προβλημα με τον δορυφορικο ψηφιακο δεκτη της pioneer 5090 H

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
εχουν περασει σχεδον 2,5 μηνες που εχω στην κατοχη μου την συγκεκριμενη τηλεοραση και το μονο προβλημα που εχω να της επισυναψω(ενα προβλημα που εχει αρχισει να μου την δινει στα νευρα)ειναι με τον δορυφορικο ψηφιακο δεκτη της τηλεορασης.
συγκεκριμενα τον τελευταιο καιρο εχει αρχισει να κολλαει ο δεκτης οταν για παραδειγμα ειμαι σε καποιο δορυφορικο καναλι και θελω να ψαξω κατι στις ρυθμισεις των δορυφορικων καναλιων τοτε μπορει το πληκτρο της επαναφορας του τηλεχειριστηριου να δειχνει οτι δεν λειτουργει και δεν μπορει να με επαναφερει πισω στο ψηφιακο καναλι με αποτελεσμα να πρεπει να την κλεισω απο το κουμπι που βρισκεται στο πισω μερος της τηλεορασης.
επισης παρατηρειται μια σχετικη καθυστερηση στην αλλαγη μεταξυ των ψηφιακων καναλιων της τηλεορασης αν και δεν μπορω να γνωριζω αν αυτο ειναι προβλημα.
θα μπορουσε να φταιει η διαβολοκαρτα που της εχω βαλει στην αντιστοιχη υποδοχη για αυτο το προβλημα?
ενα αλλο προβλημα που αντιμετωπιζω εδω και καιρο και το εχω ξαναθεσει σε αλλο thread ειναι με την μη συγκρατηση την δορυφορικων καναλιων στην μνημη των αγαπημενων με αποτελεσμα να εχω κανει πανω απο πεντε φορες επαναφορα των αρχικων ρυθμισεων και συντονισμο των δορυφορικων καναλιων.
βεβαια τον τελευταιο καιρο με την καλοκαιρια δεν εχει παρατηρηθει κατι εκτος απο την διαγραφη δυο καναλιων απο την λιστα των αγαπημενων που δεν θυμαμαι ποια ειναι.
το θεμα ειναι οτι αφου εθεσα το προβλημα στο pioneer center(απ' οπου προμηθευτηκα την τηλεοραση)μου ειπαν οτι πρεπει να ειναι προβλημα της δορυφορικης εγκαταστασης(wavefrontier T90) και οχι του δεκτη της τηλεορασης.
ετσι λοιπον επικοινωνησα με τον τεχνικο της δορυφορικης εγκαταστασης ο οποιος ηρθε ειδε οτι η τηλεοραση παιζει τα καναλια και απο τους 4 δορυφορους που βλεπω και μου ειπε οτι αυτο ειναι προβλημα του δεκτη της τηλεορασης καθως παρατηρησε οτι οταν πας να ψαξεις τα καναλια ανα δορυφορο δεν εμφανιζει το ονομα του δορυφορου στην επιλογη(ειναι κενο).
αφου λοιπον αποφανθηκε ο ειδικος οτι φταιει ο δεκτης(με την αναλογη χρεωση φυσικα) επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια της PIONEER την INTERSYS και μιλησα με τον κ.Παπαγεωργιου και αφου του ειπα για το προβλημα που αντιμετωπιζω μου ειπε οτι φταιει η δορυφορικη εγκατασταση και οχι ο δεκτης της τηλεορασης (πανευρωπαικα μου ειπε οτι δεν υπαρχει παρομοιο περιστατικο).
η λυση δε που μου προταθηκε ειναι να παρατηρησω οποτε υπαρξει αποσυντονισμος να σημειωσω ποτε εγινε αυτος, με ποιες συνθηκες,τι ισχυ ειχε το σημα στον δεκτη ,απο ποιο δορυφορο ηταν τα καναλια και αλλα που θα βοηθησουν στην κατανοηση του προβληματος.
σε ερωτηση μου οτι αν συνδεσω εξωτερικο δορυφορικο δεκτη στην τηλεοραση και δεν παρουσιαστει κατι αναλογο τοτε θα φταιει ο δορυφορικος δεκτης της τηλεορασης η απαντηση ηταν καταφατικη(οποτε θα δικαιολογουσε μια επισκεψη στο service της INTERSYS),αυτο ομως προυποθετει οτι εγω πρεπει να προμηθευτω εξωτερικο δορυφορικο δεκτη(με το αναλογο κοστος).
μηπως να καταργησω οντως τον δορυφορικο δεκτη της τηλεορασης αν και ενας απο τους λογους που κατεληξα στη συγκεκριμενη τηλεοραση ηταν οτι διαθετει ενσωματομενο δορυφορικο ψηφιακο δεκτη.
ο λογος που γραφω αυτο το μακροσκελεστατο thread ειναι γιατι βρισκομαι σε ενα αδιεξοδο και δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσα να κανω,πως μπορω να αποδειξω οτι ειτε φταιει η δορυφορικη εγκατασταση ή ο δορυφορικος δεκτης της τηλεορασης.
το θεμα ειναι οτι αφου δεν εχω κατι χειροπιαστο δεν μπορω να απαιτησω ισως και αντικατασταση της τηλεορασης.
το μονο που μου μενει ισως ειναι να στειλω ενα γραμμα και στην pioneer.
οποιαδηποτε βοηθεια ή ιδεα καλοδεχουμενη.

ευχαριστω πολυ
 

kernel panic

AVClub Enthusiast
18 November 2008
970
Κεφαλλονιά
αν δεν έχεις πρόβλημα και δεν θες οπωσδήποτε hd δέκτη παρε το δικό μου και κράτα τον να κάνεις δοκιμές (αν εισαι αθηνα)

*δεν φταίει η εγκατάσταση σου 99%
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
Re: Απάντηση: προβλημα με τον δορυφορικο ψηφιακο δεκτη της pioneer 5090 H

αν δεν έχεις πρόβλημα και δεν θες οπωσδήποτε hd δέκτη παρε το δικό μου και κράτα τον να κάνεις δοκιμές (αν εισαι αθηνα)

*δεν φταίει η εγκατάσταση σου 99%

ευχαριστω πολυ martinoffroad,

μενω στην αθηνα, θα περιμενω να δω και αλλες γνωμες και αφου εκθεσω το προβλημα μου για αλλη μια φορα στο pioneer center(σημερα το απογευμα) και στην intersys θα σου στειλω πμ γαι να το κανονισουμε.
και παλι σ' ευχαριστω.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Φίλε manolara,

μην μπείς στον κόπο να κάνεις σύγκριση μεταξύ εξωτερικού δέκτη και αυτόν της τηλεόρασης .

Το έκανα εγώ και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό......για την TV..
Βέβαια, η δοκιμή έγινε με μία Skystar HD2, που είναι από τις πιο ευαίσθητες που υπάρχουν..

Δέν μιλάω για το θέμα ποιότητας εικόνας, αλλά ευαισθησίας του δέκτη της TV.. Απλά, είναι χάλια .....

Αυτό το 'no signal' μου έχει γίνει εφιάλτης..
 

el_el

Senior Member
14 September 2006
320
και γω τον εχω σε αχρηστια στην 500Α....πιο πολυ διακοσμητικος ειναι
Καλυτερα εξωτερικος δεκτης
 
Last edited:

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Πρώτη φορά ακούω να φταίει η δορυφορική εγκατάσταση για την προβληματική λειτουργία ενός δέκτη.
Κατά την ταπεινή μου άποψη οι "εξηγήσεις" της αντιπροσωπείας είναι τουλάχιστον για γέλια και απευθύνονται σε αφελείς που δεν θα το ψάξουν παρακάτω.
Η κακή συνεργασία με ένα διακόπτη diseqc έχει άλλα συμπτώματα και όχι τη διαγραφή καναλιών ή την απώλεια των favorites. Το πιάτο εννοείται ότι δεν επηρεάζει τη λειτουργία του δέκτη.
Η αργή εναλλαγή καναλιών και κάποια κολλήματα μπορεί να οφείλονται στη diablo αλλά σε αυτό το θέμα μπορεί να γίνει εύκολα διάγνωση με απλή απομάκρυνση της μοντούλας.

Το πιθανότερο αίτιο για τις δυσλειτουργίες, είναι το προβληματικό λογισμικό του δέκτη και όχι η ..θέση του φεγγαριού κατά το μήνα Μάιο..
Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα.
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
θα δοκιμασω να περασω μεσα στο Σαββατοκυριακο ,αν χρειαζεται, το καινουργιο firmware στην τηλεοραση και αν δεν αλλαξει κατι προς το καλυτερο θα επικοινωνησω απο βδομαδα με την αντιπροσωπεια για να ξαναπω το προβλημα μου.
το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω οτι μπορω να πιεσω για να κοιταχτει η τηλεοραση εφοσον η αντιπροσωπεια διατεινεται οτι φταιει η εγκατασταση.
δεν ξερω μηπως μια επιστολη στην pioneer αν θα μπορουσε να εχει καποια επιπτωση στο προβλημα μου,μιας και η εταιρεια αυτο τον καιρο βρισκεται στην φαση αποσυρσης απο τον τομεα των τηλεορασεων(και γνωμη μου ειναι οτι ισως να μη την πολυενδιαφερει ενα προβλημα που παρουσιαστηκε σε μια τηλεοραση με τον δεκτη της).
 
17 June 2006
23,760
Αθήνα
Το θέμα είναι αν έχουν παρατηρηθεί τα ίδια φαινόμενα και σε άλλους κατόχους της τηλεόρασης που χρησιμοποιούν τον ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη.

Υ.Γ. Επειδή πάντα πιστέυω ότι τα all-in-one προϊόντα δεν είναι κορυφαία σε όλους τους τομείς και επειδή ήδη έχω απογοητευτεί από το multimedia κομμάτι της τηλεόρασης, ούτε έχω κάνει ούτε πρόκειται να κάνω τον κόπο να ασχοληθώ με τον δορυφορικό δέκτη της τηλεόρασης...
 

el_el

Senior Member
14 September 2006
320
για μενα multimedia + sat off. Ισως η 6090 η απλη ναταν καλυτερη επιλογη τελικα. Βεβαια δυσκολο να τη βρεις ...
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
για μενα multimedia + sat off. Ισως η 6090 η απλη ναταν καλυτερη επιλογη τελικα. Βεβαια δυσκολο να τη βρεις ...

και εγω για την 5090 την απλη ενδιαφερομουνα, αλλα κατι οι καλυτερες κριτικες που απεσπασε η τηλεοραση σε συγκριτικα τεστ(hitech,ηχος),κατι η ευκολια του ενσωματωμενου δεκτη για τα δορυφαρικα καναλια(δεν ειχα ασχοληθει με αυτα εχοντας μια crt phillips 32'') και κατεληξα στην 5090Η(που να ηξερα τι με περιμενε).
οποτε απ' ότι καταλαβαινω μου προτεινετε ανεξαρτητο ψηφιακο δορυφορικο δεκτη(και αντε μανα ξανα ψαξιμο).
εσεις πιστευεται οτι αν πιεσω την αντιπροσωπεια δεν θα κερδισω κατι(εστω την αλλαγη του ψηφιακου δεκτη?).
παντως ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.
 

el_el

Senior Member
14 September 2006
320
εγω θα τους αλλαζα τα φωτα, απο τη στιγμη που εχει προβλημα. Αντικατασταση , δε μας τη χαρισαν τη τιβι, τη πληρωσαμε και με το παραπανω
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: προβλημα με τον δορυφορικο ψηφιακο δεκτη της pioneer 5090 H

εγω θα τους αλλαζα τα φωτα, απο τη στιγμη που εχει προβλημα. Αντικατασταση , δε μας τη χαρισαν τη τιβι, τη πληρωσαμε και με το παραπανω
+1
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
εγω θα τους αλλαζα τα φωτα, απο τη στιγμη που εχει προβλημα. Αντικατασταση , δε μας τη χαρισαν τη τιβι, τη πληρωσαμε και με το παραπανω

ναι το ξερω αυτο και γι' αυτο προτιθεμαι απο βδομαδα να ενοχλησω ξανα την αντιπροσωπεια με τα νεα συμπτωματα του δορυφορικου δεκτη και αν δω οτι δεν καταλαβαινουν θα ενημερωσω εγγραφως και την pioneer γιατι οταν πληρωνεις ενα σκασμο λεφτα για να παρεις το καλυτερο απαιτεις και την καλυτερη αντιμετωπιση απο την εταιρεια που εμπιστευτηκες το προιον της.
το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως να απαιτησω απο την αντιπροσωπεια τα παραπανω οταν μου λενε οτι πανευρωπαικα δεν υπαρχει αντιστοιχο προβλημα.
 

el_el

Senior Member
14 September 2006
320
Αν υπαρχει πανευρωπαικα η οχι αντιστοιχο προβλημα, ειναι κατι που δεν αφορα τον πελατη.
¨κυριοι, ο δεκτης δεν λειτουργει. Αντικαταστηστε τον, τα περι στατιστικων στη eurostat¨
 
Last edited:

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
σημερα το πρωι επικοινωνησα ξανα με το service της pioneer και τους ειπα ξανα για το προβλημα που αντιμετωπιζω.
μου ειπαν οτι θα ερθουν να την παρουν αυριο το πρωι για να την ελεγξουν(αν και κατα τα λεγομενα τους δεν φταιει ο δεκτης της τηλεορασης).
επισης σε ερωτηση μου αν θα επρεπε να περασω το καινουργιο firmware της τηλεορασης μου ειπαν καλυτερα να μην επεμβαινουμε οταν η αναβαθμιση δεν εχει να κανει με καποια σημαντικη λειτουργια που να επηρεαζει σημαντικα την τηλεοραση.
για οτιδηποτε νεοτερο θα σας ενημερωσω.
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
τελικα και υστερα απο επανηλλειμενες ενοχλησεις προς την αντιπροσωπεια ηρθαν και πηραν την τηλεοραση .
την κρατησαν για δυο εβδομαδες και με ενημερωσαν οτι η τηλεοραση δεν ειχε καποιο προβλημα, παραυτα αλλαχτηκε προληπτικα η καρτα που διαχειριζεται τα δορυφορικα καναλια.
η τηλεοραση μου επιστραφηκε την προηγουμενη Παρασκευη και απο τοτε τις εχω συντονισει τα δορυφορικα καναλια απο τον hotbird και τον astra αντι και των τεσσαρων δορυφορων που μπορω να συντονισω.
ετσι τωρα περιμενω να δω αν θα μου ξαναεμφανισει το προβλημα για να δω περαιτερω τι μπορω να κανω.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Φίλε manolara, μπορεί η τηλεόραση να ήθελε ένα reset στα κανάλια, αρκετοί δορυφορικοί δέκτες το θέλουν που και που για να γίνεται ένα "καθάρισμα". Ή όπως κατάλαβα, έχεις κάποια κάρτα πακέτου στην τηλεόραση, μπορεί να είναι και αυτό.
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
Re: Απάντηση: προβλημα με τον δορυφορικο ψηφιακο δεκτη της pioneer 5090 H

reset ειχα κανει αρκετες φορες στα καναλια και αυτο που με χαλαει ειναι οτι πρεπει παλι απο την αρχη να συντονισεις τα καναλια κατι το οποιο ειναι αρκετα χρονοβορο.
το θεμα ειναι οτι αν δεν φταιει ο δεκτης της τηλεορασης θα φταιει η δορυφορικη εγκατασταση και αυτο ειναι που ψαχνω να δω τωρα.