Dolby Pro Logic IIz

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
http://www.dolby.com/consumer/technology/prologic-IIz.html

Ακούγεται ενδιαφέρον.

Τα κανάλια ύψους θα κάνουν την διαφορά άραγε;

Κάπου είχα διαβάσει ότι η πληροφορία του ύψους περιέχεται ήδη στα πολυκάναλα φορμα.

Αυτό πρώτη φορα το ακούω πάντως ενώ έχω την υποψία ότι τo IIz θα κάνει απλώς ''επεξεργασία'' και όχι ''εξαγωγή'' υφιστάμενης πληροφορίας.

Είμαι περίεργος να δω τι θα παίξει.
 
Last edited:

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Εντάξει σκέφτονται κάθε φορά τι καινούργιο να προσθέσουν!
Εγώ ακούω με 5.0 (χωρίς subwoofer) και δεν σκέφτομαι να προσθέσω κανένα άλλο επιπλέον ηχείο στο σαλόνι μου.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Αν μη τι άλλο, το συγκεκριμενο feature φανταζει ενδιαφέρον και όντως δίνει άλλη ''διασταση'' στον ήχο.

Τωρα από εκεί και πέρα και stereo μπορει να βλέπει τις ταινίες του κάποιος σε 14αρα CRT και να ειναι καλυμμένος....
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Αν μη τι άλλο, το συγκεκριμενο feature φανταζει ενδιαφέρον και όντως δίνει άλλη ''διασταση'' στον ήχο.

Τωρα από εκεί και πέρα και stereo μπορει να βλέπει τις ταινίες του κάποιος σε 14αρα CRT και να ειναι καλυμμένος....

Ναι ειναι πολυ ενδιαφερον, πριν καιρο ανοιξε ενα νημα ο φιλος ο The^L0st2 με θεμα ποια hd format ηχου προτιματε ,ισως γιατι δεν ειναι ακομα γνωστα σε ολους ( τα ακους κυριως σε bd) το νημα αν και ειχε ενδιαφερον δεν .....
Θα το βρω να το ξαναφερω στον αφρο(μην ανοιξουμε αλλο)
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Dolby Pro Logic IIz

Αν μη τι άλλο, το συγκεκριμενο feature φανταζει ενδιαφέρον και όντως δίνει άλλη ''διασταση'' στον ήχο.

Τωρα από εκεί και πέρα και stereo μπορει να βλέπει τις ταινίες του κάποιος σε 14αρα CRT και να ειναι καλυμμένος....

Την άλλη "διάσταση" στον ήχο την έδωσε το πέρασμα από τον stereo ήχο με τα 2 ηχεία, στον surround με την πρόσθεση του κεντρικού και των δύο περιφερειακών.

Από 'κει και πέρα προσθέσαμε ακόμα surround back, surround πλαϊνά, η Yamaha βάζει τα presence κ.ο.κ. Πήγαμε στο 7.1 στο 9.1 στο 10.1 και πάει λέγοντας... Παραλλαγές του ίδιου θέματος...

Σίγουρα οι εταιρίες θέλουν να πουλάνε αλλά όλα τα πράγματα έχουν και ένα όριο...
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Re: Απάντηση: Re: Dolby Pro Logic IIz

Την άλλη "διάσταση" στον ήχο την έδωσε το πέρασμα από τον stereo ήχο με τα 2 ηχεία, στον surround με την πρόσθεση του κεντρικού και των δύο περιφερειακών.

Από 'κει και πέρα προσθέσαμε ακόμα surround back, surround πλαϊνά, η Yamaha βάζει τα presence κ.ο.κ. Πήγαμε στο 7.1 στο 9.1 στο 10.1 και πάει λέγοντας... Παραλλαγές του ίδιου θέματος...

Σίγουρα οι εταιρίες θέλουν να πουλάνε αλλά όλα τα πράγματα έχουν και ένα όριο...

Εγώ σταμάτησα στο 7.1 και νομίζω ότι είμαι καλυμμένος γαι πολλά νέα format...

Σύριε στα πόσα είσαι???
 

Jargon

AVClub Enthusiast
10 February 2008
867
ΑΘΗΝΑ
Η αλήθεια είναι ότι μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον και αν πραγματικά αξίζει θα το έκανα. Από την άλλη με προβληματίζει το ότι σε αυτή τη θέση δεν μπορεί να βάλει κανείς μεγάλα ηχεία και φοβάμαι ότι αν κάποιος έχει μπροστινή τριάδα που αποτελείται από μεγάλα ηχεία τότα αυτά θα επιβάλλονται δεόντος...

Έχω βρει πάντως και ποια χρειάζομαι για αυτή τη θέση...http://www.bowers-wilkins.com/display.aspx?infid=1164 ....

Η επόμενη όμως αγορά θα είναι δύο SUB..
 
Εδώ καλά καλά η πλειοψηφία δεν μπορεί να χωρέσει σωστά 5,1....
Πάντως τα κανάλια ύψους μου ακύγονται πολύ ενδιαφέροντα, αλά το θέμα είναι να υπάρχει και σωστή πληροφορία γιά αυτά...
Εχω σταματήσει στο 7,1 και δεν νομίζω ότι θα πάω και παραπάνω, αν και ο χώρος μου το επιτρέπει...
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: Απάντηση: Dolby Pro Logic IIz

Οπως ηδη ειπα στο 1ο post, αυτη ειναι η απορία μου και εμενα...

Σύριε (και Γιάννη), για να είναι η πληροφορία του ύψους εκεί και να μην αποτελέσει προιόν "συνθεσης" ιδίως στις λιγότερο πρόσφατες ταινίες, θα πρέπει να είχε προβλεφθει είτε κατα την ηχοληψία είτε κατα το remix.

Αυτό σημαίνει ότι το Prologic IIz υπάρχει σιωπηρά στο οπλοστάσιο των κινηματογραφικών εταιρειών πριν βγεί το standard επίσημα στον αέρα !

Στο τέλος πάντως, θα βγουμε εμείς για να χωρέσουν τα ηχεία. Ασε που ποιός ακούει τη γκρίνια απο το έτερο ήμισυ :grandpa:
-bye-
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Dolby Pro Logic IIz

Σύριε (και Γιάννη), για να είναι η πληροφορία του ύψους εκεί και να μην αποτελέσει προιόν "συνθεσης" ιδίως στις λιγότερο πρόσφατες ταινίες, θα πρέπει να είχε προβλεφθει είτε κατα την ηχοληψία είτε κατα το remix.

Αυτό σημαίνει ότι το Prologic IIz υπάρχει σιωπηρά στο οπλοστάσιο των κινηματογραφικών εταιρειών πριν βγεί το standard επίσημα στον αέρα !

Στο τέλος πάντως, θα βγουμε εμείς για να χωρέσουν τα ηχεία. Ασε που ποιός ακούει τη γκρίνια απο το έτερο ήμισυ :grandpa:
-bye-

Aκόμη να την ξεπεράσεις αυτή...την γκρίνια ενοώ;-bye-
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Dolby Pro Logic IIz

Aκόμη να την ξεπεράσεις αυτή...την γκρίνια ενοώ;-bye-

Αστα να πάνε Γιάννη μου ...
Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι τι θα ζητήσει ως "αντισταθμηστικά οφέλη" !

Εκεί είναι που μπαίνει βαθύτατα το χέρι στην τσέπη ! Και δεν θα μπορώ να κάνω και τον :smileJap:
:flipout::flipout:
 

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Εγω είμαι στο 7.2 και αν όπως λέει και ο σύριος μπορεί να εξαχθεί η πληροφορία , απο το μπλε δισκάκι , θα πήγαινα σε άλλα δυο , άνετα, με παίρνει άνετα και ο χώρος.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,710
Αθήνα
Αν κρίνω από το όνομα (Prologic) κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για DSP που χρησιμοποιεί τη διαδικασία matrix για τα επιπλέον κανάλια, όπως γίνεται μέχρι τώρα.

Λογικά θα ακολουθήσουν και τα format.