Image Retention σε Pioneer 6090

WREXY

Established Member
IMG00039-20090530-1416.jpg


IMG00039-20090530-1416a.jpg



Εχω image retention στη τηλεοραση μου. Αυτα τα κ*λο καναλια θελουν πολυ ξυλο με τα λογοτυπα τους. To IR μου ειναι απο το Nova sports 2. Εχω μια εβδομαδα που παλευω αλλα δεν φευγει. Εχει σβησει ελαφρα αλλα της τελευταιες μερες δεν βλεπω να σβηνει αλλο. Εχω κανει 10 ωρες video pattern, και 5 νυχτες το χιονι απο κενα καναλια αλλα δεν φευγει. Οσοι εχετε κουρο η και αλλες πλασμα προσεξτε. Τα καναλια, τι τα θελουν τοσο εντονα τα λογοτυπα τους? Λες και δεν τα βλεπουμε! Μονο το Nova cinema 1, 2 και 3 τα εχουν transparent και δεν κανουν ζημια! Τα αλλα ομως.........:furious3:
 

el_el

Senior Member
14 September 2006
320
καπου ειχα διαβασει πως ισως χρειαστει μεχρι και μηνα να παιζει χιονια
http://www.pioneer.eu/eur/faq/986/17/index.html εδω λεει για μια βδομαδα αλλα καπου το χα βρει, αν το πετυχω θα το ανεβασω
 
Last edited:

WREXY

Established Member
Σε ευχαριστω El el! :grinning-smiley-043

Στο Αγγλικο AV forums ενας τεχνιτης, o Bumtious, λεει οτι χρειαζετε 4 φορες χιονι x οσο χρονο εκανε να εμφανιστει το IR. Δηλαδη αν το IR εμφανιστηκε σε 4 ωρες, θελει 16 ωρες χιονι. Εγω δεν ξερω σε ποσο χρονο εμφανιστηκε το δικο μου IR. Το ειδα κατα τυχη οταν εβαλα το input 1 για να δω DVD πριν ανοιξω το DVD player. Η τηλεοραση ηταν σε 4:3 και ειδα το IR στη γκρι μπαρα οπως στην παραπανω φωτο. Αν δεν ηταν σβηστο το DVD player δεν θα ειχα δει το IR. Αρα δεν ξερω σε ποσο χρονο εμφανιστηκε. Οταν βλεπω τηλεοραση το IR φαινεται πολυ ελαφρια σε ανοιχτα χρωματα οπως κιτρινο. Δεν το ειχα προσεξει μεχρι τωρα που το ειδα στο γκρι...........
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Κατέβασε το DVD στρωσίματος, βάλτο να παίξει ολόκληρο το βράδυ και πιστεύω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Μετά φυσικά καλό είναι να αποφεύγεις τα κάδρα 4:3...
 

WREXY

Established Member
Thanks Panos!

Δεν εβλεπα σε 4:3. Ετειχε κατα λαθος το input 1 να ηταν σε 4:3 οταν αλαξα απο το input 2 που εχω τη Νοβα και επειδη ηταν σε 4:3 με αφεισε να δω το IR. Αν δεν ηταν σε 4:3 εκεινη τη στιγμη που αλαξα input, δεν θα ειχα δει το IR. Παντα σε 16:9 βλεπω και ας βλεπω τα προγραμματα παραμορφωμενα
 

Trisalon

AVClub Addicted Member
30 May 2008
1,367
Εχω image retention στη τηλεοραση μου. Αυτα τα κ*λο καναλια θελουν πολυ ξυλο με τα λογοτυπα τους. To IR μου ειναι απο το Nova sports 2. Εχω μια εβδομαδα που παλευω αλλα δεν φευγει. Εχει σβησει ελαφρα αλλα της τελευταιες μερες δεν βλεπω να σβηνει αλλο. Εχω κανει 10 ωρες video pattern, και 5 νυχτες το χιονι απο κενα καναλια αλλα δεν φευγει. Οσοι εχετε κουρο η και αλλες πλασμα προσεξτε. Τα καναλια, τι τα θελουν τοσο εντονα τα λογοτυπα τους? Λες και δεν τα βλεπουμε! Μονο το Nova cinema 1, 2 και 3 τα εχουν transparent και δεν κανουν ζημια! Τα αλλα ομως.........:furious3:

Τσαμπα ανησυχεις , μια φορα ειχε ξεχασει ο αδερφος μου ανοιχτο το Grand turismo σε pause καπου 8 ωρες ,φυσικα δεν γνωριζε περι Burn in και λοιπα με εκανε τουρκο , γυρνωντας πισω βλεπω στη μιση οθονη τις γραματοσειρες να εχουν αποτυπωθει πανω στην οθονη πολυ αντιαισθητικο, φαινοντουσαν ακομα σε σκοτεινες σκηνες στα games (uncharted)

Εκανα το εξης εβαλα και επαιζα παιχνιδια και τα εκανα εναλλαγη ανα 30 λεπτα ( uncharted , heavenly sword ,mgs4 , buzz) και στο τελος πατησα και ενα 5 λεπτο pause στο buzz
Αποτελεσμα εξαφανιστηκαν τα παντα το μονο που εμεινε το λογοτυπο του Buzz ωσπου εφυγε οταν μπηκα στο μενου του ps3
image rentention ολοι εχουμε ,ακομα και λιγα λεπτα να αφησεις ανοιχτο το μενου του ps3 θα το δεις στην οθονη σου , αλλα αυτα φευγουνε δεν μενουνε μονιμα

Θεωρω τελειως απιθανο να παθει καποιος burn in σε βαθμο που να τον γραψουμε στο rekor guiness :flipout:

Τι χιονια και βροχες :flipout: παιξετε οσον το δυνατον περισσοτερα παιχνιδια με γρηγορες εναλλαγες εικονων (cinematic games κατα προτιμηση) να δειτε που θα παει το image rentetion
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
το χιόνι είναι πιο αποτελεσματικό απο οτιδήποτε παιχνίδι.
 
17 June 2006
23,823
Αθήνα
Απάντηση: Re: Image Retention σε Pioneer 6090

Σε ευχαριστω El el! :grinning-smiley-043

Στο Αγγλικο AV forums ενας τεχνιτης, o Bumtious, λεει οτι χρειαζετε 4 φορες χιονι x οσο χρονο εκανε να εμφανιστει το IR. Δηλαδη αν το IR εμφανιστηκε σε 4 ωρες, θελει 16 ωρες χιονι. Εγω δεν ξερω σε ποσο χρονο εμφανιστηκε το δικο μου IR. Το ειδα κατα τυχη οταν εβαλα το input 1 για να δω DVD πριν ανοιξω το DVD player. Η τηλεοραση ηταν σε 4:3 και ειδα το IR στη γκρι μπαρα οπως στην παραπανω φωτο. Αν δεν ηταν σβηστο το DVD player δεν θα ειχα δει το IR. Αρα δεν ξερω σε ποσο χρονο εμφανιστηκε. Οταν βλεπω τηλεοραση το IR φαινεται πολυ ελαφρια σε ανοιχτα χρωματα οπως κιτρινο. Δεν το ειχα προσεξει μεχρι τωρα που το ειδα στο γκρι...........

Τελικά έφυγε; ή ακόμα παραμένει;
 

WREXY

Established Member
Update στο image retention που ειχε η 6090 μου.

Μαιος 2009
IMG00039-20090530-1416.jpg


Αυγουστος 2010
IMG00102-20100731-1536.jpg

Πολυ λιγω εχει μεινει. Ισια Ισια που φενετε. Εχει παρει πολυ χρονο να φυγει, αλλα φευγει. Αρα δεν ηταν screen burn. To image retention ηταν απο το λογοτυπο της Nova sports 2 και φενετε στην πανω δεξια πλευρα στην πρωτη φωτο και πολυ ελαχηστα στην δευτερη.