nfs server για Mac

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,650
Μέση γη
Πρόσφατα απέκτησα το dune prime.
το έβαλα λοιπόν στο δίκτυο και προσπάθησα να συνδεθώ με το ΜΒΡ μου.
Μάταια.
Το dune βλέπει μόνο το ntfs partition όπου είναι εγκατεστημένα τα vista, τα οποία χρησιμοποιούνται μόνο για συγχρονισμό υποτίτλων και για θέαση hd-dvd rip.
Σε επικοινωνία με την hdi μου είπαν να συνδέσω το dune με nfs και όχι samba.
Πως γίνεται αυτό στο Mac?
Υποστηρίζεται από το leopard το πρωτόκολλο nfs ή χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα;
και πως θα γίνει το configuration?
dimfill ακούς; ;)
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,483
Πειραιάς
To nfs σύστημα είναι διαθέσιμο κ στο λειτουργικό του mac.

Λοιπόν, θα ανοίξεις το παρακάτω pdf αρχείο :
http://manuals.info.apple.com/en_US/User_Management_v10.5.pdf

Και θα ψάξεις για nfs.

Εκεί μέσα έχει πολλές πληροφορίες, όπως πχ σελίδα 118 με τίτλο "Setting Up an Automountable NFS Share Point for Home Folders".
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,650
Μέση γη
thanks, θα το κοιτάξω.
Αυτό όμως το pdf είναι για leopard server.
Ισχύουν τα ίδια και για το απλό leopard?
 

dimfil

AVClub Enthusiast
24 December 2008
935
Αττική, Χαλάνδρι...
Πρόσφατα απέκτησα το dune prime.
το έβαλα λοιπόν στο δίκτυο και προσπάθησα να συνδεθώ με το ΜΒΡ μου.
Μάταια.
Το dune βλέπει μόνο το ntfs partition όπου είναι εγκατεστημένα τα vista, τα οποία χρησιμοποιούνται μόνο για συγχρονισμό υποτίτλων και για θέαση hd-dvd rip.
Σε επικοινωνία με την hdi μου είπαν να συνδέσω το dune με nfs και όχι samba.
Πως γίνεται αυτό στο Mac?
Υποστηρίζεται από το leopard το πρωτόκολλο nfs ή χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα;
και πως θα γίνει το configuration?
dimfill ακούς; ;)

Στα specifications το dune αναφέρει ότι υποστηρίζει ανάγνωση μέσω δικτύου είτε από NFS είτε από SMB. Οπότε, δεν καταλαβαίνω γιατί σου έδωσαν αυτή τη συμβουλή!
Είσαι σίγουρος ότι έχεις ενεργοποιήσει το SMB sharing από το Sharing Panel του System Preferences;
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,650
Μέση γη
Τα έχω ενεργοποιήσει όλα.
Αλλά δεν έχω πρόσβαση ούτε στο Mac, ούτε στο timecapsule.
Όταν είχα το egreat έτρεχα στο Mac το myihome και έτσι μπορούσα να περιηγηθώ στο δίκτυο από το σαλόνι μου, το egreat και την τηλεόραση. Τώρα το dune δε συνοδεύεται από αντίστοιχο του myihome πρόγραμμα. Όταν πάω να κάνω add network drive δίνοντας την ip του Mac και ενώ το Mac τρέχει στο Leopard, το dune βλέπει μόνο το ntfs partition του δίσκου. Δεν βλέπει δηλαδή το hfs partition. Τώρα μέσω του nfs manager και μέσω των οδηγιών για το nfs σε leopard που βρήκα στο google, ενώ δίνοντας στο terminal την εντολή sudo nfsd enable, μου λέει πως το service είναι ήδη ενεργοποιημένο και κάνοντας τεστ δίνοντας στο terminal την εντολή: showmount -e, βλέπω το φάκελο που έχω ορίσει να έχει πρόσβαση. Όταν πάω στο dune και ψάχνω το Mac, είτε μέσω nfs, είτε μέσω samba παίρνω το μήνυμα network drive is not accesible.
Στα πεδία που μου ζητάει να συμπληρώσω το dune, βάζω:
server: nfs://macbookpro.local (έχω δοκιμάσει και με το: nfs://macbookpro.lan)
folder: /Users/aragorn
Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...
 

dimfil

AVClub Enthusiast
24 December 2008
935
Αττική, Χαλάνδρι...
Δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία από το dune. Δεν ξέρω καθόλου τα "τι" και τα "πως" του. Τα όσα σου συμβαίνουν μου φαίνονται για ιδιοτροπία του dune. Μάλλον έχει να κάνει με το workgroup. Το popcorn μου "είδε" κατευθείαν όλα τα share points από smb και των mac του σπιτιού μου αλλά και του dreambox χωρίς τίποτα ιδιαίτερο.

Όσον αφορά τη διαδικασία που λές ότι βρήκες, μάλλον εννοείς την προσθήκη (ή επεξεργασία αν υπάρχει ήδη) του αρχείου exports στο etc. Είναι εύκολη πάντως και φαίνεται απ'όσα λες ότι έγινε σωστά. Οπότε δεν βρίσκω λόγο να μην το βλέπει πέρα από "ιδιοτροπία" του dune.
Δοκίμασε πάντως να βάλεις την τοπική ΙΡ του mac σου και όχι το computer name δηλ. nfs://192.168.xxx.xxx. Πολλές φορές μου έχει λύσει προβλήματα όταν server και client δεν είναι και οι δύο mac, παρότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα.
Δοκίμασε αντιστοίχως να προσθέσεις και το smb://192.168.xxx.xxx. Βασική προϋπόθεση να έχεις ενεργοποιημένο στο Sharing το File Sharing με smb και κατόπιν Restart. Sorry που το ξαναλέω, αλλά πρόσφατα έτυχε κάτι ανάλογο σε φίλο. Μισή ώρα μου ορκιζόταν στο τηλέφωνο ότι το είχε ενεργοποιημένο αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι δεν...
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,650
Μέση γη
Το έχω τσεκαρισμένο το file sharing μέσω smb.
Θα δοκιμάσω με τις ip, να δω τι στο καλό γίνεται...
 
22 June 2006
34,853
NEO HRAKLEIO
Ποια μεθοδος ειναι προτιμοτερη και ταχυτερη ?
Με nfs ή smb server ?
Απεκτησα κι εγω ενα WD 1TB Ethernet Gigabit και οι ταχυτητες με smb server ειναι μετριες ... 10-12 MB/sec για write και 14-18 MB/sec για Read .
Θα δω βελτιωση αν βαλω nfs server ?