Τοποθέτηση Κεντρικού σε επιπλο ιδιοκατασκευή

asxetopoulos

Senior Member
19 July 2006
360
Πάτρα
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα custom επιπλο για να βάλω όλα όσα έχω μαζέψει στο σαλόνι και από επάνω την TV.
Η σκέψη είναι το κεντρικό, να τοποθετηθεί ακριβώς κάτω από την TV σε μια θέση αφιερωμένη γιαυτό.

Μπορώ/πρέπει να το φέρω ίσα ίσα με τις διαστάσεις του, ή πρέπει να υπάρχει κενό γύρω γύρω του. Σκοπεύω να μην έχει ράχη το έπιπλο. Θα παίξει κάποιο ρόλο?

Ευχαριστώ
 

tsoulfas panagiotis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,047
το θεμα ειναι το κεντρικο να ειναι ακριβως απεναντι απο εκει που θα καθεσαι.Για εμενα ακομα καλυτερα να εχει κενο πισω για να αλλαζεις τα καλωδια ευκολοτερα κ να αεριζονται κ καλυτερα κ τα μηχανηματα σου.Εχω κανει κ εγω ακριβως το ιδιο,κοιταξε τη φωτο προσεχτηκα να δεις,κ εμενα το επιπλο εχει κενο πισω...
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    40.2 KB · Views: 135

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Μπορώ/πρέπει να το φέρω ίσα ίσα με τις διαστάσεις του, ή πρέπει να υπάρχει κενό γύρω γύρω του. Σκοπεύω να μην έχει ράχη το έπιπλο. Θα παίξει κάποιο ρόλο?

Ευχαριστώ


Δεν νομιζω οτι εχει καμμια ιδιαιτερη σημασια αν εχει μεγαλο κενο η οχι γυρω γυρω.Ασε οσο κενο χρειαζεται για να ειναι αισθητικο ωραιο το αποτελεσμα .Σημαντικοτερο ειναι (διορθωστε με αν δεν ειναι ετσι ) το υψος που βρισκεται σε σχεση με τα αυτια σου..:smile:
 

asxetopoulos

Senior Member
19 July 2006
360
Πάτρα
Θα είναι φυσικα ακριβώς κάτω από την ΤV.

επισυνάπτω ένα προσχέδιο.

Το ζήτημα ειναι αν πρέπει να το διαστασιολογήσω με βάση το κεντρικό ηχείο, ώστε να ταιριάζει ακριβώς στην εσοχή, ή δεν έχει σημασία να υπάρχει κενό γύρω γύρω του?
 

Attachments

  • tvrack1.gif
    tvrack1.gif
    49.6 KB · Views: 103
Last edited:

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Εγω θ' αφηνα κενο γυρω-γυρω (και αρκετο) για την περιπτωση μελλοντικης αναβαθμισης... Φαντασου να θελεις καποια στιγμη στο μελλον να βαλεις ενα διαφορετικο ηχειο και να μη χωραει...

Δοκιμασε κατασκευη που η tv δε θα παταει απο πανω απ το κεντρικο ηχειο αλλα η θεση του κεντρικου να ειναι κατι σαν ανεστραμενο 'Π' (ανοιχτο απο πανω) ... δεν ξερω τωρα αν με καταλαβες.
 
Last edited:

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Θα είναι φυσικα ακριβώς κάτω από την ΤV.

επισυνάπτω ένα προσχέδιο.

Το ζήτημα ειναι αν πρέπει να το διαστασιολογήσω με βάση το κεντρικό ηχείο, ώστε να ταιριάζει ακριβώς στην εσοχή, ή δεν έχει σημασία να υπάρχει κενό γύρω γύρω του?



Μια μικρη ξανα σφηνα πανω σε αυτο που ειπα πριν ,μια και θελω και εγω να φτιαξω κατι αντιστοιχο.

Υποθετω οτι θα βλεπεις απεναντι σε καποιο καναπε.Ποσο υψος εχει το επιπλο που θα φτιαξεις και ποση αποσταση ( αν εχει ) -στο υψος παντα-εχει το κεντρικο οπως το εχεις φανταστει συμφωνα με τα ..αυτια σου οπως ειπα.

Πρεπει να ειναι οσο το δυνατον στο ιδιο οριζοντιο επιπεδο (πραγμα που σημαινει οτι το επιπλο θα εχει ενα σημαντικο υψος ) η δεν εχει τελικα και τοσο μεγαλη σημασια αυτο ?

Θα ηθελα και εγω να σιγουρευτω για αυτο πριν αρχισω την κατασκευη.
 
Last edited:

asxetopoulos

Senior Member
19 July 2006
360
Πάτρα
Φαντάζομαι ότι ιδανικά θα ήταν να είχες μία ηχοπερατή TV και το ηχείο να έμπαινε πίσω από την οθόνη.... οπότε το βάζεις πάνω ή κάτω.

αν ανεβάσεις το κεντρικό στο ύψος του αυτιού σου, τότε πρέπει να στείλεις την τηλεόραση ακόμα πιο ψηλά φαντάζομαι....

δεν ειμαι γνώστης, ας δωσει κάποιος άλλος τα φώτα του....
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Βρε παιδια, σιγα τωρα αν δεν ειναι το κεντρικο ακριβως στο υψος του αυτιου.
Τοσα και τοσα δεν ειναι ιδανικα στον μεσο χωρο, αυτο μας ενοχλει?
Δεν γινεται και την οθονη να εχεις στο ιδανικο υψος, και το κεντρικο επισης. Απλα πραγματα. Χωρια που νομιζω οτι με το οριζοντιο ευρος που δινουν τα κεντρικα, δεν ειναι απαραιτητη προϋποθεση να το βαλεις "καρφι" στην ευθεια.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Εγω ας πουμε το εχω στους 35 - 55 (το κατω / πανω του) απο το εδαφος, και την οθονη στους 60 απο το εδαφος.
Ναι, για εμενα αυτο ειναι το ιδανικο....
Και ξερω οτι ειναι λαθος σε σχεση με τα L / R.
Τι να γινει ομως, ειπαμε, ειναι δυσκολο να ειναι ολα στην ιδανικη τους θεση -bye-
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Καλο ειναι το ηχειο να ειναι στο υψος του αυτιου αλλα οπως σωστα λες η tv μετα θα ειναι ψηλα. Οποτε δυο λυσεις η βαζεις το ηχειο στο υψος αυτιου και την tv απο πανω (με κλιση προς τη θεση θεασης ομως) η το ηχειο πιο χαμηλα με μια κλιση προς τα πανω...-bye-

Ντινο μαζι γραφαμε...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Και για να δωσω και μια ιδεα στον φιλο Asxetopoulo, αν σου το "επιτρεπει" το στυλ που εχεις στον χωρο σου, αντι για επιπλο, φτιαξε 2 - 3 μεγαλα (φαρδια / πλατια / βαθια / παχια) ραφια, και θα εισαι γκουρμε. (μινιμαλ κατασταση δλδ)

Χωρια που δεν θα ειναι δεσμευτικα (αναφορικα με την "χωρητικοτητα" τους) σε μελλοντικη αναβαθμιση.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Και για να δωσω και μια ιδεα στον φιλο Asxetopoulo, αν σου το "επιτρεπει" το στυλ που εχεις στον χωρο σου, αντι για επιπλο, φτιαξε 2 - 3 μεγαλα (φαρδια / πλατια / βαθια / παχια) ραφια, και θα εισαι γκουρμε. (μινιμαλ κατασταση δλδ)

Χωρια που δεν θα ειναι δεσμευτικα (αναφορικα με την "χωρητικοτητα" τους) σε μελλοντικη αναβαθμιση.

+1:a0210:
 

asxetopoulos

Senior Member
19 July 2006
360
Πάτρα
Τα ράφια ήταν μια επιλογή, η οποία επρεπε να συνοδευτεί με φοβερο cable management, το οποίο δεν ειμαι σε θέση να κάνω.

μου ήλθε όμως κάτι άλλο στο μυαλό σαν ιδέα, θα το σκετσάρω αυριο....

πάντως για να κλεισουμε το θέμα, δεν απαιτείται να είναι το ράφι ισα ίσα με το κεντρικό...
 
Οπως είπαν και οι φίλοι πριν το ιδανικό είναι τέντρο των μεγαφώνων του κεντρικού ηχείου να πέφτει στο κέντρο του κεφαλιού μας απο το σημείο και την στάση που συνήθως καθόμαστε.Φυσικά ο διανικός συνδιασμός μαζί με αυτή την τοποθέτηση, είναι να συμπίπτουν τα μεγάφωνά του στο ύψος με αυτά των κυρίως ηχείων.Σε περίπτωση που το κεντρικό ηχείο είναι ψηλότερα, καλό θα εναι να υπάρχει άνεση στο ράφι γιά να του δώσουμε την απαραίτητη κλίση προς τα κάτω.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Τα ράφια ήταν μια επιλογή, η οποία επρεπε να συνοδευτεί με φοβερο cable management, το οποίο δεν ειμαι σε θέση να κάνω.

Καθολου. Απο το ιδιο υλικο, μια πλατη

μου ήλθε όμως κάτι άλλο στο μυαλό σαν ιδέα, θα το σκετσάρω αυριο....

πάντως για να κλεισουμε το θέμα, δεν απαιτείται να είναι το ράφι ισα ίσα με το κεντρικό...

οχι

-bye-
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Και για να δωσω και μια ιδεα στον φιλο Asxetopoulo, αν σου το "επιτρεπει" το στυλ που εχεις στον χωρο σου, αντι για επιπλο, φτιαξε 2 - 3 μεγαλα (φαρδια / πλατια / βαθια / παχια) ραφια, και θα εισαι γκουρμε. (μινιμαλ κατασταση δλδ)

Χωρια που δεν θα ειναι δεσμευτικα (αναφορικα με την "χωρητικοτητα" τους) σε μελλοντικη αναβαθμιση.

+1000
μαζι σου:grinning-smiley-043
 

asxetopoulos

Senior Member
19 July 2006
360
Πάτρα
Όμορφο και καλοφτιαγμένο.....

Όμως η σύζυγος ζητάει κάτι χαμηλό και πρέπει να περιοριστώ πολύ στο ύψος....
 
18 June 2006
750
Ελληνικο
Απάντηση: Re: Τοποθέτηση Κεντρικού σε επιπλο ιδιοκατασκευή

Όμορφο και καλοφτιαγμένο.....

Όμως η σύζυγος ζητάει κάτι χαμηλό και πρέπει να περιοριστώ πολύ στο ύψος....
Κοιτα εμενα πηρε υψος λογω σαμπ,εσυ το φτιαχνεις πιο χαμηλο.-bye-