Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ -Revolutionary Road

Πως σας φανηκε η ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,185
Εκεί ψηλά.....










Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ -Revolutionary Road












Παιζουν : Κειτ Γουινσλετ, Λεοναρντο Ντι Καπριο, Μαϊκλ Σάνον, Καθυ Μπειτς,
Σκηνοθέτης : Σαμ Μεντες
Διάρκεια : 119 λεπτά
Studio : Paramount
Γλώσσα : English
Sound : Dolby Digital 5.1
Subtitles : Ελληνικοί








Αμερική 1955: Ένα παντρεμένο ζευγάρι, ο Φρανκ (Λεονάρντο Ντι Κάπριο) και η Έιπριλ Γουίλερ (Κέιτ Γουίνσλετ) δεν μπορεί να συμβιβαστεί με τη ζωή που κάνει, καθώς νιώθει πως δεν έχει τίποτε κοινό με τους γείτονές του στο Κονέκτικατ, στο δρόμο της Επανάστασης, όπου κατοικεί. Ο γάμος των δύο νεαρών δοκιμάζεται καθώς, συνειδητοποιώντας πως έχουν αφομοιωθεί από το περιβάλλον και έχουν γίνει ακριβώς αυτό που απεύχονταν, έρχονται αντιμέτωποι με τις αποτυχίες και τις ανασφάλειές τους, προσπαθώντας να κάνουν μια νέα αρχή μακριά από τη μονότονη καθημερινότητά τους. Θα καταφέρουν άραγε να ξεπεράσουν την κρίση και να συνεχίσουν τη ζωή τους από εκεί που την άφησαν; Και ακόμα, μπορούν άραγε τελικά δύο άνθρωποι να ξεφύγουν από την καθημερινότητά τους δίχως να απομακρυνθούν ο ένας από τον άλλο;
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Aπο τις καλυτερες ταινιες φετος,για μενα.Τελικα ο Nτι Καπριο απο το Αviator και μετα εχει μεταμορφωθει σε ενα πολυ καλο ηθοποιο με πολυ καλες επιλογες στις ταινιες που κανει (για την Κειτ Γουινσλετ δεν χρειαζεται να πω τιποτα :grinning-smiley-043μια αυτη και μια η Κειτ Μπλανσετ).
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,669
Αθήνα
Μου άρεσε... Ωραία ταινία...
Καλύτερη όμως από την ταινία είναι η πρωταγωνίστρια. Όλα τα λεφτά!!
 

zavara

Senior Member
1 May 2007
660
Aν δεν ήταν ο...Κάλαχαν θα ήταν η ταινία της χρονιάς για μένα.
Μέτριος ο Ντι Κάπριο, η πρωταγωνίστρια με μαεστρική ερμηνεία

Η σκηνή με τα καπέλα στο σταθμό είναι απ'αυτές που θα θυμάμαι για καιρό....
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,819
Μεσευρώπη
Θαυμάσια ταινία, πραγματικά η δεύτερη καλύτερη της περασμένης χρονιάς μετά το Gran Torino. Σκηνοθεσία, σενάριο, ερμηνείες, όλα άψογα. Και πέρασε σχεδόν απαρατήρητη. Κρίμα.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Την είδα χτές.
Μού άρεσε ιδαιίτερα ,και ειδικά ολο αυτό το πνιγηρό κλίμα που περιγράφεται ,όπου δέν αλλάζει τίποτα επί τής ουσίας.
Η Γουίνσλετ πολύ καλή,και ο Ντι Κάπριο δειχνει πώς δουλευει σκληρά και εξελίσσεται.
Και φυσικά ο β.ρολος που αναφέρει ο Λύμπε.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Απάντηση: Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ -Revolutionary Road

O Michael Shannon στο ρόλο του ψυχοπαθούς, άξιζε αβλεπί το Οσκαρ β' ρόλου: μεγάλος ηθοποιός.

+10000

Όσο για την ταινία , εμένα μου φάνηκε ότι το έργο το έχω ξαναδεί........
Η κορύφωση του δράματος ήταν αναμενόμενη και παρόλο που η δουλειά που έγινε ήταν σοβαρή και αρκετά ποιοτική, δεν είχε σαν ιστορία τίποτα το ιδιαίτερο.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,819
Μεσευρώπη
Συμφωνώ για τον Shannon, διαφωνώ με το "προβλέψιμο". Αναπόφευκτο ίσως, όπως μια αρχαία Τραγωδία. Το τέλος δεν θα μπορούσε να είναι άλλο. οτιδήποτε άλλο θα ήταν τετριμμένο ή κιτς. Φαντάζεστε μιά Αντιγόνη που σώζεται από τον Αίμωνα την τελευταία στιγμή πριν κρεμαστεί;
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Πολύ καλή,πνιγηρή και σε βάζει στο κλίμα των Πρωταγωνιστών, οι οποίοι με την σειρά τους σε "καταπίνουν".

Ψυχοπλακώθηκα αλλά άξιζε τον κόπο.
Οντως απ τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς.
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Πολύ καλή ταινία, φοβερή ηθοποιία.
Μικρές και μεγάλες αλήθειες για το νόημα της ζωής που πότε επιδιώκουμε και πότε αποφεύγουμε.
Φοβερή και η επινόηση του καυστικού ψυχοπαθή μαθηματικού που αποτελεί την ίδια τη φωνή της αλήθειας.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Πολύ καλή ταινία και από μένα.
Η Kate Winslet εξαιρετική. Καλός και ο Leonardo DiCaprio ο οποίος όντως εξελίσσεται σε καλό ηθοποιό.
Θαυμάσιος και ο Michael Shannon όπως είπε ο Κώστας.
Όσο για το τέλος νομίζω ότι δεν θα ταίριαζε ένα happy end.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Για όποιον ενδιαφέρεται το Μετρόπολις στον Πειραιά έχει το Blu Ray σε τιμή χώμα 9.90!!
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Πλακωθηκε η ψυχουλα μου.
Πολυ καλη η πρωταγωνιστρια ,δεν μπορω να συμπαθησω τον ΝτιΚαπριο με αυτη την εριστικη κολοπαιδαριστικη φατσα που εχει ,οφειλω ομως να παραδεχτω οτι ειναι πολυ καλος στον ρολο
 

mixapapai

Senior Member
5 May 2008
368
Αθήνα
Όλα αυτά που θέλαμε να κάνουμε αλλά ξεχάστηκαν στη πορεία.

Καλή-έως πολύ καλή- για το είδος της