Pluhar-Trovesi

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Η Αυστριακή Christina Pluhar ξεκίνησε νά σπουδάζει Κιθάρα πρίν αποφασίσεινά στραφεί στην Μελέτη τής Αναγεννησιακής καί Μπαρόκ Μουσικής και νά ασχοληθεί μέ το Λαούτο,τήν Αρπα Μπαρόκ και το Theorbe.
Kατά την διάρκεια τής εξαιρετικής πορείας της ίδρυσε την Arpeggiata Ensemble πού υπό την Διεύθυνσή της εντρύφησε στην Παραδοσιακή Μουσική τής Ιταλίας,τής Λατινικής Αμερικής,τής Ισπανίας και τής Πορτογαλλίας.

Αρχές τού 2004 παρουσιάζει τό Αλμπουμ :'All'Improviso:Ciaconne,Bergmasche...&un po'di Follie'.
Παραδοσιακά Οργανα,Κρoυστά τό Κλαρινέτο τού Gianluigi Trovesi καί σέ μερικά Κομμάτια εξαιρετικά Φωνητικά.
Η Ενορχήστρωση είναι πραγματικά εντυπωσιακή και συνδυάζει έγχορδα ,κιθάρα ,καστανιέτες,κρουστά ,πνευστά πάνω σέ Χορούς τής Ν.Αμερικής(ciaconna,πού ξεκίνησε απο το Περού γιά νά περάσει στην Ισπανία και νά αγκυροβολήσει στην Νάπολι),τής Ιταλίας(Bergamasca) ,τής Πορτογαλλίας(Follia,άν και μερικοί πιστεύουν πώς και αυτός ο Χορός προήλθε απο τον Ν.Κόσμο καί κατέκτησε μετά την Ιβηρική Χερσόνησο),αλλά ακόμα και Χοροί όπως Passacaglia,Romanesca Antica καί Espanoleta.

To Ιmproviso είναι ένα εξαιρετικό Χαρμάνι Πολιτισμών,πού οι πηγές τους χάνονται στα Βάθη τών Αιώνων αλλά η Pluhar μάς τούς παρουσιάζει μέσα απο μιά φρέσκια και Σύγχρονη Ματιά στην οποία συμβάλλει και η παρουσία τού Γερόλυκου Trovesi.
H Lucilla Galeazzi ανοίγει τον Δίσκο τραγουδώντας συναρπαστικά :
Voglio una casa,la Voglio bella
Piena di Luce come una stella
Piena di Sole e di Fortuna
E sopra il tetto spunti la luna
Piena di Riso,piena di Pianto
Casa ti sogno,ti sogno tanto.

Kαί η Νοσταλγία τών Παιδικών μας Χρόνων αρχίζει..................


christina_pluhar.jpg





Γιά τον Trovesi έχουμε ξαναμιλήσει...
Ο Ιδιοφυής αυτός Μουσικός,μέ την βαθειά γνώση τής Μουσικής τής Χώρας του,αλλά και όλης τής Jazz τού 20ού Αιώνα ,παίρνει αφορμή τό ´Ονειρο Καλοκαιρινής Νύκτας´τού Shakespeare καί δημιουργεί μιά Πανδαισία μαζί μέ αλλους Οκτώ Μουσικούς..
Ο Trovesi άλλοτε μέ Ορχήστρα,άλλοτε μέ Duo και Κουαρτέτα στέκεται πολύ ψηλά στην Σύγχρονη Jazz σκηνή .
Στό Round About a Midsummer's Dream (Εnja,2000)εμφανίζεται μέ ένα Νονέτο,πού στην ουσία είναι Τρία Trios πού αλληλοδιαπλέκονται και αρχικά αναπαριστούν διάφορους Ηρωες τής Σαιξπηρικής Κωμωδίας ,στην Πορεία αλλάζουν ρόλους σέ ένα Μουσικό Γαϊτανάκι πού μόνον αυτός ξέρει να δημιουργεί.

Υπάρχoυν ένα Μπαρόκ Τρίο(δύο βιολιά και ένα τσέλλο),ένα Παραδοσιακό(ακκορντεόν,μπάσσο και ταμπουρέλο)καί ένα Σύγχρονο(κλαρινέτα και σαξόφωνο,ηλεκτρική κιθάρα και ντράμς)...
Και τελικά ο Trovezi τά παντρεύει τόσο μαγικά σάν τά Αερικά τής Νύκτας και μάς προσφέρει μιά σύγχρονη Αυτοσχεδιαστική Jazz,πού διακόπτεται απο Ρόκ στιγμές πού ´δένουν´μέ την Κλασσική εκδοχή τών βιολιών και τού τσέλλου.
Η follia,η villanella,η Bergamasca,η Canzonetta χορεύουν Rock,εξ-ίστανται μέ Αυτοσχεδιαστική Jazz καί επιστρέφουν στό Μπαρόκ.
Δίσκος πού προάγει τον Πολιτισμό,πού εντρυφεί στήν Παράδοση γιά να παράξει κάτι Νεωτερικό και Σύγχρονο μέ Βαθειές Ρίζες καί πού κάνει νά ζηλεύουμε όλοι εμείς πού ψάχνουμε μικρά διαμάντια -πού σπανιότατα βρίσκουμε-στην δική μας Ανυδρη Χώρα.

Round_About_A_Midsummers_Nights_Dream.jpg
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,854
Αθήνα-Κέντρο
Ωραίος ο Σπύρος !

Την Pluhar δεν την ξέρω (ξεράδια μου) αλλά θα την εψάξω.

Για τον Τροβέζι τί να πώ ?
Σ ευχαριστώ που μου τον έμαθες κατ αρχήν.

Κατα δεύτερον, το συγκεκριμμένο που παρουσιάζεις το έχω εδώ και καιρό και το καρατσάκισα.
Ποίημα σκέτο,πραγματικά Θερινής Νυκτός μόνο που εμένα με συντρόφευσε νωρίτερα..:grinning-smiley-043
Συστήνεται ανεπιφύλακτα και όποιος δυσπιστεί του προσφέρουμε δωρεάν "ακρόαση" μέχρι να αλλαξοπιστήσει..:antlers:
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Σας προτεινω επισης το "L'Arpeggiata" νομιζω ειναι ο πιο προσφατος δισκος τηςPluhar,οπου υπαρχει και DVD με τις προβες και την ηχογραφηση.Θαυμασια μουσικη και μουσικοι και καταπληκτικες φωνες απο τους "The King's Singers".Πολυ καλο επισης το Sons de los Diablos.Εκτος απο τη μουσικη απολαυση,ειναι και "εργαλεια" για fine tuning του συστηματος.
PS:Παρακαλω μη μου τη "πεσετε" για το τελευταιο
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
To Συγκρότημα τής Pluhar είναι οι L'Arpeggiata.Oι King Singers είναι φωνητικό συγκρότημα που συνεργάζεται μαζί της.
Προσωπικά γνωρίζω τον δίσκο τού 2007 ´Los Impossibles'πού επίσης έχει αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις.
Φέτος υπέγραψε συμβόλαιο στην Virgin καί ηχογράφησε τον δίσκο Monteverdi:Teatro d'Amore.
Δέν τόν έχω ομως ψάξει ακόμα.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Σας προτεινω επισης το "L'Arpeggiata" νομιζω ειναι ο πιο προσφατος δισκος τηςPluhar,οπου υπαρχει και DVD με τις προβες και την ηχογραφηση.Θαυμασια μουσικη και μουσικοι και καταπληκτικες φωνες απο τους "The King's Singers".Πολυ καλο επισης το Sons de los Diablos.Εκτος απο τη μουσικη απολαυση,ειναι και "εργαλεια" για fine tuning του συστηματος.
PS:Παρακαλω μη μου τη "πεσετε" για το τελευταιο
Κυριοι,ζητω συγνωμη,το Sons de los Diablos δεν εχει σχεσει με τη Pluhar,παραμενει ενα καλο CD.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Re: Απάντηση: Pluhar-Trovesi

To Συγκρότημα τής Pluhar είναι οι L'Arpeggiata.Oι King Singers είναι φωνητικό συγκρότημα που συνεργάζεται μαζί της.
Προσωπικά γνωρίζω τον δίσκο τού 2007 ´Los Impossibles'πού επίσης έχει αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις.
Φέτος υπέγραψε συμβόλαιο στην Virgin καί ηχογράφησε τον δίσκο Monteverdi:Teatro d'Amore.
Δέν τόν έχω ομως ψάξει ακόμα.
Σωστο.Los Impossibles ειναι το CD το οποιο εννοουσα.Αρχισε η ζεστη και ....
ΥΓ.Φιλε Σπυρο ζητω και παλι συγνωμη.
 
Last edited:

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Εχει ακουσει κανεις κατι του Βασ.Τσαμπροπουλου που εχει γραψει με την ECM??
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=42823

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=19991&highlight=%D4%F3%E1%EC%F0%F1%FC%F0%EF%F5%EB%EF%F2

Αγαπητέ Geovar σού δίνω 2 links απο παρουσιάσεις δίσκων τού Τσαμπρόπουλου πού έγιναν στην Μουσική Κατηγορία.

Οσο γιά τον τίτλο τού δίσκου τής Pluhar αλλοίμονο.
Δεν έγινε και τίποτα.
Χαρά μας να συμμετέχεις.:smile::smile: