Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΕΝΤΖΑΜΙΝ ΜΠΑΤΟΝ

Πως σας φανηκε η ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....











Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΕΝΤΖΑΜΙΝ ΜΠΑΤΟΝ










Παιζουν: Μπραντ Πητ, Κειτ Μπλανσετ, Τζουλια Ορμοντ, Τίλντα Σουίντον, Ταρατζι Π. Χενσον, Τζεισον Φλεμινγκ , Ελιας Κοτεας, Φάουν Τσέιμπερς ,
Σκηνοθεσια : Ντειβιντ Φιντσερ
Διάρκεια : 158 λεπτά










Γεννήθηκα κάτω από περίεργες συνθήκες. Και έτσι ξεκινά η ταινία Η Απίστευτη Ιστορία του Μπέντζαμιν Μπάτον, που αποτελεί κινηματογραφική μεταφορά της νουβέλας του Φ. Σκοτ Φιτζέρλαντ από το 1920 και αναφερόταν στην ιστορία ενός άντρα που γεννήθηκε ογδόντα χρονών και καθώς περνούσαν τα χρόνια γινόταν όλο και πιο νέος. Η ταινία αφηγείται την εκπληκτική ιστορία ενός όχι και τόσο συνηθισμένου άντρα. Ξεκινώντας το 1918 από τη Νέα Ορλεάνη, στο τέλος του Α´ Παγκόσμιου Πολέμου και φτάνοντας μέχρι τον 21ο αιώνα, ο άντρας αυτός διαγράφει μία πορεία ζωής τόσο απρόβλεπτη, όσο θα μπορούσε να είναι η ζωή οποιουδήποτε ανθρώπου. Σε σκηνοθεσία του Ντέιβιντ Φίντσερ (Zodiac, Fight Club) και με πρωταγωνιστές τους Μπραντ Πιτ και Κέιτ Μπλάνσετ ως δυο αδερφές ψυχές, τον Μπέντζαμιν και την Ντέιζι, Η Απίστευτη Ιστορία του Μπέντζαμιν Μπάτον αποτελεί την απόλυτη επιτομή του επικού ταξιδιού ενός ανθρώπου στις χαρές της ζωής, στη θλίψη του θανάτου, αλλά και σε τόσα άλλα συναισθήματα που ξεπερνούν το χρόνο.
 
Last edited:

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
πολύ καλή ταινία...την απόλαυσα αρχή με τέλος. επειδή το "αριστούργημα" είναι μεγάλη κουβέντα, έβαλα "πολύ καλη"
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Και εμενα μου αρεσε.. Αν και δεν ηταν κανενα αριστουργημα σε κρατουσε ανετα μεχρι το τελος, παρα την μεγαλη διαρκεια. Πολυ καλη η Κειτ Μλανσετ ενω ο Πιττ παρα ειναι "αναγνωρισιμος" οσο μεικαπ και αν "φαει"..
Πολυ καλη ατμοσφαιρα εποχης, σκηνικα, κοστουμια και ειδικα εφφε. Επισης πολυ αρμονικο soundtrack ενω η σκηνοθεσια στα αναμενομενα υψηλα επιπεδα..
 
17 June 2006
23,742
Αθήνα
Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΩΣ ΕΧΑΣΑ 3 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ !

και αυτή η γριά δεν πέθαινε με τίποτα, εκεί που λες τώρα τα κακάρωσε άντε και συνέχιζε την αφήγηση....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Εγω δεν προλαβα ακόμα να την δω αλλα λιγο που χαζεψα ποιοτητα εικόνας θυμήθηκα γιατί ο Φιντσερ και η συγκεκριμένη κάμερα κάνουν θαύματα...

Απίστευτη ευκρίνεια, λεπτομέρεια, τρισδιάστατη και ταυτόχρονα πλήρως κινηματογραφική εικόνα!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Ενταξει, ηταν πολυ καλη οντως, αλλα οχι κατι που να βγαζει ματι. Πχ χθες εβλεπα το The Reader BR που ειχε επισης εξαιρετικη εικονα, οπως και το Valkyrie..
Τι καμερα χρησιμοποιησε ο Fincher?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Για εμένα η εικόνα αυτή και του Zodiac είναι στο top 5.

Και αυτό γιατί, όπως το λες, δεν βγάζει μάτι (δεν έχει δλδ υποψία υπερβολής ή sharpening), δεν είναι καθόλου ‛εντυπωσιακή´ αλλά παραμένει απίστευτα ευκρινής, συμπαγής και κινηματογραφική (στο τελευταία παίζει ρόλο προφανώς και η φωτογραφία).

Thomson Viper νομίζω η κάμερα.
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Μια χαρα κρυσταλο εικονα και λογο συμπιεσης τα μαυρα πλανα λιγο γκρι.Η ταινια ηταν απο αυτες που τις θυμασαι για καιρο .......
 
Last edited by a moderator:

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,911
Rotterdam
Πάρα πολύ καλή, από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει τον τελευταίο καιρό. Δείτε τη :grandpa:
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Με έφαγε η γυναίκα μου αλλά δεν πήγαμε και έχω ακούσει τα καλύτερα από όλους.......

Πότε βγαίνει σε bluray ????
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Δεν μπορω να πω με σιγουριά ότι καταλαβα τι ηθελε να πει αυτή η ταινια …
Εκ πρώτης ενώ φαίνεται ευκολη, δεν ξεκαθαρίζει τις προθέσεις της…
Είναι μια ταινια που εχει ως σκοπο να προκαλέσει το ενδιαφερον μονο με το εύρημα του μωρου που γεννιέται γερασμένο και που αποκτα την νεότητα του με τα χρόνια ;;;
Εχει σκοπο να προβληματίσει με την απώλεια της νεότητας την ουσία στην διαδρομή μιας ζωης και το χάσμα γενεών ;
Αν κανει μονο το πρώτο τοτε σε μεγαλο βαθμο το καταφέρνει αλλα είναι υπερβολική η διάρκεια της μονο για αυτό.
Αν πάλι ηθελε να κανει το δεύτερο, το οχημα που επέλεξε ο δημιουργός μεσω του ειδυλλίου των δυο πρωταγωνιστών ειχε αδύναμο αποτέλεσμα και μονο με αυτό δεν έξυσε ουτε την επιφάνια.

Σε μια τέτοια ταινια θα περιμενα να μου δημιουργηθούν εντονα συγκινησιακά συναισθήματα, παρολα αυτά η ιστορια έρχεται , περνά και φεύγει μπροστα από τα ματια μας χωρις να αφήνει κατι δυνατο που θα μπορούσε ανετα να επιτευχθεί από την δραματικότητα των ρόλων
Το υλικο υπηρχε… με δυο πρωταγωνιστές που εχουν αδιαμφισβήτητες δυνατότητες …
Το ιδιο και η καρεκλα του σκηνοθέτη που ηταν αρκετα γεματη για αυτην την ταινία ,αλλα τελικα η ευκαιρία αφέθηκε να παει χαμένη…
Τελικα δεν ηταν έκπληξη η απουσία της από τα βραβεια της ακαδημίας…
Μια ταινια που μεν βλέπεται ευχάριστα, αλλα ως εκει…

Για το είδος της 6,5/10
 

Samoladopoulos Asteris

Established Member
1 January 2008
258
Θεσ/νίκη
Από τις κορυφαίες που είδα φέτος , αν όχι Η κορυφαία , ασχέτως αν κλίνω προς την υπερβολή
Ειδικά η αρχή της αφήγησης με το ρολόι με έκανε να ανατριχιάσω ολόκληρος , πράγμα το οποίο έχω καιρό να νιώσω βλέπωντας ταινία
Ούτε που κατάλαβα πως πέρασε , ούτε κούρασε και το ψηφιακό απόκομμα το οποίο είδα είχε εκπληκτική εικόνα

Σίγουρα αξίζει φυσική υπόσταση στη συλλογή μου
 

monsoon

Established Member
30 July 2006
264
Από τεχνικής σκοπιάς, και κατά την (υποκειμενική) γνώμη μου, πρόκειται για την απολύτως κορυφαία σε ποιότητα εικόνας κυκλοφορία bluray.

Εκτός από τη χρήση της Thompson Viper FilmStream (γνωστή από το Zodiac) και της Sony F23, σημασία έχει και το πολύ υψηλό bitrate το οποίο εξαντλεί τη χωρητικότητα του μέσου, κάνοντάς με να αναρωτιέμαι αν τελικά τα 45 GB (50 ονομαστικά) του bluray ήταν αρκετά.. (καλά για το HD DVD ούτε συζήτηση)..

Ενδεικτικά, η ταινία είναι κωδικοποιημένη σε AVC και το video stream μόνο πιάνει χώρο γύρω στα 39GB..