Ηχεία

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με την αγορά ηχείων που πρόκειται να κάνω.

Έχω ήδη αγοράσει την τηλεόραση κ τον ενισχυτή (pioneer 5090h + pioneer lx70 αντίστοιχα), κ βρίσκομαι εδώ κ 2, 3 μήνες στη φάση εύρεσης ηχείων. Θέλω ηχεία πιο ικανά για μουσικές απολαύσεις κ σε δεύτερη φάση για ταινίες. Σκέφτομαι να βάλω 4 μεγάλα στις άκρες (κορμούς). Έχω δει τα focal 826/836 ,ta b&w 683, κάποια cav αξίας 1000-1200 το ζεύγος (δε θυμάμαι μοντέλο :S) τα οποία τα άκουσα κ μου άρεσαν, αλλά γενικά δεν έχω ακούσει άλλα για να ξέρω.
Θέλω να ρωτήσω 1ον, αν όντως λέει η ιδέα των 4 κορμών γύρω, με τέτοιο ενισχυτή, και 2ον σε τι ηχεία να στρέψω την προσοχή μου με κύριο παράγοντα την μουσική ακρόαση.

Περιμένω τις γνώμες σας κ τις συμβουλές σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Κατ'αρχας, τι χωρο θελεις να "καλυψεις" και δευτερον τι budget θελεις να διαθεσεις.

Οσον αφορα το part ταινιες, θελεις κατι σε 5 καλανια ή σε 7 ? (εχεις τον καταλληλο για αυτο χωρο?)
 

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
Το σαλόνι που 8α μπουν τα ηχεία είναι περίπου 45τ.μ. Ο χώρος μπορεί να διαμορφωθεί κ για 5.1 κ 7.1. Woofer + κεντρικο έχω δε θέλω. τώρα βλέπω ταινίες με ένα μικρό σύστημα 7.1 το οποίο βασίζεται πάνω στον pioneer δε με χαλάει. Αλλά για μουσική δε κανει, θέλω να το αλλάξω. Κ επειδή πιο πολύ με ενδιαφέρει το θέμα μουσική είπα να βάλω 4 κολόνες στις άκρες κ να κρατήσω woofer k center. budget gia ta 4 hxeia 2500 3000eurw.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
4 κολονες ειναι περιττες. Δεν θα σου προσφερουν τιποτα κατα την γνωμη μου. Αν θες την γνωμη μου παρε 2 κολονες για μπροστα που τις θες και για την δικαναλη μουσικη και απο εκει και περα παρε ενα κεντρικο ιδιο με τα 2 μπροστινα για να σου ταιριαξει. Για τα πισω ηχεια μπορεις να κοιταξεις κανενα διπολο για καλητερο αποτελεσμα στις ταινιες. Και απαραιτητο κατα την γνωμη μου να βαλεις ενεργο σαμπ (το οποιο θες κυριως για τις ταινιες). Μπορει να λες οτι ηδη εχεις αλλα θα πρεπει να δεις σε συνδιασμο με τις κολονες αν μπορει να παιξει ή οχι.

Οταν ειχα κολονες στο σπιτι ειχα ενα σαμπ. Το σαμπ δεν επαιζε γιατι το καλυπταν οι κολωνες. Εβαλα μεγαλυτερο σαμπ για να καταφερω να αποκτησω σωστο μπασο.
 

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
Ωραία. Και με βάση τη μουσική σε τι μάρκα ηχείων να πάω? Κ πόσα watt να είναι οι κολόνες που θα πάρω?
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Νομιζω οτι το σωστο ειναι να κανεις την βολτα σου και να ακουσεις.
Σχετικα με τα λοιπα, συμφωνο με τον ρεμπελο παραπανω.

Πες μας σε τι ποσο θελεις να κινηθεις, να σου πουμε καμια ιδεα
 

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
χμμ.. αν είναι όντως καλύτερο να πάρω 2 κολόνες πιστεύω ως 1800 2000 ευρώ υπάρχουν πολύ καλές επιλογές.. απλά αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι για να ξέρω περίπου που να κινηθώ...
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
κοιτα να δεις. το να σου αραδιασω μαρκες ειναι ευκολο. το θεμα ομως ειναι να αρεσουν σε σενα. ξεκινα να κανεις καμια ακροαση.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
1. AUDIO SPECTRUM Artemis
2. KEF IQ9
3. B&W 683
4. OPERA GRAND MEZZA
5. MONITOR AUDIO RS8
6. ELAC FS 247
7. ACOUSTIC ENERGY Aelite 3

H σειρά που τα αναφέρω είναι τυχαία. Πάρε λοιπόν τους δρόμους, και .....καλές ακροάσεις :a0210:
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Ηχεία

1. AUDIO SPECTRUM Artemis
2. KEF IQ9
3. B&W 683
4. OPERA GRAND MEZZA
5. MONITOR AUDIO RS8
6. ELAC FS 247
7. ACOUSTIC ENERGY Aelite 3

H σειρά που τα αναφέρω είναι τυχαία. Πάρε λοιπόν τους δρόμους, και .....καλές ακροάσεις :a0210:

Η σειρά μπορεί να είναι τυχαία αλλά το Νο 1 είναι Νο 1 μακράν καλύτερο των υπολοίπων! :firstprize:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Δεν έχω ακούσει όλα τα παραπάνω για να μπορώ να κάνω συγκρίσεις, αλλά τα Artemis πραγματικά είναι εξαιρετικά ηχεία :a0210:
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Eμενα επιτρεψτε μου να εχω σε εκτιμηση τα opera. Εχω τα μικρα mezza με το κεντρικο, εχω ακουσει και τα μεγαλα και εμενα με εχουν κερδισει. Για να μην μιλησουμε για εμφανιση........
 

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
κάποια απο τα features του pionner vsx lx70

Output Power per Channel; 180W
Impedance at Output Level; 6Ω
Signal / Noise Ratio; 92 / 65 dB

Αυτό σημαίνει ότι βγάζει 180 W σε ηχεία των 6Ω? Και αν βάλω πάνω τετράωμα π.χ. αυξάνονται τα Watts που περνάνε στο ηχείο ? και αντίστοιχα στα 8Ω μειώνονται? Είναι καλύτερο να αγοράσω 6Ω ηχεία, ή δεν έχει τόση σημασία??
Κ τέλος τι είναι το signal k to noise ratio? sorry αλλά δεν έχω ασχοληθεί κ πολύ για να τα ξέρω γι αυτό σας ρωτάω.
Και σας ευχαριστώ όλους για τις έμπειρες γνώμες σας και συμβουλές σας.
 

macgyvergr

Established Member
17 January 2007
231
σωστά σκέφτηκες για τα watt. Αλλά όσο κατεβαίνει η αντίσταση των ηχείων δεν σημαίνει απαραίτητα οτι αυξάνει και η ισχύς του ενισχυτή γιατί αυτό εξαρτάται απο την ποιότητά του. Έτσι το σύνηθες είναι ένας 100watt/8ωμ να δίνει μόλις 150 watt/4ωμ ακόμα και λιγότερο!
Ενα άλλο θέμα κατά την μέτρηση της ισχύος είναι σε ποιες συχνότητες μετριέται. Αρκετοί κατασκευαστές δίνουν την ισχύ σε συγκεκριμένη συχνότητα και με μεγάλη παραμόρφωση πχ 1khz 10% ώστε να φαίνεται οτι είναι δυνατός ο ενισχυτής τους. Το αντικειμενικό είναι η μέτρηση να δίνεται για όλο το φάσμα συχνοτήτων και για χαμηλή παραμόρφωση πχ 20hz-20khz 0,01%
Για την αντίσταση των ηχείων: Όσα ηχεία έχουν ονομαστική αντίσταση 8ωμ μπορεί να κατεβαίνουν ακόμα και στα 3 ωμ κατά τη λειτουργία τους. Η αντίσταση μεταβάλλεται. Είναι απλά ενδεικτικό το οτι ένα ηχείο που δηλώνει οτι είναι 4ωμ είναι πιο "δυσκολο" για οποιονδήποτε ενισχυτή σε σχέση με ένα που δηλώνει 8ωμ . Και λεω "δηλώνει" γιατί δεν είναι πάντα ειλικρινείς οι κατασκευαστές.
Συμπέρασμα: Προτίμησε τα 8ωμ αλλα μην δίνεις μεγάλη σημασία γιατί ο ενισχυτής σου φαίνεται δυνατός. Μόνο αν σκέφτεσαι να βάλεις δυο ζευγη μπροστινά (παράλληλα δηλαδη) θέλει προσοχή.
Ένα πολυ βασικό χαρακτηριστικό στα ηχεία είναι η ευαισθησία(db) που δηλώνει πόσο δυνατά παίζει το ηχείο κάτω από την ίδια ισχύ, αρα φανερώνει πόσο "ευκολο" ηχείο είναι. Και πάλι στην περίπτωσή σου δεν φαίνεται να έχεις πρόβλημα.
To signal/noise δηλώνει αυτό που λεει δηλαδή πόσο ησυχος είναι ο ενισχυτής. Συνήθως η τιμή είναι γυρω στο 100 (99-105)db. Γενικά δεν πολυασχολούμαστε με αυτό.
Για τα db γενικά η μέτρηση δεν είναι γραμμική δηλαδή 3db διαφορά σημαίνει μεγάλη ακουστική διαφορά (διπλάσια ένταση)
 

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
Κατάλαβα αρκετά μπορώ να πω, σ ευχαριστώ. Απλά στο μόνο που δε σε πιασα είναι εκεί που είπες για τα 2 ζεύγη μπροστά. Τι να προσέξω? Εννοείς 4 κολόνες μπροστά?
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Ηχεία

Κατάλαβα αρκετά μπορώ να πω, σ ευχαριστώ. Απλά στο μόνο που δε σε πιασα είναι εκεί που είπες για τα 2 ζεύγη μπροστά. Τι να προσέξω? Εννοείς 4 κολόνες μπροστά?

Αυτο εννοουσε αλλα δεν ειναι κατι το οποιο ειναι σωστο να κανεις.