ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ ΧΕΙΛΗ - The Reader

Πως σας φανηκε η ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....


















ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ ΧΕΙΛΗ - The Reader












Παιζουν : Κέιτ Γουίνσλετ, Ρέιφ Φάινς, Ντέιβιντ Κρος, Λίνα Όλιν, Μπρούνο Γκανζ

Σκηνοθεσια :Στίβεν Ντάλντρι

Φορμα : 16x9 WIDESCREEN - DOLBY DIGITAL 5.1

Υποτιτλοι : Ελληνικά

Γλωσσα : Αγγλικά

Διαρκεια 119'

Εταιρεια διανομης : ODEON









Στη μεταπολεμική Γερμανία, ο δεκαπεντάχρονος Μάικλ Μπεργκ ερωτεύεται την Χάννα. μια γυναίκα με τα διπλά του χρόνια. Μεταξύ τους γεννιέται μια μυστική ερωτική σχέση. Κάποια στιγμή η Χάννα εξαφανίζεται και ο Μάικλ πληγώνεται. Οκτώ χρόνια αργότερα, ως φοιτητής νομικής, παρακολουθεί μια δίκη για τα εγκλήματα των Ναζί και ανακαλύπτει σοκαρισμένος ότι κατηγορούμενη είναι η Χάννα. Καθώς, με την εξέταση, έρχεται στην επιφάνεια το παρελθόν της, ο Μάικλ ανακαλύπτει ένα μυστικό που θα επηρεάσει τις ζωές και των δύο για πάντα...





http://www.youtube.com/watch?v=8tCqSm4Phug
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Σπουδαια ταινια! Η Κειτ Γουινσλετ πραγματικα αποδεικνυει το ποσο μεγαλη ηθοποιος ειναι! Επειδη ειδα την ταινια χωρις να εχω διαβασει το παραμικρο, εντυπωσιαστηκα απο την τροπη της υποθεσης. Εξαιρετικος και ο νεαρος Γερμανος ηθοποιος ενω ο Φαινς υποδυεται τον ρολο του "αβιαστα".
Το BluRay με αψεγαδιαστη εικονα και ηχο, βοηθησε στο να "μπω" στην ταινια..
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Εξαιρετική ταινία. Λιτή , χωρίς φιοριτούρες , χωρίς δημαγωγίες . Η Γουίνσλου απίστευτη . Κατάφερε ακόμα και το σώμα της και οι κινήσεις της να δείχνουν χοντροκομμένες και άγαρμπες ( με απόλυτη φυσικότητα) σαν να ήταν πράγματι μια αγράμματη χωριάτα αντικοινωνική Γερμανίδα .
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Αρκετά καλή ταινία.
Και ο Ελληνικός Τίτλος πιό επιτυχημένος απο τον Πρωτότυπο.
Η Γουίνσλετ ήταν πάντα πιό αδικημένη σέ σχέση μέ άλλες πιό ´εντυπωσιακές'Στάρ.
Η Ερμηνεία της Πειστικότατη ειδικά στο πρώτο μέρος,αλλά και στο Δικαστήριο όπου παίζει συνεχώς ´κόντρα´στόν Ρόλο της
Μόνη μου επιφύλαξη το Μακιγιάζ ,γιά το οποίο όμως δέν ευθύνεται η ίδια.
Εξαιρετικός επίσης ο Νεαρός.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,669
Αθήνα
Για μένα η καλύτερη ταινία απ´όλες τις πρόσφατες υποψηφιότητες γιά Όσκαρ.
Και η δεύτερη καλύτερη, συμπτωματικά (?), πάλι με την Κέιτ Γουίνσλετ "Ο δρόμος της ανεξαρτησίας". Όσο τη βλέπω τόσο μετανοιώνω γι' αυτά που της είχα σούρει στον "Τιτανικό". Εξεραιτική ηθοποιός.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Εμένα μου φάνηκε σαν 2 ταινίες. Το 1ο ημίωρο/45λεπτο που απορούσα που το πάει η ταινία και τι θέλει να πει ο ποιητής, και η υπόλοιπη που είχε και υπόθεση.
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Ακριβώς την αντίθετη άποψη αποκόμισα εγώ, φίλε petasis. Μου φάνηκε εξαιρετική μέχρι λίγο μετά τη φυλάκιση. Μετά, δηλαδή στα τελευταία 30-45 λεπτά, δεν ήξερε που να την πάει.

Εξαιρετική η Winslet, καθόλου κακός ο μικρός David Kross. Ο χαρακτήρας του Fiennes ήταν μάλλον άχρηστος, αλλά έδωσε την ευκαιρία για κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες λύσεις στο μοντάζ. Το μακιγιάζ όντως δεν πείθει ιδιαίτερα.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Για άλλη μια φορά μια εξαιρετική Γουίνσλετ,σε μια εξαιρετική ερμηνεία.

Στην αρχή η ταινία μοιάζει σχεδόν "ποιοτικά πορνογραφική", η εξέλιξή της και η κορύφωση με την "αποκάλυψη" στο δικαστήριο αποζημιώνουν.
Το φινάλε όντως λίγο μουδιασμένο αλλά δεν στερεί από το σύνολό της.

Υπέροχη..
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Πολύ καλή σε όλα της, κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον, εκτός ίσος του τελευταίου μέρους όπου πέφτει αισθητά η ένταση!
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Συγκινητική ταινία (να έπαιξε ρόλο η 50' οθόνη; Δεν ξέρω).
Ήταν η πρώτη ταινία σε dvd που βλέπω στην καινούργια τηλεόραση και μου δίνεται η εντύπωση ότι οι πολλές ίντσες σε βάζουν "μέσα" στο έργο.
Που να την έβλεπα και σε bluray (αν είχα...)