Θόρυβος από Subwoofer

cghera

New member
16 November 2007
10
Γεια χαρά,
έχω ένα subwoofer της Crystal Audio το οποίο όταν δεν παίζει κάποιον ήχο κάνει ένα θόρυβο σαν συνεχόμενα τσικ τσικ. Το παρατήρησα κάποιες στιγμές που είχα σταματήσει ταινίες που έπαιζα. Παλιότερα έκανε ένα θόρυβο σαν κουνούπι που αλλάζει συχνότητες και το πήγα στην αντιπροσωπεία αλλά "δεν βρήκαν τίποτα". Παρόλα αυτά όταν το πήρα πίσω είχε σταματήσει αυτός ο θόρυβος. Τώρα κάνει αυτό το τσικ τσικ. Το οποίο όμως δεν αρχίζει αμέσως αφού ανάψει το ηχείο αλλά λίγο αργότερα.
Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι ; Υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με το ρεύμα;
Σας παρακαλώ μην αρχίσετε να μου λέτε "τι sub πήρες, το τάδε έπρεπε να πάρεις κλπ κλπ". Αυτό έχω και δεν αλλάζει αυτή τη στιγμή.
 
Γεια χαρά,
έχω ένα subwoofer της Crystal Audio το οποίο όταν δεν παίζει κάποιον ήχο κάνει ένα θόρυβο σαν συνεχόμενα τσικ τσικ. Το παρατήρησα κάποιες στιγμές που είχα σταματήσει ταινίες που έπαιζα. Παλιότερα έκανε ένα θόρυβο σαν κουνούπι που αλλάζει συχνότητες και το πήγα στην αντιπροσωπεία αλλά "δεν βρήκαν τίποτα". Παρόλα αυτά όταν το πήρα πίσω είχε σταματήσει αυτός ο θόρυβος. Τώρα κάνει αυτό το τσικ τσικ. Το οποίο όμως δεν αρχίζει αμέσως αφού ανάψει το ηχείο αλλά λίγο αργότερα.
Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι ; Υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με το ρεύμα;
Σας παρακαλώ μην αρχίσετε να μου λέτε "τι sub πήρες, το τάδε έπρεπε να πάρεις κλπ κλπ". Αυτό έχω και δεν αλλάζει αυτή τη στιγμή.
Γιατί το λές αυτό;.....έχεις δεί εδω μέσα περίπτωση του στύλ γιατί δεν πήρες αυτό και πήρες εκείνο;.....
Εχεις δοκιμάσει να του δώσεις ρεύμα απο ξεχωριστή μπρίζα;την στιγμή που δεν παρουσιάζει το πρόβλημα, δοκίμασε να κουνήσει το καλώδιο ρεύματος γιά να προκαλέσεις εσυ αυτο τον θόρυβο;.....και εμένα κάποιο πρόβλημα με το ρεύμα μου λέει αυτη η κατάσταση
 

cghera

New member
16 November 2007
10
Συγνώμη αν φάνηκε λίγο κάπως...
Θα προσπαθήσω απο ξεχωριστή πρίζα αλλά στον "παλιό" θόρυβο το είχα μεταφέρει στην... κουζίνα και τον έκανε.
Ευχαριστώ και επανέρχομαι.
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Καλησπέρα, Ξεκινα πρωτα με το καλωδιο interconnect of sub βαζωντας καποιο που παιζει απο καποιο φιλο σου για να αποκλισεις οτι φταει αυτο.
Επειτα αλλαζεις καλωδιο ρευματος με καποιο τυποποιημενο που παιζει και εαν εξακολουθησει να υπαρχει το φαινομενο ,αλλαξε την πριζα απο καπου αλλου παρε ρευμα με μια μπαλαντεζα ετσι για το πειραμα .Τουλαχιστο ετσι θα αποκλεισεις τα προβληματα απο γειωσεις ,ρευματα ,κακες θωρακησεις κτλ. ετσι ωστε εαν υφιστατε το προβλημα παμε στην ενισχυτικη βαθμιδα του sub.
Ξεκινα ενα ενα τα βηματα και καλο κουραγιο !!
 

macgyvergr

Established Member
17 January 2007
231
εχω sub της crystal και ειχα προβλημα με παρασιτα αλλα φυσικά δεν έφταιγε το sub....

Προτείνω...πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή στα καλώδια να δοκιμάσεις να του δώσεις ρευμα χωρίς τη γειωση. Βάζεις μονωτική ταινία στα δύο "μεταλλάκια" που έχει το φις του sub ή στα αντίστοιχα δύο της πρίζας σου ώστε να μην έρχονται σε επαφή φις-πριζα και παίζεις χωρίς γειώση. Αν δεν ξανακουσεις θορυβο τοτε έχεις "πεσει" σε βρόχο γείωσης οπότε διατηρείς το sub χωρίς γείωση και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
Αν και χωρίς γείωση ακους θορύβους τοτε ψάχνεις τα καλώδια οπως σου είπαν και οι φιλοι παραπάνω.
(σ.σ. ειμαι πολυ ευχαριστημενος από το sub και απο την αντιμετωπιση της crystal..)
 

cghera

New member
16 November 2007
10
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα δοκιμάσω ό,τι μου προτείνατε.
Το έβαλα σε κάποια άλλη πριζα του σπιτιού και για την λίγη ώρα που έμεινε εκεί δεν άκουσα κάτι παρόμοιο. Αλλά δεν είχα πηγή εκεί, το μόνο που κατάφερα ήταν να συνδέσω το Ipod και να παίξει στο βάθος μουσική το SUB.
εχω και μία ηοχγράφηση του θορύβου, ό,τι μπορούσε να πιάσει το κινητό
http://rapidshare.com/files/242689462/__917___947___947___961_003.amr.html

Αν είναι θόρυβος λόγω ρεύματος τι μπορώ να κάνω;Υπάρχει κάποιο "φίλτρο";
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Μπορεις να βάλεις φεριτες τοσο στο καλωδιο ρευματος οσο και στο καλωδιο συνδεσεις του Sub. ΟΙ φεριτες μπαινυν παντα 15-20 εκ. πριν την εισοδο στην συσκευή. Επίσης επηρεαζουν την φαση του ρευματος εαν εχεις ροοστατες πανω στην ιδια φάση η πχ μεγαλο ψυγείο!
 

cghera

New member
16 November 2007
10
Δυστυχώς ακόμα και χωρίς γείωση ο θόρυβος υπάρχει αν και λίγο διαφορετικός σε συχνότητα. :( Εβαλα σελοτειπ και στην πρίζα και στο φις αλλά δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα. Σχετικά με το καλώδιο που πάει στον ενισχυτή δεν φταίει σίγουρα καθώς ήταν το πρώτο που αποσύνδεσα όταν κατάλαβα το θόρυβο και συνέχισε !
 

macgyvergr

Established Member
17 January 2007
231
αν δεν φταίει λοιπόν η γείωση και δεν φταίει και το καλώδιο από τον ενισχυτή μένουν 2 πράγματα: θόρυβος στη γραμμή ρεύματος ή πρόβλημα στο sub
Έλεγξε αν υπάρχουν μοτερ πάνω στην ίδια γραμμή πχ ψυγείο, κλιματιστικο, ανεμιστήρας. Διέκοψε προσωρινά τη λειτουργία τους και έλεγξε για το θορυβο.
Επίσης έλεγξε για ροοστάτες (dimmer) (οπως είπε και ο ΧρηστοςΜ) - παίξε με τη ρύθμιση αν έχεις τετοιους.
Ακόμα και καποιο καλωδιο κεραίας TV μπορεί να μαζεύει παρασιτα.
Βάλε και ένα καλό πολυπριζο με φίλτρο...
Πάντως αν ο θορυβος δεν υπάρχει σε άλλη πρίζα τότε σίγουρα φταιει η πρίζα-ρευμα.
 

cghera

New member
16 November 2007
10
Οταν λέτε στην ίδια γραμμή εννούμε στην ίδια ασφάλεια;
Γιατί σίγουρα στην ίδια ασφάλεια πρίζα του σάλονιού με αυτή του ψυγείου δεν είναι. Dimmer δεν έχω και το κλιματιστικό είναι εκτός εκείνη την ώρα.
Πολύπριζο με φίλτρο που θα βρω; και πως θα το ζητήσω; Πλαίσιο και τέτοια μαγαζιά έχουν κάτι καλο;
 

macgyvergr

Established Member
17 January 2007
231
τα περισσότερα πολυπριζα με ασφάλεια υπερτασης έχουν και κάποιο φίλτρο παρασίτων - δεν είναι πανακεια αλλα οπως και ναχει ένα πολύπριζο ασφαλειας είναι απαραίτητο. Εχει και η crystal audio. Οσο για ποιότητα και αποτελέσματα, είναι λιγο σχετικά και μόνο απο το αποτέλεσμα μπορείς να κρίνεις.
Μια άλλη λύση είναι σταθεροποιητής τάσης με φίλτρα κτλ με ημιτονοειδή όμως έξοδο, αλλα πρόκειται για ακριβή λύση.
Τσεκαρε πρώτα και άλλες πρίζες σε άλλα δωμάτια. Αν και σε άλλες πρίζες του σπιτιού κάνει τους ίδιους θορύβους τότε το πας στην crystal...
 

felixxx

Senior Member
20 June 2006
584
Ειχα το ιδιο προβλημα παλιοτερα και λυθηκε με την αλλαγη του καλωδιου rca!