές τσατσα, μάμπο, ρούμπα, ροκεντρολ, καλύπσο κ.ά. που ντουμπλάρονταν πολλές φορές στο καταπληκτικό ράδιο της εποχής.
Πολλά instrumental, άλλα με γλυκειές - ίσως τότε απωθητικές γυναικείες φωνές (σκεφτείτε ότι από ένα σημείο είχαν ήδη αρχίσει οι επιρροές των γιεγιέδων Μπήτλς), τραγούδια με "κινηματογραφικό όργανο" - έτσι το λέγαν τότε, κρουστά, μαράκες, και πολλά κομμάτια από το χώρο της τζαζ που περνούσαν εύκολα τα σύνορα του easy listening.....
Όλα αυτά είχαν μιά γοητεία απίστευτη.

Μπαίναν στις φλέβες μου, στο υποδυνείδητο και ήταν η μουσική υπόκρουση στα αυτοκινητάκια και τα στρατιωτάκια, με σενάρια και ιστορίες καθώς αγγλικά δεν ήξερα τότε ούτε το yes ενώ πολλά από τα κλασικά όργανα παίρνανε τη μορφή των εφφέ: πχ ποιός μπορεί να ξεχάσει απίστευτα τραγούδια όπως το walkin' and whistiln' blues του Les Paul με τους χτύπους στο σκάφος της κιθάρας γιά τους βηματισμούς ή σε άλλες περιπτώσεις το κλασικό γκλισάντο ή σύρσιμο στις χορδές της ηλεκτρικής κιθάρας γιά να δηλώσει την έκπληξη ή το θαυμασμό ή μυστήριο....

Οι δίσκοι αυτοί φυλάσσονται ως θησαυρός και αρκετοί "ψηφιοποιήθηκαν" γιά ευκολία...

Πρόσφατα όμως και χάρη στο Σπύρο Κωστόπουλο, ανακάλυψα την πιό πάνω σειρά που ήρθε να μου θυμίσει ξανά τα παραπάνω.

Πρόκειται γιά τη σειρά ultra lounge της Capitol.

Δεν πρόκειται γιά το lounge σαν τίτλος που έχει ξεφτίσει σήμερα, αλλά γιά το αυθεντικό lounge αν και δεν το έλεγαν έτσι τότε.
Μιά σειρά με όλα τα παραπάνω που περιέγραψα, με εξαιρετική επιλογή, σε θεματικές ενότητες, ΆΠΙΣΤΕΥΤΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ, και πακέτο στο αμερικάνικο εικαστικό στυλ της εποχής 56-63 που βλέπαμε σε περιοδικά όπως οι Εικόνες και τέτοια, με παλ χρώματα, σκίτσα εποχής χρυσού οδηγού του 50 και ...συνταγές cocktail....

Η σειρά έχει 18 τίτλους, πωλείται πάμφθηνα, και κάθε ένα είναι ένα διαμάντι.
Έχω ήδη 4 και νομίζω ότι πρέπει να τρέξω να πάρω τα υπόλοιπα.

Ακούγονται σαν μηχανή του χρόνου και φρέσκα ταυτόχρονα, η προσέγγιση στην ηχογράφηση είναι τέτοια που σε φέρνει σε βαθειά απογοήτευση γιά το που κατάντησαν οι τεχνικές ηχογράφησης σήμερα, ιδίως οι μονοφωνικές είναι συγκινητικές.
Οι γυναικείες φωνές σχεδόν προκαλούν.... εκκρίσεις, τα όργανα είναι αληθινά, το στέρεο σε περιπτώσεις πρωτόγονο, αλλά σε άλλες έχει τεράστια εικόνα.

Αισθάνθηκα ότι βρήκα ένα κομμάτι του εαυτού μου που έλειπε.
Ενα σύνολο μουσικής που τουλάχιστον στο 70% του έχει εξοστρακιστεί από τα μέσα και τη ζωή μας ΑΔΙΚΑ, αφήνοντάς το να εμφανίζεται μόνο σαν υπόκρουση σε σειρές της ελληνικής τηλεόρασης χάρη σε κάποιους παραγωγούς....

Αν βρίσκετε κάτι κοινό μέσα σας χτυπήστε τουλάχιστον ένα....
Αν βρίσκετε περισσότερα τότε η λύση είναι μονόδρομος.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,825
Ελλαδα
Δημητρη τα ειδα....
τα θελω ολα τωρα...
πες μου κατι περισσοτερο,απο που τα πηρες ? ποιοτητα ηχου ..υπαρχουν Ελλαδα..? ποια προτεινεις για πρωτη δοση.....
ματσ μουτσ ειναι..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Δυστυχώς Στέλιο μου η σειρά είναι σχεδόν obsolete.
Στην Ελλάδα.
Να φανταστείς ότι τα περισσότερα τα πήρα από το.... Hondos, ναι ανάμεσα σε βρακιά κι αρώματα....
Τιμή 4.90....!!!

Ποιότητα ήχου επιεικώς κορυφαία.
Είναι γιά ....πολύ λίγους.....

Έχω μιά ελπίδα γιά ένα μαγαζί.
Αν βρώ θα σε πώ.

Κάποτε βόσκαν και στο μετροπολ....

Πάντως ό,τι βρεις πάρτο.
Εχω 5 μου φαίνεται, και ψάχνω αγωνιωδώς γιά τα υπόλοιπα 15....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Απάντηση: Η μουσική των παιδικών μας χρόνων (δεκαετία 50) Ultra Lounge

Ειναι το τελειο lounge που εψαχνα
αυριο να παω hontos..? οτι μαθεις εδω..

πάνε, και δώσε αναφορά.
Πάντως να ξέρεις είναι καλά κρυμένα μέσα στα τόσα λάουντζια του συρμού που έχει εκεί....

Το είχα πει περσι στον Κολέζα και πήγε και πήρε καμιά 10αριά με τη μία.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Mπράβο μωρέ Δημήτρη.Ειχα γράψει και εγώ ένα σωρό πράγματα στο συγκεκριμένο thread,και μάλιστα είχαμε συμφωνήσει ότι ξεκινησαμε με πολλά κοινά ακούσματα.Κρίμα που δεν το διέσωσα.
Νασαι καλά φίλε.
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,148
Αλιμος
και εγώ είχα συμπληρώσει ότι η σειρά που είναι επίσης αξιόλογη είναι αυτή της capitol υπό τον τίτλο from the vaults δεν υπάρχει όμως εδώ παρά μόνον
στο Αμερικάνικο amazon.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
http://www.ultralounge.com/ μπορείτε να ακούσετε όλη τη σειρά

Το χάζευα εχθές μετα από μια μικρή ακρόαση σε ένα φίλο.

Αnasthom από που το κατέβασες ??
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Τελευταία Νέα :fahne90:
στο Hondos (τουλάχιστον στην Ερμού) δεν υπάρχουν
Υπάρχουν όμως στο Metropolis (τουλάχιστον κάμποσα απο αυτά) στον τρίτο όροφο (jazz,blues,soul,country), στην κατηγορία easy listening . Μου είπαν ότι φέρνουν όλη τη σειρά κατά καιρούς , οπότε ο κάθε ενδιαφερόμενος ας το έχει υπόψη του..
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν τα:

Mondo exotica (vol 1)
Mambo fever (vol 2)
Rhapsodesia (vol 6)
The crime Scene (vol 7)
Coctail Capers (vol 8)
Bachelor in Paris (vol 10)
Organs in orbit (vol 11)
TV -town (vol 13)

Tέλος ανταπόκρισης -bye-
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Στο Amazon.com υπάρχουν όλα.
Επίσης αν κάποιος κατεβάζει torrents μπορεί να τα βρει όλα
 
Last edited by a moderator:

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
B000002TWF.01._SCTHUMBZZZ
(εδώ θα έπρεπε να υπήρχε φωτογραφία , αλλά . . .)


Αυτό είναι το Mondo exotica για το οποίο μιλάτε ; Ρε σεις αυτό το είχα και νόμιζα ότι δεν μπορούσε κανείς να πέσειπιό χαμηλά . Κάθε φορά που το έβαζα να παίξει - και όχι όλο - γελούσα . Κρίμα αν ήξερα ότι σας αρέσει κάτι τέτοιο θα σας το χάριζα . Τώρα βέβαια επωλήθη σκοτωμένο ( δεν το έβαλα αγγελία εδώ γιατί ντρεπόμουνα ) . Τώρα θα μου πείς γιατί το είχες αγοράσει ; Ε ας όψεται ο αδύνατος στο επί της Αριστοτέλους κατάστημα . Εχω πάρει φέσια απ' αυτόν .
Και μετά παραπονιέστε για την μουσική που είχε η έκθεση χάι-εντ . Τι σου είναι ο άνθρωπος έ;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Απάντηση: Η μουσική των παιδικών μας χρόνων (δεκαετία 50) Ultra Lounge

B000002TWF.01._SCTHUMBZZZ
(εδώ θα έπρεπε να υπήρχε φωτογραφία , αλλά . . .)


Αυτό είναι το Mondo exotica για το οποίο μιλάτε ; Ρε σεις αυτό το είχα και νόμιζα ότι δεν μπορούσε κανείς να πέσειπιό χαμηλά . Κάθε φορά που το έβαζα να παίξει - και όχι όλο - γελούσα . Κρίμα αν ήξερα ότι σας αρέσει κάτι τέτοιο θα σας το χάριζα . Τώρα βέβαια επωλήθη σκοτωμένο ( δεν το έβαλα αγγελία εδώ γιατί ντρεπόμουνα ) . Τώρα θα μου πείς γιατί το είχες αγοράσει ; Ε ας όψεται ο αδύνατος στο επί της Αριστοτέλους κατάστημα . Εχω πάρει φέσια απ' αυτόν .
Και μετά παραπονιέστε για την μουσική που είχε η έκθεση χάι-εντ . Τι σου είναι ο άνθρωπος έ;

όχι ρε ...:damnyou:
το έδωσες...... ?


φτου....
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Re: Απάντηση: Η μουσική των παιδικών μας χρόνων (δεκαετία 50) Ultra Lounge

B000002TWF.01._SCTHUMBZZZ
(εδώ θα έπρεπε να υπήρχε φωτογραφία , αλλά . . .)


Αυτό είναι το Mondo exotica για το οποίο μιλάτε ; Ρε σεις αυτό το είχα και νόμιζα ότι δεν μπορούσε κανείς να πέσειπιό χαμηλά . Κάθε φορά που το έβαζα να παίξει - και όχι όλο - γελούσα . Κρίμα αν ήξερα ότι σας αρέσει κάτι τέτοιο θα σας το χάριζα . Τώρα βέβαια επωλήθη σκοτωμένο ( δεν το έβαλα αγγελία εδώ γιατί ντρεπόμουνα ) . Τώρα θα μου πείς γιατί το είχες αγοράσει ; Ε ας όψεται ο αδύνατος στο επί της Αριστοτέλους κατάστημα . Εχω πάρει φέσια απ' αυτόν .
Και μετά παραπονιέστε για την μουσική που είχε η έκθεση χάι-εντ . Τι σου είναι ο άνθρωπος έ;

Ε, όχι κι έτσι ρε αδερφέ...Σε σχέση με άλλα lounge είναι εξαιρετικό. Κάτι κραυγές από ζούγκλα να λείπανε και θα ήταν σούπερ...Μια χαρά ethnic είναι για χαλαρή ακρόαση...
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Re: Απάντηση: Η μουσική των παιδικών μας χρόνων (δεκαετία 50) Ultra Lounge

B000002TWF.01._SCTHUMBZZZ
(εδώ θα έπρεπε να υπήρχε φωτογραφία , αλλά . . .)


Αυτό είναι το Mondo exotica για το οποίο μιλάτε ; Ρε σεις αυτό το είχα και νόμιζα ότι δεν μπορούσε κανείς να πέσειπιό χαμηλά . Κάθε φορά που το έβαζα να παίξει - και όχι όλο - γελούσα . Κρίμα αν ήξερα ότι σας αρέσει κάτι τέτοιο θα σας το χάριζα . Τώρα βέβαια επωλήθη σκοτωμένο ( δεν το έβαλα αγγελία εδώ γιατί ντρεπόμουνα ) . Τώρα θα μου πείς γιατί το είχες αγοράσει ; Ε ας όψεται ο αδύνατος στο επί της Αριστοτέλους κατάστημα . Εχω πάρει φέσια απ' αυτόν .
Και μετά παραπονιέστε για την μουσική που είχε η έκθεση χάι-εντ . Τι σου είναι ο άνθρωπος έ;

Τώρα βέβαια που είδα τη λίστα με τα 20 τραγούδια "to die for..." που έχεις ανεβάσει αρχίζω και καταλαβαίνω τη διαφωνία σου...:damnyou: