Realta HQV vs Reon HQV vs Faroudja DCDi vs ABT

george69

New member
16 April 2009
35
Λοιπόν φίλοι μου ακούω γνώμες!!
Ποιό από τα παραπάνω chip για AVR είναι το καλύτερο για Video Upconversion??
Παρακαλώ μην αναφέρεστε στο θέμα του ήχου (audio), σας ρωτώ μόνο και μόνο για την παράμετρο Video ενός AVR!
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων:ciao::ciao:
 

george69

New member
16 April 2009
35
Ξεκινώντας, θα ήθελα να παραθέσω έναν κατάλογο διαφόρων μοντέλων AVR μαζί με το Chip για Video Upscalling που "φοράει" το καθένα.

Ορίστε η λίστα μας λοιπόν:

AVR Scaler Chip Master List:


B&K AVR705: Silicon Optix HQV Reon VX
B&K AVR707: Silicon Optix HQV Reon VX

Denon AVP-A1HDCI: Silicon Optix Realta HQV
Denon AVR-5308CI: Silicon Optix Realta HQV
Denon AVR-4308CI: Faroudja DCDi FLI2310
Denon AVR-3808CI: Faroudja DCDi FLI2310
Denon AVR-2809CI/AVR-989: Faroudja DCDi FLI2310-FL
Denon AVR-2808CI/AVR-988: Faroudja DCDi FLI2310
Denon AVR-2309CI/AVR-889: Faroudja DCDi FLI2310-FL
Denon AVR-2308CI/AVR-888: Faroudja DCDi FLI2310
Denon AVR-1909CI/AVR-789: Faroudja DCDi FLI2310-FL

Emotiva LMC-2: Faroudja DCDi Cinema™ Torino FLI30436

Harman-Kardon AVR-754: Faroudja DCDi Cinema™ 10-bit Torino FLI30336
Harman-Kardon AVR-654: Faroudja DCDi Cinema™ 10-bit Torino FLI30336
Harman-Kardon AVR-354: Faroudja DCDi Cinema™ 10-bit Torino FLI30336
Harman-Kardon AVR-254: Faroudja DCDi Cinema™ 10-bit Torino FLI30336

Integra DTC-9.9: Silicon Optix HQV Reon VX-50
Integra DTC-9.8: Silicon Optix HQV Reon VX-50
Integra DTC-8.9: Silicon Optix HQV Reon VX-50
Integra DTC-8.8: Silicon Optix HQV Reon VX-50
Integra DTC-7.9: Faroudja DCDi Edge™ Hudson 2 FLi30502 (?)
Integra DTC-7.8: Faroudja DCDi Edge™ Hudson FLi8125
Integra DTC-6.9: Faroudja DCDi Edge™ Hudson 2 FLi30502 (?)
Integra DTC-6.8: Faroudja DCDi Edge™ Hudson FLi8125
Integra DTC-5.9: Faroudja DCDi Edge™ Hudson 2 FLi30502
Integra DTC-5.8: Faroudja DCDi Edge™ Hudson FLi8125

Marantz AV8003: Anchor Bay Technologies ABT?
Marantz SR5003: i-Chips IP00C7??
Marantz SR6003: i-Chips IP00C7??

Onkyo TX-NR906: Silicon Optix HQV Reon VX-50
Onkyo TX-NR905: Silicon Optix HQV Reon VX-50
Onkyo TX-SR876: Silicon Optix HQV Reon VX-50
Onkyo TX-SR875: Silicon Optix HQV Reon VX-50
Onkyo TX-SR806: Faroudja DCDi Edge™ Hudson 2 FLi30502
Onkyo TX-SR805: Faroudja DCDi Edge™ Hudson FLi8125
Onkyo TX-SR705: Faroudja DCDi Edge™ Hudson FLi8125
Onkyo TX-SR606: Faroudja DCDi Edge™ Hudson 2 FLi30502
Onkyo TX-SR605: Faroudja DCDi Edge™ Hudson FLi8125

Pioneer SC-09TX: Marvell Qdeo
Pioneer SC-07: Faroudja DCDi FLi?
Pioneer SC-05: Faroudja DCDi FLi?
Pioneer VSX-03TXH: Faroudja DCDi FLi?
Pioneer VSX-01TXH: Faroudja DCDi FLi?
Pioneer VSX-1018AH-K: Faroudja DCDi FLi?
Pioneer VSX-94TXH: Faroudja DCDi FLi?
Pioneer VSX-92TXH: Faroudja DCDi FLi?

Sherwood Newcastle R-972: Silicon Optix HQV Reon VX

Sony STR-DA5300ES: Faroudja DCDi Cinema™ 10-bit Cortez-Advanced FLi8638
Sony STR-DA4400ES: Faroudja DCDi Cinema™ 10-bit Cortez-Advanced FLi8638 (<- needs confirmation)
Sony STR-DA4300ES: Faroudja DCDi Cinema™ 10-bit Cortez-Advanced FLi8638
Sony STR-DA3400ES: Faroudja DCDi Cinema™ 10-bit Cortez-Advanced FLi8638 (<- needs confirmation)
Sony STR-DA3300ES: Faroudja DCDi Cinema™ 10-bit Cortez-Advanced FLi8638
Sony STR-DA2400ES: Faroudja DCDi Cinema™ 10-bit Cortez-Advanced FLi8638 (<- needs confirmation)
Sony STR-DG2100: Faroudja DCDi Cinema™ FLi?
Sony STR-DG1100: Faroudja DCDi Cinema™ FLi?
Sony STR-DG920: Faroudja DCDi Cinema™ FLi?

Yamaha RX-Z11: Anchor Bay Technologies ABT1018 + i-chips IP00C772 (deinterlacer)
Yamaha RX-V3800: Anchor Bay Technologies ABT1010 + i-chips IP00C772 (deinterlacer)
Yamaha RX-V1800: Anchor Bay Technologies ABT1010 + i-chips IP00C772 (deinterlacer)
Yamaha RX-V863: Anchor Bay Technologies ABT1010

P.S. Based on features and specs Faroudja measure up something like this:
Torino (DCDi Cinema™ 10-bit) >= Cortez-Advanced (DCDi Cinema™ 10-bit) > Cortez-Plus (DCDi Cinema™) > Cortez-Lite (DCDi Cinema™) > Hudson 2 (DCDi Edge™) > there's the FLi2310, a blast from the past.
Anchor Bay chips: ABT2010 > ABT1018 >ABT1010
Silicon Optix' top model is the HQV Realta (FPGA), next is Reon.


Παρακαλώ- μπορείτε να προσθέσετε, να αφαιρέσετε ή να διορθώσετε οτιδήποτε από τη λίστα, καθώς και να την αναβαθμίσετε με νέα μοντέλα που δεν είναι μέσα.
 
Last edited:

george69

New member
16 April 2009
35
Οι Yamaha DSP-Z7 και V3900 φοράνε το τελευταίο ΑΒΤ2010 της Anchor Bay.

Τί λένε φίλε μου τα ΑΒΤ της Anchor Bay σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντέλα όσον αφορά τη βασική ερώτηση δηλαδή το Video Upconversion ??
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Πριν καμιά 2ετία είχα δει DVD player με Realta και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό. Το θέμα είναι πως οι AVR που το έχουν κοστίζουν αρκετά και με τα ίδια χρήματα παίρνεις κορυφαίο εξωτερικό επεξεργαστή που δίνει ακόμα περισσότερες δυνατότητες.

Τα ABT είναι γνωστά από τους επεξεργαστές της DVDO, ενώ υπάρχουν και στα DVD players της Oppo από κάποια φάση και μετά (νομίζω τα πιο παλιά είχαν DCDi). Δύσκολο να γίνει σύγκριση χωρίς δοκιμή, αλλά δεν θα μου κάνει εντύπωση αν το 2010 είναι ανώτερο του Reon.
 

The^L0sT2

Senior Member
19 December 2008
574
Παλληνη
Και κατι που με εκνευρισε: στον Denon 1909, το faroudja αφορα upscaling σε σημα που ερχεται απο component, δλδ απλο βιντεο, και οχι κατι που μπαινει με HDMI(οπως ενα DVD) κρυο ντουζ δλδ. Το αγοραζεις για το DCDI, το αγαπας για για τα υπολοιπα-bye-
 

JDL9

Senior Member
2 October 2007
332
Αθήνα
Tο δυνατό σημείο του Realta είναι το post processing, όταν πρώτο μπήκε στο κορυφαίο Denon A1XVA το τμήμα του upscale και του video conversion το είχε αναλάβει το τσιπάκι της DVDO.
Στις νέες υλοποιήσεις της Denon είναι πια μόνο του, αλλά κάποια θεματάκια ακόμα και στον τομέα του post processing τα έχει, όπως είναι η υποβάθμιση του bit color αυστηρώς στα 10 bit, ειδηκά στους AVR σπάει νεύρα ότι σήμα και αν πάρει μιλάω πάντα για 12 bit θα το ρίξει στα 10, είναι επίσης και επιλεκτικό, δηλαδή θα επεξεργασθεί με άνεση 720p, 1080i και 1080p/24 αλλά θα κάνει pass through τα 1080p.
 

george69

New member
16 April 2009
35
Πριν καμιά 2ετία είχα δει DVD player με Realta και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό. Το θέμα είναι πως οι AVR που το έχουν κοστίζουν αρκετά και με τα ίδια χρήματα παίρνεις κορυφαίο εξωτερικό επεξεργαστή που δίνει ακόμα περισσότερες δυνατότητες.

Τα ABT είναι γνωστά από τους επεξεργαστές της DVDO, ενώ υπάρχουν και στα DVD players της Oppo από κάποια φάση και μετά (νομίζω τα πιο παλιά είχαν DCDi). Δύσκολο να γίνει σύγκριση χωρίς δοκιμή, αλλά δεν θα μου κάνει εντύπωση αν το 2010 είναι ανώτερο του Reon.


Δηλαδή φίλε μου, μου λες ότι -σε ότι αφορά το Video Upconversion- ο Yamaha V3900 (ABT 2010) είναι πολύ πιθανόν να είναι ανώτερος των Onkyo 906 και 876 (HQV Reon VX-50)?
Τα ρωτάω αυτά γιατί ψάχνομαι για αγορά AVR και με ενδιαφέρει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ η παράμετρος Video Upconversion!!!
Φυσικά και με ενδιαφέρει ΚΑΙ ο ήχος, αλλά εκεί θεωρώ ότι ακόμα και τα σχετικά "φθηνά" μοντέλα όπως 665 και 865 τα καταφέρνουν τέλεια- πόσο μάλλον τα σχετικά ακριβά (μέχρι 2000Ε), στα οποία ψάχνομαι εδώ και κάποιο καιρό για το καλύτερο Upconversion,το οποίο διαθέτουν.
Συμφωνώ μαζί σου ότι ο εξωτερικός επεξεργαστής εικόνας θα έκανε καλύτερη δουλειά με λιγότερα χρήματα, αλλά δεν ενδιαφέρομαι- Θέλω να τα έχω όλα σε ένα και όχι να μπλέκομαι με ένα σωρό συσκευές!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!:ciao:

ΥΓ: Ο Yamaha V3900 κάπου διάβασα (Τιμές Ελλάδος) ότι κοστίζει 1850 Ευρώ, δηλαδή περίπου όσο ο Onkyo 876 (1799Ε) και αρκετά φθηνότερος από τον Onkyo 906 (2300Ε).
 
Last edited:

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Ναι αυτό λέω (πως είναι πιθανό), αλλά δεν πιστεύω πως αξίζει η αγορά κάποιου ενισχυτή για αυτό τον λόγο.

Τι πηγές θα χρησιμοποιείς και σκοπεύεις να συνδέσεις στον ενισχυτή σου ?
 
Δηλαδή φίλε μου, μου λες ότι -σε ότι αφορά το Video Upconversion- ο Yamaha V3900 (ABT 2010) είναι πολύ πιθανόν να είναι ανώτερος των Onkyo 906 και 876 (HQV Reon VX-50)?
Τα ρωτάω αυτά γιατί ψάχνομαι για αγορά AVR και με ενδιαφέρει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ η παράμετρος Video Upconversion!!!
Φυσικά και με ενδιαφέρει ΚΑΙ ο ήχος, αλλά εκεί θεωρώ ότι ακόμα και τα σχετικά "φθηνά" μοντέλα όπως 665 και 865 τα καταφέρνουν τέλεια- πόσο μάλλον τα σχετικά ακριβά (μέχρι 2000Ε), στα οποία ψάχνομαι εδώ και κάποιο καιρό για το καλύτερο Upconversion,το οποίο διαθέτουν.
Συμφωνώ μαζί σου ότι ο εξωτερικός επεξεργαστής εικόνας θα έκανε καλύτερη δουλειά με λιγότερα χρήματα, αλλά δεν ενδιαφέρομαι- Θέλω να τα έχω όλα σε ένα και όχι να μπλέκομαι με ένα σωρό συσκευές!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!:ciao:

ΥΓ: Ο Yamaha V3900 κάπου διάβασα (Τιμές Ελλάδος) ότι κοστίζει 1850 Ευρώ, δηλαδή περίπου όσο ο Onkyo 876 (1799Ε) και αρκετά φθηνότερος από τον Onkyo 906 (2300Ε).

τα παιδια που ειχαν κανει το power buy απο γερμανια πριν λιγο καιρο ειχαν βρει τιμες απειρως χαμηλοτερες απο αυτες που αναφερεις για τα ονκυο...μιλαμε για 1000 ευρω πιο κατω. -bye-
 
Απάντηση: Re: Realta HQV vs Reon HQV vs Faroudja DCDi vs ABT

Ονκυο αγορα μονο απο το εξωτερικο (γερμανια) η διαφορα τιμης ειναι τεραστια.
ουπς με προλαβες

Πλέον(μετά την κάποια αλλαγή πολιτικής τιμών της εδω αντιπροσωπείας...) η διαφορά δεν είναι Τεράστια σε σχέση με την Ελλάδα,όμως παραμένει σοβαρή.
 

george69

New member
16 April 2009
35
Ναι αυτό λέω (πως είναι πιθανό), αλλά δεν πιστεύω πως αξίζει η αγορά κάποιου ενισχυτή για αυτό τον λόγο.

Τι πηγές θα χρησιμοποιείς και σκοπεύεις να συνδέσεις στον ενισχυτή σου ?


Προς το παρόν ένα DVD Player με USB,από το οποίο βλέπω με φλασάκι ταινίες σε μορφή Xvid και αργότερα σκέπτομαι την αγορά Media Player, που να υποστηρίζει όλα τα φορμά εικόνας-ήχου, όπως ας πούμε αρχεία *.mkv.
Για αγορά BD Player δεν το σκέφτομαι καθόλου μιάς και μου τη δίνει να είμαι τίγκα στα δισκάκια- έναν εξωτερικό σκληρό και σβήνεις-γράφεις όσες φορές θέλεις!!
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Προς το παρόν ένα DVD Player με USB,από το οποίο βλέπω με φλασάκι ταινίες σε μορφή Xvid και αργότερα σκέπτομαι την αγορά Media Player, που να υποστηρίζει όλα τα φορμά εικόνας-ήχου, όπως ας πούμε αρχεία *.mkv.
Για αγορά BD Player δεν το σκέφτομαι καθόλου μιάς και μου τη δίνει να είμαι τίγκα στα δισκάκια- έναν εξωτερικό σκληρό και σβήνεις-γράφεις όσες φορές θέλεις!!

Και οι δυο ενισχυτες ειναι πολυ καλή αγορα ,αλλα απο θεματα οδηγησης ο ΟΝΚΥΟ υπερτερει του ΥΑΜΑΗΑ και πιστεψε με τα πολλα βατ πλεον ειναι απαραιτητα, και οσο για τα πιο μικρα μοντελα που ανεφερες ειναι εντελως αναιμικα σε σχεση με τους δυο μεγαλους 906/3900.
Το ερωτημα ειναι απλο η αγοραζεις ΥΑΜΑΗΑ 3900 απο Ελλαδα η πας για 906 μονο απο Γερμανια (technikdirect or σλοπεν ) ειναι τοσο απλα τα πραγματα!
Οποιο απο τα δυο μηχανακια και αν αγορασεις θα σε καλυψει πληρως στις αναγκες σου!:2thumb22sup:
 

george69

New member
16 April 2009
35
Ρε παιδιά κοντεύω να χάσω τα αβγά και τα πασχάλια με αυτές τις νέες τεχνολογίες!!!
Και εξηγούμαι:
Δέστε τί διάβασα σε ένα αμερικάνικο σάιτ- αντίστοιχο με το δικό μας εδώ (στα αγγλικά):

Γράφει λοιπόν κάποιος για μιά Pioneer KURO PDP-6020FD τηλεόραση που έχει αγοράσει και τώρα προτίθεται να αντικαταστήσει τον παλιό του Yamaha RX-V1600 (HDMI 1.1 v) AVR.
Για να μην τα πολυλογώ ο τύπος ζητάει τη γνώμη των άλλων για το ποιός είναι ο καλύτερος AVR όσον αφορά το Video Upscaling σε 1080p που θα ταίριαζε στη νέα του τηλεόραση.
Kαι κάνει την εξής ερώτηση:
Will the video processing capability of my Pioneer Kuro also upconvert analog signals to digital 1080p? I always thought this was a requirement of the AVR and the HDTV simply displayed the native signal it received.

ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΕ:

1. Posted by Adam:
Hi. If the video source signal isn't at the same resolution as your television, it will be scaled. The issue is simply where will it be scaled and which component will do the best job. The scaling can be done at the source (e.g. upscaling DVD player), between the source and the TV (e.g. receiver), or at the TV itself.

If you send a 480i signal to a television with a 1920x1080 resolution, the television will scale the signal to match its native resolution. It has to. If the scaler in the TV is a good one, then there's no reason to do any scaling before hand (with either an upscaling DVD player or a video processor in a receiver).



2. Posted by bandphan:
your display will scale any image to match the native resolution of 1920x1080p. Adding processing could make the image quality worse. You have a very nice display, let it do its job. I go as far as to want zero processing of any kind, all images sent native untouched where as absolutley possible.

Δηλαδή με λίγα λόγια του λένε ότι δεν χρειάζεται να αγοράσει AVR για το Video Processing (ίσα-ίσα που μπορεί να χειροτερέψει την εικόνα!?!?!),παρά μόνο για την ποιότητα και ένταση του ήχου και ότι η τηλεόραση του, οποιοδήποτε σήμα κάτω από τα 1080p αυτόματα θα το κάνει Upscale, μιάς και είναι FullHD 1920x1080 (!?!?!?!)

Δηλαδή προς τί τότε αυτά τα Chip (Realta HQV, Reon HQV, Faroudja DCDi, ABT) για Video Processing μέσα στα πανάκριβα AVR- αφού αυτοί είναι μόνον για ήχο??
Μας δουλεύουν οι κατασκευαστές ή κάτι άλλο συμβαίνει?:behead:
 
Last edited:

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Εννοείται πως όλες οι τηλεοράσεις έχουν τους δικούς τους επεξεργαστές για να ταιριάζουν όλα τα εισερχόμενα σήματα στην native ανάλυση τους. Το θέμα είναι ποιος επεξεργαστής θα κάνει την καλύτερη δουλειά, αυτός της τηλεόρασης ή αυτός της πηγής ή του ενισχυτή.

Στην δική σου περίπτωση συνιστώ να στήσεις ένα σοβαρό HTPC και να στέλνεις από εκεί 1080p στο μέσο προβολής σου. Ειδικά αν έχεις σκοπό να βλέπεις κυρίως .mkv 1080p δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώσεις κάτι που θα χρησιμοποιείται από καθόλου ως ελάχιστα. Με βάση τα λεγόμενα σου ούτε κάποια τεράστια συλλογή από DVD έχεις, ούτε άλλες πηγές SD (πχ ένα δορυφορικό δέκτη).
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Όλες οι τηλεοράσεις Plasma/LCD, αν πάρουν ένα σήμα 480i/576i στην είσοδο τους, θα το κάνουν deinterlacing και upscale στην εγγενή ανάλυσή τους, διαφορετικά δεν θα μπορούν να το δείξουν. Η διαφορά έγκειται, στο τι ποιότητας deinterlacing και upscale κάνει το τσιπάκι της τηλεόρασης σε σχέση με τα HQV, DCDi, ABT, κτλ.

edit: Γιώργο, μαζί απαντήσαμε... :D
 

george69

New member
16 April 2009
35
Εννοείται πως όλες οι τηλεοράσεις έχουν τους δικούς τους επεξεργαστές για να ταιριάζουν όλα τα εισερχόμενα σήματα στην native ανάλυση τους. Το θέμα είναι ποιος επεξεργαστής θα κάνει την καλύτερη δουλειά, αυτός της τηλεόρασης ή αυτός της πηγής ή του ενισχυτή.

Στην δική σου περίπτωση συνιστώ να στήσεις ένα σοβαρό HTPC και να στέλνεις από εκεί 1080p στο μέσο προβολής σου. Ειδικά αν έχεις σκοπό να βλέπεις κυρίως .mkv 1080p δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώσεις κάτι που θα χρησιμοποιείται από καθόλου ως ελάχιστα. Με βάση τα λεγόμενα σου ούτε κάποια τεράστια συλλογή από DVD έχεις, ούτε άλλες πηγές SD (πχ ένα δορυφορικό δέκτη).

Όταν λες HTPC, εννοείς τους Media Players?? Δηλαδή WD, Popcorn κλπ???
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Δηλαδή φίλε μου, μου λες ότι -σε ότι αφορά το Video Upconversion- ο Yamaha V3900 (ABT 2010) είναι πολύ πιθανόν να είναι ανώτερος των Onkyo 906 και 876 (HQV Reon VX-50)?
Τα ρωτάω αυτά γιατί ψάχνομαι για αγορά AVR και με ενδιαφέρει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ η παράμετρος Video Upconversion!!!
Φυσικά και με ενδιαφέρει ΚΑΙ ο ήχος, αλλά εκεί θεωρώ ότι ακόμα και τα σχετικά "φθηνά" μοντέλα όπως 665 και 865 τα καταφέρνουν τέλεια- πόσο μάλλον τα σχετικά ακριβά (μέχρι 2000Ε), στα οποία ψάχνομαι εδώ και κάποιο καιρό για το καλύτερο Upconversion,το οποίο διαθέτουν.
Συμφωνώ μαζί σου ότι ο εξωτερικός επεξεργαστής εικόνας θα έκανε καλύτερη δουλειά με λιγότερα χρήματα, αλλά δεν ενδιαφέρομαι- Θέλω να τα έχω όλα σε ένα και όχι να μπλέκομαι με ένα σωρό συσκευές!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!:ciao:

ΥΓ: Ο Yamaha V3900 κάπου διάβασα (Τιμές Ελλάδος) ότι κοστίζει 1850 Ευρώ, δηλαδή περίπου όσο ο Onkyo 876 (1799Ε) και αρκετά φθηνότερος από τον Onkyo 906 (2300Ε).

Βασικα θα κανεις και τα δυο τεστ ,δηλαδη πρωτα upscale o AVR και επειτα το πανελ σου /προβολεας σου . Οποιος σου δωσει καλυτερα αποτελεσματα το χρησιμοποιεις. Παντως για 1300 ευρω που εχει ο 906 στην γερμανια ειναι best buy και ας μην χρησιμοποιεις τον scaler του. Ο επισης καλος ΥΑΜΑΗΑ 3900 εχει νομιζω λιγο πιο πανω στα 1400 με 1500 (το μαθαινουμε αυτο).
Τι μεσο προβολης εχεις για να δουμε τι scaler φοραει ?:BDBDG54: