καλωδια ηχειων - TNT TripleT

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,537
Απο καιρο ηθελα να αλαξω καλωδια για ηχεια. Ειχα παρει και για δοκιμη ενα ζευγαρι, αλλα δεν ακουσα σχεδον καμια διαφορα, ωστε να αξιζει αυτα που ζηταγαν για αυτα (καπια ακριβα ultralink).
Πετυχα αυτα μια φορα στο Ιντερνετ

http://www.tnt-audio.com/clinica/triple_t_2_e.html

Και επειδη διαβασα πολλα καλα λογια για αυτα, και μου φανηκαν ευκολα και φτηνα στη κατασκευη ειπα να τα φτιαξω. Συνολικα μου βγηκαν περιπου στα 30 ευρω. Πηρα cat 5e καλωδιο,36 μετρα, στο μαγαζι ειχαν και ενα με μονωση απο αλουμηνιο, και πηρα αυτο.
Ειναι ευκολη η κατασκευη του, αλλα θελει πολυ ωρα. Εμενα μου πηρε 3 βραδυα μετα τη δουλεια για να το τελιωσω. Aλλα ειμαι και λιγο ασχετος, και δεν ειχα τα πιο καταλληλα εργαλεια.
Εδω δειχνει καποιες εκδοχες του καλωδιου

http://www.tnt-audio.com/clinica/triple_t_2_e.html

Εγω εφτιαξα την τριτη εκδοχη, γιατι μου ελειπε λιγο το μπασο (δεν ξερω ποσο ρολο επαιξε αυτο ομως στον ηχο).

Η διαφορα στο ηχο ειναι αμεσως αισθητη προς το καλυτερο. Ολα γινανε πιο ξεκαθαρα. Την αλλαγη την νιωσανε αμεσως και οι ασχετοι με το ΗΙ-ΦΙ:)
Το μονο κακο ειναι οτι βγαινει αρκετα χοντρο καλωδιο, και ειναι λιγο δυσκολο στη τοποθετηση.
Οπιως ψαχνει για καλωδια , να δοκιμασει πρωτα αυτο, αξιζει ΙΜΗΟ. Δεν ξερω πως θα τα παει σε συγκριση με πολυ ακριβα καλωδια , αλλα τα σχετικα φτηνα συγουρα πρεπει να τα περναει.
Και ενα φωτο απο τα δικα μου

p5248109.jpg
 

modright

AVClub Enthusiast
31 May 2008
1,104
ΑΘΗΝΑ
Τα ιδια καλωδια εχω και εγω στα ηχεια μου με εξαιρετικα αποτελεσματα
και πιο συγκεκριμενα παιζουν καλυτερα απο καποια γνωστα επωνυμα.
Η διαφορα ειναι οτι εγω χρησιμοποιω ενα καλωδιο για καθε καναλι.

Εχω συνδεσει ολα τα μονοχρωμα σε + και ολα τα διχρωμα σε -

Σε καθε περιπτωση αξιζει μια δοκιμη το συγκεκριμενο υλικο

Μπραβο για την κατασκευη
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,537
Re: Απάντηση: καλωδια ηχειων - TNT TripleT

Μπραβο, δοκιμασες πρωτα να τα ακουσεις πριν τα πλεξεις?

Ευχαριστω.Οχι δεν τα δοκιμασα πριν τα πλεξω, θα ειχε ενδιαφερον ομως να δω αμα εχει καπια διαφορα.
Επισης δεν εβαλα μπανανες, ειναι γυμνα