Audioaffair.co.uk

Status
Not open for further replies.

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Ξέρω ότι έχει παραγγήλει κάποιος συμφορουμήτης πριν 2-3 μήνες, αλλά δεν έχει δώσει feedback να ξέρουμε αν παρέλαβε σωστά κ.ο.κ.
 

DELTA

AVClub Enthusiast
15 August 2008
1,151
Σπάτα
Eχω παραγγειλει εγω 3 φορες και η εξυπηρετηση ηταν αψογη. Μαλιστα μπορεις να ζητησεις μεσω email και καποιο εκπτωτικο κωδικο και αναλογα με το ειδος που θελεις μπορει και να σου στειλουν.Εμενα μου εχουν στειλει 2 φορες .
Το συστηνω ανεπιφυλακτα αν σε συμφερει η τιμη.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Χθές το μεσημεράκι πήγα στον αντιπρόσωπο, του είπα το παραμύθι ότι είδα σε πολύ καλή τιμή-προσφορά από Αγγλία αυτό που με ενδιέφερε και παρ' όλα αυτά μου έδωσε μια τιμή που ήταν γύρω στο 30% ακριβότερη. Ας μην πω ποιός ήταν, να μην τον εκθέσω, γιατί τον συμπάθησα κι όλας. Θα του δώσω μια ευκαιρία ακόμα όμως, αν και δε νομίζω να βγεί κάτι.

Έχω είδη στείλει e-mail και ζήτησα να μου πουν τα μεταφορικά κτλ.

Με βλέπω μέσα στην επόμενη εβδομάδα να στέλνω την παραγγελία.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Εκπτωτικός κωδικός δε νομίζω ότι θα παίξει, γιατί είναι σε προσφορά αυτά που θέλω. Οι τιμές τους είναι ένα με το χώμα στα 2 πραγματάκια που θέλω να παραγγήλω....
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Λάθος. Αυτά που θέλω έχουν 795 μαζί με τα μεταφορικά για να τα φέρω από Αγγλία και εδω μου τα αφήνει (σε προσφορά πάλι) 1.000.
 
Last edited:

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
δεν νομιζω οτι αξιζει η διαφορα τοτε ...
το παιρνεις απο εδω αν και του δειχνεις ποσο το παιρνεις απο εξω ,
και τον κανεις "φιλο σου" εχοντας καπου να ρωτησεις οτι θελεις , να πας για καφε , να ζητας ατοκες δοσεις και να ζητησεις κ τα ρεστα εαν δεν δουλευει !
ασε που θα το παρεις την ιδια στιγμη το παιχνιδακι σου ...
 

DELTA

AVClub Enthusiast
15 August 2008
1,151
Σπάτα
δεν νομιζω οτι αξιζει η διαφορα τοτε ...
το παιρνεις απο εδω αν και του δειχνεις ποσο το παιρνεις απο εξω ,
και τον κανεις "φιλο σου" εχοντας καπου να ρωτησεις οτι θελεις , να πας για καφε , να ζητας ατοκες δοσεις και να ζητησεις κ τα ρεστα εαν δεν δουλευει !
ασε που θα το παρεις την ιδια στιγμη το παιχνιδακι σου ...
Για ποση διαφορα κατα τη γνωμη σου αξιζει να ψωνισεις απ εξω?
Ο George βρηκε διαφορα 20%. Αν ηταν 30% θα αξιζε τον κοπο?
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,893
200 ευρώ στα 1000 για κάποιους μπορεί να είναι ικανή διαφορά, για άλλους όχι.
Και φυσικά εξαρτάται και τι αγοράζεις ώστε να κρίνεις αν η εγγύηση ή η τεχνική υποστήριξη που μπορεί να σου προσφέρει ένα ελληνικό κατάστημα αξίζουν αυτή τη διαφορά.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Γιατί να μην τα φάω σουβλάκια? Τα χρωστάω σε κανέναν τα 200 ευρώ? 200 Ευρώ στα 1000 είναι 20%. Δεν είναι μικρό το ποσοστό...

Δεν είμαστε όλοι Ρεμπέκες:flipout::flipout::flipout:

Έχω εκτυπώσει τη σελίδα και θα πάω οσονούπο να του τη δείξω και να του ζητήσω να μου κάνει μια τιμή που να είναι κοντά και ας "παίξει" και με την απόδειξη δεν με ενδιαφέρει. Μέχρι 50 Ευρώ του τα δίνω λόγο τεχνικής υποστίριξης (που δεν νομίζω ότι θα χρειατεί ποτέ αλλά λέμε τώρα) και λόγο του ότι το ΦΠΑ της Αγγλίας είναι 15%.

To site δίνει και 30 ημέρες δικαίωμα επιστροφής. Αυτό στην Αγγλία σημαίνει, "πάρτο σπίτι σου και αν δεν σου αρέσει στείλτο πίσω και σου επιστρέφω τα λεφτά σου στο ακέραιο". Βέβαια χρεώνεσαι τα έξοδα αποστολλής, αλλά καλύτερα έτσι παρά ένα μηχάνιμα 800 Ευρώ που δεν σου αρέσει και δεν τεριάζει με τα υπόλοιπα που έχεις.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
δεν νομιζω οτι αξιζει η διαφορα τοτε ...
το παιρνεις απο εδω αν και του δειχνεις ποσο το παιρνεις απο εξω ,
και τον κανεις "φιλο σου" εχοντας καπου να ρωτησεις οτι θελεις , να πας για καφε , να ζητας ατοκες δοσεις και να ζητησεις κ τα ρεστα εαν δεν δουλευει !
ασε που θα το παρεις την ιδια στιγμη το παιχνιδακι σου ...

Και φίλους έχω να πάω για καφέ και όλο το avclub έχω αν θέλω κάτι να ρωτήσω. Αυτό που δεν χρειάζομαι σίγουρα είναι κάποιον να μου πιάνει τον κώλο.:flipout:
 

cookies

New member
26 August 2008
66
Εννοείται να το πάρεις από το AudioAffair.

Σε όλα αυτά τα προιόντα πολύ δύσκολα να δεις κάτι να χαλάει και ειδικότερα μέσα στην εγγύηση - παρόλο που κανονικά επειδή είμαστε μέσα στην ΕΕ θα έπρεπε να δέχοταν να σου καλύψει οποιαδήποτε βλάβη όσο είναι στην εγγύηση....αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.

Και τα 200 ευρώ είναι μεγάλη διαφορα κι κυρίως σε αυτές τις τιμές.
 

giavra

Senior Member
18 December 2008
444
Καβάλα
Μπορείς αφοβα να ψωνίσεις είναι ασφαλές ΑΛΛΑ προτήμησε να πληρώσεις μεσω paypall αν έχεις λογαριασμό εκεί αντι να δώσεις στοιχεια κάρτας,οχι οτι θα κυνδινεύσεις αλλα είναι πιο σίγουρο μέσω paypall.Εχε υπόψη σου οτι ο χρόνος παράδωσης μπορεί να είναι μέχρι και 3 εβδομάδες,τώρα οσο αφορα τα 795 αναφέρεσε πιθανον σε λύρες αγγλιας και ειδικα αναφέρεσε στο σετ της roksan cd -amplifier,είναι demo θέλει προσωχη.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Οι τιμές που έδωσα είναι σε Ευρώ και υπάρχει σημείωση που λέει ότι τα προϊόντα είναι καινούρια στο κουτί τους, καλύπτονται κανονικά από εγγύηση και δεν είναι Demo.
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Προχωρα οπως εισαι, ουτε ευρω μην χαριζεις! Μονο ετσι θα καταλαβουν και θα φερουν τις τιμες εκει που πρεπει.
Τα 200 ευρω δεν περισσευουν απο κανεναν πλεον.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Προχωρα οπως εισαι, ουτε ευρω μην χαριζεις! Μονο ετσι θα καταλαβουν και θα φερουν τις τιμες εκει που πρεπει.
Τα 200 ευρω δεν περισσευουν απο κανεναν πλεον.

Εννοείται! Η μισή παραγγελία έχει ήδη μπει στο Audioaffair από χθές το απόγευμα. Για τα υπόλοιπα θα τον πάρω ένα τηλ κάποια στιγμή να δούμε τι θα μου πεί και βλέποντας και κάνοντας.

Δεν είναι να χάνουμε χρόνο. 2 επιλογές είχα κάνει που κατά την κρίση μου ήταν κορυφαίες στα λεφτά τους και κατά τύχη ήταν και οι δύο σε προσφορά. Τη μία την έχασα γιατί άργησα. Δε λέει να χάσω και αυτή, γιατί θα καταλήξω με κάτι που δεν θα είμαι ευχαριστιμένος και εκτός του ότι θα βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο, θα αρχίσω να ξαναψάχνομαι για καινούριο σε λίγο καιρό και δεν μας περισεύουν για να τα πετάμε στο δρόμο...

Μέχρι ένα σημείο να το καταλάβουμε λόγο διαφοράς στο ΦΠΑ + κάποια έξοδα που ενδεχομένως να έχει σαν εταιρεία που κάνει μια εισαγωγή που δεν τα έχουμε εμείς. Έτσι να στιρίξουμε την τοπική αγορά. Να κάνουν αυτοί μια προσπάθεια και να κάνουμε κι εμείς. Αλλά όχι και 20% διαφορά... πάει πολύ. Δεν μπορεί να προσπαθεί μόνο ο καταναλωτής. Έτσι δεν είναι?

Και να πεις ότι δεν του το είπα? Του το είπα....
 
Last edited:

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,843
Μεσευρώπη
Εγώ θα το έπαιρνα από τον έλληνα αντιπρόσωπο. Είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά και να μην έχεις τεχνική υποστήριξη και εγγύηση. Δεν ξέρω τι μηχάνημα παίρνεις, αλλά όλα τα μηχανήματα μπορεί να χαλάσουν κάποια στιγμή και με τρόπους που δε μπορείς να φανταστείς.Τα 200 ευρώ φαίνονται πολλά αν τα σκεφτείς με όρους στιγμιαίας δαπάνης. Σκέψου τα όμως μοιρασμένα σε όλη τη διάρκεια ζωής του μηχανήματος το οποίο μπορεί να το έχεις για χρόνια, ακόμα και για μια ζωή. Δεν θα ήθελες να έχεις και την ανάλογη υποστήριξη; Αν το πάρεις από Ίντερνετ η οποιαδήποτε δαπάνη επισκευής/συντήρησης θα βαρύνει εσένα αποκλειστικά. Να μην πούμε για κακοτεχνίες, λάθος παραγγελίες, κλπ. τα οποία συμβαίνουν και στο εξωτερικό, μη νομίζεις ότι είναι ελληνική αποκλειστικότητα. Τέλος μη νομίζεις ότι η διαφορά τιμής οφείλεται αποκλειστικά στην απληστία του έλληνα αντιπροσώπου. Ο Έλληνας μπορεί να παραγγέλνει 10 κομμάτια προς 600 ευρώ το ένα από τον κατασκευαστή, ο Άγγλος παραγγέλνει 1000 προς 250 ευρώ το ένα (οι τιμές είναι φανταστικές, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω). Η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Πάρτα από την Αγγλία και μην κοιτάξεις πίσω....

Σιγά τους αξιόπιστους Έλληνες πωλητές και αντιπροσώπους που θα τρέξουν να σου αντικαταστήσουν / επισκευάσουν το ελλατωματικό κομμάτι..... Καλύτερα χίλιες φορες να έχω να κάνω με Άγγλους ή Γερμανούς.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Εγώ θα το έπαιρνα από τον έλληνα αντιπρόσωπο. Είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά και να μην έχεις τεχνική υποστήριξη και εγγύηση. Δεν ξέρω τι μηχάνημα παίρνεις, αλλά όλα τα μηχανήματα μπορεί να χαλάσουν κάποια στιγμή και με τρόπους που δε μπορείς να φανταστείς.Τα 200 ευρώ φαίνονται πολλά αν τα σκεφτείς με όρους στιγμιαίας δαπάνης. Σκέψου τα όμως μοιρασμένα σε όλη τη διάρκεια ζωής του μηχανήματος το οποίο μπορεί να το έχεις για χρόνια, ακόμα και για μια ζωή. Δεν θα ήθελες να έχεις και την ανάλογη υποστήριξη; Αν το πάρεις από Ίντερνετ η οποιαδήποτε δαπάνη επισκευής/συντήρησης θα βαρύνει εσένα αποκλειστικά. Να μην πούμε για κακοτεχνίες, λάθος παραγγελίες, κλπ. τα οποία συμβαίνουν και στο εξωτερικό, μη νομίζεις ότι είναι ελληνική αποκλειστικότητα. Τέλος μη νομίζεις ότι η διαφορά τιμής οφείλεται αποκλειστικά στην απληστία του έλληνα αντιπροσώπου. Ο Έλληνας μπορεί να παραγγέλνει 10 κομμάτια προς 600 ευρώ το ένα από τον κατασκευαστή, ο Άγγλος παραγγέλνει 1000 προς 250 ευρώ το ένα (οι τιμές είναι φανταστικές, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω). Η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα.

Το κατάστημα δίνει δικαίωμα επιστροφής, ακόμα και αν δεν σου αρέσει το προϊόν για 30 ημέρες, με επιστροφή των χρημάτων στο ακέραιο. Αυτό ούτε στον ύπνο μου δεν θα το δω σε Έλληνα αντιπρόσωπο. Οπότε κακοτεχνίες, βλάβες, λάθος παραγγελίες, δεν παίζουν για την Αγγλία. Με το Έλληνα και χαλασμένο να το παραλάβω, θα μου πεί άστο να το επισκευάσω κατά πάσα πιθανότητα.

Η δωρεάν τεχνική υποστίριξη είναι μόνο κατά την διάρκεια της εγγύησης. Μετά πληρώνω τα πάντα. Οπότε αν χαλάσει μέσα στην εγγύηση, θα μου στοιχίσει 100 Ευρώ μεταφορικά για να το στείλω αγγλία. Πάλι κερδισμένος θα βγω. Αν μου χαλάσει εκτός εγγύησης, θα το πάω στο Έλληνα και θα μου το φτιάξει επί πληρωμή, όπως θα έκανε και ο Άγγλος.

Αυτό για τις τιμές δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει, γιατί στην Αγγλία συνήθως χρησιμοποιούν πολλούς αντιπρόσωπους, οπότε η δουλιά μοιράζεται, ενώ στην Ελλάδα έχουν μόνο ένα οι περισσότεροι.
 
Last edited:

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Ίσως στην ανάγνωση των όρων της επιστροφής, να έχει ξεχαστεί η αναφορά στο σημείο που γράφει ότι μέσα σε 10 ημέρες πρέπει να υπάρχει η έγγραφη "δήλωση μετάνοιας" από το πελάτη για το προϊόν που παρέλαβε.
Διαφορετικά, δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει την επιστροφή του προϊόντος.
Οπότε, επιτρέψτε μου, να μη λάβω στα θετικά της αγοράς αυτή τη παράμετρο και αυτό γιατί οι περισσότεροι Έλληνες αντιπρόσωποι, δίνουν το demo τους προς ακρόαση άρα μειώνεται και η πιθανότητα εσφαλμένης αγοράς.

Από την άλλη, συμφωνώ, το ποσοστό 20% είναι αρκετά μεγάλη διαφορά έστω και αν πρόκειται για Αγγλική κατασκευή.

Χωρίς να γνωρίζω τον όγκο της παραγγελίας, κρίνοντας μόνο βάση τιμής (σκεπτόμενος όμως ότι ο κος George έχει ήδη ηχεία, οπότε αποκλείω αυτή την περίπτωση όγκου) θεωρώ ότι μία διαφορά 100€ δικαιολογείται λόγω ΦΠΑ, συναλλάγματος και μεταφορικών, που -ειδικά αν είναι Αγγλική η κατασκευή- δεν επιβαρύνει το μεταπωλητή αλλά τον κατασκευαστή.
 
Status
Not open for further replies.