Philips 32PFL5604H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

kingofgreece

New member
30 January 2008
40
http://www.skroutz.gr/s/78047/Philips-32PFL5604H-32''.html

Μου την "'εδωσε" χθές και πήγα πήρα την παραπάνω τηλεόραση για το υπνοδωμάτιο. ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ με την εικόνα της παιδια! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εικόνα ειλικρινα σε SD σημα καναλιών και DVD-BD. Όποιος θέλει 32" ΠΟΙΟΤΗΚΟΤΑΤΗ TV ας την πάρει και θα με θυμηθει!
 

The^L0sT2

Senior Member
19 December 2008
574
Παλληνη
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Ρε συ king, εδω που φτασαμε, για το υπνοδωματιο αρχιζω και καλοβλεπω 46αρες.
2m το κρεβατι +1m ως τον τοιχο...
Βεβαια, αρχιζω και γλυκοκοιταω 32αρες για PC monitor:jester:
 

kingofgreece

New member
30 January 2008
40
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Λέγεται Evolution of Human Body φίλε! Τελικα τα μάτια μας έχουν εξεληχθεί :)
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Επειδή την έχω δει σε καταστημα ,σε τηλεοπτικό σήμα όντως είναι πολύ καλή (όπως και πολλες άλλες Philips) αλλά σε DVD όπως το προηγούμενο μοντέλο,τίποτε ξεχωριστό.
 

kingofgreece

New member
30 January 2008
40
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Σήμερα θα πέσει δοκιμή με PS3 & Blu Ray. Πάντως πραγματικά με εντυπωσίασε...
 

The^L0sT2

Senior Member
19 December 2008
574
Παλληνη
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Λέγεται Evolution of Human Body φίλε! Τελικα τα μάτια μας έχουν εξεληχθεί :)
Και χωρις περιορισμους μαλιστα...Παντως καλη φαση που γουσταρεις με την αγορα σου-bye-
 

optex

Senior Member
31 August 2008
302
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

http://www.skroutz.gr/s/78047/Philips-32PFL5604H-32''.html

Μου την "'εδωσε" χθές και πήγα πήρα την παραπάνω τηλεόραση για το υπνοδωμάτιο. ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ με την εικόνα της παιδια! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εικόνα ειλικρινα σε SD σημα καναλιών και DVD-BD. Όποιος θέλει 32" ΠΟΙΟΤΗΚΟΤΑΤΗ TV ας την πάρει και θα με θυμηθει!


Εχω μια 429703 και οποιος ερχεται σπιτι και εχει κατι samsung kai lg παθαινουν και αυτη πλακα , ενας συναδελφος πηρε μια .... 40αρα 1600ευρω πριν μια εβδομαδα και μολις ειδε την philips επεσε σε μαυρα πανια χιχιχχιχι βεβαια 600ευρω ειναι διαφορα αλλα για τα επομενα 5-6χρονια που θα μας παιδευουν με και καλα τα ψηφιακα καναλια στα sd καλυτερη tv δεν θα βρεις .....:grandpa::guitarist:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Παντως εγω ειχα φιλο μου με 9632 και με ειχε ζαλισει τι ωραια που δειχνει τηλεοπτικο σημα, στην συνεχεια ομως πηρε μια PX80 και πλεον μου λεει τι χαλια εδειχνε η Philips...

Άβυσσος η ψυχη του ανθρωπου...
 

optex

Senior Member
31 August 2008
302
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα .............
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Παντως εγω ειχα φιλο μου με 9632 και με ειχε ζαλισει τι ωραια που δειχνει τηλεοπτικο σημα, στην συνεχεια ομως πηρε μια PX80 και πλεον μου λεει τι χαλια εδειχνε η Philips...

Άβυσσος η ψυχη του ανθρωπου...



Γούστα βλέπεις...
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Ρε συ king, εδω που φτασαμε, για το υπνοδωματιο αρχιζω και καλοβλεπω 46αρες.
2m το κρεβατι +1m ως τον τοιχο...
Βεβαια, αρχιζω και γλυκοκοιταω 32αρες για PC monitor:jester:

Παλια ηταν μια 42αρα στα 3-3,5 μετρα απο το κρεββατι (σε ενα ενιαιο χωρο) μετα εγινε 52αρα και τωρα ειναι και ενα προβαλεας 1080p με 96αρι πανι :flipout:
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Παντως εγω ειχα φιλο μου με 9632 και με ειχε ζαλισει τι ωραια που δειχνει τηλεοπτικο σημα, στην συνεχεια ομως πηρε μια PX80 και πλεον μου λεει τι χαλια εδειχνε η Philips...

Άβυσσος η ψυχη του ανθρωπου...

Όντως... Εγώ θα έλεγα το ακριβώς αντίθετο :flipout:
Η προσωπική μου εντύπωση είναι ότι οι philips (τα καλά μοντέλα) έχουν τον καλύτερο scaler της αγοράς, αλλά από πάνελ πάσχουν σημαντικά. Οπότε έχεις να διαλέξεις ευκρίνεια χωρίς μαύρο, ή μαύρο χωρίς ευκρίνεια... :flipout:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Δεν εχει σχεση με scaler , ειναι συνδυασμος noise reduction , αυξημενου sharpness και μπλεδιζουσας αποχρωσης σε ολο το χρωματικο ευρος που αυξανει τεχνητα την αντιλαμβανομενη οξυτητα της εικονας.

Η χρωματικη ακριβεια ομως ετσι παει περιπατο , ενω το contrast ειναι πολυ κατω απο μια Sony η Samsung με αποτελεσμα η εικονα να μοιαζει "ξεπλυμενη".
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Η γνώμη μου είναι ότι είναι ο scaler. To noise reduction φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα και το ψυχρό χρώμα το βρίσκεις παντού. Στο μαγαζί που ήμουν χτες, είχε σε μια γωνιά μια Α756, Α856, 9803, Χ4500 και Χ10 (panasonic-μπορεί να κάνω λάθος το γράμμα, πάντως μια με χαμηλή ανάλυση από την νέα σειρά) που όλες έπαιζαν το ίδιο, οπότε συνέκρινες άνετα.. Αν εξαιρέσουμε την πανασονικ (που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κυκλοφορεί στις μέρες μας τέτοια τηλεόραση) αυτή που κυριαρχούσε σε λεπτομέρεια και κίνηση ήταν η 9803. Το pixel plus αν και έχει λίγο τσιμπημένη οξύτητα δεν ισοφαρίζεται με απλή αύξηση της οξύτητας σε άλλες μάρκες (έχω δοκιμάσει με samsung). Χρωματικά πιο τσιμπημένες ήταν οι 2 samsung. Και για να μην πείτε ότι είμαι φιλιπσάκιας (φορέας σίγουρα, τα συμπτώματα δεν έχουν έρθει ακόμα), η καλύτερη overal τηλεόραση από το group ήταν η Α856. Η 9803 υπερτερούσε σε κίνηση και λεπτομέρεια (πάντα στα 1080ι/60) αλλά το πάνελ της είναι κάπως αργό σε απόκριση (αν και με τίποτα αυτό το χάλι που θυμάμαι από την έκθεση - βελτιώνονται τα πάνελ όσο παίζουν; ) οπότε προτιμάς ένα καλύτερο πάνελ... Επίσης, η 9803 ήταν η μοναδική φιλιπς που είδα στο μαγαζί... Είχε και κάτι άλλες που είχαν το λογότυπο πάνω τους, αλλά philips δεν τις λες... :flipout:

Η μόνη ένσταση που έχω από το μαγαζί είναι τι γύρευε η πανασόνικ δίπλα στις κορυφαίες LCD. Χάθηκε να είχαν δίπλα την Α956;;;; Την οποία χαράμισαν δίπλα σε μια Β750 και κάτι πλάσμα LG;

Επίσης στο απέναντι ράφι είχαν μια W4000 που έπαιζε ΣΚΑΙ. Οπότε έχω άποψη και για το τηλεοπτικό. Δεν θα επεκταθώ... :flipout:

Με βάση αυτά που είδα, σε επίπεδο επεξεργασίας νομίζω ότι η δική μου κατάταξη είναι: philips, samsung, sony. Οι lg/panasonic για μεταξεταστέες τις κόβω... Σε ακρίβεια χρωμάτων δεν ξέρω (φαντάζομαι ότι καμία δεν ήταν χρωματικά ακριβής στο κατάστημα), αλλά όλες λίγο πολύ έρχονται.
Και φυσικά όλα αυτά σε 1080ι/60, μην ξεχνιόμαστε... Σε 24p για παράδειγμα τα πράγματα μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικά...

Και κλείνοντας το... παραλήρημα, εγώ βλέπω στις philips περισσότερη λεπτομέρεια που δεν είναι απλά sharpness...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Η γνώμη μου είναι ότι είναι ο scaler. To noise reduction φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα και το ψυχρό χρώμα το βρίσκεις παντού. Στο μαγαζί που ήμουν χτες, είχε σε μια γωνιά μια Α756, Α856, 9803, Χ4500 και Χ10 (panasonic-μπορεί να κάνω λάθος το γράμμα, πάντως μια με χαμηλή ανάλυση από την νέα σειρά) που όλες έπαιζαν το ίδιο, οπότε συνέκρινες άνετα.. Αν εξαιρέσουμε την πανασονικ (που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κυκλοφορεί στις μέρες μας τέτοια τηλεόραση) αυτή που κυριαρχούσε σε λεπτομέρεια και κίνηση ήταν η 9803.

Αν το διαβασει αυτο ο Trisalon την πατησες?:flipout:-bye-

Για τις Philips ειναι οπως τα λεω παραπανω , δεν εχει σχεση με scaling , η τουλαχιστον δεν ειναι αυτο το κυριοτερο. Παντως εμενα η υπερβολικη επεξεργασια των Philips και τα λαθος χρωματα δεν μου αρεσουν...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Πάντως οι πανασόνικ μαζί με την ελ-τζι, πρέπει να περάσουν πάλι από το σχεδιαστήριο... Νομίζω ότι έχουν μείνει πίσω από άποψη επεξεργασίας...
Στο δισκάκι που έπαιζε υπήρχε μια σκηνή με ξεραμένη/σκασμένη επιφάνεια από πηλό σε έρημο. Αν και 1080ι/60 σε μερικές ήταν σαν γρήγορο slide show...
H G10 πάντως την γλίτωσε από την σύγκριση. Έπαιζε ένα bluray με κινούμενα σχέδια. Βέβαια, και σε αυτό περίμενα καλύτερη κίνηση, αλλά αυτό ίσως ήταν και 24p. Οπότε, δεν μπορώ να πω κάτι... (Πόσο μάλλον να συγκρίνω με τις υπόλοιπες...)

Πάντως εγώ αισθάνθηκα άσχημα που προτείνουμε από το φόρουμ οτιδήποτε τηλεόραση LG. Η κίνησή τους είναι αρκετά προβληματική. Πόσο value for money να είναι όταν υπάρχουν οι σάμσουνγκ/σόνυ; (Αν και τα πάνελ των μικρών μοντέλων της σάμσουνγκ μου φαίνονται χειρότερα από την σειρά Α - τα πάνελ της Β7000 και της Β750 μου φάνηκαν καλά).
 

ΑΝΤΩΝΗΣ Δ.

Established Member
6 July 2006
197
Απάντηση: Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Αν το διαβασει αυτο ο Trisalon την πατησες?:flipout:-bye-

Για τις Philips ειναι οπως τα λεω παραπανω , δεν εχει σχεση με scaling , η τουλαχιστον δεν ειναι αυτο το κυριοτερο. Παντως εμενα η υπερβολικη επεξεργασια των Philips και τα λαθος χρωματα δεν μου αρεσουν...

Το ίδιο ακριβώς κατάλαβα και εγώ πηγαίνοντας από philips σε panasonic...
Το Pixelplus μου φαίνεται πλέον too much ...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Απάντηση: Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Το ίδιο ακριβώς κατάλαβα και εγώ πηγαίνοντας από philips σε panasonic...
Το Pixelplus μου φαίνεται πλέον too much ...

Από πια philips σε πια panasonic; Δεν είχες παρατηρήσει ποτέ την philips να δίνει μια τρισδιάστατη εντύπωση στην εικόνα, διαχωρίζοντας αντικείμενα μεταξύ προσκηνίου/παρασκηνίου; Εγώ στην 9731 το παρατηρώ άμεσα και το ίδιο παρατηρώ με την 9803. Με τις υπόλοιπες είναι λίγο δύσκολο, λόγω του κακού μαύρου (το οποίο θεωρώ το 1ο χαρακτηριστικό για καλή εικόνα).
Για πια παναασόνικ μιλάμε; Προσωπικά, το τηλεοπτικό τους μου φαλινεται λίγο "επίπεδο", όπως και σε πολλές άλλες μάρκες...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Ειναι ακριβως το αντιθετο , μεγαλη αντιθεση = τρισδιαστατη εικονα , μετρια (προς κακη) αντιθεση (philips) = flat εικονα
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Philips 32PFL5604H - Μπράβο Philips!

Εμένα πάλι τρισδιάστατη εικόνα == pixel plus. Η αυξημένη αντίθεση (από το ρυθμιστικό) δεν βελτιώνει κάτι, μάλλον χαλάει την εικόνα. Η χαμηλή αντίθεση του πάνελ σημαίνει πετάω την τηλεόραση :flipout:

Υψηλή αντίθεση του πάνελ δεν σημαίνει τρισδιάστατη εικόνα σε SD. Θέλεις και κάτι άλλο... Για παράδειγμα στην Α656 και στην W4000 το τηλεοπτικό είναι πολύ επίπεδο για εμένα... Ενώ φοράνε εξαιρετικά πάνελ...
Βέβαια, ούτε η 9603/9703 μου λέει κάτι έτσι; Το φωτεινό μαύρο με εκνευρίζει αφάνταστα... :flipout: Αναφέρομαι στην 9803, που μπορείς να διακρίνεις τέτοιες λεπτομέρειες... (Αν δεν έχεις χάσει πρώτα το φως σου βλέποντας τα ευρώ να πετάνε κατά την αγορά... :flipout:)