Προβλημα με Pioneer 5090h

17 July 2006
74
Παρελαβα σημερα την εν λογω τηλεοραση και μου παρουσιαζει το εξης:
Σε θεαση τηλεοπτικου υλικου και μονο, σε ολοκληρη την πανω πλευρα φαινονται κατι σαν αριθμοι η γραμματα (δεν μπορω να καταλαβω), που δινουν την εντυπωση ενος display χρονομετρητη!
Δωστε ιδεες για τη λυση γιατι ταχω παιξει σημερα...
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Τι είναι πάλι τούτο;;;;
Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία να δούμε;
Και μάλλον έπρεπε να ανοίξεις το νήμα στην κατηγορία με τις βλάβες - προβλήματα.
Ας το μετακινήσει ο Γιώργος μόλις μπορέσει..
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Για αρχή δοκίμασε να πας στο Αρχικό Μενού>Επιλογή>Θέση>Οριζ/Κατακ. Ρύθμιση και να μετακινήσεις το ενεργό κομμάτι της οθόνης κατακόρυφα μέχρι να εξαφανιστεί ο θόρυβος από πάνω. Αν δεν εμφανιστεί από κάτω είσαι ΟΚ.
 
17 July 2006
74
Απάντηση: Re: Προβλημα με Pioneer 5090h

Δυστυχως το μετακινησα μεχρι το τερμα με την καθετη μετατοπιση. Δεν φευγει τελειως..
 

acoustics

Senior Member
27 August 2007
642
... σε ολοκληρη την πανω πλευρα φαινονται κατι σαν αριθμοι η γραμματα (δεν μπορω να καταλαβω), που δινουν την εντυπωση ενος display χρονομετρητη!
Δωστε ιδεες για τη λυση γιατι ταχω παιξει σημερα...


Μήπως είναι η αντίστροφη μέτρηση μέχρι την καταστροφή του κόσμου το 2012?
 
17 July 2006
74
Απάντηση: Re: Προβλημα με Pioneer 5090h

Μήπως είναι η αντίστροφη μέτρηση μέχρι την καταστροφή του κόσμου το 2012?

Μην το διακωμωδεις το θεμα φιλε μου! Αν εχεις να προτεινεις κατι να βρεθει λυση, θα σου πω "ευχαριστω". Εξω απο το χορο χορευεις καλα...
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Οι κάτοχοι ίσως θα μπορούσαν να βοηθήσουν, αλλά έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει άλλη διαθέσιμη ρύθμιση. Νομίζω πως αυτό που βλέπεις είναι ο κλασικός θόρυβος που έχει το αναλογικό σήμα στις άκρες (για αυτό οι τηλεοράσεις κάνουν overscan) και πως δεν είναι βλάβη με την έννοια κάποιου ελαττωματικού εξαρτήματος, αλλά λάθος ρύθμιση από το εργοστάσιο.

Όταν παίζεις με τις αναλογίες (Wide, Full, 4:3 κλπ) του κάδρου πως συμπεριφέρεται ο θόρυβος ?

Αν δεν βρεις άκρη μέσα στο ΣΚ, νομίζω καλό είναι να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που έγινε η αγορά ώστε να κανονίσετε αντικατάσταση.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,744
ΑΘΗΝΑ
Παρελαβα σημερα την εν λογω τηλεοραση και μου παρουσιαζει το εξης:
Σε θεαση τηλεοπτικου υλικου και μονο, σε ολοκληρη την πανω πλευρα φαινονται κατι σαν αριθμοι η γραμματα (δεν μπορω να καταλαβω), που δινουν την εντυπωση ενος display χρονομετρητη!
Δωστε ιδεες για τη λυση γιατι ταχω παιξει σημερα...

δοκιμασε να βαλεις μια εσωτερικη κεραια και πες μας εαν σου κανει το ιδιο
 
17 July 2006
74
Δυστυχως το προβλημα δεν λυνεται με την αλλαγη των αναλογιων. Απλα με το wide, κρυβεται. Επισης εμφανιζεται και οταν η κεραια ειναι εκτος (!!!) οποτε δεν τιθεται θεμα δοκιμης με εσωτερικη κεραια. Δεν νομιζω οτι προκειται για θορυβο αναλογικου σηματος. Μου φαινεται οτι το service στα μερη σας δεν το γλυτωνω! Ασε και πως το φοβαμαι...
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Σου το κάνει σε όλα τα κανάλια ή μόνο στον Σκαι ?????
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,619
Μπακοτσιάνος...
Re: Απάντηση: Προβλημα με Pioneer 5090h

Μου φαινεται οτι το service στα μερη σας δεν το γλυτωνω! Ασε και πως το φοβαμαι...

Φίλε μου "μόλις 3 μέρες αγορά" και "service" είναι δύο φράσεις που δεν συμβαδίζουν.

Απλά...αντικατάσταση.:a0210:
 
17 July 2006
74
Απάντηση: Re: Προβλημα με Pioneer 5090h

Σου το κάνει σε όλα τα κανάλια ή μόνο στον Σκαι ?????

Το κανει σε ολα τα καναλια, επισης και οταν ειναι η κεραια εκτος. Τετοιο φαινομενο ρε παιδια τοσα χρονια στο κουρμπετι δεν εχω ξαναδει.
Για αντικατασταση θα παει προφανως αλλα θα πρεπει να περασει απο το service υποθετω. Ασε εμπλεξα...
 
17 July 2006
74
Παιδια για αντικατασταση ξεκινησαμε με το εδω (αψογο) καταστημα, αλλα η Pioneer μας πληροφορησε οτι...παπαλα οι εν λογω tv!!!! Και γ...ω το support!!! Σκισαμε τα χαρτια, ακυρωσαμε τη συναλλαγη και
τελικα την κανω για την Samsung 55b7000 και ελπιζω να ηρεμησω! Ευχαριστω απαντες για το ενδιαφερον. Ναστε καλα!
(απ' ο,τι καταλαβα, το προβλημα ηταν καποιος επεξεργαστης που "ετρεχε")
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Παιδια για αντικατασταση ξεκινησαμε με το εδω (αψογο) καταστημα, αλλα η Pioneer μας πληροφορησε οτι...παπαλα οι εν λογω tv!!!! .....

....μάλιστα, δλδ όποιος πάει να πάρει 5090H (αν βρει) καλό είναι να εξετάσει και την περίπτωση παραεισαγωγής...:chinscratch:
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Να δεχθώ ότι υπάρχει ένα μικρό στοκ ακόμα στον εισαγωγέα. Αν τελειώσει και αυτό τι γίνεται;
 

pavloskal

New member
24 February 2009
3
Θα μας επιτρέψετε μια μικρή παρέμβαση. Η ιστορία, που ξεκίνησε από την Πάτρα, αναφέρεται σε αντιμετώπιση καταστήματος της πόλης. Εμείς σαν μέλος του δικτύου επιλεκτικής διανομής, δεν γνωρίζουμε την ύπαρξη καταστήματος επίσημης διάθεσης στην Πάτρα. Σε ότι μας αφορά, η 5090Η πωλείται κανονικά και η υποστήριξή της είναι δεδομένη. Επειδή όπως γνωρίζετε έχουμε μια ιδιαίτερη ευαισθησία, στο κομμάτι του service, προτιθέμεθα να "δανείσουμε" καινούρια τηλεόραση στον αγοραστή, από το stock μας, που έχουμε προς πώληση, εφόσον η αγορά του πραγματοποιήθηκε από μέλος του επίσημου δικτύου της INTERSYS.
Για το Pioneer Center
Παύλος Καλογερόπουλος
 

vasilisnt

Established Member
21 July 2007
294
Αθήνα
δηλαδη δεν υπαρχει stock για αντικατασταση? μας δουλευουν?

και η εγγυηση 3 ετων? και η υπαρξη στοκ ανταλλακτικων για περισσοτερα χρονια απο 3?

σκετη θεωρια? πραξη μηδεν?

ελεγα για 6090Η το επομενο διαστημα αλλα με αυτα που ακουω.....
 

vasilisnt

Established Member
21 July 2007
294
Αθήνα
Θα μας επιτρέψετε μια μικρή παρέμβαση. Η ιστορία, που ξεκίνησε από την Πάτρα, αναφέρεται σε αντιμετώπιση καταστήματος της πόλης. Εμείς σαν μέλος του δικτύου επιλεκτικής διανομής, δεν γνωρίζουμε την ύπαρξη καταστήματος επίσημης διάθεσης στην Πάτρα. Σε ότι μας αφορά, η 5090Η πωλείται κανονικά και η υποστήριξή της είναι δεδομένη. Επειδή όπως γνωρίζετε έχουμε μια ιδιαίτερη ευαισθησία, στο κομμάτι του service, προτιθέμεθα να "δανείσουμε" καινούρια τηλεόραση στον αγοραστή, από το stock μας, που έχουμε προς πώληση, εφόσον η αγορά του πραγματοποιήθηκε από μέλος του επίσημου δικτύου της INTERSYS.
Για το Pioneer Center
Παύλος Καλογερόπουλος

αψογο!