Pioneer BDP-320 (Ερωτήσεις - Προβλήματα - Reviews...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ενα απ' τα Blue Ray Player της Pioneer για το 2009 είναι το BDP-320. Με τιμή περίπου στα 400 ευρώ, και με επιλογή για προσαρμογή της εικόνας ανάλογα με το μέσο προβολής !!!

bdp320_.jpg

bdp320_rear.jpg

http://www.pioneer.eu/eur/products/42/84/222/BDP-320/specs.html


Και review από το fullhd.gr

http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/lu-ray-players/1444-pioneer-bdp-320.html

Εννοείται ότι περιμένουμε εντυπώσεις από όποιον το αγοράσει...
 
Last edited:

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Pioneer BDP-320

Άραγε θα είναι "κούρο" και οι ελληνικοί υπότιτλοι στα divx, διατηρώντας την παράδοση; (Αν και ποιος βλέπει divx στις μέρες μας...)
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Pioneer BDP-320

Σε εμένα ακούγεται κάπως, όχι "πιασάρικο"... Δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχει το μαύρο με την πηγή...
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Pioneer BDP-320

Δεν έχει αναλογικές εξόδους ήχου 5.1...για μας με τους παλιούς ενισχυτές....:bigcry:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: Pioneer BDP-320

Δεν έχει αναλογικές εξόδους ήχου 5.1...για μας με τους παλιούς ενισχυτές....:bigcry:

Κόλπα της Pioneer για να πάρουμε νέο ενισχυτή...
Ατιμη Pioneer, με έκανες και πήρα player της μισητής αντιπάλου.....:flipout:
Ξέρεις εσύ Χρήστο...:ernaehrung004:
 

aime

Senior Member
14 April 2007
595
Paris
Re: Pioneer BDP-320

Στο site της pioneer γράφει οτι ΔΕΝ παίζουν τα dvd+. Λίγο περίεργο δεν είναι? Κάπου αλλού βρήκα οτι τα παίζει. Εχοντας και ethernet, τι σημαίνει αυτό? Τι μπορούμε να κάνουμε άν το συνδέσουμε με τον υπολογιστή?
 

lefteris f

New member
21 April 2009
47
Re: Pioneer BDP-320

εχω μια απορια:BDBDG54:.η αναλογικη εξοδος σε ενα bdp οπως το 320 (το οποιο σκεφτομαι να αγορασω αφου φαινεται να ειναι αρκετα καλο,ακομη και στο test του περιοδικου ηχος και εικονα αυτου του μηνα αναφερεται ως πολυ καλο)σε τι χρησιμευει.με τι μπορει να συνδεθει.και στο προηγουμενο που ειχα δε μου φανηκε χρησιμη πουθενα?
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Pioneer BDP-320

Η αναλογικη 5.1 εξοδος ενος player χρησιμευει για να συνδεεται απευθειας στις αναλογικες 5.1 εισοδους ενος πολυκαναλου ενισχυτη. Αυτο για την περιπτωση που ο ενισχυτης ειναι ... παλαιας κοπης, δε μπορει ν' αποκωδικοποιησει τα νεα hd φορμα και δεν εχει επαφη hdmi. Ετσι κανει το player εσωτερικα την αποκωδικοποιηση και σερβιρει τον πολυκαναλο hd ηχο ετοιμo στον ενισχυτη...
 

kazabubu

New member
11 September 2007
65
Re: Pioneer BDP-320

Kαλησπερα σε ολους.
Ειμαι κατοχος του bdp 320 εδω και 2 ημερες και οι εντυπωσεις ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικες.Τελεια εικονα σε bd με σωστα χρωματα και κινηση ομαλοτατη ειτε σε 24ρ ειτε σε απλο dvd οπου πραγματικα τα dvd ειναι αξια παρακολουθησης..Απο εκει και περα οι δυνατοτητες ειναι παρα πολλες καθως μπορεισ να ρυθμισεις την εικονα αναλογα με τα προσωπικα σου γουστα.Κατα την γνωμη την δικια μου στην px7 panasonic δειχνει απολυτα η προρυθμιση που εχει για πλασμα.
Στον τομεα του ηχου δεν μπορω να πω κατι διοτι δεν ασχολουμε και μου αρκει και το dts.Eνα αλλο σημειο που πρεπει να τονισω ειναι οτι η εικονα ειναι σαφως ευκρινεστερη εαν εχεις καλωδιο hdmi high speed.
 

n.a.

New member
28 August 2009
2
Re: Pioneer BDP-320

Καλημέρα, νέος στο forum,έχω αγοράσει το BDP-320, το έχω συνδέσει με εξωτ.σκληρό και προσπαθώ να καταλάβω τον όρο bd-live,σύμφωνα με το manual μπορώ να αποθηκεύσω videos καθώς και υπότιτλους στο σκληρό μέσω του bd-live...ας μου δώσει κάποιος τα φώτα του.Ευχαριστώ
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Pioneer BDP-320

O όρος BD-live αναφέρεται σε κάποιες extra εφαρμογές και δυνατότητες που μπορείς να κατεβάσεις απ' το διαδίκτυο και να αποθηκεύσεις στην μνήμη (1GB) του BDP-320 ή σε εξωτερικό αποθηκευτικό μέσο μέσω usb.
Οι εφαρμογές αυτές μπορεί να αφορούν trailers της ταινίας, συνεντεύξεις των συντελεστών, επιπρόσθετους υπότιτλους, ήχο σε διαφορετικές γλώσσες κ.λ.π.
Για να λειτουργήσει το BD-live θα πρέπει να υπάρχει το ανάλογο μενού μέσα στο δισκάκι blue ray που αναπαράγεις. Εξυπακούεται ότι όλα τα δισκάκια δεν είναι απαραίτητο να υποστηρίζουν BD-live.
Και κάτι ακόμη. Αν συνδέσεις εξωτερικό αποθηκευτικό μέσο στο player μέσω της θύρας usb, αυτό θα πρέπει να είναι φορμαρισμένο σε fat 16/32 και όχι NTFS που το πιο πιθανόν είναι ο δίσκος που του έχεις συνδέσει.
 

n.a.

New member
28 August 2009
2
Re: Pioneer BDP-320

Σ'ευχαριστώ Κώστα,κάτι ακόμη, το bd-live θα το αναφέρει και έξω από τη συσκευασία(για να το δω και να το αγοράσω)?
----------------------------------------
Νίκος
 

nick2001

Senior Member
22 October 2008
590
Θεσσαλονικη
Re: Pioneer BDP-320

Μπορειται να μου πειτε αν μπορω να παιξω αρχεια ματροσκα μεσω σκληρου δισκου?Αν τα αρχεια αυτα ειναι και dts τα αποκωδικοποιει?