Samsung B750 LCD : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

nikoska

Established Member
10 November 2008
171
Με τη βοήθεια του φόρουμ προχώρησα στην αγορά της Samsung LE46-B750 LCD.
Σήμερα ήρθε και την ξεπακετάρισα. Πέρασα κανα 2ωρο μαζί της. Οι πρώτες εντυπώσεις:

Εικόνα:
- όλοι οι φόβοι που είχα για το τηλεοπτικό σήμα, εξαφανίστηκαν. Η εικόνα είναι φοβερή. Είτε από την κεραία, είτε μέσω δορυφόρου (NOVA και Dreambox 7020).
- ταινίες (μέσω DLNA) .avi, .wmv, φωτογραφίες, κλπ. όλα είναι υπέροχα.
- ταινίες (μέσω DLNA) .mkv θα δοκιμάσω αργότερα
- ταινίες (σύνδεση TV-Laptop μέσω HDMI) .avi, .wmv άψογα.
- βίντεο .m2ts (σύνδεση TV-Laptop μέσω HDMI), σαν εικόνα άψογη, αλλά κάθε 4-5 δευτερόλεπτα κατεβαίνει ένα οριζόντιο σπάσιμο απο πάνω προς τα κάτω. Δεν έχω δοκιμάσει ρυθμίσεις στο Laptop για να βρω μήπως οφείλεται εκεί. Ελπίζω να μήν οφείλεται στην τηλεόραση.
Laptop:
Windows XP Professional - SP3
Intel Core2 Duo - T9400 2.53 GHz
RAM 3GB
NVIDIA Quadro FX 770M (512MB)

Σύνδεσιμότητα μέσω καλωδίου ethernet με τον router.
- Πήρε αυτόματα την IP και η τηλεόραση μπορούσε να δει Internet και να παίξω με το Youtube.
- Το Laptop είναι ασύρματα συνδεδεμένο με τον router. Εγκατέστησα το πρόγραμμα της Samsung (PC Share Manager) και πολύ εύκολα και γρήγορα μπορούσα από την τηλεόραση να παίζω αρχεία .avi με τους υπότιτλους ξεχωριστά.
- Θα δοκιμάσω και με ένα Wirelles Bridge που έχω για να δούμε πως (αν) δουλεύουν όλα και ασύρματα.

Το τηλεχειριστήριο εργονομικό και με δυνατότητα φωτισμού όλων των πλήκτρων.
 
Last edited:

nikoskouklos

Supreme Member
20 September 2008
3,631
Re: Samsung B750 LCD

για τσέκαρε κανά videaki στο youtube με search term "tearing". ίσως αυτό να είναι το σπάσιμο που λες.
 

nikoska

Established Member
10 November 2008
171
Re: Samsung B750 LCD

- ταινίες (μέσω DLNA) .mkv θα δοκιμάσω αργότερα
- βίντεο .m2ts (σύνδεση TV-Laptop μέσω HDMI), σαν εικόνα άψογη, αλλά κάθε 4-5 δευτερόλεπτα κατεβαίνει ένα οριζόντιο σπάσιμο απο πάνω προς τα κάτω. Δεν έχω δοκιμάσει ρυθμίσεις στο Laptop για να βρω μήπως οφείλεται εκεί. Ελπίζω να μήν οφείλεται στην τηλεόραση.

Σωστα! Tearing ονομάζεται το προβλημα αυτο.
Πηγα και πηρα ενα αλλο καλωδιο HDMI (30 ευρω), αλλα δυστυχως δεν δημιουργειται απο εκει το προβλημα.

Θα δοκιμασω να κανω το firmware upgrade.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,525
Land of Dystopia
Re: Samsung B750 LCD

Για πες λίγα περισσότερα σε ότι αφορά ταινίες (μέσω DLNA) .avi, .wmv, φωτογραφίες, κλπ
 

nikoska

Established Member
10 November 2008
171
Re: Samsung B750 LCD

Μεσω DLNA παιζει αψογα .mkv (φυσικα οχι με DTS audio), .avi, .wmv. φωτογραφιες, μουσικη.

Χθες, δοκιμασα λιγακι και συνδεση εξωτερικου σκληρου μεσω USB. Βλεπει γρηγορα το δισκο και τα περιεχομενα του. Δεν εχω περισσοτερα, γιατι επεσε παντοφλα απο τη γυναικα και σταματησα εκει.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Samsung B750 LCD

Σωστα! Tearing ονομάζεται το προβλημα αυτο.
Πηγα και πηρα ενα αλλο καλωδιο HDMI (30 ευρω), αλλα δυστυχως δεν δημιουργειται απο εκει το προβλημα.

Θα δοκιμασω να κανω το firmware upgrade.

To tearing μάλλον στο setup του Laptop σου οφείλεται. Με τι Player?
 

nikoska

Established Member
10 November 2008
171
Re: Απάντηση: Re: Samsung B750 LCD

To tearing μάλλον στο setup του Laptop σου οφείλεται. Με τι Player?

Με τον VLC Player για τα .mkv αρχεια και με ImageMixer 3 Player για τα .m2ts αρχεια (ειναι software που ερχεται μαζι με την βιντεοκαμερα της Canon).
 

nikoska

Established Member
10 November 2008
171
Re: Απάντηση: Samsung B750 LCD

Δοκίμασε με Powerdvd. Αν δεν δεις το πρόβλημα φταίει ο Player...

- Θα το δοκιμασω. Τουλαχιστο για τα .m2ts αρχεια. Γιατι το Powerdvd δε νομιζω οτι μπορει να παιξει .mkv
Εστω κι ετσι ομως θα βγουν καποια συμπερασματα.


- Επισης χθες προλαβα κι εκανα το Firmware upgrade. Επιτυχες, αν και δεν μπορεσα να καταλαβω καποια διαφορα (και στο internet που εψαξα δεν βρηκα καπου τις βελτιωσεις που γινονται με το νεο Firmware).
 

nikoska

Established Member
10 November 2008
171
Re: Samsung B750 LCD

Τι να πω...τελικα ο γαμος ειναι μεγαλη χασουρα για κατι τετοιες στιγμες. Παλι επεσε παντοφλα και η μονη δοκιμη που μπορεσα να κανω ηταν να παιξω το .mkv αρχειο μεσω του ΚΜPlayer. Το Tearing της εικονας εξαφανιστηκε. Ειχα ομως προβλημα με τον ηχο (και στο laptop ομως, οχι μονο στην τηλεοραση). Επαιξα αρκετα με τις ρυθμισεις, αλλα δεν καταφερα τιποτε. Οι διαλογοι ακουγονται παρα πολυ χαμηλα, ενω την ιδια στιγμη η μουσικη και τα sound effects παρα πολυ δυνατα.
Παντως αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι δεν φταιει η τηλεοραση, το hdmi καλωδιο, το laptop, αλλα ο player και οι ρυθμισεις που χρειαζονται.
 

nikoskouklos

Supreme Member
20 September 2008
3,631
Re: Samsung B750 LCD

Φτου, δε σε πρόλαβα να σου λεγα μην αγοράσεις καινούργιο καλώδιο hdmi. Κάπου έχει ο km την επιλογή normalizer στον ήχο. Ξετίκαρε την ή τίκαρε την ανάλογα. Δοκίμασε και με mpc-hc. Ο kmplayer με τα φίλτρα που βάζει την εικόνα τη "χαλάει".
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απάντηση: Samsung B750 LCD

- Input lag στα παινχίδια έχει???

- Παίζει καλά τα 24p videos..??

Τελικά τα 200hz κάνουν τη "διαφορά" ή απλά είναι marketing trick?
 

nikoska

Established Member
10 November 2008
171
Re: Samsung B750 LCD

Δοκιμασα και την επιλογη Normalizer, αλλα δεν αλλαξε τιποτε.
Δεν πειραζει ομως. Βρηκα τη λυση με τον Windows Media Player (κατεβασα καποια codecs και μου παιζει πλεον αρχεια .mkv). Ολα παιζουν αψογα, ηχος και εικονα.

Βιντεος 24p εχω απο την βιντεοκαμερα και με powerDVD player που δοκιμασα παιζουν αψογα κι αυτα.

Με τα παιχνιδια δεν νομιζω οτι μπορω να σας βοηθησω. Εχω ενα Playstation2. Αν το συνδεσω στη τηλεοραση και βαλω καποιο παιχνιδι, τι ειναι αυτο που πρεπει να παρατηρησω για να σας δωσω την πληροφορια που χρειαζεστε;
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Απάντηση: Samsung B750 LCD

Samsung LN52B750 Review:
Προκειτε για το Αμερικανικο μοντελο.
http://reviews.cnet.com/flat-panel-...-6482_7-33490659.html?tag=centerColumnArea1.1

Τιμες:
http://www.skroutz.gr/s/74203/Samsung-LE52B750-52''.html


Από το review:

The Samsung LNB750 series is the best-performing LCD we've tested aside from the LED-backlit Samsung A950 and Sony XBR8 models.

(και είχαν δίπλα της την "LED TV" 7000 ;))
 

nikoska

Established Member
10 November 2008
171
Re: Samsung B750 LCD

Εχω κι ενα home cinema της SONY. Συνδεω TV & Laptop μεσω HDMI και TV & Home cinema μεσω HDMI. Αυτο που δεν εχω καταφερει μεσα απο αυτη τη συνδεσμολογια ειναι να ακουω τον ηχο του Laptop απο το Home cinema.
Εχω βρει βεβαια τη λυση να στελνω τον ηχο απο το Laptop Home στο cinema με καλωδιο απο την εξοδο ακουστικων του Laptop στην εισοδο μικροφωνου στο Home cinema, αλλα φανταζομαι οτι θα ηταν πιο ευκολο να μην χρησιμοποιω, αλλο καλωδιο εκτος απο τα HDMI. Καταλαβαινει κανεις αν θα μπορουσε να παιξει ετσι;;
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Απάντηση: Samsung B750 LCD

Από το review:

The Samsung LNB750 series is the best-performing LCD we've tested aside from the LED-backlit Samsung A950 and Sony XBR8 models.

(και είχαν δίπλα της την "LED TV" 7000 ;))

Σε συνθήκες καταστήματος που την είδα, σε κίνηση και γενικά εικόνα ήταν πολύ κοντά με την Α956. Οπότε δεν φαίνεται να έχουν άδικο σε αυτά που λένε...
Αν XBR8 είναι η Χ4500, δεν μπορώ να πω ότι η Χ4500 μου φάνηκε καλύτερη από την Α856...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Samsung B750 LCD

Τι είναι τα "backlight flicker and backlight trailing";
Φαντάζομαι "backlight flicker" θα εννοεί κάτι σαν "τρεμούλιασμα" του οπίσθιου φωτισμού. Αλλά trailing;
Πάντως έχει πολλά "θεματάκια"...