Επιχείρηση Βαλκυρία — Valkyrie

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    78

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....
Valkyrie.jpg




Σκηνοθεσία: Μπραιαν Σινγκερ

Παίζουν: Τομ Κρουζ, Κενεθ Μπρανα, Μπιλ Ναι, Τομ Γουιλκινσον, Τερενς Σταμπ, Καρις Βαν Χουτεν,

Διάρκεια: 120' λεπτά

Imdb




Υπόθεση:
"Μια ομάδα Γερμανών αξιωματικών, με αρχηγό τον στρατιωτικό Claus von Stauffenberg, σχεδιάζει τη δολοφονία
του Φίρερ, ώστε να εξασφαλίσει τη δύναμη του στρατού και να λήξει ο πόλεμος."





O Toμ Κρουζ και ο Μπράιαν Σίνγκερ, δημιουργός των ΧΜen και Usual Suspects, ενώνουν τις δυνάμεις τους για
να παρουσιάσουν για πρώτη φορά στην μεγάλη οθόνη το ιστορικό γεγονός της απόπειρας δολοφονίας του
Αδόλφου Χίτλερ. Πρόκειται για την περίφημη επιχείρηση Valkyrie, που πραγματοποιήθηκε το 1944.


Συνωμοσίες, προδοσίες, ίντριγκα συνθέτουν μια περιπέτεια γεμάτη σασπένς, φέρνοντας στο φως όλα τα γεγονότα
και τα πρόσωπα πίσω από μια μοναδική στιγμή της ανθρώπινης ιστορίας.






 
Last edited by a moderator:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

Συμπαθητική ταινία και άψογο Blu Ray.

Από τα καλύτερα sound design που έχω ακούσει.

Ειδικά η εισαγωγική σκηνή και η αρχή της 2ης παραδίδουν σεμινάρια σχεδιασμού ηχητικής μπάντας.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

πολύ ενδιαφέρουσα και προσεγμένη η ταινία! Όντως η εισαγωγή θα απογειώσει κάθε καλό home theater... :a0210:
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

Ο Τομ Κρουζ αποδίδει ικανοποιητικά το ρόλο του Στάουφενμπεργκ περιστοιχιζόμενος από εξαιρετικούς Βρετανούς ηθοποιούς καθώς και από δύο ολύ καλούς Γερμανούς, τον Thomas Kretchmann και τον Christian Berkel που τους γνωρίσαμε στην "Πτώση". Όμως κατά τη γνώμη μου η ταινία αποτυγχάνει να κατατοπίσει τον άσχετο με την ιστορία θεατή. Εγώ που γνώριζα την ιστορία καλά δεν είχα πρόβλημα, η γυναίκα μου όμως που είδαμε την ταινία μαζί αδυνατούσε να προλάβει την καταιγιστική παρέλαση χαρακτήρων και γεγονότων. Σε αυτόν τον τομέα η "Πτώση" ήταν πολύ πιο άρτια ταινία. η "Βαλκυρία" είναι αυτό που λέμε "ταινία για άντρες" και ίσως αυτό να είναι μειονέκτημα.
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,152
Αλιμος
Re: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

Mε ικανοποιησε η ταινια στους περισσοτερους τομεις..
πειστικος ο Κρουζ εξαιρετοι οι βρετανοι ηθοποιοι, πολυ καλη η κλιμακωση της αγωνιας , ακομα και για γεγονοτα που ο θεατης γνωριζει εκ των προτερων την εκβαση τους...
Συνολικα μια καλη ταινια, οπως δηλωσα και με την ψηφο μου...
 
Last edited by a moderator:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Re: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

Συμπαθητική ταινία και άψογο Blu Ray.

Από τα καλύτερα sound design που έχω ακούσει.

Ειδικά η εισαγωγική σκηνή και η αρχή της 2ης παραδίδουν σεμινάρια σχεδιασμού ηχητικής μπάντας.

Καλογυρισμενη ταινια που παροτι γνωριζεις απο την αρχη την καταληξη, σε κρατα σε ενδιαφερον.
Ο ηχος του BR ειναι απλα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ! Οντως πρεπει να Προσεξετε την εισαγωγικη σκηνη στην ερημο (καλα, προφανες θα μου πειτε..) και την αμεσως επομενη οπου προσγειωνονται τα ναζιστικα αεροπλανα.. Τρελος διαχωρισμος και απιστευτο μπασο!
Και η εικονα επισης αριστη..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....
Re: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

Xαιρομαι πολυ που δεν προσεξα καθολου ουτε την εισαγωγικη σκηνη απο θεμα ηχου ουτε κατι αλλο τεχνικο.

Αυτο μου συμβαινει παντα οταν συναρπαζομαι απο την εκβαση της ταινιας και με κερδιζει απο το πρωτο λεπτο.

Ξεκινωντας να δω την ταινια αυτη ειχα στο νου μου το μεγαλο πλεονεκτημα και το μεγαλο μειονεκτημα της ταινιας.

Το πλεονεκτημα ηταν ο σκηνοθετης Bryan Singer.
Το μειονεκτημα ο πρωταγωνιστης Τοm Cruise.

Τι θα επικρατουσε σκεφτομουν συνεχως???

Η εξαιρετικη εως τωρα σκηνοθετικη πορεια του Singer η η κολοσιαια παρουσια του Cruise που ποδοπατει καθε τι στο διαβα της οπου εμφανιστει ?


Ευτυχως ηταν το πρωτο.

Ο Singer δεν αφησε τον πρωταγωνιστη του να εξελιχθει στον σταρ αυτης της ταινιας. Αντιθετα ανεδειξε σαν σταρ τον ρολο που υποδυθηκε ο Cruise δινοντας μας μια εξαιρετικη ερμηνεια απο τον αμερικανο σουπερσταρ στα μετρα του ρολου του παντως.

Ειναι πραγματικα απιστευτο να γνωριζεις απο τα πριν -λογω ιστορικου γεγονοτος- την τελικη καταληξη μιας ταινιας και παρ'ολα αυτα να μπορει καποιος να σε πεισει οτι εχει συμβει κατι αλλο διαφορετικο απο αυτο που ηδη γνωριζεις.

Ασυληπτη η σκηνοθεσια του Singer επιβεβαιωνει ακομα μια φορα οτι ειναι ενας εκ των κορυφαιων σκηνοθετων και ας μην εχει το παλμαρε αλλων συναδελφων του.


Απιστευτος ρυθμος, Εξαιρετικο καστινγκ , υπεροχη αναβιωση του κλιματος της μεσοπολεμικης Γερμανιας αν ειχε και τον Μπρουνο Γκανζ στο ρολο του Χιτλερ θα χτυπαγα και παλαμακια.


Την συστηνω ανεπιφυλακτα.

Ταινιαρα ολκης.
 
17 June 2006
14,350
Re: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

Εικαστικά και από άποψη περιτυλίγματος (εικόνα-ήχος-εξονυχιστική ακρίβεια στα ενδυματολογικά κλπ), το φιλμ είναι ένας Θρίαμβος.
Δυστυχώς όμως το βρήκα πολύ επιφανειακό: ξερά αφηγηματικό, καμία προέκταση γύρω από τα κίνητρα των συνομωτών. 'Η Νύχτα των Στρατηγών' παλιότερα που άγγιζε έστω και ακροθιγώς την ίδια απόπειρα το έκανε με πολύ καλύτερο και πιο πειστικό τρόπο.
Τυπικό Χόλυγουντ κατά τη γνώμη μου. Μετριότατο. Γερμανοί ή έστω άλλοι Ευρωπαίοι μπορεί να υστερούσαν από τεχνική άποψη αλλά θα το είχαν κάνει απείρως καλύτερο συνολικά.
Ο Κρούζ κατ εμέ πολύ λίγος για τέτοιο ρόλο.
 
Re: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

Εξαιρετική σε σασπένς και ενδιαφέρον, δυστυχώς τον Κρουζ δε μπορώ να τον δω σοβαρά, ίσως να είμαι εγώ προκατειλημμένος, δεν το αποκλείω, αλλά μόνο και μόνο η παρουσία του μου χάλασε τη διάθεση....

Απίστευτες σκηνές, απίστευτη αναπαράσταση της Γερμανίας του πολέμου, ωραίος ρυθμός... Ωστόσο κάτι κάπου μου άφηνε μια ανάμικτη αίσθηση...ίσως να'ταν αποκλειστικά και μόνο ο Κρουζ...

Τεχνικά, μια από τις πιο εντυπωσιακές ταινίες που έχουν παίξει σπίτι μου ποτέ.
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Re: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

Εξαιρετική σε σασπένς και ενδιαφέρον, δυστυχώς τον Κρουζ δε μπορώ να τον δω σοβαρά, ίσως να είμαι εγώ προκατειλημμένος, δεν το αποκλείω, αλλά μόνο και μόνο η παρουσία του μου χάλασε τη διάθεση....

Απίστευτες σκηνές, απίστευτη αναπαράσταση της Γερμανίας του πολέμου, ωραίος ρυθμός... Ωστόσο κάτι κάπου μου άφηνε μια ανάμικτη αίσθηση...ίσως να'ταν αποκλειστικά και μόνο ο Κρουζ...

Τεχνικά, μια από τις πιο εντυπωσιακές ταινίες που έχουν παίξει σπίτι μου ποτέ.

:2thumb22sup: Με καλυψες απολυτα
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

δυστυχώς τον Κρουζ δε μπορώ να τον δω σοβαρά, ίσως να είμαι εγώ προκατειλημμένος, δεν το αποκλείω,
u r not alone....

Αυτός ο άνθρωπος όπου και να παίζει είναι μια χρυσή μετριότητα / νερόβραστη πατάτα....
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Απάντηση: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

Πολυ καλη σε ολα της. Απο τις καλητερες που ειδα φετος.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: Re: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

Xαιρομαι πολυ που δεν προσεξα καθολου ουτε την εισαγωγικη σκηνη απο θεμα ηχου ουτε κατι αλλο τεχνικο.

Αυτο μου συμβαινει παντα οταν συναρπαζομαι απο την εκβαση της ταινιας και με κερδιζει απο το πρωτο λεπτο.

Ξεκινωντας να δω την ταινια αυτη ειχα στο νου μου το μεγαλο πλεονεκτημα και το μεγαλο μειονεκτημα της ταινιας.

Το πλεονεκτημα ηταν ο σκηνοθετης Bryan Singer.
Το μειονεκτημα ο πρωταγωνιστης Τοm Cruise.

Τι θα επικρατουσε σκεφτομουν συνεχως???

Η εξαιρετικη εως τωρα σκηνοθετικη πορεια του Singer η η κολοσιαια παρουσια του Cruise που ποδοπατει καθε τι στο διαβα της οπου εμφανιστει ?


Ευτυχως ηταν το πρωτο.

Ο Singer δεν αφησε τον πρωταγωνιστη του να εξελιχθει στον σταρ αυτης της ταινιας. Αντιθετα ανεδειξε σαν σταρ τον ρολο που υποδυθηκε ο Cruise δινοντας μας μια εξαιρετικη ερμηνεια απο τον αμερικανο σουπερσταρ στα μετρα του ρολου του παντως.

Ειναι πραγματικα απιστευτο να γνωριζεις απο τα πριν -λογω ιστορικου γεγονοτος- την τελικη καταληξη μιας ταινιας και παρ'ολα αυτα να μπορει καποιος να σε πεισει οτι εχει συμβει κατι αλλο διαφορετικο απο αυτο που ηδη γνωριζεις.

Ασυληπτη η σκηνοθεσια του Singer επιβεβαιωνει ακομα μια φορα οτι ειναι ενας εκ των κορυφαιων σκηνοθετων και ας μην εχει το παλμαρε αλλων συναδελφων του.


Απιστευτος ρυθμος, Εξαιρετικο καστινγκ , υπεροχη αναβιωση του κλιματος της μεσοπολεμικης Γερμανιας αν ειχε και τον Μπρουνο Γκανζ στο ρολο του Χιτλερ θα χτυπαγα και παλαμακια.


Την συστηνω ανεπιφυλακτα.

Ταινιαρα ολκης.


συμφωνουμε στα περισσοτερα.
και ειναι ακριβως αυτο που λες οτι ειναι πολυ δυσκολο να τονωσεις το ενδιαφερον του κοινου για μια ιστορια που η καταληξη της ειναι γνωστη.
το να καταφερεις να το καθηλωσεις ειναι δε επιτευγμα.
και εδω ειναι και η μονη μικρη ενσταση μου αφου ναι μεν ο Σινγκερ τα καταφερνει σε πολυ μεγαλο βαθμο (απο το σκηνοθετη των Συνηθων Υποπτων και του Apt Pupil δεν περιμενα τιποτε λιγοτερο) αλλα για να ειμαι απολυτα ειλικρινης μου αφησε την αισθηση λιγο του βιαστικου με την εννοια οτι ηθελα περιισσοτερη κλιμακωση,να το τραβηξει λιγο παραπανω.Και εδω μου φαινεται οτι δεν ειναι ευθυνη του σκηνοθετη αλλα των σεναριογραφων.Θα ηθελα να δωσουν κι αλλο χρονο στο στησιμο της συνομωσιας και στην εξελιξη της.Και λιγο περισσοτερο μπακγκρουντ στους συνομωτες ωστε να τους γνωρισουμε καλυτερα.
Ολοι οι ηθοποιοι ηταν αψογοι(oι βρεττανοι ειναι μανουλες στο να ενσαρκωνουν ιστορικα προσωπα) με κορυφαιο ολων για μενα τον Μπιλυ Νάι.Ο δε Τομ ηταν ο καλυτερος Κρουζ που εχω δει μετα το Ματια Ερμητικα Κλειστα.
Μαζι με το Insider και το πρωτο Εlisabeth η Βαλκυρια εινα απο τα καλυτερα θριλλερ που βασιστηκαν σε πραγματικα γεγονοτα,τα τελευταια χρονια.
Αν δε ειχε και τα παραπανω θα ηταν αριστουργημα.Αλλα δεν ειναι.
 
Last edited:

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: Re: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΑΛΚΥΡΙΑ - Valkyrie

Εικαστικά και από άποψη περιτυλίγματος (εικόνα-ήχος-εξονυχιστική ακρίβεια στα ενδυματολογικά κλπ), το φιλμ είναι ένας Θρίαμβος.
Δυστυχώς όμως το βρήκα πολύ επιφανειακό: ξερά αφηγηματικό, καμία προέκταση γύρω από τα κίνητρα των συνομωτών. 'Η Νύχτα των Στρατηγών' παλιότερα που άγγιζε έστω και ακροθιγώς την ίδια απόπειρα το έκανε με πολύ καλύτερο και πιο πειστικό τρόπο..


δεν εχεις αδικο.παρ’ολο που ηταν δευτερευουσα πλοκη μεσα σε λιγα λεπτα σου ελεγε ολη την ιστορια.