Jacques Loussier Trio plays Debussy

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
cdfrontva0.jpg


Ένα υπέροχο cd που έφτασε σήμερα στα χέρια μου και το άκουσα με μeγάλη ευχαρίστηση.

8 επιλεγμένα κομμάττια του Claude Debussy σε μία πολύ καλή ηχογράφηση που θα κάνουν όσους τα ακούσουν να αγαπήσουν ακόμα περισσότερο τον ήχο του πιάνου και την ευχάριστη διάθεση που αποπνέουν οι συνθέσεις του Debussy.

Στο πιάνο ο ίδιος ο Jacques Loussier
στο μπάσσο ο Benoit Dunoyer de Segonzac και
στα κρουστά ο Andre Arpino.

1. Clair de lune
2. Prelude a l'apres-midi d'un faune
3. Arabesque ( απο το Deux Arabesques )
4. La Fille aux cheveux de lim ( απο το Preludes Book I )
5. L'isle joyeuse
6. Reverie
7. La Cathedrale engloutie ( απο το Preludes Book I επίσης )
8. Syrinx
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Διατηρώ μερικές επιφυλάξεις, διότι δεν μου αρέσει σχεδόν το περισσότερο κομμάτι των προσπαθειών του Λουσιέ, αλλά μπορεί όντως να είναι και καταπληκτικός.

Τουλάχιστον οι δυό μουσικοί που τον συνοδεύουν έχουν αποδείξει περίτρανα την αξία τους....
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Στέργιο ετοιμάζω κι άλλα αφιερώματα/ παρουσιάσεις αλλα όταν διαβάζω τα αφιερώματα του κ Παναγιωτίδη και του κ Ντοκατζή απογοητεύομαι....

δε μπορώ να τους φτάσω......
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Στέργιο ετοιμάζω κι άλλα αφιερώματα/ παρουσιάσεις αλλα όταν διαβάζω τα αφιερώματα του κ Παναγιωτίδη και του κ Ντοκατζή απογοητεύομαι....

δε μπορώ να τους φτάσω......

έπρεπε να διαβάσεις τα πρώτα μου πριν 4 χρόνια....:flipout:
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Jacques Loussier Trio plays Debussy

Στέργιο ετοιμάζω κι άλλα αφιερώματα/ παρουσιάσεις αλλα όταν διαβάζω τα αφιερώματα του κ Παναγιωτίδη και του κ Ντοκατζή απογοητεύομαι....

δε μπορώ να τους φτάσω......

:blush:
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
ε τι ψέμματα να πώ...... πρώτη φορά που διάβασα αφιερώματα και των δύο νόμιζα ότι είστε κάτι αντίστοιχο με τους κριτικούς κινηματογράφου ....
χωρίς πλάκα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
θα έλεγα ότι μας κολακεύεις αρκετά και σε ευχαριστούμε....
Τώρα αν αυτό είναι μιά καλή δικαιολογία γιά να αποφύγεις το γράψιμο.....
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Μπά όχι δεν είναι δικαιολογία, ούτε κολακία είναι απλά έτσι το βλέπω,
όπως είπα και πρίν θα γράψω και για άλλα cds απλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να κάνω την παρουσίαση με τον τρόπο που το κάνετε.
είμαι και σχετικά νέος ακόμα , οπότε μπορεί με τον καιρό να βελτιωθώ.
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Ενδιαφέρον anasthom-bye- , κάποια στιγμή θα το μελετήσω. Επίσης καλές κριτικές έχω και για το Air on a G String της Mci του Loussier http://ec1.images-amazon.com/images/P/B000025AVZ.01._SS500_SCLZZZZZZZ_V1116124179_.jpg

Η μοναδική μου γνωριμία με τον Loussier είναι διασκευή Allegretto της 7ης του Beethoven http://www.telarc.com/images/covers/3580.jpg
που μετά την tρίτη ακρόαση έπεσε στην αιώνια λήθη της δισκοθήκης μου
Jacques Loussier Trio:nounder:
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,453
Διατηρώ μερικές επιφυλάξεις, διότι δεν μου αρέσει σχεδόν το περισσότερο κομμάτι των προσπαθειών του Λουσιέ, αλλά μπορεί όντως να είναι και καταπληκτικός.

Τουλάχιστον οι δυό μουσικοί που τον συνοδεύουν έχουν αποδείξει περίτρανα την αξία τους....

Tο ειχαμε συζητησει πολυ παλιοτερα το θεμα του Λουσιε. Δεν μου καθησε ποτε καλα στα αυτια μου. Εχω την εντυπωση οτι τα δισκακια αυτα κανουν μονο για αξιολογηση χαιεντ συστηματων. Επιφυλασομαι παντως για τον Debussy εφοσον δεν τον εχω ακουσει......